محققان کانادایی عنوان می‌کنند؛

دو هفته بی‌تحرکی ریسک دیابت در سالمندان را افزایش می‌دهد

کم‌تحرکی حتی برای یک مدت کوتاه می‌تواند منجر به ابتلای دیابت در افراد مسن در معرض ریسک قندخون شود.

طبق نتایج یک مطالعه جدید، کم‌تحرکی حتی برای یک مدت کوتاه می‌تواند منجر به ابتلای دیابت در افراد مسن در معرض ریسک قندخون شود.

در این مطالعه محققان دانشگاه مک مستر کانادا از افراد دارای اضافه‌وزن و مبتلا به علائم پیش دیابت خواستند تعداد قدم‌های روزانه‌شان را به مدت ۲ هفته به کمتر از ۱۰۰۰ گام کاهش دهند.

مطالعه نشان داد این میزان کاهش منجر به افزایش قندخون و آغاز احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ شد و حتی برخی بیماران بعد از گذشت این مدت و بازگشت به فعالیت نرمالشان، به‌طور کامل بهبود نیافتند.

«کریس مک گلوری»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما انتظار داشتیم شرکت‌کنندگان این مطالعه مبتلا به دیابت شوند، اما مشاهده عدم بازگشت سلامتی‌شان بعد از برگشت به فعالیت عادی‌شان تعجب‌آور بود.»

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد سالمندانی که به دلیل بیماری و بستری شدن در بیمارستان یا منزل بی‌تحرک می‌شوند، بسیار با ابتلا به برخی مشکلات سلامت روبرو هستند.

محققان توصیه می‌کنند سالمندان مبتلا به علائم پیش دیابت لازم است برای بهبودی سلامت متابولیکشان و پیشگیری از سوءتأثیرات بعدی ناشی از دوره‌های بی‌تحرکی، تغییراتی در فعالیت، رژیم غذایی و حتی دارویشان انجام دهند.

(منبع: همشهری آنلاین)

1397/05/18
365

نظری ارسال نشده

در حال حاضر نظری ارسال نشده است

شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارسال نمایید

ارسال نظر

ارسال نظر