پخش کتاب در بازار

معضلی به نام پخش کتاب

پخش کتاب، مقوله ای که قبل از چاپ کتاب باید به آن پرداخت.

روزانه یک تا سه (و حتی بیش از سه) تماس داریم که نویسندگانی از ما می خواهند که کتاب های منتشر شده ی آن ها را پخش کنیم. این کتاب ها یا توسط خود نویسنده منتشر شده اند و یا توسط یک ناشر که خود قادر به پخش کتاب نبوده است (و به هر حال با سرمایه ی نویسنده!).
متاسفانه نویسندگان پیش از انتشار کتابشان درباره ی امکان توزیع کتاب خود از ناشر سوال نمی کنند و پس از انتشار، تازه با مقوله ی پخش آشنا می شوند. (معمولا پس از این که تمام کتاب های چاپ شده شان را ناشر به خانه ی ایشان فرستاده است!)

این مشکل را اضافه کنید به مشکلی دیگر که عبارت است از این که نویسندگان تصور صحیحی از شانس فروش کتابشان ندارند... (و انبوهی مشکل که مطرح شدنشان فرصت زیادی می خواهد.)
 

این چند جمله را نوشتم که اگر در پی انتشار کتابی هستید، ابتدا از ناشرتان بپرسید که خود، کتاب شما را پخش می کند یا نه! و بر این اساس تصمیم بگیرید که با آن ناشر کتاب خود را منتشر کنید یا نه، یا اصلا کتاب خود را منتشر کنید یا نه، و اگر کتاب خود را به هر حال منتشر می کنید، چه تیراژی را برای آن در نظر بگیرید. برای نویسندگان تلخ است که باور کنند که دشواری پخش کتاب از دشواری نوشتن آن بعلاوه ی نشر آن بیشتر است. اما یکی باید این حقیقت تلخ را به آن ها بگوید! (وقتی نویسنده بودم باور کردن این حرف برایم دشوار بود اما از روزی که وارد حرفه ی نشر و پخش شدم هر روز با این واقعیت رو به رو هستم!)
برای این که این حرف ها را باور کنید، بد نیست بدانید که مرکز پخش ما می تواند کتاب خوب را به آسانی در حد سالی چند هزارتا پخش کند اما قادر نیست کتاب بی مشتری را حتی در تعداد کم توزیع کند. (ما قادریم حتی کتاب بی مشتری را به تعداد بسیار زیاد در کتابفروشی های سراسر کشور توزیع کنیم اما از کتابفروشی به بعدش به خود کتاب بستگی دارد و اگر فروش نرود، برمی گردد سر جای اولش!)

 

کتاب خوب را یک مرکز پخش ضعیف نمی تواند پخش کند، کتاب بد را حتی یک مرکز پخش قوی هم نمی تواند موفقیت آمیز پخش کند.
 

کاغذ سفید تا چیزی روی آن چاپ نشده، مشتری نقد دارد اما وقتی روی آن نوشته ای چاپ شد فروختنش با اما و اگر و شاید و باید همراه است و اگر فروش برود غالبا می شود امضایی روی یک فاکتور و پس از مدتی این فاکتور می شود چک چند ماهه ، و این چک چند ماه بعد احتمالا پاس می شود.
 

اگر می خواهید این اما و اگرها و این بایدها و شایدها به زیانتان نباشد، لطفا اجازه بدهید به غیر از خودتان افراد خبره ای پیش از انتشار درباره ی کتابتان نظر بدهند!
منبع :
http://behzadpakrooh.mihanblog.com/post/157

 

لینک برخی از خدمات سایت:

سفارش کالای غیرکتاب

سفارش کتاب و مجلات خارجی، کاغذی

سفارش کتاب و مجلات خارجی، پی دی اف

محاسبه قیمت کتاب، کالا و مجلات خارجی

کتاب مورد نظرم پیدا نشد

محاسبه هزینه‌های چاپ کتاب

آیا کتابی برای چاپ دارید؟

کتاب های عرضه شده توسط نویسندگان و مترجمان

  پرسش‌های متداول

برخی سوالات مهم پیرامون نحوه تهیه کتاب از سایت آمازون

1398/07/25
2048

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر