به گزارش جام جم آنلاین

تجارتی به نام کتاب سازی

مبارزه با کتاب سازی، نیاز به فعالیتی گسترده در جهت بالا بردن سطح انتخاب مخاطبان دارد

در حالی که مردم ایران هنوز به کتاب خواندن عادت نکرده اند، آب گل آلود عرصه نشر خیلی ها را به طمع صید ماهی انداخته است تا با کتاب سازی ، تجارتی سودمند را سامان دهند. پدیده کتاب سازی به شکلهای مختلفی در سرزمین ما وجود دارد.

نبود قانون کپی رایت و برنامه ریزی و کنترل ترجمه کتاب ، این عرصه را تبدیل به محل مناسبی برای فعالیت های برخی ناشران و مترجمان کرده است. به همین خاطر است که هر روز، شاهد انتشار مجموعه های فانتزی و سانتی مانتالی هستیم که به عنوان کتاب به بازار عرضه می شوند و درواقع محتوای درونی چندان ارزشمند و قابل توجهی ندارند. عده ای ، با استفاده از منابع سطحی و در دسترس ، نظیر اینترنت با ترجمه 50جمله از کسی ، ترجمه لطیفه یا حکایت ، دست به کتاب سازی می زنند و عده ای دیگر، با انتخاب فصلی از رمانهای مشهور و جدید و تغییر نام آنها و گاه داستان پردازی های شخصی ، آثار جدیدی به مجموعه آثار ادبیات جهان اضافه می کنند و این گونه می شود که گاه چندین کتاب ، با نامهای مختلف به عنوان آخرین اثر یک نویسنده مشهور به طور همزمان منتشر می شوند و دستکاری های مترجم در اصل اثر آنچنان زیاد است که ماهیت آن را به کلی دگرگون می کند و در مواردی ، می توان به وجود آن اثر در میان آثار واقعی نویسنده ، تردید کرد!

ترجمه فصلهای مختلف یک کتاب به وسیله چند مترجم برای عقب نماندن از بازار توزیع و فروش ، خود داستان دیگری است که حکایت از هوشمندی (!) برخی فعالان عرصه نشر می کند. این که چطور چند مترجم ، با داشتن ذهنیت های مختلف نسبت به اثر و سطح متفاوتی از دانش زبانی و در نهایت شیوه های متفاوت نگارشی می توانند اثری را به شکل منسجم ترجمه کنند، از آن دسته پدیده هاست که نمی توان توجیه منطقی و دقیقی برای آن پیدا کرد و احتمالا تنها در سرزمین ما به این شکل سابقه دارد! در مواجهه با چنین پدیده هایی ، عده ای با این توجیه که انتشار این گونه کتابها، می تواند منجر به گسترش فرهنگ کتابخوانی در میان مردم شود، درواقع بر رواج این دسته کتابها مهر تایید می زنند. حقیقت این است که رواج این گونه پدیده ها، نه تنها هیچ کمکی به گسترش فرهنگ کتابخوانی نمی کند، بلکه از سوی دیگر مردم جدا مانده از کتاب را مردمی آسان گیر، ساده پسند و تنبل بار می آورد که برای دسترسی به عمیق ترین مفاهیم فکری و فرهنگی ، به دنبال لقمه های آماده و ساده می گردند و در نتیجه نه تنها سطح فکر و شعورشان بالا نمی رود که دچار توقف و واپس گرایی نیز می شوند. سویه دیگر این جریان ، مخاطب است.

در شرایطی که مخاطبان آسان گیرند، انتخاب های آنان نیز به سمت این دسته از آثار گرایش دارد. این جهتگیری ، باعث رکود و شکست آثار جدی می شود و ناشران را هر چه بیشتر به سمت مورد پسند مخاطبان سوق می دهد و از آنجا که ماهیت نشر، از اساس اقتصادی است ، نمی توان تنها ناشران را در این زمینه مقصر قلمداد کرد. مبارزه با کتاب سازی ، نیاز به فعالیتی گسترده در جهت بالا بردن سطح انتخاب مخاطبان دارد.

 

 

لینک برخی از خدمات سایت:

سفارش کالای غیرکتاب

سفارش کتاب و مجلات خارجی، کاغذی

سفارش کتاب و مجلات خارجی، پی دی اف

محاسبه قیمت کتاب، کالا و مجلات خارجی

کتاب مورد نظرم پیدا نشد

محاسبه هزینه‌های چاپ کتاب

آیا کتابی برای چاپ دارید؟

کتاب های عرضه شده توسط نویسندگان و مترجمان

  پرسش‌های متداول

برخی سوالات مهم پیرامون نحوه تهیه کتاب از سایت آمازون

تلفن تماس: 88847044-  88829329 88348991-

1398/09/05
105

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر