صفحه اصلی    تازه ها    ادبیات    تاریخ و سیاست    روانشناسی و جامعه شناسی    علوم    کودک و نوجوان    متفرقه

ناشر:انتشارات آمه
تاريخ چاپ: 1393
نوبت چاپ: اول
تيراژ: 1000 نسخه
قيمت: 14000 تومان
شابک: 5546242600ـ978

 

الزامات بهره ‏وری انرژی در کدهای ساختمانی، سیاست‏های بهره ‏وری انرژی در ساختمان‏های جدید

تالیف: آژانس بین المللی انرژی با همکاری جنز لاستسن

مترجمان: عالیه کاظمی ـ محمد کاظمی

                 

بخشی از فهرست مطالب

 عنوان                                        
4-2 اینرسی در مقابل ساختمان‏های با بهره‏وری بالا
نامرئی بودن انرژی
باورهای اشتباه در مورد بهره‏وری انرژی
تعیین شدن کمینه و بیشینه استاندارد در کدهای ساختمانی
موانع بر یکدیگر اثرگذارند
نتیجه‏گیری: موانع

5 - الزامات بهره‏وری انرژی در ساختمان‏های جدی
5-1 پوشش ساختمان
پنجره‏ها
سایه‏اندازی
نفوذ هوا
5-2 سیستم‏های گرمایش، تهویه و تنظیم هوا  (HVAC)
تهوی
سیستمهای گرمایشی
سرمایش
تنظیم هوا
رطوبت‏زدایی
آب گرم بهداشتی
لوله‏ها و کانال‏ها
کنترل کننده‏های خودکار
5-3 انرژی تجدیدپذی
انرژی خورشیدی غیرفعال
سرمایش و تهویه غیرفعال
سیستم‏های فعال انرژی تجدیدپذیر
5-4 تجهیزات نصب شده
روشنایی
تجهیزات
5-5 حوزه‏بندی ساختمان‏ها
5-6 طراحی یکپارچه
5-7 نتیجه‏گیری

6 - انواع مقررات
6-1 تجویزی
6-2 جایگزینی
6-3 ساختمان الگو
6-4 چارچوب انرژی
6-5 بهره‏وری انرژی
6-6 مدل‏های ترکیبی، پیوندی
6-7 توسعه
6-8 چگونه مقایسه کنیم؟
کدهای ساختمانی بر مبنای ضریب هدایت حرارتی
کدهای ساختمانی برمبنای کارآیی یا محاسبه
6-9 نتیجه‏گیری

7 - شرایط کدهای ساختمانی، مقایسه
7-1 طبقه‏بندی‏های اقلیمی
طبقه‏بندی اقلیمی کوپن
کدهای ساختمانی استاندارد
7-2 ساده‏سازی‏های شرایط اقلیمی
7-3 ارزیابی کدهای ساختمانی
اقلیم سرد و اقلیم بر مبنای گرمایش
اقلیم گرم و اقلیم بر مبنای سرمایش
اقلیم ترکیبی

8 - حداقل هزینههای طول عمر
8-1 روش‏شناسی
8-2 حد مطلوب بهره‏وری انرژی
8-3 شاخص‏های بهره‏وری در ساختمان‏های جدی

9 - وضعیت عمومی مناطق
9-1 اروپا
آیین‏نامه کارآیی انرژی ساختمان‏ها

آیین‏نامه‏های دیگر
وضعیت عمومی
سوئ
مقایسه ضرایب هدایت حرارتی
9-2 آمریکای شمالی
دو استاندارد مختلف
کد بین‏المللی حفاظت انرژی
کمیته آمریکایی مهندسی گرمایش، سرمایش و تنظیم شرایط هوا
مطابقت
روش تجویزی
پوشش ساختمان

چکیده
هدف این کتاب، بیان و تحلیل روش­های فعلی تقویت بهره‏وری انرژی در کدهای ساختمانی مربوط به ساختمان‏های جدید است. این کتاب بر اساس این تحلیل، پیشنهادهای مدبرانه­ای را مطرح می­کند که به چگونگی عنوان­شدن بهره‏وری انرژی در کدهای ساختمانی و  دیگر سیاست­های مربوط به ساختمان‏های جدید، کمک می­کند. این کتاب، بخشی از کار آژانس بین­المللی انرژی برای طرح عملیاتی G8 را شامل می­شود.
این پیشنهادها، مطالعه­ گزینه­های مدبرانه مختلف برای افزایش بهره‏وری انرژی در ساختمان‏های جدید و بررسی دیگر الزامات بهره‏وری انرژی در استانداردها یا کدهای ساختمانی همچون الزامات بهره‏وری انرژی برای مرمت اساسی یا نوسازی را منعکس می­کند.
در بسیاری از کشورها، بهره‏وری انرژی ساختمان­ها تحت اختیار دولت فدرال است. استانداردهای متفاوت، مناطق یا شرایط اقلیمی مختلف و انواع متفاوت ساختمان­ها همچون ساختمان‏های مسکونی یا ساختمان‏های ساده، ساختمان‏های تجاری و ساختمان‏های بلند پیچیده­تر را پوشش می­دهد.
کدهای ساختمانی بسیار متفاوتی در سراسر جهان وجود دارد و هدف این کتاب، پوشش تمام کدها در هر سطح و در تمام کشورها نیست بلکه این کتاب، مناطق مختلف جهان و روش­های مختلف استاندارد را شرح می­دهد. همچنین در این کتاب شیوه­های مناسب بر اساس عرف محلی ارزیابی می­شوند. این پروژه، در جستجوی تشخیص بهترین شیوه در میان کدها و استانداردهای ساختمانی نیست بلکه انواع مختلف کد و بخش­های متفاوت قانون را با مثال­هایی در مورد چگونگی نشان­دادن موفقیت­آمیز آن، روشن می‏سازد.
برای تکمیل بحث در مورد استانداردهای بهره‏وری، این مطالعه نشان می­دهد که چگونه بهره‏وری انرژی می­تواند از طریق اقداماتی همچون برچسب­زنی یا تأییدیه بهره‏وری، بهترین ساختمان­ها با مصرف بسیار پایین انرژی یا بدون مصرف انرژی و دیگر سیاست­های افزایش بهره‏وری­ انرژی ساختمان­ها با حداقل الزامات، ارتقا یابد.
این مطالعه با اشاره به پتانسیل­های صرفه­جویی انرژی در ساختمان­ها، از تحلیل انتشارات اخیر آژانس بین­المللی انرژی شامل چشم­انداز انرژی جهانی 2006 و دورنمای تکنولوژی انرژی استفاده می­کند. در اینجا، پتانسیل­ها بر اساس سناریوهای ارائه شده به ویژه پیش­بینی­های مصرف در بخش­های مسکونی و تجاری در چشم­انداز انرژی جهانی 2006 برآورد شده است.
در نهایت، این کتاب شیوه­هایی را پیشنهاد می­دهد که می­تواند برای فهم پتانسیل­های بزرگ و احتمالی صرفه­جویی انرژی در ساختمان‏های جدید و بکارگیری کدهای ساختمانی در مرمت یا نو­سازی، بکار رود.
این کتاب، متخصصان، سیاست­گذاران و گروه­های علاقه­مند در زمینه بهره‏وری انرژی در ساختمان‏های جدید را مورد خطاب قرار می­دهد. از این­رو ممکن است بعضی از قسمت­ها مانند بحث­هایی پیرامون موانع یا تأثیر شرایط اقلیمی بر بهره‏وری، برای برخی از متخصصان بسیار ساده و بدیهی به نظر آید. قسمت­هایی دیگر نیز ممکن است برای یک خواننده­ سیاست­گرا یا برای برخی گروه­های دیگر، کمی تخصصی­تر به نظر آید. بسیاری از متخصصان تشخیص داده­اند که فرصت­های زیادی وجود دارد که بسیاری از سیاست­گذاران و دولت­ها به انجام آن تمایل دارند اما هنوز خیلی کم اجرایی شده­ است زیرا موانع و درک پایینی در بخش­های سازمانی یا ارتباطات ضعیفی بین لایه­های مختلف فرآیند اجرا وجود دارد.
بنابراین، هدف این کتاب اتصال این گفتگوها به همراه مخاطب­ساختن چند گروه مختلف در یک زمان است. امید است که خواننده این ناهماهنگی­ها را بپذیرد.


1 مقدمه


1-1 منطق بهره‏وری انرژی درکدهای ساختمانی
مصرف انرژی در ساختمان­ها بخش بزرگی از مصرف کل انرژی را شامل می­گردد. در بخش­هایی همچون مسکونی و تجاری، بخش عمده مصرف انرژی در ساختمان­ها صورت می­پذیرد. این مورد، انرژی بکار رفته برای کنترل شرایط اقلیمی، خود ساختمان­ها و همچنین وسایل برقی، سیستم روشنایی و سایر تجهیزات نصب شده را در بر می­گیرد.
در سایر بخش­ها، بخش کوچکی از مصرف انرژی برای اهداف مشابه در رابطه با ساختمان­ها بکار می­رود. برای مثال می­توان به ساختمان‏های صنعتی که برای مدیریت یا ساختمان‏هایی که برای کشاورزی و جنگلداری استفاده می­شوند؛ اشاره داشت.
بهره‏وری انرژی ساختمان‏های جدید، بیش از سایر بخش­های مصرف­کننده نهایی مشخص­کننده مصرف انرژی بخش ساختمان است. ساختمان­ها عمدتاً برای استفاده طی چندین دهه و در برخی موارد تا بیش از صد سال ساخته می­شوند؛ در سایر مصارف انرژی، طول عمر سرمایه برای بهبود بهره‏وری حداکثر چند دهه است.
بهبود بهره‏وری ساختمان­ها در مرحله برنامه­ریزی نسبتاً ساده، در حالی که بهبود آن بعد از ساخت اولیه بسیار دشوارتر است. در اغلب موارد تصمیمات گرفته شده طی مراحل ساخت، میزان مصرف در طول عمر ساختمان را مشخص خواهد کرد. برخی اقدامات برای بهبود بهره‏وری تنها در طول ساخت یا با نوسازی عمده که فقط پس از چندین دهه می­تواند صورت پذیرد؛ ممکن خواهد بود. بهسازی­های دیگر، زمانی که در مراحل ساخت پروژه اجرا شود؛ بسیار مؤثر در هزینه یا شاید رایگان یا حتی با هزینه­ منفی خواهد بود اما در مراحل بعدی، می­تواند پرهزینه باشد.


بر اساس آمار آژانس بین­المللی انرژی مطابق با ترازنامه­های انرژی سال­های 2004 و 2005 (ویرایش 2007)، مصرف انرژی کل در جهان 7209 مگا تن معادل نفت خام است. بخش­های مسکونی و تجاری به ترتیب 1951 و 638 مگا تن معادل نفت خام که تقریباً برابر با 40 درصد از مصرف انرژی نهایی در جهان است را استفاده می‏کنند .  بخش عمده این مصرف در ساختمان­ها می­باشد.

اهمیت الزامات بهره‏وری انرژی در کدها یا استانداردهای ساختمانی فراتر از نقش آن در ساختمان‏های جدید است. کدهای ساختمانی و استانداردهای بهره‏وری اغلب برای ایجاد بهره‏وری در نوسازی یا دیگر بهسازی­های ساختمان‏های موجود نیز بکار می­رود. خریداران و مستأجران ساختمان­ها یا واحدها، اغلب ساختمان‏های جدید و ساختمان‏های موجود را با هم مقایسه می­کنند. الزامات گسترده در کدهای ساختمانی با تمایلی رو به رشد به بهره‏وری، تقاضا برای نوسازی یا بهسازی­های کلی ساختمان‏های موجود را افزایش می­دهد.
از آنجایی که ساختمان­ها عمر نسبتاً طولانی دارند؛ نوسازی­های عمده ضرورتاً در طول عمر ساختمان صورت خواهد پذیرفت که می­تواند برای ساختمان‏های مسکونی در حدود هر 30 تا 40 سال باشد. دلایل این امر عبارت است از اینکه بخش­های اصلی ساختمان­ها و تأسیسات، فرسوده خواهد شد و باید تعویض شود و همچنین سبک زندگی و نیاز به راحتی و آسایش دائماً در جامعه­ مدرن در حال تغییر است. جابجایی­ها و نوسازی­های جزئی­تر ممکن است حتی بیشتر از این رخ دهد. این نوسازی­ها یا تغییر تجهیزات، فرصتی تحمیلی برای بهبود بهره‏وری ساختمان­ها فراهم می­آورد. زمانی که ساخت­وساز دیگری انجام می­شود؛ می­توان با هزینه­های پایین­تر به صرفه­جویی انرژی دست یافت. در برخی موارد، اگر ساخت پایه نیازمند تغییر باشد یا تجهیزات جایگزین شوند؛ بهسازی­های جدید یا هزینه دیگری نیاز ندارد یا هزینه بسیار کمی برای آن لازم است. در موارد دیگر، این امر می­تواند هزینه­های ساخت، داربست و غیره را تأمین کند. بنابراین الزامات بهره‏وری انرژی از طریق نوسازی، از مسائل مهمی است که باید در کدهای ساختمانی لحاظ شود.

-2 کاربرد انرژی در ساختمان‏ها


انرژی در ساختمان­ها برای اهداف مختلفی همچون گرمایش و سرمایش، تهویه، روشنایی و آماده‏سازی آب گرم بهداشتی بکار می­رود. در ساختمان‏های مسکونی و تجاری، تجهیزات و دستگاه­های نصب شده همانند وسایل قابل انتقالی چون شارژرهای تلفن همراه و رایانه­های قابل حمل، نیاز به انرژی دارند. با این وجود، تشخیص تقاضای ثابت و متغیر انرژی به­ندرت در معیار مصرف ساختمان­ها پدیدار می­شود چون بیشتر اندازه­گیری­ها فقط مقدار کل انرژی مصرف شده در ساختمان را در نظر می­گیرد.
تقسیم مجدد مصرف انرژی بطور خاص در مورد لوازم برقی می­تواند دشوار باشد؛ خصوصاً هنگامی که دستگاه­های تهویه مطبوع، وسایل برقی، سیستم­های روشنایی­، پمپ­ها و تأسیسات حرارتی، برق را از یک کنتور دریافت می­کنند. همچنین گاز طبیعی در یک لحظه می­تواند چند کاربرد شامل گرمایش، پخت­وپز و تهیه آب گرم بهداشتی داشته باشد.
با توجه به دشوار بودن تقسیم الزامات انرژی ساختمان و استفاده از انواع مختلف سوخت، بیشتر تحلیل­ها، مصرف انرژی در ساختمان­ها را با کاربرد نهایی آن همچون گرمایش، سرمایش و آشپزی بررسی می­کند. تقسیم مصرف انرژی با اطمینان صورت نمی­پذیرد و با انواع مختلف ساختمان و همچنین با توجه به سن و کاربری ساختمان فرق می­کند. 
این اختلافات در کاربرد انرژی در کشورهای مختلف را می­توان با تقسیم مجدد مصرف انرژی در ساختمان‏های مسکونی که همگن­ترین نوع ساختمان­ها است؛ بهتر توضیح داد.


منبع: 30 سال مصرف انرژی در کشورهای عضو آژانس بین­المللی انرژی. بخش عمده مصرف انرژی در ساختمان‏های مسکونی در ارتباط مستقیم با ساختمان همچون گرمایش فضا می­باشد که بیش از 50% در کشورهای انتخابی عضو آژانس بین­المللی انرژی گزارش شده است.منبع: 30 سال مصرف انرژی در کشورهای عضو آژانس بین­المللی انرژی . همانگونه که مشخص شد مصرف انرژی در کشورهای خاص و در سطوح تقسیم­بندی، متفاوت است. نمودار همچنین مطالبی برای مقایسه و استانداردسازی ارائه می­کند که در ادامه این کتاب بررسی می­شود.
مصرف نهایی مرتبط به ساختمان همچون گرمایش، سرمایش، تهویه و آماده­سازی آب گرم بهداشتی، شامل تقریباً 75 درصد تقاضای کل انرژی ساختمان‏های مسکونی است. کدهای ساختمانی به بررسی این محرک­های مصرف که مربوط به ساختمان است؛ می­پردازند. فقط در بعضی موارد کدها، کاربردهای دیگر مانند روشنایی در ساختمان‏های خدماتی را پوشش می­دهند و همانطور که بعداً در این کتاب بیان می‏شود؛ این کاربردها در کشورهای مختلف، متفاوت است. برای ساختمان‏های خدماتی، سهم مصرف انرژی برای این اهداف اغلب بسیار بیشتر و برای برخی انواع ساختمان‏های خدماتی می­تواند بیش از 50% باشد.
1-3 ساختمان‏های با بهره‏وری انرژی به جامعه سود می­رسانند
مصرف انرژی در ساختمان­ها سهم بزرگی از مصرف انرژی کل جهان را دارد. در کشورهای عضو سازمان توسعه و مشارکت اقتصادی، ساختمان‏های مسکونی و تجاری تقریباً 35 درصد از مصرف نهایی انرژی را در بر می­گیرد و علاوه بر آن، این انرژی برای ساختمان‏های صنعتی نیز بکار می­رود. در سطح جهانی ساختمان­ها نزدیک به 40 درصد از مصرف انرژی کل را شامل می­شود. با توجه به وجود گزینه‏های مختلف برای کاهش نیازهای انرژی در ساختمان­ها، صرفه جویی بالقوه در بهره‏وری انرژی در بخش ساختمان کاملاً در کاهش مصرف انرژی در جامعه مؤثر واقع می­شود. این تأثیرات نباید ناچیز پنداشته شود؛ بلکه در مقیاس بهره‏وری انرژی در ساختمان­ها به قدری زیاد است که بر سیاست امنیتی، حفاظت از شرایط اقلیمی و سلامت عمومی در مقیاس ملی و جهانی تأثیر می­گذارد.
با کاهش مصرف انرژی ساختمان­ها، کشور می­تواند وابستگی خود به انرژی وارداتی را کاهش دهند و موقعیت راهبردی خود را تقویت نمایند. در مقاله سبز 2000 که راهبرد عرضه ایمن انرژی ارائه شده است ؛ اتحادیه اروپا، بهره‏وری انرژی را به عنوان بهترین راه برای ایجاد امنیت انرژی در بلندمدت معرفی می­کند. سناریوهای مختلف آژانس بین­المللی انرژی، روندی مشابه را نشان می­دهد.
تعدیل مصرف نهایی انرژی در ساختمان­ها باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای و آلودگی تولید شده ناشی از سوختن سوخت­های فسیلی می­شود. این مزایای محیطی در دو مقیاس محلی و جهانی پدیدار می­شود. از آنجا که بیشتر تقاضای انرژی ساختمان­ها نیازمند سوخت انرژی محلی در سیستم­های گرمایش مستقل و یا سیستم­های گرمایش مرکزی است؛ کاهش تقاضای انرژی، کیفیت هوا در سطح محلی را بهبود می­بخشد. به ویژه در کشورهای در حال توسعه، کاهش تقاضای انرژی باعث می­شود تا به نیروگاه­های کمتری نیاز باشد که به موجب آن ساخت نیروگاه­های جدید و ظرفیت شبکه­ای به تأخیر می­افتد یا رفع می­گردد و جوامع را قادر می­سازد تا سرمایه­ عمومی را به حوزه­های دیگر اختصاص دهند.
با توجه به مقیاس بالقوه صرفه جویی انرژی در بخش ساختمان، کاهش تقاضای انرژی و سوخت­های فسیلی مطابق با مقاصد داخلی و فراملَی کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای تأثیرگذار است.
چنانچه در ساختمان‏های با بهره‏وری انرژی تهویه به میزان کافی صورت گیرد؛ عموماً سالم­تر از ساختمان‏های سنتی است. ساختمان‏های با بهره‏وری انرژی نسبت به ساختمان‏های سنتی به نوعی، شرایط داخلی با ثبات و جریان هوای کمتری در سازه پنجره­ها، دیوارها، کف­ها و سقف­ها ایجاد می­کنند. از آنجا که ساکنان این ساختمان­ها باید هزینه نسبتاً کمتری را صرف گرمایش و سرمایش خانه­های خود برای تأمین آسایش قابل قبول، کنند؛ ساخت­های با بهره‏وری انرژی، فقر سوخت در جامعه را کاهش می­دهند. به هر میزان که تقاضای انرژی خانواده برای کاربردهای مرتبط با ساختمان کمتر ­شود؛ سوخت کمتری به صورت محلی می­سوزانند و در نتیجه پتانسیل بهبود بهداشت عمومی دو برابر می­شود و در این ­صورت جوامع و انجمن­های محلی نفع می­برند.
در میان این منافع بالقوه­ عمومی از بهره‏وری انرژی در ساختمان­ها، از استخدام در بخش ساخت نباید غافل شد. بر اساس مستندات گسترده در سطح اروپایی از مطالعات EURIMA/Ecofys ، بهره‏وری انرژی در ساختمان­ها سبب ایجاد شغل می­شود. تخمین زده می­شود بهره‏وری بالاتر نیم میلیون فرصت شغلی جدید در بخش ساخت اروپا ایجاد ­کند .
1-4 بهره‏وری انرژی در ساختمان‏های جدید
شیوه­های مختلف صرفه جویی انرژی در ساختمان‏های جدید، موقعیتی برای پس­انداز سرمایه به وجود می­آورد. مالکان خانه­ها و کاربران ساختمان­ها که برای بهره‏وری انرژی سرمایه­گذاری می­کنند؛ می­توانند در کوتاه­مدت از طریق کاهش هزینه­های انرژی، سرمایه خود را برگردانند. زمان بازگشت سرمایه در این سرمایه­گذاری می­تواند فقط چند سال باشد. این صرفه­جویی انرژی بطور مشابه از منظر اقتصاد کلان مربوط به سیاست ملی نیز سودآور است. افزایش بهره‏وری در ساختمان‏های جدید برای مالکان و کل جامعه سودمند است.
اگرچه فعالیت­های ساخت در کشورهای عضو سازمان توسعه و مشارکت اقتصادی نسبتاً پایین است؛ پتانسیل صرفه­جویی انرژی در ساختمان‏های جدید همچنان بالا باقی می­ماند. این پتانسیل به دلیل طول عمر بالای ساختمان­ها، سال به سال انباشته می­شود. اغلب ساختمان­ها که تا امروز ساخته شده­­اند تا بعد از سال 2050 قابل استفاده باقی خواهد ماند. بنابراین ساختمان‏های جدید، فرصت خوبی برای صرفه‏جویی انرژی در بلندمدت ایجاد می­کنند.
در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، ساخت­های جدید سهم بیشتری از ساختمان­ها را دارند. در این کشورها نظیر چین و هند صرفه­جویی­ انرژی از طریق بهره‏وری انرژی در ساختمان‏های جدید اثر بیشتر و سریع­تری بر اقتصاد خواهد داشت و به صرفه­جویی بیشتری نسبت به کشورهای عضو سازمان توسعه و مشارکت اقتصادی منتهی خواهد شد. در کشورهای در حال توسعه، مصرف زیاد در ساختمان‏های جدید باعث افزایش تقاضا برای عرضه جدید و ظرفیت شبکه می­شود. در این کشورها، مزیت کلی بهبود بهره‏وری در ساختمان‏های جدید را می­توان به سرعت و به صورت عمیق درک کرد.
1-5 بهره‏وری انرژی تنها یک گزینه برای مالک شخصی نیست
به این دلیل که بهره‏وری ساختمان‏های جدید بر مصرف انرژی آن تا تعمیرات یا حتی در کل طول عمر آن تأثیر خواهد گذاشت؛ تصمیمات اتخاذ شده در طول طراحی و ساخت بر مصرف در دهه­های استفاده از ساختمان تأثیرگذار خواهد بود. فرصت­های از دست رفته در مرحله ­ساخت در صورتی که در مرحله­ بعد اجرا شود؛ به افزایش هزینه­ها منجر خواهد شد و می­تواند هزینه­های جاری را برای کاربران بعدی به شدت بالا برد. در حالی که برای افراد سرنوشت ساختمان خودشان مهم است؛ بهره‏وری انرژی ساختمان‏های جدید فقط موضوعی برای انتخاب شخصی نیست بلکه یک مسئله جمعی است که بر کل جامعه و نسل آینده کاربران ساختمان تأثیر می­گذارد.
برخی پیشرفت­های بهره‏وری انرژی در ساختمان‏های جدید، به گسترش راه­حل­های جدید یا آموزش سازندگان و افراد تأسیساتی نیاز دارد که اجرای آن برای یک مالک یا سازنده­ شخصی در ارتباط با یک یا چند پروژه، بسیار دشوار و پرهزینه است. این راه­حل­ها زمانی که برای اولین­بار ایجاد می­شود و زمانی که آموزش صورت می­گیرد؛ در هزینه­ها بسیار مؤثر است. بنابراین، به حامیان بزرگ برای قبول مسئولیت توسعه تکنولوژی­های مؤثر و کارآمد و توسعه ساختمان­ها، نیاز است تا هزینه­ها در بلندمدت کاهش و پتانسیل­ها در هنگام گسترش­ راه­حل­ها یا ورود محصولات به بازار افزایش یابد.
1-6 ساختمان‏های جدید با بهره‏وری بالا ساختمان‏های با بهره‏وری بالای فعلی را ایجاد می­کنند
ساختمان‏های جدید، ساختمان‏های موجود می­شوند و تمام ساختمان‏های موجود، زمانی جدید بوده­اند. از این­رو، بهره‏وری ساختمان‏های جدید، بهره‏وری ساختمان‏های موجود در طول زمان را معین خواهند نمود. دقیقاً زمانی که ساختمان‏های جدید به دسته­ ساختمان‏های موجود وارد می­شوند از لحاظ قانونی با یکدیگر متفاوت خواهند شد. در برخی حوزه­های قضایی، عنوان نوساز بودن برای ساختمان تنها تا اولین روز استفاده از آن بکار می­رود در حالی که در مناطق دیگر، تأییدیه یک ساختمان نوساز تا 10 سال معتبر است . تغییر قانون همچون افزایش الزامات بهره‏وری انرژی، معمولاً این نتیجه را تحمیل می­کند که ساختمان‏های ساخته شده پیش از تاریخ اعلام شده باید در دسته­ ساختمان‏های موجود لحاظ شود.
ساختمان‏های جدید به ­ندرت در سال­های ابتدایی، بازسازی یا مرمت می­شوند. بهره‏وری ساختمان‏های جدید برای سال­های متمادی تأثیر مستقیم بر مصرف خواهد داشت و این بهره‏وری، استاندارد بهسازی ساختمان‏های موجود خواهد شد زیرا هدف اغلب پروژه­های مرمتی، تطبیق ساختمان­ها با استاندارد موجود و فعلی است. سپس تقاضای بهره‏وری برای ساختمان‏های جدید، ساختمان‏های موجود را تحت تاثیر قرار می­دهد. این فعالیت پویا به ویژه در کشورهایی قابل رویت است که الزامات بهره‏وری انرژی برای ساختمان‏های جدید، قدیمی­تر و باسابقه­تر است؛ جایی که برای ساختمان‏های موجود با بهره‏وری بالا در بازار، پشتیبانی معتبر وجود دارد. این فرآیند را می­توان با برچسب­زنی انرژی یا طرح­های تأییدی، پشتیبانی نمود که در آن، ساختمان‏های جدید و ساختمان‏های موجود مقایسه می­شوند؛ همانطور که در اغلب کشورهای عضو اتحادیه­ اروپا چنین عمل می­شود .
همچنین حضور ساختمان‏های جدید با بهره‏وری بالا بر تصمیمات اتخاذ شده­ اثر می­گذارد. وقوع نوسازی­ها یا مرمت­های عمده با فواصل زمانی 30 تا 40 سال در طول عمر یک ساختمان منجر به نوسازی یا مرمت بخش­هایی از ساختمان مانند پنجره­ها و تجهیزات نصب شده که ده­ها سال از آن استفاده شده است؛ با توجه به تکنولوژی جدید و تقاضا برای کارکرد بهتر، می­شود. بطور کلی، هدف از این تعمیرات، برآوردن الزامات فعلی بهره‏وری انرژی و شرایط بکار رفته در ساخت­های جدید است. بنابراین، مقررات شدید برای ساخت­های با بهره‏وری بالا و کارآمد، بر بهره‏وری ساختمان‏های جدید و ساختمان‏های موجود تأثیر می­گذارد. در تصدیق این مطلب، گاهی اوقات کدهای ساختمانی، الزامات بهره‏وری انرژی مخصوص به نوسازی یا مرمت عمده و توسعه­ ساختمان­ها را در بر می­گیرد .
مقررات ساخت­های با بهره‏وری بالا همچنین بر بازار تولیدات نصب شده در ساختمان­ها، بهبود مدل‏های پنجره­های با بهره‏وری انرژی، دیگ­های بخار، پمپ­ها و تهویه­کننده­های هوا اثر می­گذارد. زمانی در بازار، این تولیدات به استاندارد ساختمان‏های جدید و نوسازی شده، تبدیل می­شود. روشی که در آن الزامات بهره‏وری انرژی برای ساختمان‏های جدید می­تواند بازار تولید دستگاه­های پربازده را رونق دهد و نابودی محصولات بی­بازده را سبب شود؛ همچنین می­تواند در ناپدید شدن پنجره­های یک جداره براق و دیگ­های بخار غیرمتراکم بازارهای آلمان، هلند و دانمارک نقش مؤثر ایفا نماید.

1-7 نتیجه گیری: نیاز به الزامات بهره‏وری انرژی برای ساختمان‏های جدید


با توجه به عمر طولانی اغلب ساختمان­ها، بهره‏وری نسبی انرژی ساختمان‏های جدید بر مصرف انرژی طی سال­های متمادی تأثیر می­گذارد. ساخت ساختمان­ها، فرصت­هایی اجباری برای بهره‏وری انرژی فراهم می­کند همانطور که تصمیمات اتخاذ شده در حین مرحله­ طراحی ساختمان، هزینه­های کمتر با پتانسیل­های صرفه­جویی انرژی بیشتر را در مقایسه با مرحله بعدی موجب می­شود.
اگر در مورد مرحله طراحی اولیه تصمیم­گیری شود؛ بهره‏وری انرژی هزینه کمتری خواهد داشت چون تنها هزینه­ای جزیی نیاز است تا تعداد لایه­های عایق یا ضخامت ساختمان و یا بهره‏وری دستگاه­ها افزایش یابد. برخی بهبودها در بهره‏وری باعث کاهش هزینه­های ساختمان می­شود چون راه­حل‌های با بهره‏وری بالا، مقرون به صرفه­تر است یا شاید چون نیاز به سیستم­های گرمایش و سرمایش کاهش می‏یابد.
تصمیماتی که شامل هزینه­های بسیار کم در مراحل اولیه پروژه است شامل شکل ساختمان و جهت آن، جهت پنجره­ها و مصالح سازه­ای است. زمانی که این تصمیمات در حین مرحله­ طراحی اتخاذ می‏شود؛ پیشرفت­های بهره‏وری انرژی می­تواند تقاضا و هزینه­های سیستم­های گرمایش و سرمایش را کاهش دهد. تصمیمات مشابه که بعد از ساخت گرفته می­شود؛ بسیار پرهزینه است. در سایر موارد، بهبود دیرهنگام بهره‏وری انرژی در ساختمان­ها خسارات جبران­ناپذیری به سازه وارد می­کند. مثال­هایی از این مورد، بازسازی کف­های بتنی سنگین که مستقیماً روی زمین قرار گرفته­اند؛ لوله­های مخفی یا پی­های همراه با اتلاف گرما است. حتی زمانی که اصلاحات انرژی در آخرین مرحله­ از طراحی یک ساختمان پیشنهاد می­شود؛ باز هم در مقایسه با پیشنهاد آن پس از ساخت، رجحان و برتری بیشتری دارد.