صفحه اصلی  کتاب فارسی  علمی  زیست شناسی  تاریخچه پیدایش حیات

تاریخچه پیدایش حیات


سبزان


قیمت اصلی : 96,000   تومان

مبلغ 15% تخفیف : 14,400 تومان

  قیمت نهایی خرید : 81,600  تومان


 توضیحات :

مراحل حیات
طبق دانسته‌های ما، زندگی و حیات تنها روی زمین جریان دارد. سنگ‌های زمین حاوی فسیل‌هایی هستند که وجود حیات و زندگی را در گذشته‌های دور بر روی زمین ثابت می‌کنند.

دیرین‌شناسان از این فسیل‌ها برای بیان داستان حیات استفاده می‌کنند. آنها تاریخ زمین را به بازه‌های زمانی به نام دوره تقسیم کرده‌اند.

زمین حدود 4500 میلیون سال عمر دارد، اما آغاز شکل‌گیری آن چگونه بوده است؟ شاید خورشید و سیاره‌هایی که به دور آن می‌چرخند، زمانی به صورت غبار عظیمی بوده‌اند. و بعد از طی سالیان طولانی گرما و فشار شدید باعث شکل‌گیری زمین و دیگر سیاره‌ها شد.

اگرچه اتمسفر اولیۀ زمین فاقد اکسیژن بود، ولی مواد شیمیایی گوناگونی که مولکول‌های ارگانیک را ایجاد کردند، یکی از شگفت‌انگیزترین واکنش‌های شناخته شده را نشان دادند، یعنی پیدایش زندگی و حیات.

شواهد فسیلی
فسیل ها شواهدی برای زندگی جانوری و گیاهی در دوران باستان هستند. آن‌ها ممکن است ساختار داخلی یک ارگانیزم را با شکل خارجی‌اش حفظ کرده باشند. گل‌ها، پرها و حتی ردپاها می‌توانند فسیل شوند. تبدیل شدن ارگانیزم های مدفون شده به نسخۀ فسیلی میلیون‌ها سال طول می‌کشد، زیرا مواد ارگانیک از بین رفته و مواد معدنی سنگ‌ها به تدریج شکل‌های میکروسکوپی را پر می‌کنند. گاهی فسیل مدفون شده به صورت کامل در سنگ از بین رفته و یک قالب طبیعی را به وجود می‌آورد.

فضای به جا مانده با مواد سنگی بیشتر، یک قالب طبیعی و دقیق از شکل فسیل ایجاد می کند.

پروکنسول
پروکنسول افریکانوس که در سال 1933 چنین نامیده شد،  ویژگی‌های اسکلتی میمون‌ها و بوزینه‌های امروزی را توأمان دارا بود. این جانور که نمایندۀ بوزینه‌های اولیه بود به جای شباهت با بوزینه‌هایی که روی بند انگشتان راه می‌رفتند، دست و بازو و بدن بلندی شبیه به میمون‌های درختی داشت. جمجمه، شانه و آرنج این جانور به اعضای بدن بوزینه شبیه بود. این جانور گونه‌های مختلفی با اندازه‌های متفاوت داشت.

این بوزینه‌های اولیه از چوب و گیاهان جنگل‌های کنیا در 18 میلیون سال پیش تغذیه می‌کردند. بیشتر بدانید

دسته‌بندی : کتاب فارسی


موضوع فرعی 1 : زیست شناسی


موضوع اصلی : علمی


موضوع فرعی 2 :


مترجم : یلدا بلارک


ناشر : سبزان
شابک : 9786001170249


قطع کتاب : وزیری


تعداد صفحات : 128


نوبت چاپ : 3


وزن : 190 گرم

  آمار و اطلاعات

  تعداد مشاهده این کتاب : 695 بار


  دفعاتی که پیشنهاد شده : 0 بار


  دفعاتی که پیشنهاد نشده: 0 بار


 تعداد کسانی که این کتاب را خوانده اند : 0 بار


  تعداد کسانی که می خواهند این کتاب را بخوانند: 0 بار برچسب‌ها

 اشتراک‌گذاری
 کتاب‌های مرتبط

 نظرات کاربران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید