صفحه اصلی    تازه ها    ادبیات    تاریخ و سیاست    روانشناسی و جامعه شناسی    علوم    کودک و نوجوان    متفرقه

ناشر:سبزان
تاريخ چاپ: 1385
نوبت چاپ:اول
تيراژ:3200 نسخه
قيمت: تومان
شابک: 6– 29 – 8249 – 964

 

فنــگ شويــي به زبان ساده

 

نويسنده: جينا لازنبي

ترجمه: محمد صادق شريعتي

فهرست‌

عنوان

صفحه

عنوان

صفحه

مقدمه ناشر  

   4

درياچه خلاقيت

   23

فنگ‎شويي چيست؟

   7

كوه عقل

   24

نقشه بگوآ

   12

آتش روشنگري

   25

بگوآ چيست

   13

ورودي‎ها و راهروها

   29

آب زندگي

   17

نشيمن‎ها

   36

زمين روابط

   18

آشپزخانه و ناهارخوري

   48

تندر پيران

   19

دفتر كار خانگي

   60

باد منفعت

   20

حمام

   66

تاي چي تندرستي

   21

اتاق خواب

   74

بهشت دوستان همراه

   22

اتاق‎هاي بچه‎ها

   84

 

 

10 قدم ساده برداريد

   92


مقدمه ناشر

      «فنگ‌شويي‌» به‌ عنوان‌ يك‌ فلسفه‌ شرقي‌، به‌ شما كمك‌ مي‌كند، تا خانه‌هاي‌تان‌ را كه‌ جلوة‌ وسيع‌تري‌ از وجود و شخصيت‌تان‌ هستند. بهتر بشناسيد.
«فنگ‌شويي‌» به‌ شما نشان‌ مي‌دهد كه‌ وقتي‌ در آرايش‌ وسايل‌ و اثاثية‌ خانه‌ يا محل‌كار خود تغييراتي‌ مي‌دهيد. اين‌ تغييرات‌ بر حركت‌ «انرژي‌» در خانه‌ يا محل‌ كارتان‌ تاثير گذاشته‌ و سبب‌ تغييراتي‌ در ثروت‌، سلامت‌، شادي‌ و آرامش‌ دروني‌ شما خواهد شد.
اين‌ كتاب‌ به‌ شما نشان‌ خواهد داد كه‌ چگونه‌ با پيروي‌ از اصول‌ «فنگ‌شويي‌» خواهيد توانست‌ براي‌ هميشه‌ زندگي‌تان‌ را تغيير دهيد. ياد خواهيد گرفت‌ كه‌ چگونه‌ در طراحي‌ دروني‌ خانه‌تان‌ تغييراتي‌ دهيد تا اين‌ تغييرات‌ همچون‌ يك‌ پژواك‌، در زندگي‌تان‌ تاثير گذاشته‌ و بصورت‌هاي‌ مختلفي‌ مانند پيشنهاد يك‌ شغل‌ جديد، آشتي‌ با يك‌ دوست‌ و يا احساس‌ آرامش‌ واقعي‌ دروني‌ انعكاس‌ پيدا كند.
ما در اين‌ كتاب‌ بعد از يك‌ مقدمة‌ تئوريك‌ و كوتاه‌ كه‌ در آن‌ «فنگ‌شويي‌» و كليد اسرار آن‌ يعني‌ «بگوآ» را توضيح‌ خواهيم‌ داد به‌ بخش‌ عملي‌ فنگ‌شويي‌ پرداخته‌ و با بررسي‌ حالت‌هاي‌ مختلف‌ براي‌ تك‌تك‌ اتاق‌هاي‌ موجود در يك‌ خانه‌، نقاط‌ بحراني‌ را كه‌ مانع‌ گردش‌ انرژي‌ مي‌شوند را شناسايي‌ خواهيم‌ كرد.
ما در اين‌ كتاب‌ به‌ اين‌ سوالات‌ پاسخ‌ خواهيم‌ داد كه‌:
ـ چگونه‌ آرايش‌ و چيدمان‌ مختلف‌ وسايل‌ خانه‌ مي‌تواند سلامتي‌ شما را تقويت‌ كند؟
ـ افزودن‌ چه‌ وسايلي‌ در يك‌ اتاق‌ مي‌تواند به‌ شناسايي‌ اهداف‌تان‌ در زندگي‌ به‌ شما كمك‌ كند؟
ـ چگونه‌ مي‌توان‌ در پي‌گيري‌ كارها و امور شخصي‌تان‌ قوي‌تر عمل‌ كنيد؟
ـ به‌ شما نشان‌ داده‌ خواهد شد كه‌ چگونه‌ با استفاده‌ از يك‌ فلسفه‌ شرقي‌، خانه‌ و زندگي‌ پراسترس‌ و پرتنش‌ خود را به‌ يك‌ محيط‌ امن‌ تبديل‌ سازيد.
كتاب‌ جينا لازنبي‌ بازباني‌ شيوا و آسان‌ درك‌ اين‌ فلسفه‌ كهن‌ را ممكن‌ مي‌سازد و راهنمائيهايي‌ عملي‌ و ساده‌ ارائه‌ مي‌دهد. اين‌ كتاب‌ ارزشمند به‌ شما نشان‌ مي‌دهد كه‌ چگونه‌ ساختار و محيط‌ زندگي‌ امروزي‌ و حركت‌ بي‌وقفه‌ زندگي‌ ماشيني‌، شما را از صداي‌ وجدان‌ و درون‌تان‌ غافل‌ كرده‌ تا دانسته‌هاي‌ قديمي‌ و كهن‌ را فراموش‌ كنيد.
وقتي‌ جينا لازنبي‌ اولين‌ مركز بازيابي‌ فردي‌ را در بريتانيا افتتاح‌ كرد، تصميم‌ گرفت‌ بر معروف‌ترين‌ و قوي‌ترين‌ فلسفه‌ تغيير فردي‌ يعني‌ «فنگ‌شويي‌» تاكيد كند. او سپس‌ پنج‌ سال‌ صرف‌ مطالعه‌ نزد ويليام‌ اسپير «معلم‌ و مشاور معروف‌ در امور بهداشت‌ و محيط‌زيست‌» نمود. لازنباي‌ سپس‌ نخستين‌ انجمن‌ «فنگ‌شويي‌» را تاسيس‌ كرد و بالاخره‌ در سال‌ 1994 شبكه‌ بين‌المللي‌ فنگ‌شويي‌ را به‌ راه‌ انداخت‌ كه‌ به‌ عنوان‌ مركز هدايت‌ جهاني‌ مورد استقبال‌ قرار گرفت‌. اين‌ مركز توانست‌ متخصصين‌ بين‌المللي‌ را جذب‌ نموده‌ و محلي‌ براي‌ تبادل‌ انديشه‌ها شود.
جينا لازنبي‌ همچنين نويسنده‌ كتاب‌ «فنگ‌شويي‌ هاوس‌» است‌ كه‌ شهرت‌ اين كتاب جهاني‌ دارد.
انتشارات سبزان با بررسي كتاب‌هاي مختلفي كه در زمينه فنگ‌شويي و به زبانهاي مختلف به چاپ رسيده بودند نهايت كتاب جينا لازنبي را انتخاب و آن را در دسترس شما قرار مي‌دهد. تا شايد از اين طريق بتوانيم با شناسايي نقاط مثبت و منفي زندگي روزمره خودمان و تقويت نقاط مثبت و از بين بردن جنبه‌هاي منفي به آرامش واقعي دست يابيم.


شما با مطالعه اين كتاب تا حدودي با تكنيك‌هاي فنگ‌شويي آشنا مي‌شويد.
شما با مطالعه اين كتاب «نقشة باستاني انرژي» را همچون يك نقشه گنج قديمي بدست آورده و با آن مي‌توانيد به با ارزش‌ترين ثروت‌ها دست يابيد فقط بايد نحوه استفاده از اين نقشه را ياد بگيريد.


اكنون شما با مطالعه اين كتاب تاحدودي با تكنيك‌هاي فنگ‌شويي آشنا شده‌ايد. شما اكنون يك نقشه باستاني انرژي همچون يك نقشه از يك گنج قديمي را در دست داريد كه با آن مي‌توانيد به با ارزش‌ترين ثروت‌ها دست يابيد فقط بايد نحوه استفاده از اين نقشه را ياد بگيريد.
در صــورت نيـاز جهت آشنايي با تكنيك‎هاي فنگ‎شـويي مي‌تـوانيـد بـا شــمـاره تلفــن 88812439 تمـاس گرفتـه و از راهنمـايـي‌هـاي عملي استفاده كنيد.


فنگ‌شويي‌ چيست‌؟

     ساده‌ترين‌ تعريف‌ براي‌ فنگ‌شويي‌ اين‌ است‌ كه‌ آن‌ را به‌ عنوان‌ يك‌ واكنش‌ دروني‌ و يا به‌ عبارتي‌ واكنشي‌ از ضمير ناخودآگاه‌مان‌ نسبت‌ به‌ محيط‌ پيرامون‌ در نظر بگيريم‌.
به‌ عنوان‌ مثال‌ همه‌ ما گاهي‌ مجبور شده‌ايم‌ از خانه‌اي‌ كه‌ در آن‌ زندگي‌ مي‌كنيم‌ نقل‌ مكان‌ كرده‌ و در پي‌ خريد يا اجارة‌ خانه‌اي‌ جديد، به‌ بازديد از خانه‌هاي‌ ديگر برويم‌.
هنگام‌ بازديد از خانه‌هاي‌ جديد، خصوصيات‌ برخي‌ از خانه‌‌‌ها براي‌ ما دلچسب‌ و خوشايند نيستند و يا به‌ عبارتي‌ «امواج‌ بد» دارند، در حالي‌كه‌ خصوصيات‌ بعضي‌ ديگر، براي‌مان‌ «خوب‌» هستند و در ذهن‌ ما «جرقه‌»هايي‌ مي‌زنند تا آنها را زودتر انتخاب‌ كنيم‌.
چرا و چگونه‌ يك‌ خانه‌ يا ساختمان‌ مي‌تواند چنين‌ تاثيري‌ مثبت‌ يا منفي‌ در ما داشته‌ باشد؟
سازندگان‌ خانه‌ها و معماران‌ سعي‌ كرده‌اند با بهترين‌ طراحي‌ها و استفاده‌ از تركيب‌ رنگ‌ها، صدا و نور، فضاي‌ زنده‌اي‌ را خلق‌ كرده‌ و آن‌ خانه‌ها را باب‌ طبع‌ همه‌ درست‌ كنند اما چرا بعضي‌ از مردم‌ با ديدن‌ آن‌ خانه‌ها احساس‌ خوشايندي‌ دارند و بعضي‌ها نه‌.


 اگر ما قبول‌ كنيم‌ كه‌ طبق‌ تعريف‌ فيزيك‌ كوانتم‌، هر چيزي‌ در جهان‌ شكلي‌ از انرژي‌ با فركانس‌هاي‌ گوناگون‌ است‌ كه‌ برخي‌ را ما مي‌توانيم‌ ببينيم‌ و برخي‌ را نه‌. پس‌ در آن‌ صورت‌ قبول‌ خواهيم‌ كرد كه‌ بعضي‌ از اين‌ انرژي‌هايي‌ كه‌ ما نمي‌بينيم‌ مانند شيي‌ ناديدني‌ در اطراف‌ ما و خانه‌هاي‌ ما در حال‌ حركت‌ مي‌باشند.
فنگ‌شويي‌ در پي‌ آن‌ است‌ كه‌ اطمينان‌ دهد اين‌ انرژي‌ كيفيتي‌ تاثيرگذار در زندگي‌ ما داشته‌ و مي‌توان‌ حركت‌ آن ‌انرژي‌ را در مسير سالمي به حركت‌ درآورد. هر كدام‌ از ما انسان‌ها نيازهاي‌ شخصي‌ و احساسات‌ خودمان‌ را بخوبي‌مي‌شناسيم‌ و اگر اين‌ امكان‌ را داشتيم‌ كه‌ دقيقاً طبق‌ خواسته‌هاي‌ دروني‌مان‌ عمل‌ كنيم‌ احتمالاً انتخاب‌هاي‌ بهتري‌ نسبت‌ به‌ آن‌چه‌ كه‌ تا الان‌ انتخاب‌ كرده‌ايم‌ انجام‌ مي‌داديم‌. اما زندگي‌ امروزي‌ و شرايط‌ سختي‌ كه‌ در آن‌ وجود دارد باعث‌ شده‌ است‌ تا كمتر به‌ نيازهاي‌ دروني‌ و احساساتمان‌ پاسخ‌ دهيم‌.


مبلمان‌ درازِ نرم‌ و راحت‌، زمختي‌ كف‌ سنگي‌ را خنثي‌ مي‌كند. پنجره‌هاي‌ بزرگ‌ امكان‌ ورود نور فراوان‌ و هـواي‌ گـرم‌ تـابستان‌ را فراهم‌ مي‌كند و رنگ‌ با مايه‌ آبي‌ و بنفش‌ فضـاي‌ اتاق‌ را خنك‌ مي‌كند. ديوارهـاي‌ روشـن‌، مـواد طبيعي‌ و خطوط‌ مستقيم‌ با هم‌ تركيب‌ شده‌ و ايجاد آرامش‌ مي‌كنند.

 

با پيروي‌ از اصول‌ فنگ‌شويي‌ ما خواهيم‌ توانست‌ از امكانات‌ موجود استفادة‌ بهتري‌ كرده‌ و به‌ خواسته‌هاي‌ دروني‌مان‌ پاسخ‌هاي‌ مناسبي‌ بدهيم‌. فنگ‌شويي به‌ ما ياد مي‌دهد كه‌ چگونه‌ با استفاده‌ از تجربيات‌ گذشتگان‌ و نسل‌هاي‌ پيشين‌، خانه‌هاي‌ خودمان‌ را در اين‌ دنياي‌ پرتنش‌ و ماشيني‌ امروزي‌ به‌ يك‌ مكان‌ امن‌ و آرام‌ بـراي‌ فرار از محيط‌ آزاردهندة‌ بيروني‌ تبديل‌ كنيم‌. به‌ نظر مي‌رسد پـادزهر دنيـاي‌ پيچيـدة‌ كنونـي‌، گـذران‌ يك‌ زندگـي‌ ساده‌ باشد.
فنـگ‌شويي‌ به‌ ما كمك‌ مي‌كند تا با يك‌ طراحي‌ ساده‌ و شرقي‌ به‌ آن‌ زندگي‌ ساده‌ و آرام‌ برسيم‌. اولين‌ مسئله‌ اين‌ است‌ كه‌ اطمينان‌ پيدا كنيم‌ تا «انرژي‌ نامريي‌» يا «چي‌» كه‌ در ابتدا از آن‌ صحبت‌ كرديم‌ بتواند آزادانه‌ و براحتي‌ و بدون‌ هيچ‌گونه‌ مانعي‌ در خانه‌مان‌ جريان‌ پيدا كند چرا كه‌ هر مانعي‌ در برابر حركت‌ اين‌ انرژي‌ در واقع‌ مانعي‌ در ميان‌ ما و زندگي‌ راحت‌ است‌.
به‌ نظر مي‌رسد شعار جديدمان‌ بايد اين‌ باشد «هر آنچه‌ را كه‌ لازم‌ نداريم‌ دور بريزيم‌ و آنچه‌ را كه‌ دوست‌ داريم‌ نگه‌ داريم‌».
با دور ريختن‌ اشياء و وسايل‌ اضافي‌، براي‌ «حركت‌ انرژي‌» فضا ايجاد مي‌كنيد و امكان‌ جذب‌ «انرژي‌هاي‌ جديد» را به‌ سمت‌ خودتان‌ بيشتر فراهم‌ مي‌كنيد. مخصوصاً آن‌ «انرژي‌هايي‌» كه‌ آنها را بيشتر دوست‌ داريد و يا فكر مي‌كنيد در دادن‌ آرامش‌ به‌ شما موثر خواهند بود.


