نجوم، انفجار بزرگ، کهکشان راه شیری، ستاره شناسی و ... حوزه های مورد علاقه دوستداران نجوم

تاریخچه علم نجوم و سیری در کهکشان راه شیری

مباحثی همچون کهکشان راه شیری، شهاب سنگ، دنباله دار، ماه گرفتگی، خورشیدگرفتگی، ستاره شناسی ، انفجار بزرگ، موجودات فرازمینی، بیگانگان در فضا، اسرار فضانوردان باستانی و... از جمله علاقه مندی های نجوم دوستان می باشد.

همیشه و در همه حال، نجوم، کهکشان راه شیری، خورشید و ماه و تاریخچه علم نجوم از حوزه های مورد علاقه دوستداران علم و دانش بوده است. فضا و آسمان با همه شگفتی هایش همواره محلی بوده برای ارضای کنجکاوی های انسان از بدو تاریخ تا امروز. مردمان دوست دار علم و نجوم، همیشه تلسکوپ های کوچک و تلسکوپ های بزرگ خود را به سمت آسمان، خورشید، ماه، ستارگان، سیاره ها، کهکشان راه شیری و ... گرفته و سعی در کشف رازهای در پس آنها دارند. تاریخ علم نجوم پر است از ستاره شناسان و دانشمندانی که آسمان را رصد کرده اند و از خلال تلسکوپ های خود حدس و گمان زده اند و سیاره ها را دیده اند.

منظومه شمسی هشت سیاره دارد: عطارد (تیر)، زهره (ناهید)، زمین، مریخ، مشتری، زحل (کیوان)، اورانوس و نپتون و پنج سیاره کوتوله: سرس، پلوتون، هائومیا، ماکی ماکی و اریس.

این سیارات در پی سال ها و قرن ها رصد با تلسکوپ و وسایل ابتدایی گرفته تا وسایل پیشرفته کشف شده اند.

مباحثی همچون کهکشان راه شیری، منظومه شمسی، شهاب سنگ، دنباله دار، ماه گرفتگی، خورشیدگرفتگی، ستاره شناسی ، انفجار بزرگ، موجودات فرازمینی، بیگانگان در فضا، اسرار فضانوردان باستانی و... نیز از جمله علاقه مندی های نجوم دوستان می باشد.

شهاب واره ها نیز بقایای کوچکی از سیارک ها هستند. آنها زمانی که وارد جو زمین می شوند تبخیر می شوند و ما به آنها شهاب یا شهاب سنگ می گوییم.

دنباله دارها نیز پدیده جذاب دیگری هستند. آنها را گلوله های برفی کیهانی می دانیم که از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار ساخته شده اند.

مبدأ جهان نیز از دیگر مسائلی است که ذهن بشر را درگیر کرده است. از این رو نظریه مه بانگ یا انفجار بزرگ را پذیرفته ایم. این نظریه این طور می گوید که جهان از وضیعتی بسیار چگال آغاز شده و انبساط یافته است.

استیون هاوکینگ که یکی از بزرگترین دانشمندان و فیزیکدانان جهان بود درباره بیگ بنگ یا انفجار بزرگ معتقد است که قبل از انفجار بزرگ، زمان وجود نداشته است. استیون هاوکینگ در کتابی با همکاری دخترش لوسی هاوکینگ به نام انفجار بزرگ درباره این پدیده توضیحات روان و جذابی ارائه می کند. در کتاب انفجار بزرگ، استیون هاوکینگ نجوم به زبان ساده را توضیح می دهد. چاپ این کتاب به عهده انتشارات سبزان بوده و می توانید آن را از فروشگاه اینترنتی آی آی کتاب تهیه کنید. در واقع، انفجار بزرگ جلد سوم از مجموعه کتاب هایی به قلم استیون هاوکینگ و لوسی هاوکینگ است که جلد اول آن دریچه ای به سوی کیهان، جلد دوم گنجینه کیهانی و جلد چهارم رمز ناگشودنی است. در این کتابهای نجومی استیون هاوکینگ با قلمی ساده و جذاب علم را برای علاقه مندان آن از کودک و نوجوان تا بزرگسال به زیبایی توضیح می دهد. مجموعه 4 جلدی کتاب های استیون هاوکینگ با کلیک بر روی لینک فروشگاه اینترنتی آی آی کتاب تهیه کنید.

اگر از علاقه مندان به علم نجوم و تاریخچه علم نجوم هستید، اگر دوست دارید با تلسکوپ کوچک خود آسمان را رصد کنید، کتاب های نجوم زیادی را در سایت فروشگاه اینترنتی آی آی کتاب می توانید ببیند و اگر دوست داشتید سفارش دهید.

بسیاری از نوجوان نیز مشتاق دیدن آسمان با تلسکوپ کوچک و تلسکوپ بزرگ خود هستند. آنها نیز می توانند با مراجعه به سایت فروشگاه اینترنتی آی آی کتاب کتاب هایی همچون ستاره شناسی با تسلکوپ های کوچک، راهنمای طراحی و ساخت تلسکوپ های رادیویی و یا ستاره شناسی کاربردی ، خود آموز نجوم، آموزش نجوم با تحقیق و کاردستی و ده ها عنوان دیگر از انتشارات سبزان را مشاهده کنند و سفارش دهند.

مباحث جذاب دیگری نیز وجود دارند که علاقه مندان به علم درباره آن ها کنجکاو بوده اند. یکی دیگر همین مبحث کوانتوم، اینکه کوانتوم چیست، رابطه فیزیک و کوانتوم، رابطه فیزیک و نجوم است.

در باب مسائل مربوط به کوانتوم نیز کتاب هایی همچون فیزیک کوانتومی به زبان ساده، داستان اتم و کوانتوم، شانس کوانتومی را انتشارات سبزان در بین کتاب های خود دارد که آنها را نیز در سایت فروشگاه اینترنتی آی آی کتاب عرضه کرده است.

 

 

شما می توانید برای یاد گیری بیشتر نجوم به لینک های زیر نیز در سایت مراجعه کنید

نقش تلسکوپ در علم نجوم ، تفاوت تلسکوپ کوچک و تلسکوپ بزرگ

جهان تاریک از دو جزء کاملا ناشناخته ساخته شده است؛ ماده تاریک و انرژی تاریک

آموزش نجوم ـ سیاره ها در منظومه شمسی

کرم چاله ها ـ آنچه برای یادگیری رشته نجوم لازم است بدانید

تاریخچه علم نجوم و سیری در کهکشان راه شیری

روند رو به رشد نجوم از دوران باستان تاکنون و تاثیر نجوم بر فلسفه، مذهب و جامعه

1399/05/21
1

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر