اهدای جایزه بوکر 2008

«ببر سفید»؛ صدایی برای مردم فقیر جایزه‌ بوکر 2008 به آراویند آدیگای هندی رسید

برای سومین‌ بار در تاریخ 40 ساله‌ جایزه‌ ادبی بوکر، اولین رمان یک نویسنده موفق به دریافت این جایزه‌ شده است.

جایزه‌ی‌ ادبی بوکر 2008 به آراویند آدیگا - نویسنده‌ی هندی - برای اولین رمانش با نام «ببر سفید» تعلق گرفت. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برای سومین‌بار در تاریخ 40ساله‌ی‌ جایزه‌ی‌ ادبی بوکر، اولین رمان یک نویسنده موفق به دریافت این جایزه‌ شده است. آدیگا که شامگاه گذشته (سه‌شنبه، 23 مهر) در ضیافت شامی در لندن جایزه‌ی‌ 50هزار پوندی خود را دریافت کرد، نه تنها یک‌شبه به شهرتی فراوان رسید؛ بلکه در آستانه‌ی‌ کریسمس شاهد فروش بالای کتاب خود خواهد بود.

این نویسنده‌ی 33ساله پس از دریافت جایزه‌اش گفت: «این کتاب در هند بسیار موفق بوده و پیش از آن‌که این‌جا به‌عنوان اثر برتر معرفی شود، در هند پرفروش بوده است. به چنین کتاب‌هایی نیاز فراوانی است.» به گزارش رویترز، آدیگا افزود: «هدف از نوشتن «ببر سفید» این بود که مردم فقیر هند را به ‌تصویر بکشم. این رمان تلاش می‌کند تا به آن‌هایی که از داستان‌های عصر حاضر کنار گذاشته شده‌اند، صدای ادبی بدهد و آن‌ها کسانی نیستند جز مردم فقیر. من می‌خواهم این جایزه را به مردم دهلی ‌نو تقدیم کنم.» مایکل پورتیلو - رییس هیأت‌داوران جایزه‌ی‌ بوکر - با تمجید از کتاب «ببر سفید»، پرداختن به موضوعات سیاسی و اجتماعی مهم هند عصر حاضر را در این کتاب تحسین کرد و گفت: «آن‌چه این کتاب را از دیگر نامزدها متمایز ساخت، اصالت آن بود. برای بسیاری از ما این یک قلمرو کاملا جدید بود که طرف تاریک هند را به ‌تصویر کشیده بود.

این کتاب به موضوعات اجتماعی بسیار مهم مانند اختلافات میان طبقه‌ی فقیر و ثروتمند پرداخته است.» در این مراسم همچنین اعلام شد، کتاب «گردهمایی» نوشته‌ی «آن انرایت» که سال گذشته موفق به دریافت جایزه‌ی‌ بوکر شده بود، به ‌لطف شهرت این جایزه، تاکنون حدود 500هزار نسخه فروش داشته است. آدیگا که متولد 23 اکتبر 1974 و اکنون ساکن بمبئی است، چهارمین نویسنده‌ی‌ هندی است که از زمان راه‌اندازی این جایزه موفق به دریافت آن شده است. پیش‌تر، سلمان رشدی - نویسنده‌ی کتاب موهن «آیات شیطانی» -، آرونداتی روی و کران دسای این جایزه را کسب کرده‌اند.

پنج نامزد دیگر جایزه‌ی بوکر 2008 را سباستین بری از ایرلند برای «کتاب مقدس مخفی»، آمیتاو گوش از هند برای «دریایی از خشخاش»، لیندا گرانت از انگلیس برای «لباس‌هایی بر پشت‌شان»، فیلیپ هنشر از انگلیس برای «لطافت شمالی» و استیو تولتز از استرالیا برای «قسمتی از کل» تشکیل می‌دادند.

 

لینک برخی از خدمات سایت:

سفارش کالای غیرکتاب

سفارش کتاب و مجلات خارجی، کاغذی

سفارش کتاب و مجلات خارجی، پی دی اف

محاسبه قیمت کتاب، کالا و مجلات خارجی

کتاب مورد نظرم پیدا نشد

محاسبه هزینه‌های چاپ کتاب

آیا کتابی برای چاپ دارید؟

کتاب های عرضه شده توسط نویسندگان و مترجمان

  پرسش‌های متداول

برخی سوالات مهم پیرامون نحوه تهیه کتاب از سایت آمازون

تلفن تماس: 88847044-  88829329 88348991-

1398/09/03
358

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر