دانستنی های چاپ کتاب و مراحل و شرایط چاپ

آنچه باید قبل از چاپ کتاب دانست

چاپ کتاب مراحل مختلفی و طولانی دارد که در این جا به خلاصه ای از این روند اشاره می کنیم و دوستان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش راهنمای چاپ کتاب در سایت آی آی کتاب مراجعه نمایند.

چاپ یک کتاب مراحل مختلف و تقریبا طولانی دارد. البته در صورتی که منظورمان از کتاب، از نوع کتاب های سفارشی و یا بدون مخاطب نباشد . اگر چه این گونه کتاب ها نیز مجبورند برای چاپ یک روند مشخصی را طی کنند.
ما در این جا به خلاصه ای از این روند اشاره می کنیم و دوستان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش [راهنمای چاپ کتاب] در این سایت مراجعه نمایند.

مراحل چاپ کتاب


1-  اولین مسئله انگیزه و اراده یک ناشر و یا مولف و مترجم برای چاپ کتاب است. این انگیزه و اراده می تواند اقتصادی و فرهنگی و یا برای مثلا کسب نمره از مرکزی باشد که نویسنده و یا مترجم در آن کار می کند. ناشران معمولا قبل از هر کاری به بررسی کتاب از جنبه های گوناگون مانند ارزش علمی کتاب، سنخیت کتاب با زمینه کاری ناشر و مخاطبین بالقوه و موارد دیگری از این دست توجه می کنند. در صورتی که ناشر تمایل به چاپ کتاب داشته باشد با مولف و یا مترجم قرارداد چاپ کتاب می بندد.
2-  نظر اولیهبررسی و تصمیم گیری در مورد قطع، فونت های مختلفی که در کتاب باید متناسب با موضوع و مطالب کتاب استفاده شود، فاصله سطرها، سرصفحه، پا صفحه، فصل بندی مصورسازی و همچنین تعداد صفحات تقریبی (براساس ضرایب فرم های چاپی 8 وترجیحا 16)- و سایر موارد مربوط به چاپ کتاب...

الفحروفچینی و صفحه آرایی: الف- تایپ متون دست نویس و اسکن تصاویر و رسم نمودار و جداول و ... و اجرای سفارش طراحی اولیه ....
ب- پریینت اولیه و غلط گیری، نمونه خوانی و ویراستاری. البته اگر چه بهتر است ویراستاری قبل از حروفچینی صورت گیرد. اما با پیشرفت حرفه حروفچینی در دو دهه اخیر، امروزه این کار برای تایپ و صفحه آرایی اولیه کتاب صورت می گیرد.
ج- پرینت و غلط گیری نهایی
د- تهیه نسخه  نهای کتاب شامل صفحه عنوان - شناسنامه و متن کتاب


3- بعد از آماده شدن فایل متن در انتشارات کتاب برای انجام مراحل حقوقی آماده می شود که توضیحات کامل در همان بخش قابل روئت است. پس از اخذ مجوز چاپ، قبل از چاپ کتاب مراحل زیر انجام خواهد گرفت:

4-  طراحی جلد که بر اساس موضوع، قطع و تعداد صفحه و علایق سفارش دهنده آماده می گردد.

5- نسخه نهایی کتاب پس ازکنترل نهایی توسط انتشارات با نظارت سفارش دهنده جهت تهیه فیلم و زینک به لیتوگرافی ارسال می گردد و همچنین طرح جلد پس ازکنترل نهایی جهت تهیه فیلم و زینک چهار رنگ (تمام رنگی) به مراکز تهیه فیلم و زینک کامپیوتری که با عنوان ایمیج ستر یا خروجی فیلم و یا پلیت ستر نیز شناخته می شوند ارسال می گردند.

6- تهیه ملزومات چاپ مانند کاغذ و مقوا با کیفیت مورد نظر و قطع و مقدار مورد نیاز و تحویل آن به چاپخانه.

7- ارسال زینک رنگی جلد و متن به چاپخانه و چاپ بر اساس برگ سفارش.

8-   صحافی آخرین قسمت تهیه کتاب می باشد که پس از مراحل تا و ترتیب و تجلید (توی جلد گذاری) و برش کاری و بسته بندی (شرینگ) کتاب آماده خواهد بود.

9- تعداد معینی از کتابهای چاپ شده به همراه فرم های مخصوص و کپی مجوز قبل از چاپ با تأیید ناشر به اداره ارشاد ارسال می گردد و فرم اعلام وصول توسط وزارت ارشاد به ناشر تسلیم خواهد شد. بعد از گرفتن این برگ از وزارت ارشاد، کتاب آماده پخش و فروش خواهد گردید.

10- انتقال کتابها به انبار و مراکز پخش کتاب.


مواردی از قبیل چاپ دیجیتال، چاپ  کم تیراژ، چاپ ارزان، چاپ فوری کتاب، شرایط چاپ و ... را نیز پس از عقد قرارداد چاپ می توان با ناشر هماهنگ کرد.


برای محاسبه هزینه چاپ کتاب خود می توانید از لینک زیر استفاده نمایید.
فرم محاسبه هزینه چاپ کتاب

 

لینک برخی از خدمات سایت:

سفارش کالای غیرکتاب

سفارش کتاب و مجلات خارجی، کاغذی

سفارش کتاب و مجلات خارجی، پی دی اف

محاسبه قیمت کتاب، کالا و مجلات خارجی

کتاب مورد نظرم پیدا نشد

محاسبه هزینه های چاپ کتاب

آیا کتابی برای چاپ دارید؟

کتاب های عرضه شده توسط نویسندگان و مترجمان

  پرسش های متداول

برخی سوالات مهم پیرامون نحوه تهیه کتاب از سایت آمازون

تلفن تماس:   ۸۸۸۴۷۰۴۴ - ۸۸۳۱۹۵۵۷

 

1400/03/17
7137

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر