صفحه اصلی  کتاب فارسی  ادبیات  زندگینامه و سفرنامه  سفرنامه نیکولای خانیکوف

سفرنامه نیکولای خانیکوف


به‌نشر


  قیمت خرید :   35,000   تومان


 توضیحات :

این کتاب بخشی از پژوهشهای نیکولای ولادیمیر خانیکوف، جغرافیدان دانشمند روسی طی سفرهای او به ایران در سالهای 1858 و 1859 میلادی است که تحت عنوان « گزارش سفر به بخش جنوبی آسیای مرکزی» در مجموعه آثار این نویسنده راجع به ایران به چاپ رسیده است. خانیکوف در این کتاب از شهرهای دامغان، سمنان، سبزوار، نبشابور، مشهد، هرات، سیستان، طوس، کویر لوت، کرمان، یزد و بسیاری از آبادی های دیگر نام برده است. اما اولین نقطه ای که این نویسنده به آن وارد شده و شرح آن را در کتاب خویش آورده استرآباد است.

وی به عنوان سرپرست هیأتی اکتشافی از روسیه در آخر 1858 به هنگام بازگشت از اروپا از مسیر دریایی از تفلیس به سوی ایران به راه افتاد و در آغاز ماه مارس به باکو رسید و از آنجا با کشتی مجلل سویاتایاروس کشتیرانی استرخان در کمتر از سه روز به خلیج گرگان رسید. چهارم ماه آوریل مصادف با شب یکشنبه عید پاک در نزدیکی جزیره آشوراده در زیر نور مهتاب خیره کننده در برابر ساحل کوهستانی و جنگلی منطقه که غرق در گل بود لنگر انداختند.
خانیکوف می نویسد هنگام ورودش به ایران ایالت استرآباد در هرج و مرج کامل به سر می برده است. حاکم شهر جعفرقلی خان بجنوردی به تازگی از لشگرکشی بدفرجامی که علیه ترکمن ها داشت به گرگان بازگشته و دو عراده توپ و تعدادی از افراد خود را از دست داده بود. روز 15 آوریل به هنگام ورودشان به گرگان، صحرانشینان در دروازه شهر به کاروانی حمله برده و 15 نفر را کشتند، بسیاری را به اسارت بردند و بازار را غارت کردند. خانیکوف دشت پردرخت میان استراباد و ساحل دریای آشوراده را طی روزهای 11 و 12 آوریل پیموده بود و جاده کاروان روی شاه عباسی را که پس از درگذشت شاه عباس صفوی هرگز مرمت نشده بود را بسیار اسفناک توصیف کرده است.

دهکده به طرز عجیبی ساخته شده است. همه خانه ها دو طبقه هستند و محوطه دایره مانند به هم پیوسته ای را تشکیل می دهند که روی شیب تندی با ارتفاع 20 پا بنا شده اند. بدون شک در آغاز دیوارهای این شیب آجر و یا سنگچین شده بود، اما در حال حاضر به صورت بریدگی نوک تیزی در آمده است که تنها به سبب فشردگی فوق العاده خاک استوار مانده است. به این نکته باید افزود که سراسر زندگی اهالی لازگرد در سوراخ هایی دخمه مانند و فوق العاده کثیف می گذرد که با ایوان بدون حفاظی به هم راه دارند و در بسیاری موارد بچه های کم سن و سال از این ایوان ها به زمین می افتند و می میرند. بیشتر بدانید

دسته‌بندی : کتاب فارسی


موضوع فرعی 1 : زندگینامه و سفرنامه


موضوع اصلی : ادبیات


موضوع فرعی 2 :
شابک : 9789640223307


قطع کتاب : رقعی


تعداد صفحات : 460


نوبت چاپ : 1


وزن : 294 گرم

  آمار و اطلاعات

  تعداد مشاهده این کتاب : 292 بار


  دفعاتی که پیشنهاد شده : 0 بار


  دفعاتی که پیشنهاد نشده: 0 بار


 تعداد کسانی که این کتاب را خوانده اند : 0 بار


  تعداد کسانی که می خواهند این کتاب را بخوانند: 0 بار


 کتاب‌های مرتبط

زندگی من (لئوناردو دی کاپریو)
موجود نیست


زندگی من (لئوناردو دی کاپریو)

ناشر : اندیشه کهن

قیمت : 42,000  تومان

با تخفیف : 33,600  تومان

مشاهده کتاب
جنگجوی عشق
موجود نیست


جنگجوی عشق

ناشر : میلکان

قیمت : 44,000  تومان

با تخفیف : 35,200  تومان

مشاهده کتاب
نیم دانگ پیونگ یانگ
موجود نیست


نیم دانگ پیونگ یانگ

ناشر : افق

قیمت : 50,000  تومان

با تخفیف : 40,000  تومان

مشاهده کتاب
غلامرضا اعوانی (آفاق‌ فکرت‌ در‌ سپهر‌ فطرت)
موجود نیست


غلامرضا اعوانی (آفاق‌ فکرت‌ در‌ سپهر‌ فط..

ناشر : ققنوس

قیمت : 21,000  تومان

با تخفیف : 16,800  تومان

مشاهده کتاب
عبور از دیوارها
موجود نیست


عبور از دیوارها

ناشر : اورکا

قیمت : 79,000  تومانمشاهده کتاب

 نظرات کاربران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید