بخش در انتظار ناشر

بخش «در انتظار ناشر» چه فوایدی برای نویسندگان و مترجمان دارد؟

وقتی شما به عنوان یک نویسنده و یا مترجم، برای چاپ کتاب تان بدنبال ناشری هستید و یا شاعری هستید که شعری گفته اید و می خواهید کتابش کنید باید به سراغ این بخش بیایید

معمولا پیدا کردن ناشری برای انتشار یک کتاب را می توان از طاقت فرساترین بخش های به چاپ رسانیدن یک اثر دانست.
هر ناشری در موضوع خاصی فعالیت می کند و پیدا کردن ناشر مورد نظر و تنظیم یک قرار ساده برای نویسندگان و مترجمین، آن چنان زمان بر و هزینه ساز است که تعداد زیادی از محققیق، نویسندگان و مترجمان از خیر چاپ اثر خود گذشته و حاضر می شوند اثری را که با هزاران زحمت و خون دل و گذاشتن وقت، خلق کرده‌اند را یه گوشه ای گذاشته و از خیر چاپ آن بگذرند.
البته در سوی دیگر قضیه ناشرانی قرار دارند که با مشکلات خاص نشر درگیرند و کمتر انگیزه ای برای گسترش کار خود دارند. بیشتر ناشران درگیر کارهای روزمره و چاپ کتابهایی هستند که دارای ریسک کمتر و احتمال فروش بالایی هستند. نگاهی به مراحل چاپ یک کتاب، سخت بودن آن را بیش از پیش نمایان می سازد.

معمولا آماده سازی هر کتاب برای چاپ، مراحل مختلف و زیادی دارد.
اکثر نویسندگان و مترجمین، علی الخصوص نویسندگان و مترجمین تازه کار آگاهی کمی از این مراحل داشته و همیشه انتظار سرعت عمل را از ناشر دارند و در مواردی در اثر ناآگاهی از این مراحل، فکر می کنند که ناشر در چاپ کتاب آنها تعلل می کند.

در زیر به تعدادی از مراحل اشاره می کنیم:


1 - پیدا کردن یک ناشر و عقد قرارداد
2 - ویراستاری اولیه
3 - حروفچینی
4 - نمونه خوانی و غلط گیری
5 - صفحه آرایی
6 - اخذ تایید نهایی از نویسنده و یا مترجم
7 - ارسال به کتابخانه ملی جهت اخذ فیپا
8 - ارسال به وزارت ارشاد
9 - سفارش طرح روی جلد
10 - ارسال به لیتوگرافی
11- آماده سازی جلد
12 - ارسال زینک به چاپخانه
13 - صحافی و حمل به انبار

 

قابل ذکر است که هر کدام از این مراحل خود به مراحل کوچکتری نیز تقسیم می شود.
مثلا اگر کتاب علمی و حجیم باشد شاید مرحله حروفچینی و غلط گیری چندین بار بین مرکز حروفچینی و نمونه خوان دست به دست شود. البته یک ناشر قوی سعی می کند این مراحل را نه به صورت خطی بلکه همزمان و به موازات هم پیش ببرد.
ناگفته نماند که بعد از ارسال کتاب به ارشاد، در بعضی موضوعات، ناشر هیچ تحلیلی از زمان صدور مجوز کتاب ندارد و هیچگونه برنامه ریزی مالی برای تولید نمی‌تواند داشته باشد. به هر حال با توجه به همه مطالب بالا به این نتیجه می رسیم که بخش در انتظار ناشر میتواند مقدار زیادی از این مراحل را برای نویسنده و یا مترجم پیش ببرد. و به عبارتی کار را جلو بیندازد.
شما با ارسال مشخصات و خلاصه ای از کتاب خودتان، کتابتان را در معرض دید ناشران دیگر قرار می دهید. کاری که انجام آن در عمل بسیار سخت و طاقت فرساست. شما باید اولا لیستی از ناشرانی که در زمینه مورد نظر شما فعال هستند را پیدا کرده و سپس طبق قرار قبلی به سراغ آنها بروید.

حال اگر ساکن یکی از شهرهای دور از تهران باشید چقدر از وقت خودتان و هزینه را باید صرف پیدا کردن ناشر کنید؟

در حالی که با قرار دادن کتاب خود در معرض دید صدها ناشر امکان انتخاب کتاب تان توسط ناشرین مختلف را بالا برده و در وقت خود صرفه جویی کرده اید. این حسنی است برای شما و قدم گذاشن در اولین مرحله از مراحل سخت چاپ کتاب می باشد. در واقع این بخش از سایت آی آی کتاب، دروازه و دریچه ای است برای ارتباط هر چه بیشتر بین ناشر و نویسنده و مترجم.
برای محاسبه قیمت چاپ کتاب خود می توانید از لینک زیر استفاده نمایید.

محاسبه قیمت چاپ کتاب
 

لینک برخی از خدمات سایت:

کتاب مورد نظرم پیدا نشد

آیا کتابی برای چاپ دارید؟

کتاب های عرضه شده توسط نویسندگان و مترجمان

  پرسش‌های متداول

سفارش کالای غیرکتاب

 

1398/08/08
848

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر