تاريخچه علم نجوم


سبزان


قیمت اصلی : 10,000   تومان

مبلغ 20% تخفیف : 2,000 تومان

  قیمت نهایی خرید : 8,000  تومان


 توضیحات :

تاریخچه این علم، داستان انقلاب‌های پی‌در‌پی در زمینه ادراک ما از جایگاهمان در کیهان و چیزهایی است که در این مسیر در مورد کیهان یاد می‌گیریم. هندسه، رصدگران اولیه را قادر ساخت تا اولین اندازه‌گیری‌ها را در مورد خورشید، ماه و زمین انجام دهند. با این حال اندازه‌گیری‌های دقیق در قرن هفدهم میلادی ایده‌های زمین مرکز آنها را به کلی از صحنه خارج ساخت. تلسکوپ دریچه‌ای رو به آسمان را در برابر بشر گشود و معماهای جدید بسیاری را برای توضیح توسط نظریه گرانش ایزاک نیوتن مطرح ساخت. طیف‌سنجی، روش جدیدی را برای مطالعه ویژگی‌های ستارگان به بشر عرضه داشت و در نهایت وجود کهکشان‌ها و انبساط کیهان را آشکار ساخت. در دهه‌های اخیر گسترش پروازهای فضایی این امکان را فراهم ساخته تا تلسکوپ‌های ماهواره‌ای به کاوش اعماق فضا بپردازند. در این حال مسافرت تعداد اندکی از انسان‌ها و ماشین‌ها به فضای خارج از جو، در واقع برای اولین‌بار چشم‌انداز زمین از بیرون را در برابر دیدگانمان قرار داد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

طالع‌بينى در واقع تلاشى بسيار كهن براى تعيين چگونگى تاثير اجرام سماوى بر زندگى در زمين و خصوصا امورات بشر است. گرچه اين دانش همانند موهوم پرستى، امروزه از صحنه خارج شده است اما بر پايه‌هاى محكم از مشاهدات نجومى و استدلال‌هاى ذهنى استوار بوده است. در تلاش براى پيش‌بينى وقايع آينده و جستجوى فال‌ها و مستندات، طالع‌بينان اوليه سعى داشتند تا به آسمان نظم ببخشند و از اين رو به شيوه رفتار خورشيد، ماه و سيارات دقت می‌كردند. در اين زمينه تاكيد خاصى بر روى وقايعى غيره منتظره همچون گرفت‌ها، دنباله‌دارها، بارش‌هاى شهابى و ظهور ستارگان جديد مي‌شد.

بعد از انحطاط تمدن يونان باستان ، مهم‌ترين پيشرفت‌هاى ستاره‌شناسى توسط دانشمندان مسلمان به دست آمد. دوره تسلط اسلام به مدت بيش از 800 سال ادامه يافت، دانشمندان و منجمان مسلمان متون باقيمانده از يونان باستان را به عربى ترجمه كرده و آن را با دانش ستاره‌شناسى خود تلفيق نمودند. دستورات اسلام براى عبادات روزانه و ماهانه و نياز به پيدا كردن جهت قبله و جهت ساخت مسجد بدين معنا بود كه نياز فورى به تعيين زمان و مكان با دقت بسيار بالا وجود دارد. مثلثات پيچيده سماوى، توابع مثلثاتى و جبر در اين زمان گسترش يافتند و اسطرلاب (يك اختراع يونانى كه به عنوان ساعت استفاده می‌شد) تا حد بسيار زيادى پيشرفت كرد.

پرواز فضاپيماهاى سرنشين‌دار در منظومه شمسى در آينده غيرقابل اجتناب است. دانشمندان فضايي در حال طراحي ماموريت‌هاي سرنشين دار به مريخ مي‌باشند. در ضمن اين دانشمندان در حال جمع‌آورى دانشى هستند كه سفرهاى فضايى دراز مدت را به واقعيت نزديك كند. روسيه با ماموريت‌هاى ايستگاه فضايى مير، تجربه‌هاى بى‌نظيرى از شرايط گرانش صفر دراز مدت به دست آورد .خدمه ايستگاه فضايى بين‌المللى هم اطلاعات با ارزشى در مورد داروهاى فضايى تجربه كرده‌اند. از طرف ديگر آزمايشات زمينى از قبيل بيوسفر 2 اطلاعات مفيدى در مورد امكان توليد غذا، آب و اكسيژن توسط خود فضانوردان بر روى سيارات ديگر و امكان كنار آمدن فضانوردان با محدوديت‌هاى يك فضاپيما براى مدت طولانى را به ارمغان آورده است. بیشتر بدانید

دسته‌بندی : کتاب فارسی


موضوع فرعی 1 : نجوم، کیهان شناسی و هوافضا


موضوع اصلی : علمی


موضوع فرعی 2 :
شابک : 9786001170959


قطع کتاب : وزیری


تعداد صفحات : 104


نوبت چاپ : 1


وزن : 165 گرم

  آمار و اطلاعات

  تعداد مشاهده این کتاب : 57 بار


  دفعاتی که پیشنهاد شده : 0 بار


  دفعاتی که پیشنهاد نشده: 0 بار


 تعداد کسانی که این کتاب را خوانده اند : 0 بار


  تعداد کسانی که می خواهند این کتاب را بخوانند: 0 بار


 کتاب‌های مرتبط

نگاهی به ساختار و سير تحولات منظومه شمسی


نگاهی به ساختار و سير تحولات منظومه شمسی

ناشر : سبزان

قیمت : 29,000  تومان

با تخفیف : 23,200  تومان

مشاهده کتاب
ماورای راه شيری


ماورای راه شيری

ناشر : سبزان

قیمت : 10,000  تومان

با تخفیف : 8,000  تومان

مشاهده کتاب
ماهيت كيهان


ماهيت كيهان

ناشر : سبزان

قیمت : 18,000  تومان

با تخفیف : 14,400  تومان

مشاهده کتاب
گنجينه كيهانی


گنجينه كيهانی

ناشر : سبزان

قیمت : 25,000  تومان

با تخفیف : 20,000  تومان

مشاهده کتاب
دنيای ستارگان


دنيای ستارگان

ناشر : سبزان

قیمت : 22,000  تومان

با تخفیف : 17,600  تومان

مشاهده کتاب

 نظرات کاربران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید