دانستنی های چاپ کتاب

آنچه باید قبل از چاپ کتاب دانست

ما در این جا به خلاصه ای از این روند اشاره می کنیم و دوستان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش [راهنمای چاپ کتاب] در این سایت مراجعه نمایند.

چاپ یک کتاب، مراحل مختلف و تقریبا طولانی دارد. البته در صورتی که منظورمان از کتاب، از نوع کتاب های سفارشی و یا بدون مخاطب نیست. اگر چه این گونه کتاب ها نیز مجبورند یک روند مشخصی را طی کنند.
ما در این جا به خلاصه ای از این روند اشاره می کنیم و دوستان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش [راهنمای چاپ کتاب] در این سایت مراجعه نمایند.

1 - اولین مسئله انگیزه و اراده یک ناشر و یا مولف و مترجم برای چاپ کتاب است. این انگیزه و اراده می تواند اقتصادی و فرهنگی و یا برای مثلا کسب نمره از مرکزی باشد که نویسنده و یا مترجم در آن کار می کند. ناشران معمولا قبل از هر کاری به بررسی کتاب از جنبه های گوناگون مانند ارزش علمی کتاب، سنخیت کتاب با زمینه کاری ناشر و مخاطبین بالقوه و موارد دیگری از این دست توجه می کنند.
2- نظر اولیه: بررسی و تصمیم گیری درمورد قطع، فونت های مختلفی که در کتاب باید متناسب با موضوع و مطالب کتاب استفاده شود، فاصله سطرها، سرصفحه، پا صفحه، فصل بندی مصورسازی و همچنین تعداد صفحات تقریبی (براساس ضرایب فرم‌های چاپی 8 وترجیحا 16)- و سایرموارد...

الف- حروفچینی و صفحه‌آرایی: الف- تایپ متون دست نویس و اسكن تصاویر و رسم نمودار و جداول و ... و اجرای سفارش طراحی اولیه ....
ب- پریینت اولیه و غلط گیری، نمونه خوانی و ویراستاری. البته اگر چه بهتر است ویراستاری قبل از حروفچینی صورت گیرد. اما با پیشرفت حرفه حروفچینی در دو دهه اخیر، امروزه این کار برای تایپ و صفحه آرایی اولیه کتاب صورت می گیرد.
ج- پرینت و غلط گیری نهایی
د- تهیه نسخه‌ نهای كتاب شامل صفحه عنوان - شناسنامه و متن كتاب


3- بعد از آماده شدن فایل متن در انتشارات کتاب برای انجام مراحل حقوقی آماده می شود که توضیحات کامل در همان بخش قابل روئت است. پس از اخذ مجوز قبل از چاپ كتاب مراحل زیر انجام خواهد گرفت:

4-  طراحی جلد كه بر اساس موضوع، قطع و تعداد صفحه و علایق سفارش دهنده آماده می‌گردد.

5- نسخه نهایی كتاب پس ازكنترل نهایی توسط انتشارات با نظارت سفارش دهنده جهت تهیه فیلم و زینك به لیتوگرافی ارسال می‌گردد و همچنین طرح جلد پس ازكنترل نهایی جهت تهیه فیلم و زینك چهار رنگ (تمام رنگی) به مراكز تهیه فیلم و زینك كامپیوتری كه با عنوان ایمیج ستر یا خروجی فیلم و یا پلیت ستر نیز شناخته می‌شوند ارسال می‌گردند.

6- تهیه ملزومات چاپ مانند كاغذ و مقوا با كیفیت مورد نظر و قطع و مقدار مورد نیاز و تحویل آن به چاپخانه.

7- ارسال زینك رنگی جلد و متن به چاپخانه و چاپ بر اساس برگ سفارش.

8-  صحافی آخرین قسمت تهیه كتاب می باشد كه پس از مراحل تا و ترتیب و تجلید (توی جلد گذاری) و برش كاری و بسته‌بندی (شرینگ) كتاب آماده خواهد بود.

9- تعداد معینی از كتابهای منتشره به همراه فرم‌های مخصوص و كپی مجوز قبل از چاپ با تأیید ناشر به اداره ارشاد ارسال می گردد و فرم اعلام وصول توسط وزارت ارشاد به ناشر تسلیم خواهد شد. بعد از گرفتن این برگ از وزارت ارشاد، کتاب آماده پخش و فروش خواهد گردید.

10 -انتقال کتابها به انبار و مراکز پخش کتاب.

برای محاسبه قیمت چاپ کتاب خود می توانید از لینک زیر استفاده نمایید.

فرم محاسبه قیمت چاپ کتاب

 

لینک برخی از خدمات سایت:

سفارش کالای غیرکتاب

سفارش کتاب و مجلات خارجی، کاغذی

سفارش کتاب و مجلات خارجی، پی دی اف

محاسبه قیمت کتاب، کالا و مجلات خارجی

کتاب مورد نظرم پیدا نشد

محاسبه هزینه‌های چاپ کتاب

آیا کتابی برای چاپ دارید؟

کتاب های عرضه شده توسط نویسندگان و مترجمان

  پرسش‌های متداول

برخی سوالات مهم پیرامون نحوه تهیه کتاب از سایت آمازون

تلفن تماس:   ۸۸۸۴۷۰۴۴ - ۸۸۳۱۹۵۵۷

1398/12/07
534

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر