رئیس اتحادیه ناشران و کتابفرشان تهران:

برنامه‌های پایتخت کتاب ایران به مراجع بین‌المللی ارائه شود

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفرشان تهران گفت: در اتحادیه تلاش کردیم تا توجه مراجع بین‌المللی را به برگزاری طرح پایتخت کتاب در ایران جلب کنیم تا این برنامه‌ها را به سکوی پرش برای حضور در برنامه‌های جهانی پایتخت کتاب تبدیل کنیم.

محمود آموزگار درباره میزان اثرگذاری طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران اظهار کرد: در ابتدا به نظر می‌آمد، این طرح برخوردارترین شهرها را در برخواهد گرفت اما فارغ از بزرگی و کوچکی شهرها، به برنامه‌هایی می‌پردازد که هریک از آن‌ها برای ترویج کتابخوانی ارائه داده‌اند و همچنین پیگیری‌های بعدی این برنامه‌ها را نیز در نظر می‌گیرد.
وی افزود: می‌توان قاطعانه گفت که این‌ نوع برنامه‌ها می‌تواند حتی بر فروش کتاب در شهرهای شرکت‌کننده نیز اثر گذارد.
آموزگار اضافه کرد:‌ در ابتدای امر، تصویر روشنی از برنامه‌های انتخاب پایتخت کتاب در دست نبود کما اینکه انتقاداتی نیز مبنی بر انتخاب برخوردارترین شهرها وجود داشت اما فعالیت مطالعاتی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و پیگیری‌های اجرای دقیق این برنامه در سال‌های گذشته، این رویداد را عمق بخشید.
وی گفت: گمان می‌کنم طرح انتخاب پایتخت کتاب تا اینجای راه را به ‌درستی طی و از بضاعت‌های نهادهای فرهنگی کشور و نهادهای مردمی استفاده کرده است. البته معتقدم هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم، مهم این است که چنین طرح‌هایی در جهت افزایش مطالعه در کشور مورد استفاده قرار گیرد.
این ناشر تاکید کرد: یکی از کارهایی که دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی می‌تواند انجام دهد، این است که اطلاع‌رسانی مناسبی درباره تحقق برنامه‌ها داشته باشد و چگونگی توفیق‌ و مشکلات شهرهایی را که به‌عنوان پایتخت کتاب معرفی می‌شوند، بررسی کند.
به گفته وی، مهم این است که عوامل مؤثر بر اجرای دقیق برنامه‌ها، در دسترس مجریان طرح قرار گیرد تا بتوانند بیشترین میزان تأثیرگذاری را رقم بزنند.
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفرشان تهران درباره اقدامات اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در دوره جدید طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران، توضیح داد: پایتخت جهانی کتاب را سه نهاد بین‌المللی انتخاب می‌کنند که یکی از آنها، اتحادیه بین‌المللی ناشران است. تصور می‌کنم این قاعده در کشور ما نیز وجود دارد و لازم است که اتحادیه ناشران از حیث مسئولیت اجرای بهتر این طرح در کشور، سهم خود را داشته باشد.
وی ادامه داد: جدا از بحث داوری که اتحادیه به‌شکل مستقیم درگیر آن است، بررسی برنامه‌های مجریان این پروژه و استفاده از تجربیات سایر کشورها و رسیدن به درک دقیق‌تر از برنامه‌های شهرهای شرکت‌کننده خصوصاً نامزدهای نهایی انتخاب پایتخت کتاب از فعالیت‌های اتحادیه است، از این منظر می‌توانیم این برنامه‌ها را به سکوی پرش برای حضور در برنامه‌های جهانی پایتخت کتاب تبدیل کنیم.
آموزگار خاطرنشان کرد: در اتحادیه تلاش کرده‌ایم تا توجه مراجع بین‌المللی را به برگزاری طرح پایتخت کتاب در ایران جلب کنیم و به‌صورت ویژه، اتحادیه بین‌المللی ناشران را در جریان اجرای این طرح در ایران قرار داده‌ایم.
وی افزود: در این راستا و در کنگره‌های بعدی این اتحادیه به معرفی پیشرفت‌های این طرح در ایران و استفاده از امکانات بین‌المللی برای کمک به اجرای دقیق‌تر این طرح در کشور خواهیم پرداخت.
آموزگار گفت: اجرای این طرح سبب شده ما به‌طور مرتب، کتاب‌هایی را که در انبار ناشران است، به کانون‌های ترویج کتابخوانی که در سراسر کشور فعالند، ارسال کنیم تا بدین ترتیب، امکان دسترسی مناطق محروم به کتاب، فراهم شود البته در این مورد نباید تنها به اتحادیه ناشران و کتابفروشان بسنده کرد و لازم است که از سایر نهادهای دولتی و غیردولتی نیز در این زمینه کمک گرفته شود.
مراسم پایانی انتخاب چهارمین پایتخت کتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار کتاب، سه شنبه 8 اسفندماه با حضور مسئولان کشوری و فرهیختگان حوزه فرهنگ در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

(منبع: ایرنا)

1396/12/03
460

برچسب ها

خبرهای مشابه

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر