صفحه اصلی    تازه ها    ادبیات    تاریخ و سیاست    روانشناسی و جامعه شناسی    علوم    کودک و نوجوان    متفرقه

ناشر:سبزان
تاريخ چاپ: 1384
نوبت چاپ:اول
تيراژ:2200 نسخه
قيمت: تومان
شابک: 5 – 38 – 8249 – 964

 

گوگل را دوباره باید شناخت

(راهنماي جامع سايت گوگل براي کاربران فارسي زبان)

 

مهندس علي محمد آقازماني

فهرست مطالب
عنوان                                    صفحه
مقدمه نویسنده............................ 5
  فصل اول: (تاريخچه گوگل)
1-1- درباره گوگل و تکنولوژي آن......... 7
1-2- روز شمار فعاليت‌هاي گوگل (1999 تا 2005 )   21
1-3- آشنايي با هيئت مديره گوگل......... 26
1-4- درس‌هايي از رفتار سازماني مجازي گوگل 30
1-5- لوگوهاي جالب گوگل ( از 1998 تا 2005) 35
1-6- آدرس‌هاي گوگل در 111 کشور جهان..... 51
  فصل دوم: (تکنولوژي گوگل )
2-1- درباره موتورهای جست و جو.......... 55
2-2- بررسي عناصر صفحات جست و جوي گوگل.. 61
2-3- روش‌هاي بهينه جست و جو در گوگل..... 73
2-4- جدول معرفي 51 بخش كاربردي گوگل.... 91
2-5- معرفي لابراتوارهاي کاربردي گوگل.... 95
2-6- آشنايي كلي با Tool Bar فارسي گوگل... 139
2-7- شرايط حقوقي استفاده از Tool Bar گوگل 143
2-8- توضيحات ضروري در مورد نحوه استفاده از خدمات گوگل   147
2-9- سياست گوگل (privacy policy)............. 150
2-10- انتقادات به گوگل................. 151
2-11- کوتاه درباره ديتاسنتر گوگل....... 156
2-12- نگاهي بر تکنولوژي رتبه بندي صفحات (Page Rank)    159
2-13- پاسخ به پرسش‌هاي عمومي کاربران در کار با گوگل 164
  فصل سوم: (اصول معرفي سايت به موتورهاي جست و جو)
3-1- چند گفتار در مورد موتورهاي جست‌وجو. 179
3-2- چگونگي انتخاب كلمات كليدي در معرفي سايت به موتورهاي جست‌وجو   201
3-3- اصطلاحات در فرايند معرفي سايت به موتورهاي جست و جو  208

  پيوست‌ها
پيوست شماره 1: نحـوه انتخـاب و ثبـت دامنـه (Domain) و پسونـد‌هـا (extensions)............................... 212
پيوست شماره 2: جدول معرفي پسوندهاي کشوري (ccTLD) در اينترنت    216
پيوست شماره 3: آشنايي با نحوه كار سرويس‌دهنده‌هاي وب 218
منابع................................. 224

 

مقدمه نویسنده

دهکده جهاني «مارشال مک لوهان» فقيد، امروزه با حضور وسايل ارتباط جمعي پيشرفته و رسانه‌هاي الکترونيکي آنلاين، حس زندگي نويني را در عصر موج سوم تافلر، براي مردم دنيا به ارمغان آورده است. اطلاعات به عنوان شالوده اساسي ترقي ملل در دنياي کنوني، مديريت، برنامه ريزي و انتقال صحيحي را مي‌طلبد، تا نيازهاي  گسترده علاقه‌مندان را مرتفع کند. در اين راستا، سايت‌هاي اينترنتي، به عنوان شاهراه‌هاي توليد و انتقال اطلاعات، نقش مهمي در پروسه انتقال اطلاعات به کاربران و استقرار نظام سازماني جست و جوي ديتاهاي مبتني بر فضاي سايبر، ايفا مي‌کنند.
يکي از پورتال‌هاي قوي و مهمي که در زمينه‌سازي بهينه براي کسب بيشترين بهره‌وري و اثربخشي از اطلاعات موجود در پهنه جهاني وب، کارهاي شگرفي انجام داده است، سايت گوگل است که اهميت راهبردي قابليت‌هاي اين سايت در اينترنت، بر همگان روشن است. شرکت گوگل که در سال 1998، رسماً فعاليت سايت گوگل دات کام را استارت زد، تکنولوژي نويني را در عرصه مديريت و جست‌و‌جو، در ميليارد‌ها صفحه وب منتشر شده در اينترنت، به‌رايگان در اختيار کاربران اين شبکه قرار داده است. گوگل هم اينک حدود 90 ميليارد دلار ارزش دارد، يعني حدود يک سوم شرکت مايکروسافت. ارزشي که پايه ريزي آن رياضيات، رايانه و تفکر سيستماتيک و آکادميک، چند دانشجوي دوره دکتراي استانفورد در يک خوابگاه کوچک بود. پايگاه گوگل، علاوه بر خدمـات جست‌وجو به بيش از 700 ميليون کاربر اينترنت در اقصي نقاط جهان، ده‌ها لابراتوار تحقيقاتي و خدماتي نيز راه‌اندازي کرده است که در بين کاربران وب، از محبوبيتي ممتاز برخوردار است و در اين کتاب، به گوشه‌هايي از اين سرويس‌هاي طلايي، اشاره شده است. به دليل عدم آشنايي صحيح کاربران فارسي زبان از خدمات مختلف و متنوع گوگل، مطالعه اين راهنماي هر چند مختصر، کمک خوبي براي کاربران معمولي، وب مسترهاي سايت‌هاي وب و کليه کساني است که مي‌خواهند درس‌هاي کوچکي از ايده‌هاي بزرگ دنياي سايبر کسب کنند. در بخش‌هاي پاياني کتاب، در مورد درس‌هايي که وب مسترهاي جوان سايت‌هاي ايراني، مي‌توانند از موفقيت‌هاي رفتار سازماني اين شرکت در جهت رونق بخشي به کسب و کار الکترونيکي خود کسب کنند، به انضمام گفتارهايي درباره اصول و مباني معرفي سايت به موتورهاي جست و جو و آشنايي با نحوه كار سرورهاي وب، مطالبي کاربردي ارائه شده است.
اميد است مطالب اين کتاب که در 3 فصل در اختيار خوانندگان فارسي زبان کاربر گوگل قرار گرفته است، بتواند چشم‌انداز جديدي را براي کاربران ايراني اين پايگاه بزرگ، در جهت ارتقاي بهره وري و استفاده گسترده، فراهم کند.
در خاتمه از كليه عزيزاني كه در تهيه اين كتاب، حقير را ياري كردند و نام آنها در رفرنس مطالب ذكر شده است تشكر و قدرداني مي‌كنم.

                                     تابستان 1384  - تهران
علی محمد  آقازمانی
Aghazamani99@yahoo.com

فصل اول
تاريخچه Google
1-1- درباره گوگل و تكنولوژي آن
همه چيز از يک ملاقات تابستاني در سال 1995  در دانشگاه استانفورد آغاز شد. لري پيج و سرگئي برين، دانشجويان دکتراي استانفورد، در خوابگاه خود کارگاه گوگل را متولد کردند. در ابتداي کار، گوگل از يک دامنه و Host چند مگابايتي و چند صفحه معمولي درست شده بود که مي‌توانست بر اساس تقاضاهاي جست‌وجوي برخي از کاربران اندک سايت، نتايجي هر چند محدود، ولي قابل اطمينان را براي جست‌وجو گران به همراه داشته باشد. البته فکر ايجاد بزرگ‌ترين دايرکتوري سايت‌هاي اينترنتي در گوگل، در همان اتاق‌هاي استراحت اين دو دانشجو شکل گرفت که زمينه را براي محبوبيت بيشتر گوگل فراهم کرد. با گذشت زمان و در اواسط دهه نود، لري پيج توانست  با 1 ميليون دلاري که از آشنايان و مؤسسات مختلف وام گرفته بود، گوگل را به همراه هم کلاسي خود، متولد کند. تولدي که تاريخ اينترنت و رسانه‌هاي آنلاين، براي هميشه به اين تولد، تبريک خواهد گفت! ظرف کمتر از 6 سال، ارزش گوگل به 3 ميليارد دلار رسيد و شمار کارمندان اين شرکت اينترنتي موفق، به 2400 نفر در 13 کشور جهان، بالغ گشت. اکنون، گوگل 111 سايت اينترنتي بر اساس پسوندهاي مختلف راه اندازي کرده است و به بيش از 30 زبان، خدمات يکساني را به کاربران اينترنت ارائه مي‌کند. اطلاعات کاملي در مورد نشاني سايت‌هاي مختلف گوگل و هم چنين توانمندي‌هاي زباني اين سايت، در فصل اول کتاب آمده است. شايد بدون اغراق بتوان ادعا کرد که اينترنت يعني گوگل! گوگل سايت محبوب کاربران اينترنت، با ايندکس کردن بيش از 8 ميليارد صفحه وب، به روزانه 200 ميليون تقاضاي جست‌وجوي کاربران اينترنت در کمترين زمان پاسخ مي‌دهد. اکنون که چند سالي از قرن بيست و يکم مي‌گذرد، گوگل مدعي ايندکس کردن بيش از 6  ميليارد تصوير در ديتابيس بزرگ است. آيا تصويري وجود دارد که در اينترنت منتشر شده باشد و در ديتابيس عظيم گوگل، براي ارائه به کاربران جست‌وجو گر، ايندکس نشده باشد؟
استفاده از گوگل و خدمات بي نظير آن، هر روز افزايش مي‌يابد و به همين دليل، قصد داريم در اين کتاب، ابعاد مختلف گوگل را براي کاربران معرفي کنيم.
وقتي لري پيج و سرگئي برين، يكديگر را در يک جلسه بهاري در دانشگاه استانفورد آمريکا ملاقات کردند، فکر اصلي کار بر روي تکنولوژي جديدي در بستر وب فراهم شد. از جولاي تا ژانويه 1998، اتاق خوابگاهي آن‌ها مبدل به دفتر کار کوچکي شده بود که در آن‌جا پايه‌هاي تـأسيس گوگل را محکم مي‌کردنـد، امـا اتاق‌هاي کوچک دانشگاه استانفورد، ظرف 4 سال، اين 2 دانشجـوي معمولـي را در رديف 40 ميلياردر بزرگ جهـان در سال 2005 (از نگاه مجله فوربس) قـرار داد. تأسيس نهايي شرکت گوگل، با همکاري ديويد فلو، دانشگاه استانفورد (www. stanford. edu) و صاحبان شرکت ياهو آغاز شد. مؤسسان جوان گوگل، همان‌طور که خود تعريف مي‌کنند، با قرض گرفتن رقمي در حدود 1 ميليون دلار از دوستان و آشنايان و همکاران خود، گوگل را به مرحله اجرايي رساندند و در همان سال، يعني 7 سپتامبر 1998 ميلادي، آن طور که مجله مشهور PC magazine گزارش داد، روزانه به 10 هزار تقاضاي جست‌وجو، پاسخ مي‌دادند. اين رقم ظرف 7 سال، به 20 هزار برابر افزايش يافت! سال 1999 ميلادي، سال شکوفايي خوبي براي گوگل بود. گوگل توانست، روزانه به 500 هزار تقاضاي جست‌وجو پـاسخ داده و 25 ميليـون دلار نيـز از ايـن راه سود کنـد. در ايـن سال، مجله تايم، سايت گوگل را در صدر برترين سايت‌هاي منتخب خود قرار داد. گوگل، براي ارتقاي وضعيت فن‌آوري و تعامل بيشتر با کاربران خود، مسابقات مختلف برنامه نويسي ترتيب داد که يکي از آن‌ها، مسابقه برنامه نويسي در زمينه جست‌وجو بر روي اطلاعات جغرافيايي بود که در جون 2003، Daniel Egnor به عنوان نفر اول مسابقه، جايزه 10 هزار دلاري گوگل را به خود اختصاص داد.
با همه فعاليت‌هايي که آغاز آن در دانشگاه استانفورد بود، شرکت گوگل به طور رسمي در سپتامبر 1998 تاسيس شد. Larry Page and Sergey Brin به عنوان مؤسسان گوگل به شمار مي‌روند. گوگل موقعيت برتر رهبري خود در دنياي وب را مديون تکنولوژي قوي و پيچيده خود در زمينه ارائـه ظرفيت‌هـاي نوين در زمينه جست‌وجوي رايگان و سريع مي‌داند. تا پايان سال 2004 ميلادي، حدود 2924 نفر به عنوان کارمند گوگل در سراسر جهان مشغول به کار بودند که از اين رقم، اکثر آن‌ها در ساختمان مرکزي گوگل در Mountain View کاليفرنيا حضور دارند. کلمـه گوگل از عدد يک بـا 100 صفر جلوي آن تشکيل شده است که به قول Kasner and James Newman ، رياضي دان آمريکايي، مشتقي از رياضيات و تصور به شمار مي‌آيد.
مأموريت گوگل ارائه بهترين تجربه جست‌وجو دراينترنت به وسيله در دسترس قراردادن عمومي اطلاعات جهان است. گوگل، ايجادكننده بزرگ‌ترين ماشين جست‌وجوي جهان، سريع‌ترين و آسان‌ترين راه پيدا كردن اطلاعات روي اينترنت است. با دستيابي به بيش از 8  ميليارد صفحه، گوگل، نتايج را در ظرف كمتر از يك دوم ثانيه به كاربران در سراسر جهان ارائه مي‌كند.

اين شركت خصوصى در ماه جون 1999 / تير 1379 رسماً با سرمايه تاسيس 25 ميليون دلار معرفى شد. اين شركت همراهانى چون كلاينر پركينز كاوفيلد و سيكوال كپيتال را پيدا كرد. گوگل، سرويس و خدمات عمومى اصلى را در وب سايت خود در www. google. com ارائه ميدهد. اين شركت هم‌چنين سرويس جست‌وجوى پيشرفته را براى فراهم سازى

اطلاعات محتوايى نيز ارائه مي‌دهد. گوگل با Gmail ، بيل گيتس (بنيانگذار microsoft ) و دنياي وب را بهت زده کرد. آيا فکر نمي‌کنيد که گام بعدي گوگل، Gblog  (وبلاگ رايگان گوگل با 1 گيگا بايت فضا ) باشد؟ شايد orkut. com را بشناسيد و بدانيد که پروفايل بيش از 4 ميليون کاربر اينترنت به صورت متني و تصويري در آن ايندکس شده است. اما اگر بخواهيم بيشتر شما را بهت زده کنيم، بايد بدانيد که در بخش group‌هاي گوگل، که در بخش لابراتوارهاي اين سايت به آن اشاره شده است، بيش از 1 ميليارد پيام ايندکس شده است (ثبت شده است )که مشاهده آن خالي از لطف نيست. در حقيقت چنين آرشيو عظيمي از message‌ها، بزرگ‌ترين مجموعه‌اي است که تا کنون  اين تعداد پيام انساني را توانسته است  در خود ذخيره کند و قبلاً نمونه آن راه اندازي نشده است. بله! اين کار تاريخي گوگل است.
1-1-1- دامنه گوگل
شايد داشتن اطلاعات در مورد دامنه گوگل نيز براي شما جالب باشد. دامنه گوگل يک سال قبل از راه اندازي کامل سايت، ثبت گرديد. اين دامنه که در سال 1997 به ثبت رسيد، کليه پسوندهـاي جنـرال (GTLD: general top level domain) را شـامل مي‌شود. يعني گوگل بـا پسوندهايـي ماننـد: com-net-org-info-biz-ws-cc بـه ايندکس سايـت اصلـي گوگل (www. google. com) منتقل مي‌شود.
ضمناً، سايت گوگل، بر اساس 111 پسوند رسمي کشورهاي جهان (ccTLD: country code top level domain) نيز ثبت شده است که نشان از وسعت فراگير اين پايگاه در کشورهاي مختلف دارد. اما سايتي مثل: www. googl. com ارتباطي با گوگل ندارد. به جهت آشنا شدن بيشتر خوانندگان محترم نسبت به profile دامنه گوگل، اطلاعات رسمي اين دامنه را در ادامه مشاهده مي‌کنيد:
1-  صاحب امتياز دامنه:

Google Inc. 
            (DOM-258879)
            2400 E. Bayshore Pkwy Mountain View
            CA
            94043 US
  2- شرکت ثبت کننده دامنه: Alldomains. com   
  3- صفحه مشاهده رسمي اطلاعات دامنه: whois. alldomains. com   
            dns-admin@google. com 
TEL: +1. 6503300100 Fax- +1. 6506181499
    Technical Contact, Zone Contact: 
            DNS Admin
            (NIC-1340144) 
            Google Inc. 
            2400 E. Bayshore Pkwy Mountain View
            CA
            94043 US
   4- تاريخ ثبت دامنه: 15 سپتامبر 1997 
  5- تاريخ پايان اعتبار دامنه: 14 سپتامبر 2011 
  6- آخرين تاريخ به روز رساني اطلاعات دامنه: 23 آوريل 2003 
    Domain servers in listed order: 
    NS3. GOOGLE. COM                   216. 239. 36. 10
    NS4. GOOGLE. COM                   216. 239. 38. 10
    NS1. GOOGLE. COM                   216. 239. 32. 10
    NS2. GOOGLE. COM                   216. 239. 34. 10

البته بايد توجه کرد که 4 NS سروري که  مشاهده مي‌کنيد، در حقيقت نماينده بيش از يک هزار server پر قدرتي است که گوگل براي ارائه خدمات به کاربران خود، از آن‌ها استفاده مي‌کند.
1-1-2- کوتاه از  تکنولوژي گوگل

تكنولوژى ممتاز جست وجوى گوگل، که بر مبناي  طراحى بستر نرم افزاري و سخت افزاري  فوق العاده، راه اندازي شده است، گوگل را به عنوان بخشي از ماشين‌هاى جست‌وجوى نسل جديـد تبديـل كرده است. نسـل جديـد موتورهـاي جست‌وجو، امـروزه سرويس‌هاي مختلف گسترده‌اي را در اختيار کاربران خود قرار مي‌دهند. امري که در نسل قبلي اين موتورهاي جست‌وجو که بيشتر در  سال‌هاي پاياني قرن بيستم فعاليت مي‌کردند، ميسر نبود. گوگل نسل قديم ( يعني گوگل سال‌هاي 1997 تا 2000)، خدمات گسترده‌اي که در فصول بعدي به آن‌ها اشاره مي‌شود، در اختيار کاربران قرار نمي‌داد. اما نسل امروزي اين موتور هوشمند، تا حدي پيشرفت کرده است که حتي، ايندکس سايت اصلي خود را بر اساس نوع علاقه کاربر تغيير  مي‌دهد. مثلاً اگر شما دوست داريد  هر وقت به گوگل سر مي‌زنيد، اخبار يك سايت خبري به انضمام اطلاعات آب و هوايي شهر تان در ايندکس گوگل ارائه شود و رشد سهام خود را در بازارهاي بورس مشاهده کنيد، امروزه اين مسئله عملي شده است. کافي است فقط به نشاني: www. google. com/ig مراجعه کرده و چنين درخواستي را از

وب مستر گوگل، تقاضا کنيد!
فراتر از استفاده از تكنولوژى كلمات كليدى، گوگل براساس تكنولوژىPageRank  نيز پايه گذارى شده است. تکنولوژي رتبه بندي صفحات اينترنت، اين مزيت را به کاربران مي‌دهد تا همواره، بهترين نتايج ممکن را در حيطه عنوان جست‌وجوي خود مشاهده کنند. مثلاً اگر در مورد خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران (ايرنا)، تقاضاي جست‌وجو داشته باشيد، گوگل، در فهرست نتايجي که براي شما ارائه مي‌دهد، بر اساس اين تکنولوژي، حداقل به 3 نکته مهم توجه مي‌کند:
1- نتايج اعلامي گوگل، با موضوع جست‌وجو شده، در ارتباط نزديک معنايي و مفهومي باشد.
2- صفحاتي که عبارت يا کلمه جست‌وجو شده را بيشتر در اختيار دارند، در صدر نتايج قرار گيرد.
يعني حداقل، نشاني اينترنتي  خبرگزاري ايرنا www. irna. ir ، به دليل آن که بيش از ساير سايت‌هاي اينترنت، از عبارت ايرنا يا خبرگزاري جمهوري اسلامي در سايت خود استفاده کرده است، جزء 10 نتيجه اول است.
3- حتي الامکان، نشاني‌هاي اينترنتي پر بيننده نسبت به موضوع جست‌وجو شده، در صدر نتايج قرار گيرد.
يعني سايت‌هايي که به نوعي اطلاعات زيادي در مورد عبارت مربوطه در سايت خود ارائه کرده اند، رتبه‌اي بالاتر از ديگر لينک‌ها به دست آورند. مثلاً وقتي عبارت: " صدا و سيما " را  در گوگل جست‌وجو مي‌کنيد، علاوه بر سايت صدا و سيما که در صدر نتاريج ارائه شده است، سايت مؤسسه سروش که وابسته به اين سازمان است و در مورد صدا و سيما اطلاعات زيادي در صفحات خود ارائه کرده است، جز بالاترين لينک‌هاي معرفي شده، ارائه مي‌شود.
قطعاً مي‌دانيد که چه تفاوتي بين سايتي که جزء 10 نتيجه اول ( 1 تا 10)  است با سايتي که جزء 10 نتيجه هفتم (60 تا 70)  است، وجود دارد. بي شک پايگاهي که در رتبه 1 تا 10 باشد، در اولين صفحه نتايج جست‌وجو که براي کاربر ارائه مي‌شود، بيشتر شانس مشاهده شدن توسط كاربران را دارا هستند. اما پايگاهي که مثلاً، رتبه 68 دارد، احتمال مشاهده‌اش، بسيار ضعيف است. جنگ سايت‌هاي اينترنتي براي کسب رتبه در گوگل، از اين مسئله ناشي مي‌شود.
در مورد تکنولوژي رتبه بندي مطالب و صفحات سايت‌هاي وب، در آخرين فصل بخش اول، مطالبي ارائه کرده ايم.
1-1-3- چرا از گوگل استفاده کنيم؟
گوگل در تركيبى از نرم افزارها و سخت افزارهاى پيشرفته اجرا مي‌شود. سرعتى كه شما از آن استفاده مي‌كنيد بخشى از هزاران كامپيوترهاى معمولى هستند كه با هم شبكه شدند تا سرعت بالايى از سرويس جست‌وجو را فراهم آورند .
قلب فن‌آوري پيشرفته و ممتاز گوگل، همان‌طور که به‌صورت کوتاه اشاره کرديم، Page Rank (TM) است. سيستمى براى رتبه بندى صفحات وب كه توسط مؤسسان گوگل، يعنى لرى پيج و سرگئى برين در دانشگاه Stanford ساخته شده است.
مجموع روش‌هاى خودكار گوگل، کاربر  را از مشكلات جست‌وجو رها مي‌سازد. با وجود اين‌كه گوگل  تبليغاتى را در بالاى صفحات نتايج جست‌وجو  ارائه مي‌دهد، ولى  نتايج را به صورت تبليغات به خود تبليغ کنندگان  نمي‌فروشد. اين بدان معنا است که شما به عنوان فروشنده موتورسيکلت در قاره آسيا، نمي‌توانيد از گوگل درخواست کنيد که سايت رقباي خود را در آسيا، در صدر نتايج جست‌وجو قرار ندهد، چرا که رقباي آسيايي شما که لينک سايت  آن‌ها بر اساس عبارت موتور سيکلت، در صدر نتايج جست‌وجو قرار گرفته است، به گوگل پول نداده اند و اين بيشتر، به هنر طراحي وب و مديريت وب آن‌ها مرتبط است. اما به هر حال، شما که چنين هنري نداريد! , با پرداخت هزينه‌هاي تبليغاتي در گوگل، حداقل اين شانس را داريد که در کنار نشاني اينترنتي رقباي آسيايي قرار بگيريد. مثلاً شركت‌هاي زياد غير معروفي هستند که براي کسب بيننده‌ي بيشتر براي سايت خبري خود، به ازاي واژه: news ، به گوگل پول‌هاي زيادي مي‌دهند تا نشاني سايت آن‌ها , در کنار سايت‌هاي خبري پر بيننده مهمي چون: نيويورک تايمز، سي ان ان و بي بي سي قرار گيرد. در حقيقت، متخصصان بازاريابي در گوگل، تمام همت خود را به کار بسته اند تا فرصت عرض اندام براي کساني که به نوعي پول دارند، ولي هنوز از رمز و راز مديريت عالي سايت خود جهت کسب مخاطب بيشتر بي خبر هستند، فراهم شود.
مي‌توان دريافت که پيدا کردن اطلاعات در بين 30 ميليون سايت اينترنتي که هر روز به روز‌آوري مي‌شونـد و توليـد محتواي بالايـي دارند، بدون يک موتور جست‌وجوي قوي، غير ممکن بود. براي آن که علت استفاده روزانه ميليون‌‌ها کاربر گوگل را بدانيد، به 8 دليل اشاره مي‌کنيم:

1-  گوگل، در ايندکس کردن و جمع آوري صفحات وب توليد شده در اينترنت، از نظم سيستماتيک بهرهمند است که خيلي از موتورهاي جست‌وجو،

هنوز آرايه‌هاي اين نظم تابعي را کشف نکرده اند. مثلاً وقتي شما در مورد شهر کاليفرنيا جست‌وجو مي‌کنيد، گوگل مي‌داند که قبل از ارائه نتايج به شما، کدام صفحات ايندکس شده در بانک اطلاعاتي خود را مورد بررسي موضوعي و مفهومي قرار دهد و سپس برترين آن‌ها را به ترتيب رتبه، اعلام کند.
2- گوگل اين امکان را به كاربران خود مي‌دهد  تا بيش از 8 ميليارد صفحه وب را جست‌وجو كنند. اين شعار به اين معني است که هر موضوعي که در گوگل جست‌وجو مي‌کنيد، ظرف چند ثانيه در 8 ميليارد صفحه وبي که در گوگل به روز ايندکس شده است، جست‌وجو مي‌شود و سپس برترين صفحات به ترتيب رتبه، از يک تا n به شما اعلام مي‌شود. (امّا تا 1000 نتيجه معرفي مي‌شود.)
3- گوگل فقط صفحاتى را كه محتواى موضوع مورد جست‌وجوي شما  هستند، بر مي‌گرداند.
4- گوگل مكان موضوعات جست‌وجوى شما را در صفحه بر جسته مي‌كند، يعني هر عبارت يا کلمه‌اي را که جست‌وجو کنيد، آن عبارت يا کلمه در صفحه نشان داده شده، Bold يا رنگي به شما نشان داده مي‌شود.
5- گوگل فقط نشان دهندة محتواى نتايج موضوعات جست‌وجويى شما نيست، بلكه گوگل آن نتايج را در صفحه خود تجزيه و تحليل نيز مي‌كند. برخلاف بسيارى از سايت‌هاى جست‌وجوگر، گوگل براى نتايج جست‌وجو‌هاى خود اولويت قائل مي‌شود. اين سايت  به نتايج جست‌وجوى کاربر توجه مي‌كند و سعى دارد، جهت صرف وقت كمتر، نزديك‌ترين نتيجه را براى شما فراهم سازد.
6- گوگل پيش نگرى مناسب را ارائه مي‌دهد.
به جاى خلاصه اى از صفحه وب كه تغيير نمي‌كند، گوگل متن‌هايى را كه با موضوع جست‌وجوى شما مطابق بوده، براى شما جدا مي‌كند. اين خصوصيت باعث مي‌شود تا وقت هدر نشود و شما صفحات وبى كه با موضوع شما مرتبط نبوده را، بيهوده باز نكنيد.
7- گوگل مي‌تواند كارى كند كه شما احساس خوشبختى كنيد!
 سرويس I'm Feeling Lucky را تقريباً هيج سايتي در اينترنت در اختيار ندارد. گوگل اين امکان را براي کاربران کم حوصله خود قرار داده است که بتوانند برترين و نزديک‌ترين سايتي را که مرتبط با موضوع جست‌وجو شده، مستقيم مشاهده کنند. اين گزينه، ليست سايت‌هاي مشابه را ارائه نمي‌کنـد و فقط شما را بـر اساس موضوع مورد تقـاضـا، به مهم‌ترين و برترين نتيجه جست‌وجو ي ممکن از ديد گوگل، رهنمون مي‌کند. مثلاً اگر عبارت " وزارت امور خارجه ايران" را در BOX جست‌وجوي گوگل وارد کرده و گزينه I'm Feeling Lucky را click کنيد، مستقيماً و بدون هيچ معطلي به سايت www. mfa. gov. ir ، که سايت رسمي وزارت امور خارجه ايران است، هدايت مي‌شويد.
8- گوگل صفحات وب را cache مي‌كند (در مكان مخفى سرور خود نگه مي‌دارد. گوگل در cache خود بسيارى از صفحات وب را ذخيره مي‌كند، تا آن‌ها را به صورت پشتيبان در اختيار داشته باشد و در مواقع اضطرارى آن‌ها را بازيافت كند. بررسى بر روى اين cache به دفعات سريع‌تر از بررسى برروى لينك مربوطه است.)
1-1-4- گوگل در يک نگاه
1- MOUNTAIN VIEW, Calif. - March 4, 2003 : گوگل صاحب بزرگ‌ترين و سريع‌ترين سيستم پخش آگهي آنلاين در اينترنت است.
2- تبليغات گوگل، از ارائه Banner‌هاي بي‌مصرف و زائد خودداري کرده و اطلاعات حاشيه‌اي مناسبي را در اختيار بازديد کنندگان خود قرار مي‌دهد.
3- در سال 2003 حدود 100 هزار شرکت در سايت گوگل به تبليغ پرداختند.
4- Steve Berkowitz ، رئيس سايت مشهور Ask Jeeves که در سايت گوگل به تبليغ پرداخته است اشاره مي‌کند، که گوگل باعث افزايش کيفيت و دستيابي به کاربران مناسب مرتبط با موضوع کاري ask jeeves شده است.
5- گوگل روزانه به بيش از 200 ميليون درخواست جست‌وجو پاسخ مي‌دهد.
6- گوگل 8 ميليارد صفحه وب را در بانک اطلاعات خود قرار داده است.
7- انواع فرمت‌هاي فايلي که گوگل توانايي جست‌وجو در آن‌ها را دارد عبارتند از:

 • File types searched include:
  • Hyper Text Markup Language (html)
  • Adobe Portable Document Format (pdf)
  • Adobe PostScript (ps)
  • Lotus 1-2-3 (wk1, wk2, wk3, wk4, wk5, wki, wks, wku)
  • Lotus WordPro (lwp)
  • MacWrite (mw)
  • Microsoft Excel (xls)
  • Microsoft PowerPoint (ppt)
  • Microsoft Word (doc)
  • Microsoft Works (wks, wps, wdb)
  • Microsoft Write (wri)
  • Rich Text Format (rtf)
  • Text (ans, txt)

8- گوگل از ميان ميلياردها صفحه به جست‌وجوي اطلاعات مي‌پردازد که اين رقم حدود 7 برابر مقداري است که اين سايت در سال 1998 مدعي آن بود.
9- تعداد کاربران جهاني و ثابت سايت گوگل بر اساس گزارش جون 2003 Nielsen//Net Ratings بالغ بر 82 ميليون نفر بوده است.
10- گوگل به 97 زبان اطلاعات بانک اطلاعاتي خود را طبقه بندي مي‌کند. اما به 35 زبان، آن‌ها را نشان مي‌دهد.
11- 50 درصد کاربران گوگل غير آمريکايي هستند.
12- تعداد کارمندان گوگل در سال 2005 بيش از 4000 نفر است.
13- 85 درصد تبليغ کنندگان در گوگل، قرارداد خود را تمديد مي‌کنند.
14- بيش از 150 هزار توليد کننده کالا، محصولاتشان را در گوگل به صورت کلمه‌اي تبليغ مي‌کنند.
15- 84 درصد کاربران اينترنت از موتور جست‌وجو گر استفاده مي‌کنند، که حداقل يک چهارم اين تعداد از گوگل استفاده مي‌کنند.
1-1-5- ارزش تبليغات در موتورهاي جست‌وجو
اين نمودار نشان مي‌دهد که هزينه به دست آوردن مشتري از طريق استفاده از موتور‌هاي جست‌وجو، به مراتب کم‌تر از روش‌هاي ديگري مانند: تبليغ در yellow books (کتاب‌هاي زرد راهنما)، Banner‌هاي  تبليغاتي و حتي ارسال اي ميل‌هاي مستقيم به کاربران است. اين نمودار توسط واحد بازرگاني گوگل تهيه شده است.

Bar graph: Average Cost Per Lead for Search, Email, Yellow Pages, Banner Ads, Direct Mail

تبليغات در اين سايت به صورت‌هاي مختلفي امکان پذير است که مشهور‌ترين آن، تبليغات کلمه‌اي است. همان طور که مي‌دانيد، بر خلاف بسياري از سايت‌هاي اينترنت، گوگل تبليغات تصويري ندارد، بلکه به کاربران علاقمند به ارائه تبليغ در سايت، اين امکان را مي‌دهد که به دلخواه، تعدادي کلمه يا عبارت خاص، به گوگل معرفي کنند تا هر وقت، کاربران گوگل، اين کلمات را در باکس جست‌وجوي گوگل درج کردند، در کنار نتايج ارائه شده، در داخل يک باکس کوچک سبز رنگ، تبليغ سايت آن‌ها به صورت متني ارائه شود. اين عملکرد تبليغاتي، براي آگهي دهنده اين فايده را دارد که مي‌داند، حتماً آگهي وي، به کاربري که جست‌وجو گر کلمه خاص مرتبط با موضوع سايت وي (آگهي دهنده) است نمايش داده مي‌شود و بر همين اساس، ضريب کسب مخاطب بهتر و بيشتر براي وي مهيا مي‌شود. علاوه بر اين، راه اندازي چنين سرويس تبليغاتي توسط گوگل، اين فايده را براي مديران اين سايت به ارمغان آورده است که با اين حربه، بتوانند به ازاي نمايش هر بار آگهي يک آگهي دهنده در صفحه نتايج جست‌وجوي کاربران، چند سنت پول بگيرند. حال تصور کنيد که شما يک آرشيتکت هستيد و مي‌خواهيد سايت شخصي خود را در گوگل

بر اساس کلماتي مانند: architect – design  و امثالهم، تبليغ کنيد. بخش تبليغاتي گوگل که در نشاني اينترنتي: http: //adwords. google. com/  قرار دارد، به طور کل 2 راه به شما پيشنهاد مي‌کند:
4- راه اول آن است که به ازاي 2 کلمه‌اي که مي‌خواهيد سايت شما  در  زمان جست‌وجوي آن‌ها توسط کاربران گوگل، به نمايش در آيد، به ازاي هر بار نمايش، ايکس دلار پول بدهيد. اين روش آگهي، (Cost-per-impression CPM ) ناميده  مي‌شود.
5- راه دوم آن است که گوگل زماني از شما پول مي‌گيرد، که سايت شما بر اساس کلمات خريداري شده، به نمايش در آمده است، اما کاربر مربوطه بر روي باکس آگهي شما کليک کرده و به سايت شما وارد شده است. به اين طريق آگهي، Cost-per-click (CPC) گفته مي‌شود. معمولاً اين نوع آگهي، گران‌تر از آگهي نوع اول است. چرا که مخاطب، به صورت قطعي به سايت شما وارد شده است.
اما در نوع اول، هيچ تضيمني براي ورود مخاطب به سايت شما وجود ندارد. يکي از دلايل ميليـاردر شدن مؤسسان گوگل، ابتکار جـالب آن‌ها در فروش کلمات به آگهي دهندگان و نمايش تبليغ آن‌ها در سايت گوگل بود. چرا که اگر شما، به ازاي نمايش آگهي خود در گوگل به ازاي آن 2 کلمه، قراردادي را با واحد تبليغات گوگل منعقد کنيد، آن‌ها به شما مي‌گويند که بايد حدود 1000 دلار در حساب اينترنتي تبليغات خود در گوگل، واريز کنيد.
1-1-6- توضيحاتي در تبليغات کلمه‌اي در گوگل
مؤسس اصلي تبليغات کلمه‌اي يا ad words ، سايت گوگل است. تبليغات کلمه‌اي به اين دليل که همواره زماني تبليغ اگهي دهنده نشان داده مي‌شود، که جست‌وجوگر بخواهد، ضريب اثـربخشـي و بازدهـي خوبـي را براي آگهـي دهنده بـه همراه آورد. بـه هميـن خاطر حجم آگهي کلمه‌اي در سايت گوگل، بسيار بالا و بسيار پر طرفدار است. اخيراً شركت‌هاي ايراني گوناگوني در زمينه‌هاي متنوع کاري، در اين بخش گوگل آگهي تبليغاتي داده اند، که براي اطلاع خوانندگان محترم، توضيحاتي در اين بخش ارائه مي‌کنيم. همان طور که در صفحات قبل عنوان شد، انتخـاب نوع کلمـات براي نمايش آگهي بر روي نتايج جست‌وجوي کاربران، بسيار مهم است. مثلاً اگر سايت ما در زمينه اخبار و در حوزه ايران فعاليت مي‌کند و مي‌خواهيم اطلاع‌رساني پـايگاه وب مـا جهـاني شود، گزينش بهتريـن کلمـات، بـه اندازه نمايـش آگهـي، مثمر ثمر است. براي اين که بسيـاري از اگهـي دهنـدگان گوگـل، نمي‌تواننـد نسبت به موضوع سايت خود، کلمات يا عبارات مناسبي (key words) انتخاب کنند تا در نمايشِ بيشتر و مؤثر‌تر آگهي آنان تأثيرگذار باشد، بخش آگهي گوگل، نرم افزاري را تهيه کرده است که به آگهي دهندگان، اين امکان را مي‌دهد تا کلمات و عبارات مناسبي را پيدا کنند. اين نرم افزار که در نشـانـي: https: //adwords. google. com/select/KeywordSandbox قرار دارد، از آگهي دهنده درخواست مي‌کنـد تـا در يک خط، در مورد موضوع کاري خـود توضيـح دهد. مثلاً اگر سايت شما در مورد اخبار کار مي‌کند، ارائه واژه news ، کفايت مي‌کند. ثانياً از آگهي دهنده مي‌خواهـد تا زبـان نمـايش آگهـي و نـام کشور مقصـدي که مي‌خواهـد، بازاريـابي وي بـر روي آن قسمت متمرکز شود، انتخاب کند. مثلاً اگر اخبار سايت شما در مورد ايران و زبان نمايش اطلاعات در سايت و آگهي شما، به زبان انگليسي است، بايد زبان انگليسي و کشور ايران را انتخاب کنيد.

Results are tailored to language and country:

 

 

 

 

 

اکنون بر روي کليد " show matching queries and alternatives " کليک کنيد. اکنون در 2 جدول مختلف، specific key words يا همان کلمات کيلدي مشخص (يا کلمات کليدي محبوب از نظر کاربران گوگل ) و similar key words يا همان کلمات کليدي مشابه با عبارت يا نام سايت شما، پيشنهاد مي‌شود. در حقيقت، اين نرم افزار بر اساس تجربه بخش آگهي گوگل و بر مبناي کلماتي که قبلاً، کاربران سايت براي يافتن موضوعاتي شبيه موضوعات کاري سايت شما، جست‌وجو کرده اند، طبقه بندي و آماده شده است. استفاده از کلماتي که گوگل پيشنهاد مي‌کند، تضميني براي مخاطب پذيري اگهي تبليغاتي کلمه‌اي در گوگل نيست، اما شما را بيشتر به مقصد رهنمون مي‌کند. بر اساس اعلام بخش تبليغاتي گوگل که سال‌ها بر همين منوال بوده است، آگهي دهنده با هر بودجه تبليغاتي مي‌تواند در اين سايت آگهي بدهد. حداقل رقم مورد نياز براي دادن آگهي، 5 دلار آمريکا منظور شده است. هر بار نمايش آگهي در گوگل، 5 سنت در نظر گرفته شده است.

سيستم آگهي ديگري که شبيه روش تبليغ کلمه‌اي است، سيستم تبليغي Ad Sense نام دارد. اين سيستم به دارندگان سايت‌هاي اينترنتي پرمخاطب پيشنهاد مي‌کند تا با نصب نرم افزار جست‌وجو گر گوگل در بخشي از سايت خود، بتوانند روشي مشابه کاري که گوگل در سايت خود انجام مي‌دهد، در صفحات وب خود، به کار گيرند. يعني وقتي کاربر از طريق باکس جستوجوي گوگل کـه در

سايـت پـر بيننـده تعبيـه شده است، به جست‌وجوي اطلاعـات در داخل سايـت مي‌پـردازد، براساس کلماتـي که جست‌وجو مي‌کنـد، بـاکس‌هـاي آگهـي متنـاسب بـا موضوع جست‌وجوي کاربر، در اين سايت به نمايش در آيد. اين روش، حجم مخاطب پذيري و نمايش تبليغـات آگهي دهنـدگان را در سايت‌هاي پر بيننده‌اي به جز سايت گوگل، افزايش مي‌دهد. اگر پايگاه وب شما، از HIT خوبـي برخوردار است، بـه شما پيشنهـاد مي‌کنيم تا به نشاني اينترنتي: http: //services. google. com/ads_inquiry/ct مراجعه کنيد. گوگل، بخشي از درآمد باکس‌هاي آگهي نمايش داده شده در سايت پر بيننده شما را، به حساب شما واريز مي‌کند. دلايل اين که چرا سيستم تبليغات کلمه‌اي گوگل، بازدهي مناسبي براي آگهي دهنده داشته است، از زبان آگهي دهندگان موفق گوگل در نشاني:
https: //adwords. google. com/select/success. html بخوانيد.
1-2- روز شمار فعاليت‌هاي گوگل از 1999 تا سپتامبر 2005
مشاهده روز شمار فعاليت‌هاي گوگل از 1999 تا سپتامبر 2005 (زمان چاپ اول کتاب)، مي‌تواند براي آن دسته از خوانندگاني که علاقه‌مندند در مورد نحوه شکل گيري و ترقي اين شرکت در سال‌هاي مختلف اطلاعاتي کسب کنند، مفيد خواهد بود.
سال 1999
7 جون 1999: گوگل، 25 ميليون دلار سود کرد.
19 آگوست 1999: افزايش 88 درصدي بازديد از گوگل بر اساس گزارش مؤسسه نيلسن
15 نوامبر 1999: سايت hungruminds. com سايت گوگل را برترين سايت وب شناخت
16 نوامبر 1999: مجله مشهور pc magazine ، جايزه تکنولوژي برتر سال 1999 خود را به سايت گوگل اعطا کرد.
29 نوامبر 1999: سايت virgin. net ، به عنوان يکي از معروف‌ترين دايرکتوري‌هاي آنلاين انگليس، از تکنولوژي گوگل استفاده کرد.
سال 2000
26 ژانويه 2000: گوگل، سرويس‌هاي رايگان ديگري را براي کاربران خود فراهم کرد.
29 فوريه 2000: گوگل براي اولين بار، browser buttons‌هاي معروف خود را معرفي کرد.
25 آوريل 2000: گوگل، استراتژي خود را براي دستيابي به بازارهاي جهاني، غير از بازار دسکتاپ ارائه کرد.
27 آوريل 2000: گوگل خدمات جست‌وجوي وايرلس (بدون سيم) خود را برروي موبايل ارائه كرد.
9 مي 2000: 10 زبان جديد، به قابليت‌هاي زباني گوگل اضافه شد.
12 مي 2000: جايزه مشهور webby با عنوان صداي کاربران وب، به خاطر فعاليت‌هاي ممتاز گوگل، به اين سايت اعطا شد.
26 ژوئن 2000: سايت ياهو، گوگل را به عنوان پشتيبان موتور جست‌وجوي خود معرفي کرد. اين زمان را بايد نقطه عطفي در اوج گيري فعاليت‌هاي گوگل دانست. چرا که با حضور گوگل در ياهو، ميليون‌ها بازديدکننده سايت ياهو، گوگل را براي اولين بار شناختند.
29 آگوست 2000: شرکت netease چين، يکي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي رسانه‌اي اين کشور، قرارداد همکاري با گوگل منعقد کرد.
8 سپتامبر 2000: عرضه تکنولوژي ورود اطلاعات در فرايند بدون سيم گوگل.
12 سپتامبر 2000: خدمات ژاپني، چيني و کره‌اي گوگل براي کاربران اين3 کشور گسترش يافت.
26 سپتامبر 2000: آغاز فعاليت‌هاي گوگل بر روي مرورگرهاي WAP .
4 اکتبر 2000: شرکت نت اسکيپ، دور جديد فعاليت‌هاي مشترک خود را با گوگل آغاز کرد.
23 اکتبر 2000: آغاز برنامه‌هاي تبليغاتي " خود تبليغ" گوگل براي کاربران. در اين شيوه، گوگل باارائه امکاناتي جديد، قابليت ايجاد، ارائه و مديريت آگهي‌هاي تبليغاتي کاربران را تا اندازه اي، به خود آن‌ها واگذار کرد. مثلاً کاربران مي‌توانند در منوي تبليغاتي خود، مدت و نحوه و زمان پخش آگهي تبليغاتي کلمه‌اي خود را مديريت کنند. اين روش، نقطه عطفي در افزايش فعاليت‌هاي تبليغاتي گوگل به شمار مي‌آيد.
11 دسامبر 2000: اولين تول بار گوگل متولد شد.
18 دسامبر 2000: انتخاب گوگل به عنوان مسئول پشتيباني بزرگ‌ترين پورتال آنلاين ژاپن به نام BIGLOBE توسط NEC .
سال 2001
8 ژانويه 2001: ارائه جهاني خدمات رايگان گوگل به دانشگاه و مؤسسات آموزشي سراسر جهان.
17 ژانويه 2001: واين روسينگ، قائم مقام امور مهندسي گوگل شد.
12 فوريه 2001: گوگل سرويس usenet خود را براي بحث و جدل‌هاي اينترنتي ارائه کرد.
26 مارچ 2001: دکتر اريک اشميت، مدير عامل گوگل شد.
27 مارچ 2001: marthastewart. com ، موتور جست‌وجوي خود را به گوگل سپرد.
2 آوريل 2001: بخش ژاپني سايت ياهو، شريک گوگل شد.
16 آوريل 2001: فوجيتسوي ژاپن با گوگل قرارداد همکاري منعقد کرد.
17 آوريل 2001: آغاز قدرتمند فعاليت‌هاي گوگل بر روي تلفن‌هاي همراه در سراسر جهان.
10 جولاي 2001: گوگل امکان دسترسي به 3/1 ميليارد صفحه وب را براي کاربران تلفن همراه فراهم کرد.
19 جولاي 2001: دريافت جايزه مشهور  webbyتوسط گوگل  به خاطر بهترين عملکرد سال 2001 در بين سايت‌هاي وب.
1 اکتبر 2001: گوگل به عنوان برترين موتور جست‌وجو در آمريکاي لاتين معرفي شد.
15 اکتبر 2001: فعاليت مشترک گوگل و شرکت AT&T ، منجر به افزايش دسترسي کاربران موبايل به 6/1 ميليارد صفحه وب شد.
11 دسامبر 2001: گوگل، دسترسي به 3 ميليارد صفحه وب را براي کاربرانش فراهم ساخت.
سال 2002
7 فوريه 2002: earthlink سايت گوگل را به عنوان پشتيبان سرويس‌هاي جست‌وجوي  خود برگزيد.
20 فوريه 2002: اعلام نرخ‌هاي جديد گوگل براي بخش " خود تبليغ".
6 مي 2002: گوگل به عنوان يکي از شركت‌هاي پيشرو در زمينه B2B معرفي شد.
20 مي 2002 : گوگل با dilebert ادغام شد.
2 جولاي 2002: شرکت AT&T ، گوگل را براي توسعه راه‌حل‌هاي جست‌وجوي خود  برگزيد.
18 جولاي 2001: askjeeves.com و گوگل، قراردادي به ارزش 100ميليون دلار منعقد کردند. 30 سپتامبر 2002: معرفي محصولات تبليغاتي جديد گوگل براي سال 2003 ميلادي.
18 نوامبر 2002: بخش ژاپني سايت ياهو، گوگل را به عنوان شريک رسانه‌اي خود برگزيد.
18 دسامبر 2002: sprint و گوگل، براي نخستين بار، سيستم جست‌وجوي وايرلس تصاوير را بر روي تلفن‌هاي PCS فراهم کردند.
سال 2003
4 مارچ 2003: بـزرگ‌تريـن برنـامه جهانـي تبليغات بـر روي وب توسط گوگل راه اندازي گرديد.
10 مارچ 2003: والت ديسني، go. com  و movies. com به عنوان اسپانسرهاي گوگل معرفي شدند.
3 آوريل 2003: نخستيـن همکاري مشترک گوگل با آمازون در زمينه جست‌وجوي آنلاين.
5 مي 2003: پنج محصول B2B توسط گوگل معرفي شد.
3 جون 2003: اغاز فعاليت مشترک گوگل با واحد کانادايي آمريکن آنلاين.
5 جون 2003: استراتژي مشترک گوگل و موتور جست‌وجوي lycos اعلام شد.
18 جون 2003: برنامه تبليغاتي گوگل براي وب سايت‌هاي اينترنت ارائه شده.
23 جون 2003: آغاز فعاليت مشترک گوگل با mapquest در زمينه تبليغات.
23 جولاي 2003: آغاز فعاليت مشترک گوگل با سايت مشهور آب و هوايي weather. Com .
13 آگوست 2003: قابليت‌هاي تبليغاتي جديدي به Tool Bar Google اضافه شد.
25 سپتامبر 2003: آغاز فعاليت‌هاي تبليغاتي و فني گوگل در اسپانيا.
30 سپتامبر 2003: گوگل، شرکت kaltix  را خريد.
30 سپتامبر 2003: lycos ، گوگل را بـراي فعاليـت‌هـاي تبليغاتـي محتوايـي خود انتخـاب کرد.
7 اکتبر 2003: آغاز فعاليت مشترک گوگل و آمريکن آنلاين بر روي ارتقاي ظرفيت‌هاي جست‌وجو در سايت AOL. Com .
سال 2004
17 مارچ 2004: گوگل قابليت‌هاي خاصي را براي جست‌وجو گران در زمينه اطلاعات محلي فراهم کرد.
29 مارچ 2004: ارائه سرويس‌هاي اختصاصي جست‌وجو به کاربران خاص.
1 آوريل 2004: سرويس پست الکترونيک گوگل با نام gmail. com ارائه شد. اين سايت، خدمات پست الکترونيک رايگاني را با ظرفيت 1 گيگا بايت فضا به هر کاربر ارائه كرد. اين سرويـس گوگل، چـالشـي بـزرگ بـراي شركت‌هـاي ارائـه دهنـده خدمات اي ميـل ماننـد مايکروسافت و ياهو فراهم کرد. دروغ آوريل گوگل، در اين روز به حقيقت پيوست.
13 جولاي 2004: گوگل شرکت picasa را خريداري کرد. اين شرکت خدمات ارائه و ويرايش تصاوير در اينترنت را ارائه مي‌کند.
14 اکتبر 2004: سرويس جست‌وجو بر روي دسکتاپ کاربران توسط گوگل فراهم شد.
15 اکتبر 2004: اعلام اسامي برندگان مسابقه google code jam, .
18 اکتير 2004: صورت وضعيت مالي گوگل براي سه ماه سوم سال 2004 اعلام شد.
19 اکتبر 2004: همکاري گوگل براي توسعه فعاليت‌هاي جست‌وجو در اينترنت با واحد اروپايي امريکن آنلاين.
27 اکتبر 2004: گوگل، شرکت keyhole  را خريداري کرد.
16 نوامبر 2004: آغاز فعاليت مشترک گوگل با سايت مشهور buy. com .
22 نوامبر 2004: نيکش آئورا به عنوان قائم مقام امور اروپايي گوگل منصوب شد.
سال 2005
18 ژانويه 2005: گوگل نرم افزار مديريت و ويرايش تصاوير را ارائه کرد.

25 ژانويه 2005: سرآغازي براي حضور گوگل در تلويزيون.

1 فوريه 2005: صورت وضعيت مالي گوگل براي سال 2004 ميلادي اعلام شد. گوگل در چند سال گذشته، قريب به 3 ميليارد دلار سود کرده است.
15 فوريه 2005: امضاي قرارداد همکاري ميان گوگل و VNU Inc. .
15 فوريه 2005: شرکت تجاري VUN و گوگل، قراردادي براي تبليغات هدفمند منعقد کردند. براساس اين قرارداد، آگهي‌هاي متني گوگل را مي‌توان روي شبکه‌هاي جهاني مراکز اينترنتي وي يو ان مشاهده نمود.
16 فوريه 2005: آخرين نسخه تولبار گوگل با قابليتهاي متنوع عرضه شد.
3 مارچ 2005: بهبود بخشيدن به لابراتوار google Local  با حضور دادن قابليتهاي اختصاصي لابراتوار google maps
7 مارچ 2005: نسخه 1 نرم افزار جست‌وجوي کلمات بر روي دسک تاپ کاربران ارائه شد.

7 مارچ 2005: آغاز به کار رسمي دسکتاپ گوگل

که به کمک آن مي‌توان در کامپيوتر شخصي به جست‌وجوي اطلاعات محتويات Hard پرداخت. البته گوگل، در اواخر سال 2005 ميلادي، نسخه تکميلي Google Desktop خود را با ارائه امکانات تصويري، خبري و اطلاع‌رساني جديدتري عرضه کرد.
10 مارچ 2005: گوگل قابليت جديدي براي طبقه‌بندي در مطالعه اخبار منتشر شده بخش خبري خود بر روي دسکتاپ ارائه کرد.
14 مارچ 2005: نسخه جديد Atom API بلاگر توسط گوگل عرضه شد.
17 مارچ 2005: کريس دي بونا، عضو تيم اوپن سورس گوگل، برنامه‌هاي open source Google را در وبلاگ اين سايت اعلام کرد. براي اطلاعات بيشتر در اين مورد به نشاني: http: //code. google. com   مراجعه کنيد.
8 آوريل 2005: اعلام برندگان بورسيه سالانه گوگل. بورسيه ساليانه گوگل که به نام بورسيه 10 هزار دلاري دکتر آنيتا بورگ www.anitaborg.org شهرت دارد، به افرادي تعلق مي گيرد به زناني که در زمينه فناوري و کامپيوتر، اقدامات قابل توجهي انجام دهند.
19 مي 2005: گوگل قابليت خاصي را براي ارائه امکانات اطلاعاتي خاص کاربران در صفحه اول خود فراهم ساخت.
16 جوئن 2005: قابليتهاي جديدي به سرويس لابراتوار موبايل گوگل فراهم شد.
24 جوئن 2005: امکان جديد گوگل براي ارسال تصاوير به وبلاگ‌هاي تحت سرويس گر بلاگر.
27 جوئن 2005: گوگل با همکاري 20 ايستگاه تلويزيوني غربي، امکان مشاهده قطعات فيلم بيش‌تري را براي کاربران لابراتوار ويدتو فراهم کرد.
28 جوئن 2005: امکانـات جديـد گوگل در زمينـه شخصـي کـردن جست‌وجـو در گوگـل کـه از طريـق www.google.com/psearch   امکان پذير است.
13 جولاي 2005: نتايج مالي گوگل براي سه ماه دوم منتشر شد.
19 جولاي 2005: دفتر تحقيق و توسعه گوگل در کشور چين به مديريت دکتر کاي فوي لي آغاز به کار کرد. استخدام دکتر کاي که سابقا کارمند مايکروسافت بود، با 10 ميليون دلار صورت پذيرفت.
25 جولاي 2005: آغاز ثبت نام براي مسابقه برنامه نويسي 10 هزار دلاري گوگل که از طريق سايت http://www.topcoder.com/googlecodejam امکان پذير شد.سرژيو سانجو در سال 200، اين جام برنامه نويسي گوگل را از آن خود کرده بود.
28 جولاي 2005: گوگل با همکاري سايت UNVISION.com خدمات جست‌وجو را براي سايت‌هايي که به زيان اسپانيايي منتشر شده است، فراهم کرد.
9 آگوست 2005: بخش خبري گوگل از سيستم RSS استفاده کرد.
16 آگوست 2005: گوگل امکان ارسال متنون وبلاگ‌هايي که توسط سيستم بلاگر راه‌اندازي شده اند را از طريق پکيج WORD مايکروسافت فراهم کرد. اين مورد از طريق سايت:
http://buzz.blogger.com/bloggerforword.html
قابل پيگيري مي باشد.
24 آگوست 2005: قابليتهاي جديدي به دسکتاب گوگل اضافه شد.
31 آگوست 2005: امکانات جديد گوگل بر روي گوشي هاي تلفن همراه.
8 سپتامبر 2005: گوگل، وينت سرف 62 ساله را، که از او به‌عنوان پدر اينترنت نام مي‌برند، براي ارايه انديشه‌هاي تازه در استراتژي خلق محصولات و خدمات رسانه اي جديد گوگل، به استخدام خود در آورد. گوگل، وينت سرف را اسقف اعظم اينترنت مي داند.
15 سپتامبر 2005: راه‌اندازي سرويس جست‌وجوي گوگل بر روي ميليون‌ها وبلاگ در اينترنت.
23 سپتامبر 2005: مارک سيگان، دانشجوي دانشگاه ورشو، جايزه سالانه برنامه‌نويسي گوگل را به دست آورد.
26 سپتامبر 2005: اولين اکران فيلم EVERY BODY HATES CHRITS از طريق لابراتوار ويدئويي گوگل با همکاري UPN به صورت انلاين امکان‌پذير شد.
28 سپتامبر 2005: همکاري گوگل با سازمان فضايي ناسا در جهت مديريت و محاسبه اطلاعات و همگرايي در زمينه نانوتکنولوژي و کارآفريني در زمينه صنعت هوا و فضا.
4 اكتبر 2005: توافق گوگل و SUN براي گسترش و توزيح تکنولوژي‌هاي نرم‌افزاي مشترک براي ميليون‌ها کاربر در اقصي نقاط جهان. بر اساس اين توافق، دسترسي رايگان و آسان به نرم افزارهايي مثل: JRE (که محصول شرکت SUN مي‌باشد)، گوگل تولبار و قابليتهاي OPENOFFICE.ORG براي کاربران امکان پذير مي‌شود.
6 اكتبر 2005: ادغام  کردن اطلاعات نقشه‌اي و اقليمي براي کاربران آمريکا و کانادا.
7 اكتبر 2005: اغاز به کار مرور گر جديد گوگل به نام google Reader  . اين محصول پيدا کردن پايگاه‌هاي اطلاعاتي انلاين و عضو شدن در آن ها را براي کاربران آسان تر مي‌کند.
12 اكتبر 2005: گوگل، نتايج گردش مالي سه ماهه سوم خود را منتشر کرد.
آغاز به کار شرکت مهندسي جديد فونيکس با همکاري گوگل.
20 اكتبر 2005؛ گوگل، نتايج گردش مالي بي سابقه خود را در هفته سوم سپتامبر را اعلام کرد.
25 اكتبر 2005: اعلام حمايت گوگل از بسترسازي جهت گسترش فناوري کد باز در دنياي نرم‌افزار  جاني چوئو، به عنوان مدير فروش و مسئول امور توسعه تجاري گوگل در چين منصوب شد.
26 اكتبر 2005: گوگل با همکاري موسسه دانشگاهي هنرها و علوم تلويزيوني، جهت تاسيس موسسه آرشيو تلويزيوني آمريکا همکاري خود را اغاز کرد. اين مجموعه تاريخي شامل مصاحبه با مشهورترين نويسندگان، بازيگران سينما، کارگردانان و عناصر مشهور در تلويزيون ايالات متحده به شمار مي‌آيد.
31 اكتبر 2055:  اليوت شارژ، به عنوان معاون امور ارتباطات بين‌المللي گوگل منصوب شد.
3 نوامبر 2005: آخرين نسخه دسکتاپ گوگل با امکانات جديد ارائه شد.
با همکاري بزرگ‌ترين کتابخانه‌هاي جهان، گوگل امکان دسترسي رايگان به فرمتهاي ديجيتالي بيش‌تري را براي کاربرانش به ارمغان آورد.
1-3- آشنايي با هيئت مديره گوگل
الف) دكتر اريك اشميدت، رئيس هيئت مديره و مدير اجرايى

دكتر اريك اشميدت در اوت 2001 -- شهريور 1380 -- يعنى بعد از پنج ماه از ملحق شدن ايشان به اعضاى هيئت مديره به عنوان رئيس اجرايى انتخاب شد. هم‌چنين اشميدت رئيس هيئت مدير شركت Novell است كه به عنوان شخص مركزى و تصميم گيرنده در مديريت و توسعه اين شركت به حساب مىآيد.
اشميت از شركت Sun Microsystems به شركت Novell در سال 1997 پيوست، ايشان در Sun سمت رييس تكنولوژى را داشتند. در مدت خدمت وي به Sun كه 14 سال طول كشيد، موفقيت‌هاى اجرايى را در اين شركت ايفا مي‌كرد كه نتيجه آن كسب شناخت‌هاى بين المللى در توسعه تكنولوژى و اينترنت بود. اشميدت هم‌چنين نقش بسيار مهم و اساسى را در بازار Java ، زبان برنامه نويسى independent كامپيوترهاى Sun در اختيار  داشت.
قبل از پيوستن به Sun ، اشميدت جزو يكى از اعضاى تحقيقاتى در لابراتوار دانش كامپيوترى شركت Xerox Palo Alto  Research Center (PARC) به شمار مي‌رفت. او هم چنين مقام‌هايى را در Bell Laboratories و Zilog در اختيار داشت . اشميدت داراى دكتراى كامپيوتر و ديپلـم عالـى مهندسـى بـرق از دانشگاه California در Berkeley است. ايشـان ليسـانس مهندسى برق خود را از دانشگاه Princeton دريافت كرده است.
ب) لرى پيج، بنينانگذار گوگل

لرى پيج داراى تحصيلات عالى مهندسى علوم از دانشگاه Michigan است. هم‌چنين ايشان رئيس اين دانشگاه نيز بوده است. پيج هم‌چنين داراى مدرك دكتراى  كامپيوتر از دانشگاه Stanford است.
سابقه كارى او شامل طراحى نرم افزار در شركت Advanced Management Systems در واشنگتن و شركت CogniTek در اوانستون بوده است. پيج اولين تجربه كارى خود را در زمينه كامپيوتر در سال 1979 شروع كرده است. ايشان به همراه سرگنى برين در سال 1998 بنيانگذار گوگل بودند.
ج) سرگئى برين، كمك بنيانگذار و رييس تكنولوژى

 

سرگئى برين كه اهل مسكو است، مدرك ليسانس كامپيوتر خود را از دانشگاه Maryland دريافت كرده است. ايشان هم اكنون داراى دكتراى كامپيوتر از دانشگاه Stanford است. سرگئى 27 سال سن دارد و آشنايي وي با لرى پيج در دانشگاه Stanford باعث تأسيس گوگل شد.
دلبستگي‌هاي پژوهشي آقاي برين، موتورهاي جست وجو، تامين اطلاعات از منابع ساختار نيافته و داده کاوي در مجموعه‌هاي بزرگ متني و داده‌هاي علمي را دربرمي‌گيرد. وي بيش از يک دوجين مقاله و رساله در ژورنال‌هاي دانشگاهي به چاپ رسانده است. عنوان‌هاي برخي از نوشته‌هاي او عبارتند از : آشکار کردن الگوها و ارتباط‌ها در وب؛ داده کاوي پويا: معماري تازه‌اي براي داده‌هاي پربعدي، که همراه با Larry Page منتشر کرده است؛ فنون مقياس پذير براي کاوش ساختارهاي سببي؛ شمارش پوياي Itemset و تدوين قواعد براي داده‌هاي سبد خريد؛ و فراتر از سبدهاي خريد: تعميم قواعد تداعي به همبستگي‌ها، از جمله مقالات برتر مؤسسان گوگل به‌شمار مي‌آيد. براي اطلاع بيشتر از مقالات مديران گوگل، به سايت دانشگاه استانفورد مراجعه کنيد.
برين يكى از بهترين سخنگوها در انجمن‌ها و آكادمي‌هاى ملى و بين المللى بوده كه مي‌توان از جمله  آن‌ها: Academy of American Achievemen ، European Technology Forum ، Entertainment and Design و Silicon Alley 2001 را نام برد.
د) اميد كردستانى، معاون رئيس فروش و توسعه تجارى

 

اميـد كردستانـى، جوان ايرانـي مقيم آمريکا، توانسته است با بيش از يک دهه سابقه در سرمـايـه‌گذارى و مصرف تكنـولوژى سطح بالا، نقش كليـدى در بخش اينترنت شركت Netscape Communications در اختيار داشته باشد و به خاطر روش‌هاي مبتکرانه و اثر بخشش در واحد تبليغـات، رده بالايـي در سلسله مراتـب مديريـت گوگل در اختيار دارد. ايشان بـه عنوان معاون رئيس فروش و توسعه تجارى در شركت Netscape باعث شد تا اين شركت در يك سال 88 ميليون دلار و 200 ميليون دلار را در 18 ماه فقط از وب سايت خود حاصل نمايد.
كردستانى به شركت Netscape به‌عنوان مسئول فروش OEM ملحق شد در حالى كه ايشان مسئوليت‌هايى را در شركت‌هايى مانند Citibank ، AOL ، Amazon ، Intuit ، Travelocity ، Intel ، @Home ، eBay ، و Ecite را پيش از اين در اختيار داشت. پيش از Netscape ايشان به‌عنوان مدير تبليغات و بازاريابى در شركت‌هاى 3DO Company ، Go Corporation و HP را حضور داشت.
كردستانى، دارنده  مدرك MBA  از دانشگاه Standford و ليسانس مهندسى خود را نيز از دانشگاه San Jose Stat دريافت كرده است.

 

1-4- درس‌هايي از رفتار سازماني مجازي گوگل
در اين بخش کتاب، در مورد سايت گوگل و راهبردهاي رسانه‌اي آن در فضاي سايبر، مناسب است تا آن چه از رفتار سازماني گوگل مي‌توان فرا گرفت را يک بار ديگر با هم مرور کنيم. به طور قطع، آشنايي صحيح و گسترده با سايت‌هاي موفق اينترنت و تحقيق در مورد روش‌ها و شيوه‌هاي ترقي و گسترش جهاني چنين پورتال‌هايي، مي‌تواند راهگشاي خوبي براي فعاليت وب مسترهاي سايت‌هاي اينترنتي فارسي گردد. رهيافتي که مي‌تواند بسيار اثر بخش و در عين حال، جامع و کاربردي باشد. چون قصد اضافه گويي و خسته کردن خوانندگان محترم را نداريم، درس‌هاي کلي که به نظر نگارنده مي‌تواند، تجارب خوبي را براي مديران سايت‌هاي فارسي به همراه داشته باشد، به صورت فهرست وار اشاره مي‌گردد:
1-4-1- توجه به نهضت نرم افزاري در دانشگاه‌ها
پايه تأسيس و شکل گيري گوگل، در دانشگاه استانفورد آمريکا بود. stanford. edu . قطعاً از اين که گوگل، ثمره کار و تلاش شبانه روزي چند تن از دانشجويان دوره دکتراي خود است، به خود مي‌بالد. اين مسئله نشان مي‌دهد که برخورد علمي و آکادميک به راه اندازي فعاليت‌هاي مجازي، از اهميت به سزايي برخوردار است. خوب است، دانشگاه‌هاي کشور، در حوزه‌هاي مختلف علمي و درسـي، پروژه‌هـاي تحقيقاتي مختلفي را تعريف و به صورت جامع و تيمي، بر روي آن‌ها کار کنند و ما حصل آن را به سازمان‌ها و مراکز خاص نيازمند، ارائه کنند. توجه به نهضت نرم افزاري در دانشگاه‌هـا، اصلـي اسـت که در غرب به عنوان يک نياز و يک اصل اساسي به آن توجه مي‌شود و به طور قطع، ياهو و گوگلي که امروزه پايگاه اکثر کاربران وب است، نتيجه اين تلاش است.
1-4-2- سرمايه گذاري سايبرنتيکي
گوگل، آن گونه که مسئولانش در مصاحبه‌هاي مطبوعاتي مختلف اعلام کرده اند، با گرفتن وام‌هايي از آشنايان لري پيج (مؤسس گوگل ) و برخي از شركت‌ها و مؤسسات تحقيقاتي فعاليت خود را آغاز کرد. مجموع ارزش دلاري اعتباراتي که به شرکت گوگل داده شد، در سال 1998 ميلادي، حدود 1 ميليون دلار بود. اين 1 ميليون دلار با تلاش و برنامه ريزي صحيح و هوشمندانه گوگل و کارمندانش، ظرف 6 سال پس از عرضه سهام گوگل در بورس، به 3 هزار برابر ارزش قبلي يعني به 3 ميليارد دلار اعتبار مبدل شد. يعني 1 ميليون دلار ابتدايي، در هر سال، اعتباري به ارزش 500 ميليون دلار براي گوگلي‌ها ايجاد کرد. قطعاً آن قدر حرکت گوگل اثر بخش و کارا بود که بيل گيتس، ميلياردر افسانه‌اي دنياي نرم افزار، سال 2004 حاضر شد به مبلغ 10 ميليارد دلار، گوگل را خريداري کند! اين مسئله نشان گر اهميت بسيار بالاي سرمايه گذاري در دنياي سايبرنتيک است که امروزه به عنوان يک تکنولوژي با اثر بخشي رسانه‌اي و بازرگاني راهبردي به آن نگريسته مي‌شود. مناسب است تا مراکز حقوقي و مالي کشور، با اتخاذ راهبردهاي ويژه اي، نيازهاي مالي پروژه‌هاي نرم افزاري قوي کشور را در جهت افزايش سهم صادرات ايران از محصولات نرم افزاري دنيا، همانند هندوستان و تايوان، برآورده کنند.
1-4-3- توجه به انديشه خلاق
همان‌طور که در سلسله مطالب " گوگل را دوباره بايد شناخت " عنوان کرديم، هر چه گوگل دارد از انديشه خلاق و خلاقيت (creativity) است. در حقيقت، گوگل انديشه‌هاي خلاق را با ابزارهاي خود کاربردي نمود و از آن، نوآوري (innovation) بديعي را در قالب‌هاي لابراتوارها، محصولات نرم افزاري گوگل و امثالهم به دنيا عرضه کرد. گوگل همان طور که رفتار سازماني سايبرنتيکي آن نشان مي‌دهد، در استخدام مغزهاي حساس جهان، هميشه در آماده باش کامل قرار دارد. نوع آرايش مطالب سايت گوگل و بخش‌هاي جديدي که به آن‌ها اضافه مي‌شود، همواره لينکي براي ارائه نظرات و پيشنهادهاي کاربران به مديران واحدهاي تحقيقاتي و فني گوگل، ارائه کرده است. برگزاري مسابقات برنامه نويسي گسترده با جوايز چند هزار دلاري ساليانه گوگل به اين امر، همه و همه نشان از علاقه بي شائبه مؤسسان گوگل، به خصوص دکتر اريک اشميت، مدير عامل کارکشته گوگل دارد. توجه به انديشه‌هاي نو و استخدام افراد باهوش و خلاق، از همان زماني که برگه‌هاي استخدامي به متقاضيان داده مي‌شود، مشخص است. آزمون‌هاي استخدامي گوگل براي رده‌هاي مختلف مديريتي و اجرايي خود، از چنان سطحي برخوردار است که بعضاً، برخي از سؤالات اين آزمون‌ها، مناسب آزمون‌هاي GMAT و سؤالات هوش و استعداد تحصيلي است که جديدا در برخي امتحان‌هاي ورودي مقطع فوق ليسانس در رشته‌هاي مديريت و بازرگاني در کشور، از دانشجويان سؤال مي‌شود. توجه به انديشه خلاق، رهيافت‌هاي زير را براي گوگل به همراه داشته است:
الف) محيط زندگي در گوگل، همراه با تلاش، پشتکار و فکر نو است. حتي صحبت‌هايي که براي خريد يک جزيره در اقيانوس آرام و نام گذاري آن به نام گوگل، توسط مؤسسان اين سايت مطرح شد، به خاطر افزايش ضريب خلاقيت و بهره وري ذهني کارمندان گوگل اعلام شده بود. آن‌ها معتقد بودند که امگا 3 موجود در ماهي‌هاي اطراف اين جزيره، مي‌تواند ضريب هوشي کارمندان اين شرکت را افزايش دهد! (نمونه عالي توجه به ارتقاي کارايي منابع انساني)
ب) محصولات نرم افزاري مختلفي که از سال 2002، آرام آرام توسط واحدهاي تحقيقات و مهندسي گوگل ارائه شد، مديون تفکرات گوناگون کارمندان اين شرکت است. حتي نوع تبليغ کردن سايت‌هاي ديگر در گوگل، با تمامي سايت‌هاي وب فرق مي‌کند. حجم يک صفحه گوگل، خيلي بيشتر از 60 تا 70 کيلو بايت نيست. البته ده‌ها لينک مفيد، در کنار يک موضوع يا عنوان جست‌وجو شده، براي اطلاع بيشتر کاربر، چه به صورت تبليغ و چه به صورت نتيجه جست‌وجو، ظاهر مي‌شود. البته، فرايند تبليغات کلمه‌اي گوگل، مديون مهندس اميد کردستاني، جوان با نفوذ ايراني مقيم آمريکا است که سود سرشاري را براي اين شرکت به ارمغان آورد. گويا، گوگل، يک مرکز هم انديشي مجازي به روش دلفي است. مرکزي که آماده پذيرش افکار جديد و تعهد به بررسي دقيق و فيدبک مشخص به آن در زماني قابل قبول دارد.

-4-4- گوگل بدون مرز
آسيا، اروپا، آمريکاي شمالي، آمريکاي جنوبي، استراليا، 4 قاره‌اي است که گوگل در آن‌ها دفتر نمايندگي دارد. 4-5 مهندسي که گوگل کار با آن‌ها را در سال 1998 آغاز کرد، امروز به 4000 کارمند افزايش يافته است. تنوع مليتي اين کارمندان، حداقل از 13 کشور جهان است. فرهنگ‌ها، ايده‌هاي فکري متنوع با اشل‌هاي فکري مختلف، توجه به زبان‌هاي بومي و ملي گوناگون، در توسعـه فعاليت‌هاي گوگل، بسيار اثر بخش بوده اند. گوگل با اين که ورژن اصلي سايت خود را به حدود 13 زبان زنده دنيا عرضه مي‌کند، اما محصولات نرم افزاري خود را مثل تول بار يا دسک تـاپ خود، به 39 زبـان دنيا عرضه مي‌کند. گوگل به اصل پذيرش افکار و ايده‌هاي مختلف از نقاط مختلف دنيا، تعهد اصولي دارد. اين که مي‌بينيم، لوگوي اصلي گوگل هر از چندگاهي، توسط دنيس هوانگ کره‌اي (طراح لوگو‌هاي گوگلي) بر اساس يک روز خاص يا واقعه خاص در فلان کشور دنيا، طراحي و عرضه مي‌شود، نوعي رفتار سازماني کاربر مدار! نويني است که گوگل براي کسب بيزينس بيشتر و محبوبيت بيشتر و حضور در همه جا، به آن روي آورده است.
1-4-5-  درک عالي نيازهاي کاربران
گوگل را بايد متخصص درک نيازهاي کاربران دانست. تشخيص مجازي گوگل در دنياي وب، نمونه‌هاي زيادي ندارد. راه‌اندازي: بيش از 12 لابراتوار تحقيقاتي (http: //labs. google. com) ، ارائه فرمت‌هاي تبليغاتي قوي آنلاين (http: //ads. google. com) ، راه اندازي گروه‌هاي تبادل نظر با ترنسفر بيش از 800 ميليون مباحثه (http: //groups. google. com) ، تلاش آنلاين در جهت پاسخ گويي به نيازهاي اطلاعاتي خاص کاربران (http: //answers. google. com) ، طبقه‌بنـدي کـردن موضوعـي حدود 2 ميليون سايـت وب بـر اساس فرمت‌هاي زباني مختلف (http: //dir. google. com) مسائلي است که بخش تحقيق و توسعه گوگل بـر اساس درک و فهم اصولي از نيازهاي اطلاعاتي و کاربردي کاربران 1 ميليارد نفري وب، بـه آن دست يافته است. ايـن که گوگل بـا 500 متخصص در زمينـه‌هـاي مختلف علمـي براي پاسخ دادن بـه سؤالات گونـاگون کاربـران خود، قرارداد همکاري بستـه است، اوج لايه‌هاي تشخيص و تلاش براي رفع نيازهاي سايبرنتيکي کاربران، از سوي شرکت گوگل را مشخص مي‌كند. بايد توجه داشت که گوگل چنين درکي از نيازهاي کاربران خود را بر اساس استقرار سيستم نظام پيشنهادهاي آنلايـن قوي و بسترسازي بهينـه و فرهنـگ‌سازي دريـافت نظـرات و انتقـادهـاي کاربران از بخش‌هاي مختلف سايت، به دست آورده است، البته اين تجربه، حاصل چند سال ممارست بخش‌هاي عريض و طويل گوگل و نحوه مديريت اين شرکت در پيش برد اهداف آن بوده است.
1-4-6- سطوح مديريت ماتريسي
به نظر مي‌رسد، مديريت گوگل، يک نوع مديريت ماتريسي (خزانه اي) را بر شرکت حاکم کرده است. همان‌طور که دانش آموختگان مديريت مي‌دانند، مديريت ماتريسي، تلفيقي از مديريت بر مبناي پروژه – وظيفه است و کاملاً ساختاري ادهوکراسي (موقت) با ضريب بالاي تخصص گرايي دارد. اين نوع مديريت جديد، براي سازمان‌هايي که فعاليت آن‌ها تخصصي، کارها از حجم فني و عملياتي بالايي برخوردار بوده و بعد از اجراي يک پروژه، کار به اتمام مي‌رسد، کاربرد دارد. البته به نوع مديريت سازمان گوگل، مي‌توان مديريت بر مبناي هدف (MBO) نيز نسبت داد. عنواني که نخستين بار، دکتر پيتر دراکر ، آن را بيان نمود و شاخصي براي ارزيابي و موفقيت سازمان‌هاي پوياي کنوني است. مديريت بر مبناي هدف در گوگل تا حد زيادي به چشم مي‌خورد. وقتي پروژه‌اي در اين شرکت در حال انجام است، کليه کارمندان به دليل share شدن بخش‌هاي پروژه در قسمت‌هاي مختلف و وجود بسترهاي ارتباطي و اطلاعاتي قوي در شرکت، براي حل مسائل با هم همکاري گسترده دارند. وقتي کارمند و رئيس، هر دو تلاش زيادي براي حل مسائل بکنند و هر دو در پيروزي سازمان و به ثمر نشستن فرايند نقش داشته باشند، قطعاً فرهنگ سازماني به فرهنگ هدف مداري، جهت گيري مي‌کند و در اين جو، مي‌توان به موفقيت‌هاي بزرگي دست يافت. به عقيده نگارنده، نوع سيستم مديريتي در گوگل، تا حدي بر مبناي هدف و از سيستم‌هاي مديريتي ژاپني پيروي مي‌کند.
1-4-7- توجه خاص به منابع انساني
توجه زياد گوگل به منابع انساني خود نشان دهنده وجود لايه‌هاي قوي مديريت منابع انساني و توجـه به رويکرد انسـان مداري (فکر مداري) در اين مجموعه دارد. بنابرايـن يکي از رموز موفقيت رفتـار سازمانـي گوگل را مي‌تـوان در توجه مديريت شرکت به استخدام و به کار گيري و هدايـت مطلوب و هدف منـد منابع انساني آن دانست. اصلي که بسياري از سايت‌هاي اينترنتي در وب، توجه ويژه‌اي به آن نشان نمي‌دهند. نمونه اين وضعيت در مديريت منابع انساني، در شرکت مايکروسافت نيز به چشم مي‌خورد. وجود دستگاه‌هاي توليد نوشيدني‌هاي مختلف و مکان‌هاي استراحت گوناگون براي کارکنان و ارزش‌مداري بر روي کار، از جمله مسائلي است که از رموز مايکروسافت نيز به شمار مي‌رود. صندلي‌هاي راحتي توپ گونه‌اي که در اتاق‌هاي استراحت گوگل براي کارمندان فراهم است، بخش‌هايي از شاخص‌هاي توجه به مديريت منابع انساني است که شرکت گوگل خود را متعهد به بهينه سازي بهتر آن براي رفاه بيشتر کارکنان و آماده کردن بيشتر آنان براي انجام وظايف روزمره مي‌داند. در بخش منابع انساني شغلي گوگل، به نوع نيازهاي استخدامي گوگل در مورد مديراني که بتوانند هدايت گر خوبي باشند، اشاره شده است. براي اطلاعات بيشتر به: www.google.com/jobs/hr.html مراجعه کنيد.
1-5- لوگوهاي جالب گوگل ( از 1998 تا 2005)

دنيس هوانگ، جوان صاحب سبک کره اي، صدها لوگوي زيبا براي يکي از مشهورترين سايت‌هاي اينترنت طراحي کرده است. گوگل، لوگو بار ترين سايت وب است که بخشي از محبوبيت خـود را مديـون لوگوهـاي زيبـا و موضوع دار هوانـگ است. دنيس26 سالـه، از 4 جولاي 2000 بـه گوگل پيـوست و تـا کنـون صدها لوگو بـراي ايـن

سايت طراحي کرده است. سايت اختصاصي دنيس براي معرفي لوگوهايي که براي گوگل طراحي کرده است در نشاني: www.logoogle.com ارائه شده است. تأثير روانـي و زيبايـي که لوگوهاي گوگل بر روي هر بيننده‌اي قرار مي‌دهد را نبايد فراموش کرد. گوگل بسيـاري از وقـايـع سياسي و علمي روز را بـا ارائه لوگوهايي خاص و قراردادن لينک خاصي بر روي آنان، به کاربران خود معرفي کرده است.