صفحه اصلی    تازه ها    ادبیات    تاریخ و سیاست    روانشناسی و جامعه شناسی    علوم    کودک و نوجوان    متفرقه

ناشر:آمه
تاريخ چاپ: 1391
نوبت چاپ:اول
تيراژ:1000 نسخه
قيمت: تومان
شابک: 6316242600978

 

مثبت من

 

نویسنده: رابرت لامسدن

مترجم: فاریا جنیدی

فهرست مطالب
عنوان                                     صفحه

فصل اول: سلامتی                     7
فصل دوم: ذخیره واژگانی             13
فصل سوم: تمرکز                     17
فصل چهارم: حافظه                   21
فصل پنجم: احساسات                  27
فصل ششم: صدا و بیان                31
فصل هفتم: با مردم                  37
فصل هشتم: با مدیر یا کارفرما       43
فصل نهم: ایده‌آلها                  47
فصل دهم: بلوغ فکری                 51
فصل یازدهم: ازدواج                 57
فصل دوازدهم: ارتباطات              61
فصل سیزدهم: مطالعه                 65
فصل چهاردهم: در رویارویی با مشکلات  69
فصل پانزدهم: احساس خوشبختی         73
فصل شانزدهم: افق‌های ذهنی           79
فصل هفدهم: افکار مزاحم             83
فصل هجدهم: قوه تخیل                87
فصل نوزدهم: برنامه‌ریزی و کار       91
فصل بیستم: انجام وظیفه             95
فصل بیست و یکم: با فرزندان         99
فصل بیست و دوم: آرامش درون         105
فصل بیست و سوم: لذت بردن از زندگی  109

فصل اول: سلامتی

شما احتمالا از نظر عمومي فرد سالمي هستيد. گاهي دچار بيماريهاي مختصر مي‌شويد ولي اساسا بدن سالمي داريد. در اين صورت بايد به خودتان تبريك بگوييد. البته ناخوشيهاي جزيي هر از گاهي به سراغ همه ما مي‌آيند و گرفتارمان مي‌كنند ولی بهترين راه براي آنكه كمتر به بيماريها دچار شويم اين است كه طرز تلقي خود را در مورد آنها عوض كنيم و يادمان باشد كه اساسا فرد سالمي هستيم و هيچ نقص جسمي مهمّي نداريم. اگر خيلي از اوقات احساس ناخوشي و كسالت مي‌كنيد يا اعضاي بدنتان پشت سر هم دچار مشكل مي‌شوند بايد باور سلامتي را به دل و ذهن خود بسپاريد.

وقتي به سر كار مي‌رويد يا هنگام استراحت، به اين موضوع كه از سلامتي

برخورداريد، فكر كنيد. بگذاريد اين آخرين فكر شما قبل از خواب و اولين آنها بعد از بيداري باشد.اين كلمات ارزش تكرار و يادآوري را دارند:
«من از نظر جسماني سالم هستم و نقص خاصی ندارم.»
به محض آنكه اين حقيقت را مي‌پذيريد سلامتي شما رو به بهبود مي‌گذارد و اعتماد بيشتري به سيستم بدنتان پيدا مي‌كنيد. در واقع، با اين كار، از بدنتان مي‌خواهيد كه به آرامي عمل كند و ناخوشيها و نارسايي هاي خود را برطرف كند. در اينجا هم مثل هميشه اعتماد باعث موفقيّت مي‌شود؛ نگرانيها از بين مي‌روند و توازن ايجاد مي‌گردد. اعتماد شما به سيستم داخلي بدنتان باعث سلامتي مي‌شود و سلامتي باعث اعتماد بيشتر و به اين ترتيب  فصل تازه‌اي با حس سلامتي و سر زندگي براي شما آغاز مي‌شود.
با جسم خود عاقلانه رفتار كنيد
بسياري از بيماريها نتيجۀ كوته فكري خود افرادند. افرادي كه بي‌اغراق با بدن خود بيرحمانه رفتار مي‌كنند. چند سال پيش دريانوردي را مي‌شناختم كه، در شب تولدش، در اثر نوشيدن مشروبات الكُلي و مستي و گيجي زياد در كابين كشتي خود را با بالش خفه كرده بود.

وقتي شما با بدنتان ناعاقلانه رفتار

مي‌كنيد، نبايد از واكنش طبيعي آن شكايتي داشته باشيد.
هواي تازه براي ادامۀ زندگي انسان ضروري است. اين موضوع را همه مي‌دانند، با اين حال، تعداد زيادي از مردم هر روز با صرف پول و وقت زياد هواي تنفسي خود را عمدا مسموم مي‌كنند كه نتيجۀ آن روشن است و همه مي‌دانيم كه آزمايشهاي پزشكي هميشه مؤيّد  ارتباط سرطان ريه و مصرف دخانيات بوده‌اند.
بعضي از مردم به جاي خوردن براي زندگي، زندگي مي‌كنند تا بخورند.
اين عده، بي‌توجه به توصيه هاي متخصصين تغذيه، تا آنجا كه بتوانند معده را از غذاهاي چرب و پرحجم پر مي‌كنند و تا لحظه‌اي كه احساس انفجار نكنند دست از غذا نمی‌کشند.
قاعدۀ كلي بايد اين باشد: آنچه بدن نياز دارد و به همان اندازۀ نياز بخور.
يك رژيم غذايي مناسب و متعادل شامل مقدار كافي از پروتئين، ميوه، سبزيها و آب است.
اگر كار روزانهتان طوري است كه فعاليت بدني كمي داريد، بايد با توجّه به سن و سالتان، هر روز قدري ورزش كنيد.اگر بالاي چهل سال داريد زندگي را آسوده‌تر بگذرانيد. استراحت و تفرج را بيشتر در برنامه هاي خود قرار دهيد و سعي كنيد زيباييهاي زندگي را دريابيد.

يادتان باشد لازم نيست هميشه و همه جا از ماشين استفاده كنيد. پياده روي بهترين ورزش سبك است.
به اندازۀ كافي بخوابيد. بيشتر افراد به هفت تا هشت ساعت خواب در شبانه روز نياز دارند كه البته اين زمان در سنين بالا كمتر مي‌شود. اگر شما از آن دسته افراد هستيد كه خواب عميق و راحتي ندارند، مطالب اين كتاب در حل اين مشكل به شما كمك خواهند كرد. اما در عين حال يادتان باشد زياد نبايد نگران اين موضوع باشيد؛ چرا كه فكر كردن در مورد بي‌خوابي بيش از خود آن به شما لطمه مي‌زند.
نسبت به خواب بي‌تفاوت باشيد. با خود بگوييد: مهم نيست. اگر خوابم نبرد استراحت مي‌كنم، در رختخواب راحت هستم و از سكوت شب لذت مي‌برم.
شما موجودي روحاني ــ جسماني هستيد.
معني اين اصطلاح آن است كه ذهن و جسم شما در تقابل با يكديگر هستند. به تأييد علم پرشكي، ذهن تاثير شگفت انگيزي بر جسم دارد. مثال روشن اين موضوع را مي‌توانيم در  بارداريهاي ذهني  ببينيم.

يعني زماني كه زني چنان مشتاق و منتظر مادر شدن است كه بي‌آنكه واقعا باردار باشد بدن او تمام علائم ظاهري بارداري را بروز مي‌دهد و وقتي از طريق

آزمايش پزشكي متقاعد مي‌شود كه واقعا باردار نيست، بدن دوباره به حالت طبيعي باز مي‌گردد.
به اين ترتيب مي‌بينيد آنچه در ابتداي اين فصل در مورد افكار و انديشه هاي مثبت گفتيم توجيه بيشتري پيدا مي‌كند. سلامتي را از اعماق وجود بخواهيد، به آن فكر كنيد و منتظرش باشيد.
تندرستي كامل حق مادرزادي شماست. شما بايد كاملا سالم باشيد و هر وضعيّتي غير از اين را غير طبيعي بدانيد.
اگر از اين لحظه به بعد بپذيريد كه سيستم بدن شما، به طور خودكار، عملكرد سالمي دارد خيلي زود حس خوشايند سلامتي و سرزندگي را احساس خواهيد كرد.
شادي
در فصلهاي بعدي اين كتاب عواملي را كه مي‌تواند در ايجاد حس شادي در ما كمك كنند را با هم مرور خواهيم كرد. اما مهمترين آنها عبارتند از:
1) با شغل خود كنار بياييد و آن را دوست داشته باشيد.
2) دست كم يك نوع سرگرمي مشخص داشته باشيد. كاري كه انجام آن به شما لذت و رضايت خاطر دهد.

3) به غير از حرفه‌اي كه در مقابل آن حقوق دريافت مي‌كنيد سعي كنيد زماني را هم به انجام  كارهاي  خيرخواهانه

يا خدمات بشر دوستانه اختصاص دهيد.
4) در زندگي فلسفۀ خاص خود را پيدا كنيد. اعتقاد به مذهب یا آييني مشخص.
يادتان باشد به هيچ عنوان نا اميدي و افكار تيره را به خود راه ندهيد.
انجام اين كارها، ذهن شما را به فعاليت مثبت وا داشته، موجب رضايت خاطر مي‌شود ،سيستم عصبي از فشار و گرفتگي رها مي‌شود و در نتيجه  بدن شما مثل يك ماشين روغن كاري شده، نرم و صحيح عمل مي‌كند.
سخني با معلولين
فرض بر اين است كه خوانندۀ اين كتاب از لحاظ جسمي و ذهني فرد بي‌نقصي است. اما اگر معلوليت خاصي هم داريد باز هم مطالب ذكر شده مي‌تواند در مورد شما  هم صدق پيدا كند. هيچ دليلي وجود ندارد كه نتوانيد سطح عمومي سلامتي خود را افزايش دهيد. با دنبال كردن مباحث اين كتاب، خواهيد ديد كه حل مشكلات برايتان راحت‌تر مي‌شود؛ علائق جديدي پيدا مي‌كنيد و نگرش تاز ه در زندگي به شما اين امكان را مي‌دهد كه از موانع به راحتي عبور كنيد.

هميشه به كساني فكر كنيد كه با وجود مشكلات جسمي شاهد موفقيت و پيروزي را در آغوش كشيدند. هلن كلر  نا بينا و كر و لال،  كه هنرمندي او در عرصۀ ادبيات و نويسندگي شهرت جهاني يافت يا 

استفان هاوكينگ كه با وجود بيماري عصبي در سن بيست سالگي به درجۀ استادي دانشگاه كمبريج رسيد و دانشمند برجستۀ فيزيك نجوم گرديد.
هركس مي‌تواند مانند  اين ابر زنان و ابر مردان روحي بزرگ و آزاد داشته باشد، فقط كافيست كه چنين بخواهد.

فصل دوم: ذخیرة واژگانی

آيا تا به حال برايتان پيش آمده كه در هنگام صحبت كردن براي معنايي كه در ذهن داريد واژۀ مناسبي پيدا نكنيد و دچار سردرگمي  و پراكندگي گفتار شويد؟
اگر بتوانيم دايرۀ واژگاني خود را وسيع‌تر كنيم، كمتر دچار چنين  موقعيتهايي خواهيم شد. هر فردي در ذهن خود ذخيره‌اي از واژگان گوناگون دارد. اما فقط زماني مي‌توان گفت كه آن واژه در گنجينۀ لغوي ذهن به درستي ذخيره شده كه فرد بتواند واژه را به سهولت و در جاي مناسب خود استفاده نمايد.

نمي خواهم بگويم كه براي ارتباط بهتر بايد به يك لغتنامۀ سيّار تبديل

شويد. اما قطعا تصديق مي‌كنيد كه داشتن اندوختۀ لغوي بالا مي‌تواند امتيازات متعددي داشته باشد.
بيان سليس، اعتماد به نفس را افزايش مي‌دهد و اگر با صدا و ظاهري دلنشين همراه گردد، مي‌تواند موجب احترام همگان شود.
صحبت كردن افرادي كه دايرۀ لغات محدودي دارند، مانند راه رفتن اسب بي‌رمقي است كه دائم از سوار خود تازيانه مي‌خورد و افتان و خيزان پيش مي‌رود.
روشهاي زير به شما كمك مي‌كند تا ذخيرۀ لغات كار بردي خود را افزايش دهيد:
كتاب لغت درست كنيد
هميشه يك دفترچه به همراه داشته باشيد و در آن هر واژه‌اي كه به نظرتان جديد مي‌آيد و قبول داريد كه پيش از اين نمي‌توانستيد به درستي از آن استفاده كنيد را يادداشت نماييد.
مي‌توانيد عبارت يا جمله‌اي كه واژۀ مورد نظر در آن قرار گرفته را هم بنويسيد. به اين ترتيب ظرف چند ماه فهرستي از كلمات كاربردي مورد نيازتان را جمع آوري خواهيد كرد.

اگر برخي از كلمات در فهرست تهيه شده نا مأنوس هستند، نگران نشويد. با تمرين حتما به نتيجه مي‌رسيد و وقتي كه نسبت به اين كلمات اشراف پيدا كنيد از

پيشرفت خود متعجّب خواهيد شد.
براي اين منظور بايد براي خود تكليف روزانه معيّن كنيد؛ مثلا تعيين كنيد كه هر روز، بين سه تا دوازده واژه را مرور نماييد. كلمات را يك سمت صفحه با فاصلۀ مساوي از يكديگر يادداشت كنيد، بعد در يك صفحۀ چرك نويس، هر كلمه را چند بار بنويسيد و با صداي بلند تكرار كنيد. مي‌توانيد معاني را در كتب لغت چك كنيد. معمولا اولين و دومين معاني كه براي كلمه‌اي ذكر مي‌شود متداولترين و مهمترين معاني آن لغت هستند. اين معاني را در مقابل كلمه و در دفتر خود بنويسيد و در آخر هم با كلمۀ جديد يك جملۀ كوتاه بسازيد و چنديدن بار، در حالي كه آن جمله را در چرك نويس مي‌نويسيد، با صداي بلند تكرار كنيد. اين مراحل را بايد براي تك تك كلماتي كه در روز تمرين مي‌كنيد انجام دهيد به اين ترتيب براي هر سه كلمه، ده دقيقه زمان لازم داريد تا بر آنها تسلّط كافي پيدا كنيد. در پايان هر هفته و هر ماه كلمات آموخته شده را دوره كنيد به این ترتیب پس از گذشت يك سال  موفق خواهيد  شد دايرۀ لغات خود را تاحد قابل توجهي افزايش دهيد.
بسيار بخوانيد
معناي هر كلمه تنها در ارتباط با ساير كلمات مشخّص مي‌گردد.

مطالعه نه تنها شما را با لغات جديد

آشنا مي‌سازد، بلكه نحوۀ به كارگيري آنها را نيز نشان مي‌دهد. همچنين شما را با كلماتي كه قبلا آموخته‌ايد و معاني متعددي كه يك واژه مي‌تواند داشته باشد مواجه مي‌كند. گسترۀ واژگان نويسندگان با يكديگر فرق مي‌كند  و از طرفي هر موضوعي واژگان تخصصي خود را دارد. بنابراين هرچه بيشتر از نويسندگان و موضوعات مختلف بخوانيد، اندوختۀ واژگاني شما بيشتر خواهد شد. اما هميشه يادتان باشد منظور تأكيد بر استفاده از كلمات پيچيده و مطرود نيست. چه بسا اغلب خطابه‌ها و نوشته هاي عميق به شكل قصار و با كلمات ساده بيان مي‌شود. تنها زماني از كلمات بلند و مركب استفاده كنيد كه مطمئن باشيد بهتر از كلمات ساده و كوتاه منظورتان را بيان مي‌كند.
اغلب براي هر معنا تنها و تنها يك واژۀ دقيق و صحيح وجود دارد که با ذخيرۀ لغوي قوي، شما به خوبي  مي‌توانيد آن واژه را پيدا كنيد.

فصل سوم: تمرکز

توانايي تمركز بي‌شك يكي از عوامل موفقيت است. تمركز مي‌تواند كارايي  شما را افزايش دهد و كمك كند تا مشكلاتتان را به راحتي حل نماييد.
ميلتون رايت ، معيار سنجش توانايي افراد را قدرت آنها در تمركز مي‌داند و امرسون معتقد است رمز موفقيت در سياست، جنگ، تجارت، تحصيل و خلاصه ادارۀ تمام امور تنها بسته به قدرت تمركز است.

اگر احساس مي‌كنيد قدرت تمركز ضعيفي داريد، بايد بدانيد كه اين ضعف قابل اصلاح است. ابتدا هرآنچه را كه باعث حواس پرتي شما مي‌شود از محيط حذف كنيد؛ مطالعه يا تجزيه و تحليل  ذهني

و فكر كردن در اطاق نشيمني كه در آن تلويزيون يا راديو روشن است و يا عده‌اي در حال صحبت هستند، نمي‌تواند چندان مفيد باشد. محيط دنج و ساكتي را انتخاب كنيد. جايي كه گرما، نور يا جريان باد دائم باعث بهم ريختن وضعيت فيزيكي و تمركز  شما نشود. در واقع براي اينكه حواستان جمع باشد بايد از خودتان فارغ باشيد. وقتي كاري كه نياز به تمركز دارد را شروع مي‌كنيد، بايد خيال پردازي راجع به گذشته و آينده را كنار بگذاريد. چشمانتان را اين طرف و آن طرف نگردانيد و توجهتان را به كار معطوف كنيد. هنگام مطالعه و تحقيق يادداشت برداشتن و طرح كشيدن، بسيار مفيد است. خستگي و بي‌علاقگي به موضوع نیز می‌تواند باعث به هم ریختن تمرکز گردد. حتماً توجه كرده‌ايد موقعي كه مشغول تماشاي يك فيلم هيجان‌انگيز یا مورد علاقه‌تان هستيد هيچ چيز نمي‌تواند حواستان را پرت كند؟! كار به مدت طولاني هم باعث دلزدگي و بر هم خوردن تمركز مي‌شود. پس هر يك ساعت، 10 دقيقه به خود زنگ تفريح بدهيد و يا به سراغ كار ديگري برويد. در اين 10 دقيقه مي‌توانيد با يادآوري انگيزه و  دلايلي كه براي انجام  اين كار داريد، مثل فكر كردن به موفقيت و احساس امنيت بيشتر، گذراندن تعطيلات خوب يا پيدا كردن شغل بهتر، خودتان را به ادامۀ آن

تشويق كنيد. بروك اتكينسون مي‌گويد: هركس به اندازۀ شعلۀ اشتياق وجود و  تخيلش از اين دنيا بهره مي‌برد.
بايد شوق آموختن داشته باشيد تا بياموزيد.
مهمترين علت بي‌توجهي، بي‌علاقگي است. اگر چيزي ارزش انجام دادن يا آموختن را دارد، حتما ارزش آن را هم دارد كه به طور كامل انجام يا آموخته شود. در غير اين صورت هيچوقت از نتيجۀ كارتان مطمئن نخواهيد بود.
تصميم بگيريد كه هرگز جملة نمي‌توان تمركز كنم را به کار نبرید.
اين جمله هم القاء منفي دارد و هم واقعيت ندارد.
بهتر است بگوييد:
دارم روي تمركزم كار مي‌كنم و يا : قدرت تمركزم در حال بهتر شدن است.
بدانيد كه شما تنها كسي نيستيد كه در ایجاد تمركز مشكل داريد. در واقع همۀ ما از نظر ذهني تنبل هستيم و تا جايي كه بتوانيم از فكر كردن طفره مي‌رويم. از كار و تمرين زياد نترسيد.

به اعتقاد آرنولد بنت ما بايد بتوانيم در هر ساعت از روز كه لازم باشد فعاليت ذهنمان را كنترل كنيم و بر آن مسلط باشيم. براي انجام كار مورد نظرتان زمان تعيين كنيد؛ مثلا

مقدار كاري را که ظرف يك ساعت، يك هفته يا يك ماه انجام خواهيد داد مشخص كنيد. راههاي بيشتر براي تقويت تمركز را هم مي‌توانيد امتحان كنيد. وقتي در تمركز كردن حرفه‌اي شديد حتي اگر تلويزيون هم روشن باشد مي‌توانيد به كارتان ادامه دهيد. اگر قدرت تمركز زياد باشد هيچ چيز نمي‌تواند دقّت شما را تحت تأثير قرار دهد. آخرين دشمن تمركز روحيۀ شكست پذيري است. مغز و ذهن شما بسيار بيشتر از آنچه فكر كنيد توانا و هوشيار است، پس از به كار گرفتن آن نترسيد و بدانيد كه توانايي پذيرش خواسته هاي شما را دارد. به قواي خود اعتماد كنيد.

شايد ظرف شش ماه آنچه امروز بعيد به نظر مي‌رسد در دستان شما باشد.

فصل چهارم: حافظه

حافظۀ خوب قطعا نقش مهمي در موفقيت افراد دارد. اگر لحظه‌ای تأمل کنید، امتیازات داشتن حافظه خوب را تأیید می‌کنید. در مورد مقولۀ حافظه اعتقادات نادرستي مطرح است؛ مثلا رايج ترين آنها اين است كه هركس با ميزان خاصي از قدرت حافظه به دنيا مي‌آيد و اين ميزان قابل تغيير نيست.
واقعيت اين است كه خاطرۀ هر تجربه يا هرچه كه شنيده يا ديده ايم در ذهن ما ذخيره مي‌شود و اگر ما بتوانيم اين خاطرۀ ذخيره شده را، در زماني كه به آن نياز داريم به ياد آوريم، حافظۀ خوبي داريم.

در اين فصل تمرين و راهكارهايي ارائه شده كه كمك مي‌كند اين خاطره‌ها را راحت‌تر به ياد بياوريم.
ديگر نگوييد: حافظۀ بدي دارم
رايج ترين بهانه‌اي كه افراد براي فراموش كاريهاي خود مي‌آورند، حافظۀ ضعيف است. ولي كسي كه قصد تقويت حافظه اش را دارد نبايد به اين  نوع بهانه‌ها متوسل شود.
هربار كه فكر كنيد يا بر زبان بياوريد كه حافظۀ ضعيفي دارد در واقع در حال تضعيف آن هستيد چرا كه بر اساس قوانين روانشناختي هرچه كه مرتب به ذهن القاء شود در نهايت تبديل به واقعيت مي‌گردد. پس از اين قانون در جهت مثبت استفاده كنيد.
با مثبت انديشي قطعا حافظۀ قابل اعتمادي پيدا خواهيد كرد.
به حافظۀ خود اعتماد كنيد
بيماري كه از رختخواب بيرون نيايد هرگز رنگ سلامتي دوباره را نخواهد ديد. او بايد از جا بلند شود و كم كم شروع به راه رفتن كند. شما هم اگر مي‌خواهيد حافظۀ قوي داشته باشيد بايد به آن اعتماد كنيد. پس دفعۀ بعد كه به خريد مي‌رويد به جاي تهيۀ ليست به حافظه تان تكيه كنيد.

براي به خاطر سپردن كاری كه بايد انجام دهيد، خود را در حال انجام آن و در زماني كه آن كار بايد انجام شود تصور كنيد. مثلا اگر مي‌خواهيد يادتان بماند كه روز بعد موقع رفتن به خانۀ دوستتان كتابي كه به او قول داده‌ايد را همراه ببريد، همين حالا مجسم كنيد كه در حال خارج شدن از خانه هستيد و كتاب مورد نظر را هم در دست داريد. با اين روش از سرعت بهبود حافظۀ خود شگفت زده خواهيد شد.وقتي چند مورد موفق در ياد آوري مطالب و كارها را تجربه كنيد به تدريج اعتماد شما به حافظه تان بيشتر مي‌شود.
مطلب را درك كنيد
در مورد حفظ و يادآوري مطالب درسي، بايد موضوع را كاملا متوجه شده و درك كنيد. اگر موردي برايتان مبهم است حتما با كمك ديگران يا كتابهاي مربوط به موضوع آنرا روشن كنيد.
كشيدن طرح و دياگرام براي درك و ياد آوري مطالب كمك بزرگي است.
يك راه ديگر اينست كه تصور كنيد عده‌اي، بي‌اطلاع از موضوع، رو به روي شما نشسته اند و شما بايد مطالب را براي آنها تشريح كنيد.
بخواهيد كه به ياد آوريداكثر مواقع به اين علت دچار فراموشكاري مي‌شويم كه در حقيقت قصد به

ياد آوردن نداريم؛ مثلا به جاي آنكه بگوييم: يادم مي‌ماند كه..... مي‌گوييم: اميدوارم يادم نرود..... يا: خدا كند يادم بماند......
با اين وصف جاي تعجب نيست كه همه چيز را فراموش كنيم.
اگر مي‌خواهيد نام فرد جديدي را كه ملاقات مي‌كنيد درذهنتان بماند، مي‌توانيد اسم او را با اسم شخص يا چيز ديگري كه در ذهن شما آشناست مرتبط كنيد.
تكرار
تكرار روشي قديمي ولي بسيار مؤثر در حفظ مطالب است.
بعضي كارشناسان معتقدند تكرار، ردپاي مطالب و خاطرات را در ذهن عميق مي‌كند.
تكرار با صداي بلند بسيار مؤثرتر از آهسته گفتن است. اگر چه تكرار طوطي وار هم به يادآوري مطالب كمك مي‌كند، ولي بهتر است در هنگام تكرار به موضوع هم فكركنيد.
در تكرار مطالب، فاصله زماني هاي كوتاه و مكرر بر فاصله زمانهاي بلند و گاه به گاه، ترجيح دارد. يعني اصل بايد اين باشد: مطالب كم ــ تناوب زياد

مراقب احساسات خود باشد
احساسات نقش مهمي در يادگيري مطالب دارد همۀ ما لحظه به لحظۀ فجايع يا اتفاقات شاد گذشته را به روشني به خاطر داريم. علت اين است كه در اين حوادث، احساسات ما درگير بوده و تحت تأثير قرار داشته‌اند. بنابراين بديهي است كه عدم علاقه به موضوعي كه سعي در يادگيري آن داريد به خاطر سپردن آن را مشكل مي‌كند.
كامل بياموزيد
تجربه نشان داده است اگر قرار باشد نوشته يا متني به خاطر سپرده شود حفظ كردن تمام متن از حفظ كردن بعضي از خطوط آن به صورت پراکنده نتيجۀ بهتري دارد. اگر متن مورد نظر طولاني است، مي‌توان آن را به قسمتهاي كوچكتر  تقسيم كرد و هر قسمت را جداگانه حفظ نمود.

استفاده از یادافزا

استفاده از یادافزا بخصوص براي  داوطلبين آزمونهاي مختلف مفيد است. فرض كنيد براي پاسخ دادن به سوالي مي‌بايد حداقل به 8 مورد اشاره كنيد. اولين كاري كه مي‌توانيد بكنيد اين است

كه حرف اول هر مورد را در نظر بگيريد و جمله‌اي بسازيد كه كلمات آن با يكي از حروف مورد نظر شروع شده باشد. اين جملات حتي مي‌تواند خنده دار يا بي‌معني باشد. مثلا در جملۀ: برگۀ امتحاني بال درآورد، حرف اول هريك از كلمات در واقع حروف اول مواردي هستند كه شما مي‌بايد حفظ مي‌كرديد و به اين ترتيب راحت‌تر به خاطر شما مي‌آيد.
زنجيره بسازيد
ظاهرا حافظه مثل يك زنجير عمل مي‌كند و موضوعاتي را كه به نحوي به هم مربوط هستند، يكي پس از ديگري، به سطح ذهن خودآگاه شما مي‌آورد.
رمز حافظۀ خوب اين است كه آگاهانه اين زنجيرۀ اتصالات را به حركت درآوريد. پس بايد براي به خاطر سپردن موضوعات جديد، آنها را به موضوعات يا چيزهاي كاملا جا افتاده‌اي كه به هيچ وجه امكان فراموش شدنشان وجود ندارد مربوط كنيد. آنگاه در موقع لزوم با به ياد آوردن آن موضوع قديمي و آشنا، موضوع جديد نيز خود به خود به سطح ذهن مي‌آيد.