سوالات متداول

یک سوال اساسی دارم هزینه نشر و چاب یک رمان کلا چقدر می شود؟

برای چاپ یک کتاب با توجه به تعداد صفحه، نوع متن، جلد و کاغذ مصرفی و چندین پارامتر دیگر ، هزینه های مختلفی صورت می گیرد. بهترین روش برای بدست آوردن هزینه نهایی مراجعه به یک ناشر است. 
 

کتابی نوشته ام و به انگلیسی ترجمه کردم. چطور در خارج بفروشم؟

باید به دنبال ناشر خارجی بگردید. این امکان برای شما وجود دارد که حتی کتاب خود را توسط بعضی از ناشران خارجی به صورت الکترونیک به فروش برسانید. البته این ناشران هزینه های اولیه ای از شما درخواست خواهند کرد. بهر حال این شانس برای شما ایجاد می شود که نوشته های خود را در سطحی جهانی مطرح کنید. 
 

کتاب شعری چاپ کرده و الان قصد فروش آن را دارم. باید چکار کنم.

معمولا بهترین راه برای پخش کتاب، مراجعه به موسسات پخش و توزیع کتاب می باشد. این موسسات عمدتا در خیابان های منتهی به خیابان انقلاب مابین خیابان فلسطین تا خیابان کارگر می باشند. برای تبلیع کتاب تان می توانید به بخش نحوه تبلیغ کتاب در سایت آی آی کتاب مراجعه کنید 
 

من یک کتاب در حال چاپ دارم که شامل لطیفه های جذاب و تصاویر طنزه، چقدر احتمال فروش داره؟ آیا موسسه ای هست که این کتاب رو تضمینی بفروشه؟

هیچ تضمینی برای فروش کتاب را نمی توانید متصور بشوید. مگر آنکه کتاب شناخته شده و یا نویسنده و مترجم آن از چهره های سرشناس باشد. البته بازهم هیچ تضمینی برای فروش یک کتاب قابل تصور نیست. 
 

من یک مترجم هستم و به دنبال کتاب های جدید برای ترجمه می باشم. چه راه حلی برای من پیشنهاد می کنید. با این حجم زیاد کتاب خارجی و انگلیسی من باید چکار کنم. متشکرم اگر مرا راهنمایی کنید.

بهتر راه حل برای شما این است که در وهله اول برای خودتان مشخص کنید که در چه زمینه هایی قادر به ارایه ترجمه های روان و خوب هستید. 
باید بدانید که هر مترجمی قادر به ترجمه هر کتابی نیست و این طور نیست که با گرفتن مدرک مترجمی و یا گذراندن چند دوره بتوانید یک مترجم خوب شود. حتما باید در زمینه ای که برای ترجمه انتخاب کرده اید اطلاعات کافی و دانش لازم را داشته باشید. 
بعد از مشخص کرد موارد فوق مرحله دوم پیدا کردن کتاب های خوب و پرفروش از طریق سایت های معتبر فروش کتاب خارجی مانند آمازون می باشد. بعد از پیدا کردن کتابی که فکر می کنید به اصطلاح خوب است ضروری است که تحقیق کنید آیا این کتاب در ایران منتشر شده است یا نه؟ اگر منتشر شده، از آن کتاب و یا نویسنده استقبال شده یا نه و خلاصه چندین پارامتر دیگر را باید ارزیابی کنید. 
مرحله بعدی خرید کتاب و اقدام به ترجمه آن است. بهترین حالت این است که حتی قبل از ترجمه با یک ناشری که در حوزه کتاب مورد نظر شما فعالیت می کند مشورت کنید و یا می توانید از بخش در انتظار ناشر سایت آی آی کتاب بهره بگیرید. 
سایت آی آی کتاب در هر دو زمینه می تواند در خدمت شما باشد. هم در زمینه تهیه کتاب از سایت آمازون و هم در معرض دید گذاشتن کتاب ترجمه شده شما برای انتخاب توسط ناشران. 
در هر حال امیدواریم کتابهای خوب و خوب پیدا کنید و روان ترجمه کنید و یک اثری زیبا از خودتان بجای بگذارید. 
 

من علاقه زیادی به رشته ادبیات دارم و بیشتر به نویسندگی لطفا کتابهایی رو به من معرفی کنید که بدونم و یادبگیرم که اصلا باید از کجا شروع کنم؟

شما برای یافتن کتاب مورد نظرتان می توانید به سایت www.ketab.ir مراجعه کرده و در قسمت جستجوی کتاب کلمه کلیدی مورد نظرتان را وارد کرده و لیست کتاب هایی را که در مورد موضوع مورد نظرتان است همراه با مشخصات ناشر آن ببینید 
 

من علاقه زیادی به رشته ادبیات دارم و بیشتر به نویسندگی لطفا کتاب هایی رو به من معرفی کنید که بدونم و یادبگیرم که اصلا باید از کجا شروع کنم؟

شما برای یافتن کتاب مورد نظرتان می توانید به سایت www.ketab.ir مراجعه کرده و در قسمت جستجوی کتاب کلمه کلیدی مورد نظرتان را وارد کرده و لیست کتاب هایی را که در مورد موضوع مورد نظرتان است همراه با مشخصات ناشر آن ببینید. 

من در مراجعه به سایت آمازون از یک عنوان کتاب دهها مورد با قیمت های متفاوت و بعضا با تفاوت قیمت باور نکردنی، روبرو شده ام. مثلا کتابی هم به قیمت 9 و 45 پوند وجود داشت. مبنای تعیین و محاسبه قیمت شما کدام یک می باشد.

فروشندگان زیادی در سایت آمازون اقدام به فروش و عرضه کتاب می کنند. بنابراین شما هنگام سفارش یک کتاب با فروشندگان و قیمت های مختلفی روبرو می شوید. 
هزینه واقعی برای تهیه کتاب، زمانی معلوم می شود که کتاب را به سبد خرید اضافه و هزینه حمل آن را مشاهده کنید. امکان دارد فروشنده ای کتابی را 10 دلار اعلام کند ولی برای ارسال به آدرسی که شما اعلام می کنید 100 دلار هزینه بگیرد. 
پس هیچوقت قیمتی که شما می بینید قیمت واقعی و تمام شده نیست و منطقی هم نمی باشد. آیا امکان دارد که یک فروشنده در امریکا، کتاب 10 دلاری خود را به خریدار امریکایی در نیویورک و یک خریدار در قاهره با یک هزینه ارسال کند. 
حتی بعضی از فروشندگانی که قیمت ارزانی را برای یک کتاب اعلام می کنند مدت زمان بیشتر از سه ماه را برای ارسال پیشنهاد می دهند. یا حتی بعد از سفارش کتاب اعلام می کنند به قیمتی که اعلام شده کتاب مورد نظر موجود نمی باشد و قیمت بالاتری پیشنهاد داده و یا اقدام به پس دادن مبلغ واریز شده به حساب خریدار را می نمایند که این خود یکی از سخت ترین و پیچیده ترین و زمانبرترین پروسه ها را دارد. 
ما برای احتراز از هر گونه مشکلی ابتدا سعی می کنیم کتاب نو را انتخاب کنیم و هزینه ارسال هم بطور اتوماتیک مبلغ ثابتی محاسبه می شود. چون نمایندگان ما در خارج از کشور در شهرهای نیویورک و لندن مستقر هستند و هزینه ارسال معمولا رایگان و یا حداکثر 3 دلار یا پوند می باشد. 
چرا که ما سعی می کنیم در بیش از 99 درصد قیمت قطعی به مشتریان خود اعلام کنیم.

شرایط معرفی کتاب در سایت آی آی کتاب

سایت آی آی کتاب این امکان را برای ناشران و صاحبان اثر  فراهم آورده  تا با معرفی کتاب خود در بخش " پیشنهادات سایت" کتابشان را به دیگران معرفی نمایند.

 

شرایط و ضوابط معرفی کتاب در بخش "پیشنهادات سایت"

ارسال دو نسخه از کتاب به دفتر سایت واقع در تهران؛ میدان فردوسی، خیابان شهید عباس موسوی،  پلاک 54، طبقه دوم،  واحد 4، کد پستی: 1851643636

کتاب شما 72 ساعت پس از دریافت،  یک ماه در این بخش قرار می گیرد.  

کتاب‏های ارسال شده مسترد نمی‏ گردد.

شرایط درج آگهی در فروشگاه سایت آی آی کتاب
 1. خدمات آگهی‌دهنده می‌بایست طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد
 2. نمایش آگهی از زمان درج یک ماه خواهد بود
 3. نوع فایل‌های مورد پذیرش فقط GIF، JPG ، PNG  و  حداکثر حجم فایل بنر می‌بایست یک مگابایت باشد.
 4.  طراحی بنر گرافیکی بر عهده آگهی دهنده می‌باشد
 5.  تغییر بنر گرافیکی و یا لینک بنر در طول نمایش آگهی امکان‌پذیر خواهد بود

 

مراحل درج آگهی به شرح زیر است:

 1. مشاهده جدول قیمت و تعرفه‌های آگهی
 2.  انتخاب جایگاه مورد نظر
 3.  تماس با واحد روابط عمومی
 4. پرداخت هزینه
 5. ارسال آگهی طبق فرمت درج شده به ائمیل iiketab@gmail.com
 6.  شروع نمایش آگهی 24 ساعت بعد از تائید سفارش دهنده

 

تعرفه آگهی متناسب با سایز به شرح زیر است:

شماره آگهی

جایگاه آگهی

فرمت

سایز و حجم

قیمت برای یک ماه

3-1

صفحه اول

سه آگهی عریض در کنار هم

jpg - gif - png

عرض : 400px ارتفاع : 200px وضوح : 72px حجم : کمتر از 1mb

2.000.000 ریال

5-4

صفحه اول

دو آگهی عریض در کنار هم

jpg - gif - png

عرض : 600px ارتفاع : 200px وضوح : 72px حجم : کمتر از 1mb

3.000.000 ریال

 
سایت های و مراکز مختلفی مدعی هستند که از آمازون کتاب تهیه می کنند. شرکت ها و موسسات دولتی و خصوصی چگونه می توانند به تهیه کتابهای مورد نظر خودشان مطمین باشند. در حالیکه بعضی از آنها فقط از طریق ایمیل سفارش مشتریان خود را قبول می کنند.

ما به هیچ عنوان فعالیت دیگر همکاران خودمان را زیر سوال نمی بریم. هر کدام از آنها برای پاسخگویی به مشتریان خود فرمول و روش خاص خودشان را دارند. 
اما ما از اواخر سال ۸۱ که فعالیت خودمان را شروع کردیم و در بیان اهداف و شیوه های خود که تا کنون نیز در بخش [درباره ما] وجود دارد همیشه گفته ایم که ما با توجه به زیر ساختهای موجود در بخش تجارت الکترونیکی و همچنین فرهنگ موجود در جامعه، در صدد آن نیستم که همانند یک کشور پیشرفته، فعالیت مان صددرصد الکترونیکی باشد. بنابراین همیشه در پی استفاده از شیوه های دستی و سنتی و تلفیق آنها با روشهای پیشرفته و بروز بودیم. بنابراین تا کنون نیز سعی کرده ایم واقعیت فیزیکی خودمان را به مشتریان نشان دهیم. 
آنها براحتی می توانند به دفاتر ما مراجعه کرده و با مشاهده حضور فیزیکی و توانایی های ما، اطمینان خاطر لازم را کسب کنند. 

در صورت نوشتن یک رمان اگه سوالی برایم پیش امد به چه کسی رجوع کنم ؟

اگر منطورتان از سوالاتی که می تواند برای شما در حین نوشتن یک رمان پیش بیاید، سوالات تکنیکی است. شما قبل از شروع به نوشتن رمان، حتما باید سابقه داستان نویسی داشته و در واقع اشکالات تکنیکی داستان نویسی تان را تا اندازه ای بر طرف کرده باشید. در غیر این صورت به راحتی قادر نخواهید بود رمان و داستان بلندتان را به سرانجام برسانید. اگر منطورتان از "سوالاتی" که احیانا ممکن است برای تان پیش بیاید مسائلی در رابطه با جذابیت و یا کشش سوژه تان می باشد، در این صورت باید از طریق ارائه داستان تان به دوستان یا آشنایان و یا حتی چند ناشر می توانید نظر سنجی کنید. 

چه مدت بعد از ثبت خرید کتاب غیر فارسی در سایت شما با ما در مورد قیمت کتاب با ایمیل یا تلفن تماس می گیرید. چون خودم به سایت آمازون رفتم و کتاب مورد نظرم را به راحتی پیدا کردم. آیا ممکن است مراحل خرید کتاب غیر فارسی را به صورت ساده تری برایم توضیح بدهید؟

سفارشات معمولا" بلافاصله بعد از ثبت، رسیدگی و پاسخ لازم مبنی بر امکان تهیه و هزینه های مربوطه بصورت تلفنی و پیامک اعلام می شود. مگر در مواقعی که برای کتاب، فروشندگان مختلف با هزینه های ارسال و قیمت های متفاوتی وجود داشته باشد. 
مراحل خرید و شرایط و مقررات در ذیل فرم سفارش بطور دقیق ذکر شده است. 

پی گیری کتابی را که خریده ایم به چه صورت است؟ علی الخصوص اگر زمان دقیق رسیدن آن برای ما اهمیت داشته باشد.

دوستانی که می خواهند از وضعیت پستی کتاب خودشان اطلاع دقیقی داشته باشند و زمان رسیدن آن برایشان اهیمت دارد می توانند کد رهگیری اداره پست را از واحد فروش دریافت کرده و با مراجعه به سایت پست ایران و یا پست کشوری که کتاب از آنجا ارسال شده است محل دقیق مرسوله در پروسه ارسال از خارج از کشور را ملاحظه کنند. این امکان به مشتری این اجازه را می دهد که حتی به طور روزانه و ساعتی از موقعیت کتاب خودش اطلاع داشته باشد. 

به نظرم می رسد قیمت کتاب هایی که از آمازون تهیه می کنید بالاست. من کتابی را دیدم که قیمت آن 21 دلار بود و شما تقرییا قیمتی دو برایر را برای من اعلام کردید؟ حال اگر قیمت دلار را به روز حساب کنیم. قیمت کتاب سر به آسمان می ساید! چرا قیمت ها این قدر گران هستند.

ولا قیمتی که شما در ذیل کتاب مورد نظرتان در سایت آمازون می بینید قیمت خام کتاب و پیشنهادی فروشنده آن است. یعنی اگر شما ساکن کشور انگلستان هم باشید برای هزینه حمل آن به درب منزلتان از شما هزینه ای را دریافت خواهند کرد. (البته در موارد خاصی این هزینه دریافت نمی شود) .
دوم در نظر داشته باشید با توجه به اینکه سایت آمازون شرکتی امریکایی است بطور مستقیم به کشور ایران محموله ای را ارسال نمی کند. فلذا باید کسی کتاب را در کشور ثالث دریافت کرده و آن را سپس به ایران ارسال کند که این نیز هزینه هایی را دارد. از جمله هزینه بسته بندی و ارسال به مرکز پست. مضاف بر اینها هزینه ارسال از کشور ثالث به ایران هم دارای تعرفه های مختلف و سنگینی به ازاء وزن بسته می باشد.
با توجه به اینکه کلیه کتابهای ما از طریق پست دی اچ ال ارسال می شود با سوال تلفنی از این شرکت هزینه های سرسام اور ارسال به ایران برای تان روشن خواهد شد. 
سوم هزینه ارسال پول به خارج از کشور هم دارای هزینه ای در حدود 5 درصد می باشد.
در صورتیکه هزینه های سایت برای آماده سازی سفارشات در ایران را هم در نظر بگیرم متوجه خواهیم شد تمام این هزینه اگر بصورت موردی در نظر گرفته شود شاید قیمت کتاب به سه برابر قیمت پشت جلد افزایش پیدا کند. 
اما با توجه به فرایند اخذ سفارش و تهیه کتاب در سایت آی آی کتاب و سرشکن شدن بعضی از هزینه ها به قیمت تمام شده چندین سفارش، قیمت اعلام شده با رعایت کلیه موارد مربوط به حقوق مشتری و رضایت مشتری صورت گرفته و قیمت متعادلی طبق فرمول خاصی محاسبه و اعلام می شود.

برای تهیه نسخه پی دی اف و یا الکترونیکی بعضی از کتاب ها، آیا شما امکان خاصی دارید.

بله با توجه به افزایش نرخ برابری ریال در طی چند سال اخیر، قیمت ریالی کتابهای خارجی به شدت افزایش یافته است. فلذا ما سعی کردیم در زمینه تهیه کتابهای الکترونیکی نیز در خدمت دوستان باشیم. 
تهیه کتاب ها بصورت پی دی اف و الکترونیکی از طریق سایت آی آی کتاب براحتی و بصورت آنی صورت می گیرد.
کارشناسنان مجرب در بخش فنی می توانند کتابهای الکترونیکی و پی دی اف خریداری شده را به فرمت دلخواه مشتری تبدیل و تحویل دهند.
با توجه به اینکه کلیه خریدهای سایت آی آی کتاب بصورت قانونی و از سایت ناشران اصلی خریداری می شود. بنابراین در اکثر موارد بعد از تبدیل به فرمت پی دی اف، قابل چاپ با کیفیت بالا هستند. 
 

اگر شما کتاب ها را با پست دی اچ ال ارسال می کنید باز هم چرا کتابها بعد از بیست روز به دست ما می رسد.

فرمایش شما درست است اگر قرار باشد فقط یک کتاب به محض رسیدن به دست نماینده ما در خارج از کشور برای شما ارسال شود بدون در نظر گرفتن وزن کتاب، هزینه ارسال تا تهران حداقل 80 دلار خواهد شد. 
ما برای پایین آوردن هزینه ارسال، معمولا وزن بسته هایمان به نحوی انتخاب می کنیم تا حداقل هزینه به شرکت حمل کننده پرداخت شود. در نتیجه مدت زمان کوتاهی کتاب های دریافتی از آمازون در خارج از کشور انبار شده و بعد از رسیدن به حد نصاب به تهران ارسال می شود. 

از کجا بدانم کتابی که من برای ترجمه انتخاب کرده ام در ایران ترجمه نشده است؟

بهترین راه برای این کار مراجعه به سایت کتابخانه ملی است و جستجوی اسم اصلی نویسنده و کتاب در آن سایت است.
با توجه به اینکه هر کتابی قبل از چاپ باید از کتابخانه ملی برگه فهرست نویسی دریافت کند. بنابراین شما می توانید از این طریق به اطلاعات کتاب هایی که تا کنون ترجمه شده و به کتابخانه ملی جهت دریافت برگه فهرست نویسی ارائه شده اند، دسترسی پیدا کنید. 
از طریق سایت خانه کتاب نیز می توانید به اطلاعات کتاب های چاپ شده دسترسی پیدا کنید. بر روی این سایت کتاب هایی قرار دارند که حتما به چاپ رسیده و نسخه ای از آن به وزارت ارشاد ارایه شده است. 

آیا می توانید در مورد فهرست موضوعی و نحوه مقایسه قیمت یک عنوان کتاب در سایت های مختلف توضیحات بیشتری بدهید؟

البته ما این موضوع را در همان بخش فهرست موضوعی توضیح داده ایم. اگر روی آن کلیک کنید به راحتی توضیحات را خواهید دید. اما محض اطلاع باید بگوییم که اولا اگر شما یک مترجم یا ناشر و یا محقق دانشگاهی هستید و در مورد موضوع خاصی به دنبال کتاب می گردید این فهرست می تواند مقدار زیادی در وقت شما صرفه جویی کند. مثلا در موضوع دندان پزشکی شما حداقل می توانید به سرعت به سایت ۸ ناشر بین المللی دسترسی داشته باشید و کتاب های آنها را مشاهده کنید. 

حال اگر یک کتاب را انتخاب کردید و قصد خرید دارید. از سایتی که کتاب را انتخاب کرده اید شماره شابک آن را با دکمه هایC + Crtl کپی کرده و در سایت آمازون وارد کنید. در عرض چند ثانیه شما همان کتاب را با قیمت جدید در سایت آمازون خواهید یافت و در اکثر مواقع متوجه خواهید شد که قیمت آمازون ارزان تر از سایت های دیگر است. و در سفارش خود جدی خواهید شد.

آیا چاپخانه ها مجوز نشر کتاب دارند؟

نشر کتاب در کشور ما اختصاصا توسط شخص حقیقی و یا حقوقی که مجوز نشر دارد صورت می گیرد این مجوز به افراد مختلفی داده می شود. حال این شخص می تواند یک چاپخانه دار و یا کارمند شاغل در یک موسسه دولتی و یا خصوصی و یا موسسه بزرگ انتشاراتی باشد. 
وزارت ارشاد در صدور مجوز نشر به شغل متقاضی توجه خاصی ندارد. فلذا یک چاپخانه دار هم می تواند اقدام به دریافت مجوز نشر کند. اما الزاما هر چاپخانه داری نمی تواند به انتشار کتاب اقدام کند. 
یک ناشر کتاب مورد نظر خود را به چاپخانه ارائه و چاپخانه فقط آن را چاپ می کند. 

آیا تحویل کتاب زودتر از 20 روز برای شما امکان پذیر است

بله این امکان وجود دارد و در صورت درخواست مشتری، بخش فروش می تواند در کمتر از 10 روز و در مواقع خاص در طی یک هفته کتاب و یا کالای درخواستی شما را تهیه کند 

آیا امکان ارتباط با دفتر و یا نماینده شما در خارج از کشور وجود دارد. تا در بعضی مواقع ما بتوانیم بسته و یا کتاب خود را از آنجا پی گیری کنیم؟

دوست عزیز ما از ۴ کشور کتاب های شما را تهیه می کنیم. این امکان هم سخت و هم غیر ممکن است.