فرازمینی‌ها؛

کشف امواج رادیویی کهکشان‌های دور؛ آیا موجودات فرازمینی وجود دارند؟

در طی یک دهه گذشته، دانشمندان تعدادی امواج کوتاه رادیویی موسوم به «فوران سریع رادیویی (FRB)» از کهکشان‌های دور دریافت کرده‌اند.

در طی یک دهه گذشته، دانشمندان تعدادی امواج کوتاه رادیویی موسوم به «فوران سریع رادیویی (FRB)» از کهکشان‌های دور دریافت کرده‌اند. برخی بر این باورند که این امواج از منابع طبیعی مانند ستاره‌های نوترونی یا سیاه‌چاله‌ها می‌آیند، اما برخی دیگر می‌گویند که این امواج نشانه حیات در کهکشان‌های دیگر هستند.

فوران سریع رادیویی یک پدیده اخترفیزیکی با منبع ناشناخته و با انرژی بالا است که به طور متوسط چندین میلی‌ثانیه ادامه دارد. دانکن لوریمر و دیوید نارکویچ در سال ۲۰۰۷ این امواج را کشف کردند.

گرچه منشأ و علت دقیق پیدایش فوران سریع رادیویی مشخص نیست اما دانشمندان بر این باورند که منبع آنها فراکهکشانی است. همچنین بررسی فوران سریع رادیویی پولاریزه شده نشان می‌دهد که آنها از یک میدان مغناطیسی بسیار قدرتمند ساتع شده‌اند.

در یک پروژه ۱۰۰ میلیون دلاری موسوم به «گوش سپردن به موفقیت» دانشمندان با استفاده از هوش مصنوعی توانستند تعدادی فوران سریع رادیویی را از یک منبع ناشناخته در کهکشان‌های دور کشف کنند.

یکی از این امواج که FRB 121102 نامیده شده است فاصله‌ای حدود ۳ میلیارد سال نوری را طی کرده است تا به زمین برسد. محققان بر این باورند که این موج از مکانی خارج از کهکشان راه شیری به زمین رسیده است.

این نخستین استفاده از هوش مصنوعی برای پیدا کردن الگوهای پنهان امواج رادیویی فراکهکشانی است و ممکن است به این سؤال ما که آیا در این جهان تنها هستیم یا خیر پاسخ دهد.

اندرو سیمیون، پژوهشگر ارشد این پروژه و مدیر جستجوی اطلاعات فرازمینی مرکز تحقیقاتی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی می‌گوید: «این یک روش عالی برای توسعه انواع تکنیک‌هایی است که در نهایت می‌تواند در کشف دنیای ماورای زمین به ما کمک کند

این تیم در حال حاضر به دنبال مطالعه فوران سریع رادیویی هستند و در تلاشند تا طیف گسترده‌ای از امواج دریافتی از کهکشان‌های دور و نزدیک را تجزیه و تحلیل کنند. نتایج حاصل از این مطالعات ممکن است به ما کمک کند به راز حیات در سایر کهکشان‌ها دست یابیم.

(منبع: یورونیوز)

1398/02/30
915

برچسب ها

مطالب مشابه

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر