چاپ کتاب و شهرک چاپ دبی

شهر چاپ دبی تهدیدی جدی برای صنعت چاپ کتاب در ایران

با توجه به وضعیت فعلی چاپ در کشور با تاسیس این شهر چاپ چیزی در کشور به نام صنعت چاپ باقی نمی ماند.

دبی با تاسیس شهر چاپ بازار چاپ کشور های همسایه را نشانه گرفته است. کارشناسان معتقد هستند با وضعیت فعلی صنعت چاپ کتاب در کشور ما و عدم تجهیز این صنعت به امکانات مدرن، تاسیس این شهر در دبی صنعت چاپ کشور ما را از بین می برد.

"غلامرضا شجاع"، مدیر عامل تعاونی لیتوگرافان گفت:«سال گذشته در نمایشگاه صنعت در دبی برای اولین بار ماکت این شهر چاپ به نمایش در آمد. در این طرح دولت امارات امکانات و تسهیلات مضاعفی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد و از تمام دنیا برای حضور در این شهر عضو می پذیرد.» شجاع ادامه داد:«آنها زودتر از ما متوجه شده اندکه صنعت چاپ از صنعت نفت مهم تر است. این صنعت که یک سرمایه گذاری ماندگار است می تواند اشتغال زایی و ارزآوری زیادی داشته باشد.»

داوود رحیم زاده، مدیر طرح برنامه اتحادیه چاپخانه داران نیز گفت:«تسهیلاتی که برای این شهر در نظر گرفته شده وسوسه انگیز است. عدم دریافت عوارض و مالیات از سرمایه داران حتی پای ایرانی ها را هم به این شهر باز کرده است و این بسیار خطرناک است.»

رحیم زاده این شهر را تهدیدی برای صنعت چاپ کتاب کشور دانست و افزود:«مدیران این شهر رسما اعلام کرده اند که می خواهند این شهر را به قطب صنعت چاپ جهان تبدیل کنند. قاعدتا کشور ما که در همسایگی دبی قرار دارد بیشتر تحت تاثیر این طرح قرار می گیرد.» او درباره پیامدهای تاسیس این شهر گفت:«همین الان بسیاری از کارهای چاپی به خارج از کشور منتقل می شود. شهر چاپ دبی تمام صنعت چاپ کشور ما را می بلعد. دیر یا زود ایران باید به سازمان تجارت جهانی بپیوندد در آن زمان هیچ کاری برای جلوگیری از خروج کارهای چاپی از کشور نمی توان انجام داد.»

شجاع نیز درباره تبعات تاسیس شهر چاپ گفت:«صنعت چاپ در کشور ما از تکنولوژی مدرن محروم است. متاسفانه هنوز مسئولان دولتی صنعت چاپ را محدود به نشر کشور می دانند و از حمایت و سیاست گذاری اساسی در این زمینه کوتاهی می کنند. دستگاه هایی که در شهر چاپ دبی مورد استفاده قرار می گیرد در زمان کوتاهی حجم بسیاری از کارهایی که ما در کشور زمان زیادی را برای آنها مصرف می کنیم انجام می دهند. تکنولوژی این دستگاه ها مراحلی چون فیلم و زینک را حذف می کنند در نتیجه هزینه کمتری را برای چاپخانه دار بوجود می آورند. تمام این مسائل باعث خواهد شد آنها توانایی انجام پروژه های چاپی در زمان کم و حجم زیاد و با قیمت کمتر را داشته باشند.»

مدیر عامل تعاونی لیتوگرافان خواستار توجه مسئولان دولتی شد و ادامه داد:« با توجه به وضعیت فعلی چاپ در کشور با تاسیس این شهر چاپ چیزی در کشور به نام صنعت چاپ باقی نمی ماند.»

 

 

لینک برخی از خدمات سایت:

سفارش کالای غیرکتاب

سفارش کتاب و مجلات خارجی، کاغذی

سفارش کتاب و مجلات خارجی، پی دی اف

محاسبه قیمت کتاب، کالا و مجلات خارجی

کتاب مورد نظرم پیدا نشد

محاسبه هزینه های چاپ کتاب

آیا کتابی برای چاپ دارید؟

کتاب های عرضه شده توسط نویسندگان و مترجمان

  پرسش های متداول

برخی سوالات مهم پیرامون نحوه تهیه کتاب از سایت آمازون

تلفن تماس: 88847044 88829329 88348991-

 

1399/04/09
131

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر