گفتگو با مترجم

گفتگو با عباس سلامیان، مترجم

عباس سلامیان کتاب «تاریخ مکه» را ترجمه کرده که آماده انتشار است

«مارک تواین از کودکى تا شهرت» اولین ترجمه عباس سلامیان بود که سال ها پیش چاپ و منتشرشده است. به دنبال آن کتاب «تغذیه و مغز» را منتشرکرد. چندى پیش نیز کتاب «افسون فوتبال» به قلم ژرژ آلدس را ترجمه و توسط انتشارات معین به بازار فرستاد.و هفته گذشته از همین نویسنده کتاب «سقراط و مسیح» را توسط همین مؤسسه انتشاراتى راهى کتابفروشى ها کرد.عباس سلامیان متولد ۱۳۰۸ شیراز لیسانس شیمى را از دانشگاه لندن گرفت و هم اکنون بازنشسته سازمان برنامه و بودجه است. وى کتاب «تاریخ مکه» را ترجمه کرده که آماده انتشار است.

درمورد ژرژ آلدس نویسنده کتاب «سقراط و مسیح» چه اطلاعاتى دارید؟ ژرژ آلدس نویسنده و محقق سوئیسى است که در ایران ناشناخته است و هیچ کتابى از وى به فارسى ترجمه نشده بود. براى اولین بار من کتاب «افسون فوتبال» و «سقراط و مسیح» را از این نویسنده به فارسى ترجمه و منتشرکرده ام. با این نویسنده از نزدیک آشنا هستم و ملاقات هایى هم با وى داشتم در ژنو. تاکنون نزدیک به شصت عنوان کتاب نوشته است. آلدس در اصل یونانى است که تبعه سوئیس شد و درآنجا اقامت دارد و در اغلب آثارش به فرهنگ و اساطیر یونان اشاره دارد.

کتاب «سقراط و مسیح» داراى چه ویژگیهایى بود که ازمیان آثارش براى ترجمه انتخاب کرده اید؟ سقراط و مسیح دوشخصیت مشهور و تأثیرگذار در فلسفه زندگى انسانها درطول تاریخ بوده اند و براى بسیارى به عنوان سمبل مطرح هستند. هردو به دنبال آگاهى و حقیقت بودند.

سقراط به عنوان یک فیلسوف و حضرت مسیح به عنوان یک پیغمبر چگونه موردمقایسه قرارمى گیرند؟ نویسنده دراین کتاب از این منظر این دو شخصیت را مقایسه مى کند که هردو به دنبال حقیقت بودند. آنچه ما مى دانیم درمورد سقراط، ازطریق آثار افلاطون است که شاگرد سقراط بوده و آنچه درمورد عیسى مسیح مى دانیم ازطریق حواریون اش بوده است. ضمن این که هردوشخصیت در راه کشف حقیقت و رستگارى انسان ها، با قدرت هاى سیاسى و مذهبى زمان خود درگیر شدند. هردونفر تحت محاکمه هاى نمایشى قرارگرفتند و با این که صادقانه جواب اتهامات خود را دادند، توسط مقامات به مرگ محکوم شدند و جان خود را بر سر عقاید خویش گذاشتند.

کتاب «سقراط ومسیح» براى مخاطبان خاصى ترجمه شده یا هر کس با اطلاعات محدود و مشخص مى تواند، موضوع را درک کند. همه کسانى که به فلسفه علاقه دارند مى توانند این کتاب را بخوانند و بفهمند.البته این کتاب به آن صورت یک کتاب فلسفى عمیق نیست و هر کسى که تا حدودى اهل مطالعه باشد و علاقه به زندگى بزرگان و تاریخ گذشته داشته باشد از خواندن آن لذت مى برد. من براى ترجمه کتاب «سقراط و مسیح» ناچار به تحقیق و مطالعات زیادى شدم که بیشتر مربوط به اساطیر و فرهنگ یونان مى شود. بخشى از این اطلاعات را در پانوشت این کتاب آورده ام. این نشان مى دهد که آلدس نویسنده این کتاب چقدر به فرهنگ کشور خودش علاقه و تسلط دارد.

 

لینک برخی از خدمات سایت:

سفارش کالای غیرکتاب

سفارش کتاب و مجلات خارجی، کاغذی

سفارش کتاب و مجلات خارجی، پی دی اف

محاسبه قیمت کتاب، کالا و مجلات خارجی

کتاب مورد نظرم پیدا نشد

محاسبه هزینه‌های چاپ کتاب

آیا کتابی برای چاپ دارید؟

کتاب های عرضه شده توسط نویسندگان و مترجمان

  پرسش‌های متداول

برخی سوالات مهم پیرامون نحوه تهیه کتاب از سایت آمازون

تلفن تماس: 88847044-  88829329 88348991-

1398/09/03
325

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر