درآمدی بر فهم جامعه‌ ی مدرن


آگه


  قیمت خرید :   57,000   تومان


 توضیحات :

فهم جامعه‌ي مدرن مجموعه‌اي چهارجلدي است که ويراستار متن اصلي آن نظريه‌پرداز بزرگِ جامعه‌شناسي و مطالعات فرهنگي، استوارت هال، است. اين مجموعه بر اين ديدگاه کلي استوار شده که شکل‌گيري جامعه‌‌هاي مدرن و چندوچونِ عمل‌کردِ آن‌‌ها را بايد به‌صورت چندعلتي تبيين کرد و ترکيبي از چند فرآيند را در آن‌ها دخيل دانست: فرآيندهاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي.

اين فرآيندهاي چندگانه شالوده‌ي ساختاري کتاب را نيز رقم زده‌اند. جلد يکم، صورت‌بندي‌هاي مدرنيته، به شکل‌گيري نهادهاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جامعه‌ي مدرن اختصاص دارد؛ جلدهاي دوم و سوم، يعني اشکال سياسي و اقتصادي مدرنيته و اشکال اجتماعي و فرهنگي مدرنيته، به بررسي فرآيندها و مسائل جامعه‌ي مدرن اختصاص دارند که برخي در سراسر دوره‌ي مدرن استمرار دارند و برخي ديگر پديده‌هايي مربوط به دوره‌ي خاصي از حيات جامعه‌ي مدرن هستند.

جلد چهارم اين مجموعه، مدرنيته و آينده‌هاي آن، بر پايه‌ي عوامل چهارگانه‌ي فوق، به بازشناسي نيروهاي اجتماعي در حال ظهور و فرآيندهاي متضادي مي‌پردازد که جامعه‌ي مدرن را از بيخ و بن تغيير مي‌دهند. صورت‌بندي‌هاي مدرنيته شش فصل دارد.

فصل نخست، "روشن‌گري و تکوين علم اجتماعي"، بستر تاريخي و جغرافيايي روشن‌گري اروپايي و چشم‌اندازي از آزادي فکري را با چهره‌هاي برجسته‌ي آن ــ فيلوزوف‌ها  بررسي مي‌کند.

فصل دوم، "شکل‌گيري دولت مدرن"، به بررسي تحولاتي مي‌پردازد که جوامع اروپايي، از قدرت‌هاي پراکنده‌ي فئودالي تا سر بر آوردن اشکال گوناگون اقتدار سياسي، قدرت دنيوي، و مشروعيت و حاکميت دولت ملت مدرن، از سر گذرانده‌اند.

فصل سوم، "پيدايش اقتصاد مدرن"، توضيح مي‌دهد که به‌دنبال پا گرفتن سرمايه‌داري در اروپا و دگرگوني تدريجي اقتصاد سنتي، چگونه تجارت و بازرگاني گسترش يافت و بازارها گسترش يافتند، چگونه تقسيم کار جديد رخ داد، و چگونه ثروت و مصرف در بريتانياي سده‌ي هجدهم رشد يافت.

فصل چهارم، "دگرگوني ساختارهاي اجتماعي: طبقه و جنسيت"، به بررسي روابط اجتماعي در حال دگرگوني و ساختارهاي ويژه‌ي جامعه‌ي صنعتي سرمايه‌داري و چگونگي تقسيم اجتماعي و جنسيتي کار در سده‌هاي هجدهم و نوزدهم اختصاص دارد.

در فصل پنجم، "صورت‌بندي‌هاي فرهنگي جامعه‌ي مدرن"، اهميتِ فزاينده‌ي تحليل فرهنگ، معنا، زبان و ساختارهاي نمادين زندگي اجتماعي در نظريه‌ي اجتماعي معاصر بررسي مي‌شود.

و سرانجام، فصل ششم، "غرب و بقيه: گفتمان قدرت"، تبيين‌هاي اروپامحورِ تحول جوامع مدرن و مدرنيته در غرب را در بافت گسترده‌ترِ کل کره‌ي زمين بررسي مي‌کند. در پايان هر فصل، گزيده‌ي کوتاهي از چند کتاب کلاسيک و معاصر مربوط به موضوع آمده، که خواننده را با نوشته‌هاي متفکران و نظريه‌پردازان مهم درباره‌ي موضوع فصل آشنا مي‌کند. بیشتر بدانید

دسته‌بندی : کتاب های فارسی


موضوع فرعی 1 : سیاسی، اجتماعی


موضوع اصلی : علوم اجتماعی، سیاست، حقوق


موضوع فرعی 2 :
شابک : 9789643292577


قطع کتاب : وزیری


تعداد صفحات : 392


نوبت چاپ : 3


وزن : 556 گرم

  آمار و اطلاعات

  تعداد مشاهده این کتاب : 42 بار


  دفعاتی که پیشنهاد شده : 0 بار


  دفعاتی که پیشنهاد نشده: 0 بار


 تعداد کسانی که این کتاب را خوانده اند : 0 بار


  تعداد کسانی که می خواهند این کتاب را بخوانند: 0 بار


 کتاب‌های مرتبط

درآمدی بر فهم جامعه‌ ی مدرن (جلد 3)


درآمدی بر فهم جامعه‌ ی مدرن (جلد 3)

ناشر : آگه

قیمت : 54,000  تومانمشاهده کتاب
درآمدی بر فهم جامعه‌ ی مدرن (جلد 1)


درآمدی بر فهم جامعه‌ ی مدرن (جلد 1)

ناشر : آگه

قیمت : 60,000  تومانمشاهده کتاب
پیش درآمدی بر نظریه ادبی


پیش درآمدی بر نظریه ادبی

ناشر : مرکز

قیمت : 49,200  تومانمشاهده کتاب
سفر قهرمان


سفر قهرمان

ناشر : مرکز

قیمت : 64,500  تومانمشاهده کتاب
وزن چيزها (فلسفه‌ و زندگی خوب)


وزن چيزها (فلسفه‌ و زندگی خوب)

ناشر : نشر بان

قیمت : 32,000  تومانمشاهده کتاب

 نظرات کاربران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید