صفحه اصلی    تازه ها    ادبیات    تاریخ و سیاست    روانشناسی و جامعه شناسی    علوم    کودک و نوجوان    متفرقه

ناشر:وزراء
تاريخ چاپ: 1392
نوبت چاپ:اول
تيراژ:1100 نسخه
قيمت:12000 تومان
شابک: 6-17-6323-600-978

 

مکالمه جامع زبان انگلیسی انگلیسی در سفر

ترجمه کتاب HOW DO YOU DO

 

مترجم:ریحانه نقیب واحد

مقدمه ناشر 
برقراری ارتباط ویژگی بی بدیل و وجه تمایز انسان با دیگر موجودات است. برقراری ارتباط از طریق نمادها بین انسانها صورت می گیرد. زبان و گفتگو مهم ترین نماد برای برقراری ارتباط هستند. امروزه با تحول سریع وسایل ارتباطی و پیشرفت شگرف وسایل حمل و نقل ارتباط بین انسانها از رابطه های نزدیک در محله و شهر و کشور فراتر رفته و به سطح ارتباط بین کشورها و قاره ها و سطح کلان بین المللی ارتقاء یافته است. برقراری ارتباط از طریق مسافرت یا ارتباط رایانه ای و وسایل ارتباط جمعی با انسانهایی با فرهنگ ها و زبان های مختلف منوط و مشروط به دانستن زبان آنهاست، بنابراین استفاده از مواهب تکنولوژیهای ارتباطی در عصر نوین بدون دانستن زبان خارجی غیر ممکن است. از آنجا که صدها فرهنگ و زبان مختلف در سطح دنیا وجود دارد، یک زبان بین المللی و مشترک به منظور برقراری ارتباط همه ملتها با هم تعریف گردیده که اکنون زبان انگلیسی  شاخص آن و زبان رایج در سطح جهان است. در نتیجه مکالمه زبان انگلیسی ابتدایی ترین نیاز برای برقراری ارتباط در دنیای امروز بخصوص در مسافرت های خارجی و ارتباط از طریق رایانه و رسانه های دیداری و شنیداری است. از این رو دسترسی به کتابی جامع برای درک و گفتار به زبان انگلیسی برای هر فردی که در صدد مسافرت خارجی یا ارتباط از طرق دیگر است ضروری است. کتاب «مکالمه جامع زبان انگلیسی» که ترجمه بخش اصلی کتاب بسیار معتبر و معروف «How do you do? » می باشد یکی از کتاب های مفید و نسبتاٌ کامل در امر یادگیری مکالمه زبان انگلیسی می باشد. این کتاب ویژگی هایی دارد که آنرا نسبت به دیگر کتب در این زمینه متمایز و ممتاز ساخته است. اول آنکه اساس این کتاب بر آن قرار داده شده است که فردی که طرف مکالمه زبان انگلیسی است هیچ چیزی از زبان انگلیسی نمی داند، نویسنده کتاب عمداٌ طرف اصلی مکالمه را یک آدم آهنی(ربوط) انتخاب کرده است، خانمی بنام فرانکی استون آدم آهنی بنام چیپس را ساخته و با او به  صحبت می پردازد. طی این مکالمه آموزش مکالمه زبان انگلیسی از مبتدی تا سطح متوسط آموزش داده می شود. طی این گفتگو، چیپس با c  و فرانک با F مشخص می شوند. یکی از ویژگیهای مهم دیگر این کتاب همه جانبه بودن آن و پرداختن ان به تمام جوانبی است که یک مسافر به کشور های بیگانه بطور احتمالی با آن مواجه خواهد شد. این کتاب علیرغم تمام مزایا خالی از اشکال نبوده و نواقص احتمالی در مراحل ترجمه، تایپ، چاپ وصحافی اجتناب ناپذیر است، از اینرو از خواننده ارجمند ضمن پوزش،صمیمانه تقاضا داریم موارد فوق را از طریق شماره های تماس قید شده و به هر نحو مقتضی اطلاع دهند تا در چاپ های بعدی اصلاح گردد.
لازم می دانم در اینجا از تمامی دست اندر کاران تهیه کتاب حاضر قدر دانی نموده و قدردانی ویژه خود را از سرکار خانم ریحانه نقیب واحد مترجم و سرکار خانم فاطمه بیات تایپیست محترم که در تنظیم کتاب متحمل زحمات فراوان شده اند ابراز دارم. 
عباس شادلو   
فروردین 1392 

 

پیشگفتار و توضیحات
در روش یادگیری زبان به روش «قطعه ای» ، دکتر فرانکی استون و اختراع روباتی او، چیپس، می توانند به نوآموزان کمک کنند زبان انگلیسی را یاد بگیرند یا توانایی هایشان را افزایش دهند. هر برنامه روی یک موضوع همچون غذا، پوشاک، استخدام یا سفر تمرکز می کند و شامل بخش هایی است که اطلاعات مستند، دستور زبان و لغات، مصاحبه با انگلیسی زبانان از فرهنگ های بسیار، تمرین خواندن و ایده هایی برای به کارگیری مطالب آموخته شده را فراهم می کند. چیپس در دنیای واقعی، آزاد گذاشته می شود و در حالی که شروع به استفاده از مطالب آموخته شده می کند، خودش را وارد بعضی موقعیت های خنده دار می کند. این مجموعة لذت بخش و مهیج که برای استفاده در خانه یا مدرسه مناسب است به زبان آموزان اجازه می دهد گام مطمئنی بردارند. حالا به شرح مختصر برنامه هایی که در کتاب به آنها پرداخته ایم، نگاهی می اندازیم.
هویت؛چیپس، روبات دوست داشتنی متولد می شود، خالقش فرانکی استون را می بیند و فورا پرسیدن سوال در مورد خودش را آغاز می کند، همراه بیننده ها یاد می گیرد چه چیزی هویت را تشکیل می دهد، کلماتی از قبیل نام، آدرس، ملیت، تاریخ تولد، محل تولد و خانواده کلماتی هستند که هویت را بیان می کنند.
غذا؛کلمات و تصاویری که به غذا مربوط می شود همچون ناهار، گرسنه، تشنه، میوه و سبزیجات؛ و روش های بیان مقدار. جین و ماریو که گزارشگر هستند وقتی از یک خواربارفروشی و یک قصابی بازدید می کنند، بسیاری از انواع غذا را یادآوری می کنند.
اثاثیة خانه؛فرانکی چیپس را با پول و اینکه چه چیزی می تواند بخرد، آشنا می کند و این به کشف اثاثیه منجر می شود. بیننده کلماتی را که برای انواع گوناگون اثاثیه مناسب است و همچنین روش های بیان اینکه یک کالا گران است یا ارزان، یاد می گیرد.
خانه؛یک خانه از اتاق خواب، اتاق نشیمن، آشپزخانه، اتاق ناهارخوری و دستشویی تشکیل می شود. انواع گوناگون مسکن، کلمات بیان کنندة اندازه و مقدار بررسی می شود.
پوشاک؛چرا مردم لباس می پوشند، آنها چه نوع لباسی می پوشند و چرا انواع گوناگون لباس در فصل های متفاوت پوشیده می شود. بینندگان کلماتی را در مورد فصل ها، آب و هوا و اقلام پوشاک یاد می گیرند.
سفر؛چیپس می خواهد همه چیز را در مورد دوچرخة جدید فرانکی بداند و این منجر به گفتگو در مورد شیوه های دیگر حمل و نقل همچون اتوبوس، مترو، اتومبیل، قطار و هواپیما می شود. چیپس خرید بلیط های مسافرتی را یاد می گیرد.
تلفن؛چیپس تلفن را کشف می کند و اینکه چه کلماتی برای جواب دادن به تلفن، برای پیغام گرفتن و تلفن کردن به اپراتور به کار می رود. او همچنین یاد می گیرد چگونه از یک دفتر راهنمای تلفن استفاده کند و چگونه تلفن را دور بزند.
پزشک؛فرانکی به دلیل یک حادثه کوچک نزد پزشک می رود و وقتی برمی گردد و چیپس از او سوالات زیادی در مورد حادثه، پزشک، بیماری، پانسمان کردن و دارو می پرسد. سپس او برای معاینه نزد دکتر می رود و عبارات و کلمات بیشتری در رابطه با پزشکی یاد می گیرد.
استخدام؛مفاهیم و کلمات مربوط به استخدام، کارفرما، کارگر، چک حقوق، دستمزد، ایام هفته و پایان هفته. جین با یک مسئول استخدام مصاحبه می کند و ماریو همکار او برای کار درخواست می دهد.
رستوران؛وقتی ماریو برای چیپس شام درست می کند، چیپس در مورد غذا، چیدن میز، کارد و چنگال و دستگاه مایکروویو یاد می گیرد.

خودتان تعمیر کنید؛چیپس در مورد تعمیرات خانگی و ابزارهای مورد استفاده برای انواع گوناگون شغل از جمله لوله کش، برق و نجاری مطالبی یاد می گیرد. در یک ابزارفروشی، مقدار زیادی ابزار پیدا می کند. چیپس به کارگاه برمی گردد و فرانکی به او کلماتی در مورد

اندازه گیری یاد می دهد.
خاطرات؛فرانکی برای خودش و چیپس که حالا سه ماهه است مهمانی می گیرد و با یکدیگر به همة این چیزهایی برمی گردند که او در زندگی کوتاه خود یادگرفته است.
وضعیت اضطراری؛چیپس تصادفاً آتش کوچکی روشن می کند و بعد از این که فرانکی آن را خاموش می کند با چیپس در مورد فوریت های آتش سوزی، آسیب دیدگی و جرم صحبت می کند و اینکه چگونه می تواند کمک بگیرد. چیپس در یک پاسگاه پلیس مطالب بیشتری یاد می گیرد و چند کارشناس توصیه های ایمنی در اختیار او قرار می دهند.
بانک؛بعد از تهیه یک اتاق خواب برای چیپس، فرانکی به دوست روباتی خودش می گوید که او پول کافی ندارد و این منجر به بررسی حساب های بانکی، چک ها، وام دادن و وام گرفتن می شود. دستگاه های بانکی و کارت های اعتباری هم بررسی می شود.
آب و هوا؛چیپس در مورد پیش بینی آب و هوا، اصطلاحات آب و هوا و نقشه های آب و هوا اطلاعات کسب می کند. فرانکی چندین اصطلاح محاوره ای را برای انواع گوناگون آب و هوا توضیح می دهد. خبرنگاران، ماریو و مارنو و گلوریا ریوبن از یک ادارة هواشناسی بازدید می کند.
اتومبیل؛کلماتی را برای قطعات اتومبیل، اصول اولیة رانندگی و علائم رانندگی یاد می گیریم و نگاه مستقیمی به تعلیم رانندگی می کنیم، به امتحان رانندگی می پردازیم.
کارِ خانه (خانه داری)؛فرانکی چیپس را با اصطلاحات خانه داری همچون گردگیری، جارو برقی زدن، شستن لباس و اتوشویی آشنا می کند. یک شرکت خدماتی مورد بررسی قرار می گیرد و گلوریا ریوبن نحوة استفاده از یک رختشویی اتوماتیک همگانی را توضیح می دهد.
ادارة پست؛وقتی چیپس به فرانکی کمک می کند تا بسته هایی را برای کریسمس آماده کند و زمانی که خودش از یک ادارة پست بازدید می کند، در مورد بسیاری از خدماتی که بوسیلة ادارة پست ارائه می شود، آگاهی می یابد. گلوریا و ماریو در ادارة پست اطلاعات گوناگونی را بدست می آورند.
بیمارستان؛اما در فرانکی برای یک عمل جراحی به بیمارستان می رود و چیپس در مورد جراحی، بیمارستان و بیمة خدمات درمانی کنجکاو می شود. در یک داروخانه گلوریا و ماریو نشان می دهند چگونه درخواست کمک کنند و نسخه ای را بپیچند.
قانون،فرانکی برای یک قبض جریمة غیرعادلانة پارکینگ عصبانی است و این منجر به گفتگو دربارة عدالت، دادگاه و اصطلاحات ساده حقوقی با چیپس می شود. در صحن یک دادگاه، خبرنگاران، گلوریا ریوبن و ماریو رومانو نحوة کار دادرسی را توصیف می کند.
ورزش،فرانکی هیجان زده و مشغول بازی گلف است. چیپس بازی را یاد می گیرد و به لذت ورزش های گوناگون پی می برد. در باشگاه تناسب اندام، افراد شرح می دهند که چه کاری انجام می دهند تا هیکل متناسبی داشته باشند.
محل کار؛چیپس در مورد شرایط کاری، مزایای کارگر و نحوة خواندن چک حقوقی را می آموزد. ماریو رومانو، خبرنگار، با یک کارگر کارخانه در مورد شرایط و تجهیزات ایمنی صحبت می کند.
عشق؛در حالی که فرانکی در مورد نحوة آشنایی با شوهرش صحبت می کند، چیپس قرار گذاشتن، ماجرای عاشقانه و ازدواج را یاد می گیرد. در یک رستوران چیپس در مشاجرة بین یک زن و مرد جوان درگیر می شود.
یادگاری؛فرانکی و چیپس به عکس هایی نگاه می کنند که شوخی هایی را که چیپس در زمان یادگیری زبان داشته است به یاد آنها می آورد.