صفحه اصلی    تازه ها    ادبیات    تاریخ و سیاست    روانشناسی و جامعه شناسی    علوم    کودک و نوجوان    متفرقه

ناشر:سبزان
تاريخ چاپ: 1390
نوبت چاپ:اول
تيراژ:2000 نسخه
قيمت:3800 تومان
شابک: 7-060-117-600-978

 

تاریخچه سینما

 

نویسنده: ریچارد پلات

مترجم: رضا دادویی

فهرست

مقدمه  .. 5
سایه روشن     6
عروسک سایه بازی  .   7
فانوس جادویی  .   8
فانوس های سه گانه  .   9
دستگاه چرخش جادویی   . 10
ژوزف پلاتو   . 10
توماتروپ    10
فناکیستوسکوپ    11
مایکل فارادی    11
پراکسینوسکوپ    13
عکاسی پی در پی   . 14
فیلوسکوپ   . 16
مینیما    16
فیلم چیست؟   . 18
ایستمن   . 18
فیلم ادیسون    19
اسکید اسکوآد   . 21
فیلم های سه بعدی    21
دوربین ها    . 22
نحوه عملکرد دوربین    . 22
دوربین فیلمبرداری «دِبری پاروو»     23
بارقه های خیال   26
سینماتوگراف برادران لومیر  . 26
پروژکتورهای اولیه   27
برادران پاته    28
سینما پارادیزو  . 28
هالیوود در دوران سینمای صامت   . 30
کارت های میان نویس    33
اهمیت و کارکرد پوستر   . 33
ستاره ها و استودیوها    . 34
والنتینو     35
پائولانگری     35
استودیوهای هالیوودی    . 36
مترو گُلدوین مایر     37
یونایتد آرتیستز   . 37
ورود سینمای ناطق   . 38
پروژکتورهای پخش صدا    39
ویتافون    40
گرامافون   . 41
کاخ های سینمایی  . 42
هالیوود و فیلم رنگی   46
رنگی نمودن به روش استنسیل  . 46
دوربین های سه حلقه ای فیلم رنگی   47
تولید فیلم    50
سامویل گلدوین   . 50
دینو دلورِنتیس   . 50
استوری بورد   . 52
کار در استودیو    54
سر صحنه یا کار در محیط واقعی  . 58
چهره پردازی   62
صورت بدل  . 63
طراحی   66
طراحی صحنه و چیدمان لوازم   . 70
بزرگ کردن وسایل صحنه   . 70
زندگی مخاطره آمیز   72
جلوه های ویژه   76
کلوله های مصنوعی  . 78
مدل ها و متحرک سازی ها   . 80
کینگ کنگ    80
متحرک سازی   81
چاپگر نوری  . 83
کنترل حرکت   83
صدا و موسیقی  . 84
نخستین حاشیة صوتی   84
کنسول میکس . 85
دوبله   86
تدوین یا ترکیب همه چیز با یکدیگر  . 87
پردازش  . 87
میز تدوین  . 88
کِلاکِت   89

حیات بخشیدن به موجودات تخیلی  . 90
والت دیزنی   91
هانا باربارا    92
پویا نمایی کامپیوتری    93
انیمیشن خمیری   . 94
دوربین منقاری    95
خنداندن تماشاگر   96
پادشاه دلقک   96
لورل و هاردی   96
اسب ها، قهرمانان و تبه کاران   . 99
جنگجویان شرقی    99
غرب وحشی    99
سفر به دنیای ناشناخته ها   . 102
بت من یا مرد خفاش نما   102
بچه های وحشتناک   103
امیدها و افتخارات  . 106

 

سایه روشن
سایه روشن های نور لرزان یک شمع در تاریکی شب، جلوه ای از حرکت را متجلی می سازد. در طی روز نیز سایه های لرزان همچون شب پره دور اجسام حرکت می کنند. می شود با استفاده از حرکات دست و با کمک سایه روشن های نور و شعله های آتش شکل گرگ و پرنده و. ایجاد کرد. نمایش های سایه روشن عمری به قدمت خود آتش دارند. اما تئاتر و نمایش «سایه بازی» به مرور پدید آمد و همان کارکردی را در زندگی مردمان روزگار گذشته داشت، که فیلم در زندگی امروزی ما دارد. کشف دانشمندان چینی در 1000 سال پیش، قدم اول این راه بود. آن ها دریافتند به وسیله نوری که از منفذ پنجره می تابد، سایه اجسام بیرون از اتاق به صورت معکوس بر روی دیوار اتاق می افتد. پنج قرن بعد، یک ایتالیایی به نام گیرولامو کاردانو (1576-1501) بر روی این منفذ لنزی تعبیه کرد که باعث شد تصویر تشکیل شده بر روی دیوار واضح تر شود. در قرن هجده میلادی سایه های ساده به تصاویری پر جزییات که بر روی شیشه نقاشی شده بودند تبدیل شدند. اختراع «فانوس جادویی» باعث شد تا این نقاشی های شیشه ای با وضوح بیش تر بر روی پرده نمایش داده شود. اما کماکان ایجاد تصاویر متحرک، طرحی بود که به زمان نیاز داشت و متعلق به آینده بود.

اتاق تاریک یا شِبه دوربین   
تعبیه ی یک لنز بر دیوار باعث شد تا تصویر منعکس شده بر دیوار وضوح بیش تری پیدا کند. اما برای دیده شدن این تصویر باید اتاق کاملاً تاریک می بود. این پروژکتور اولیه، به زبان لاتین «شبه دوربین» به معنی «اتاق تاریک» نامیده می شد. شبه دوربین یا اتاق تاریک اولیه، تصاویر را به صورت معکوس بر دیوار منعکس می کرد اما بعدها مثل آن چه در این تصویر می بینید، با تعبیه یک آینه در مسیر آن، تصویر به شکل طبیعی ایجاد می شد.

   تصاویر وهمآمیز و خیالی
در سالهای دهه 1890 رابرت اتیَن بلژیکی تماشاگران خود را با نمایش تصاویر وهمآمیز و خیالی شگفتزده کرد. فانوس ویژهی او تصاویری هراسآور از شیاطین و اجنه را در پیش چشم مخاطبینش زنده کرد.

عروسکِ سایه بازی   
حتی یک شکل خام و نه چندان کامل می تواند سایه تأثیرگذاری را ایجاد نماید، اما عروسک های سایه بازی در جاوه و بسیاری از کشورهای آسیای جنوب شرقی با جزییات بسیار ساخته می شدند. این عروسک ها قصه ها و افسانه های محلی و ملی را به کمک یک راوی و به همراه موسیقی نقل می کردند. این عروسک های سایه بازی در قرن هفدهم میلادی از آسیای جنوب شرقی به اروپا رفت؛ در سال 1893 نمایشی از یک سایه بازی در نمایشگاهی در شیکاگو اجرا شد. 

فانوس جادویی   
جد بزرگ دستگاههای نمایش فیلم (پروژکتورهای امروزی) دارای لنز سادهای بود و از یک شمع به عنوان منبع نور استفاده میکرد. فانوس جادویی در سطح عموم برای سرگرمی به کار گرفته میشد، اما اختراع آن در جهت مقاصدی کاملا جدی صورت گرفته بود: یک محقق هلندی به نام کریستیان هوی گنِس (1693-1629) آن را برای نمایش تصاویر پزشکی به کار برد. فانوس جادویی در قرن نوزدهم تکمیل و جزییات بیشتری به آن افزدوه شد. چراغ گازی تصاویر شفافتری به وجود آورد و لنزهای اضافی به آپاراتچی اجازه میداد تا تصاویر را به صورت تدریجی روشن و خاموش نماید.

در راستای سرگرمی 
در سال های اخیر استفاده از ویدیوهای خانگی برای پر کردن اوقات فراغت در روزهای تعطیل مرسوم شده است. در زمان قدیم نمایش تصاویر با فانوس جادویی روشی پیشرفته و جالب برای به پایان رساندن خوش شبهای تعطیل بود. با آویختن ملافهای سفید بر دیوار، به راحتی پردهی نمایش مناسبی مهیا میشد و مردم با دیدن بعضی تصاویر سرگرم می شدند.

   شهر فرنگ
در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به خصوص در میان کشورهایی که دچار کمبود یا فقدان سرگرمی بودند، شهر فرنگهای سیار و تماشای آنها رونق بسیار داشت.

فانوسهای سهگانه
فانوسهای سهگانه در قرن نوزدهم، ترکیبی از سه پروژکتور بود تا بتواند حالتهای تصویریِ غیر عادی ایجاد نماید. این پروژکتورها بسیار گرانقیمت بودند و فقط آپاراتچیهای حرفهای از عهدهی استفاده از آن برمیآمدند.

دستگاه چرخش جادویی
وقتی به تماشای یک فیلم مینشینیم، تداوم و توالی اتفاقاتی را که بر روی پرده میبینیم یک حس و توهمی در ما ایجاد می کند که حرکات و تصاویر واقعی هستند. فیلم صرفاً یک تصویر متداوم و طولانی نیست، بلکه تشکیل شده از هزاران عکس یا تصویر ثابت است. این تصاویر چنان سریع از مقابل چشمان ما میگذرند که ما نمیتوانیم تکتک آنها را به طور مجزا از یکدیگر تشخیص دهیم. چشمان ما این تصاویر یا عکسهای ثابت را با یکدیگر ترکیب میکنند و به همین دلیل ما آنها را به صورت تصاویر متحرک میبینیم. این توهم حرکت به این دلیل روی میدهد که چشمان ما برای ثبت و درک هر یک از تصاویری که میبینند به زمان کوتاه و مشخصی احتیاج دارند. سالهای سال مردم از اینکه چرا چشمهایشان نمیتواند چیزهایی را که خیلی تند حرکت میکنند ببینند در تعجب بودند. در سال 1765 یک فرانسوی به نام شوالیه د آرسی، تکه ذغال سرخی را بر سر یک زغالگردان گذاشت و آن را گرداند. او به این نکته پی برد که با گرداندن تکهای ذغال سرخ در تاریکی، دایرهی نورانی واضحی در هوا ساخته میشود. چرا که تصویر آن برای کسری از ثانیه در هوا باقی میماند و به همین دلیل حرکت آن قابل مشاهده است. با این حال توجه چندانی به کار و نظر او نشد؛ تا این که در سالهای دهه 1820 مردم از کشف او برای ساخت اسباببازیها و سرگرمیهای دیگر استفاده کردند.

ژوزف پلاتو 
ژوزف پلاتو (1883-1801) فیزیکدان بلژیکی کار و تحقیقات شوالیه د آرسی را ادامه داد. او در ادامهی مطالعات و آزمایشهای خود موفق به اختراع فناکیستوسکوپ گردید.

توماتروپ  
سادهترین اسباببازی که بر پایه تداوم تصویر تولید شد، توماتروپ نام داشت و برای اولین بار در سال 1826 ساخته شد. بر روی دو طرف یک صفحهی کوچک و گرد، تصاویری نقاشی یا چاپ میشد که با چرخاندن صفحه بر حول محور یک نخ، حس حرکت تصاویر و ادغام آنها در یکدیگر ایجاد میشد.

قایق متحرک 
پس از سالهای 1750 متحرک ساختن اسلایدهای فانوسی کاملاً متداول بود. در این مدل با جابجا کردن اهرم دستی، حس حرکت و شناور بودن قایق در مخاطب ایجاد میشود.

فِناکیستوسکوپ  
این وسیله علیرغم نام دشوارش از جهت تلفظ عموم مردم، ساختار بسیار سادهای داشت. صفحهای با شکافهای منظم که یک سری تصاویر بر روی آن چاپ شده بود. هر صفحه یک موضوع در حال حرکت را نشان میداد. مثل صحنههایی از یک آکروباتبازی که تغییرات حرکتی خیلی کمی در وضعیت تصویر دیده میشد. با گرداندن صفحه در مقابل آینه و نگاه کردن از میان شکاف، تماشاچی بازتاب تصاویری را که پشت سر هم و با سرعت از مقابل چشمانش میگذشتند میدید و خیال میکرد که تصاویر در حال حرکت است.

مایکل فارادِی 
اگرچه فیزیکدان مشهور انگلیسی مایکل فارادی (1867-1791) بیشتر به خاطر اختراع موتور الکتریکی به یاد آورده میشود، اما او بود که برای نخستینبار نشان داد اگر از شکاف یک صفحهی گردان به موضوعات در حال چرخش نگاه کنیم، آنها را ثابت میبینیم.