«بگوآ» چيست‌

   در طول‌ تاريخ‌، «انسان‌» با زندگي‌ در روي‌ زمين‌، همواره‌ نگاهي‌ هم‌ به‌ آسمان‌ و انرژي‌هاي‌ غيرزميني‌ داشته‌ و سعي‌ كرده‌ است‌ با استفاده‌ از اين‌ انرژي‌ها زندگي‌ بهتري‌  را براي‌ خود ايجاد كند. بنابراين‌ در طول‌ هزاران‌ سال‌، پژوهشگران‌ هميشه‌ بدنبال‌ تهيه‌ نقشه‌ها و راههايي‌ بودند تا چگونگي‌ تاثيرات‌ اين‌ انرژي‌هاي غيرزميني و نحوه‌ حركت‌ آنها را كشف‌ كنند.
مي‌توان‌ گفت‌ با پيشرفت‌ علم‌، اين‌ نقشه‌ها كامل‌ شده‌ و دانشمندان‌ به‌ شناخت‌ دقيق‌تري‌ از جهان‌ زميني‌ و آسماني‌ دست‌ يافته‌ و به‌ كشفيات‌ غيرقابل‌ انكاري‌ دست‌ يافته‌اند. «بگوآ» يك‌ نقشه‌ انرژي‌ باستاني‌ و شرقي‌ است‌ كه‌ از طريق‌ سمبل‌ها و نشانه‌هاي‌ مختلفي‌ سعي‌ دارد چگونگي‌ حركت‌ انرژي‌ را در خانه‌ نشان‌ داده‌ و رابطه‌ شما با خانه‌ و محل‌ زندگي‌تان‌ را بهبود بخشد.
خانه‌هاي‌ شمـا لايه‌اي‌ از وجـود و يا به‌ عبارتي‌ بازتـاب‌ چگونگي‌ زندگي‌ شما در گذشته‌ مي‌باشد. كه‌ نشـان‌ مي‌دهد‌ در‌ بخش‌هـاي‌ مختلف‌‌ زندگي‌‌ شما‌ چه‌ اتفاقـاتي‌ افتـاده‌ و يـا در آينـده‌ بـر شمـا چه‌ خواهـد گذشت‌، بهم‌ريختگـي‌ در قسمت‌هـاي‌ مختلف‌ خانه‌، هر كدام‌ معنـي‌ و مفهوم‌ خاصي‌ از بحران‌ در زندگي‌ شماست‌. شمـا ابتـدا بـا استفاده‌ از اصول‌ فنگ‌شويي‌ خواهيـد فهميـد كه از زندگـي چه‌ مي‌خواهيد، بدنبال چه‌ چيـزي‌ بوده‌ايـد و سپس‌ بـا تغيير چينش‌ وسايل‌ خانـه‌تان‌ به‌ سوي‌ زندگـي‌ بهتر حركت‌ خواهيد كرد.

راهرو خانه‌ به‌ دليل‌ اينكه‌ در موقع‌ ورود، نخستين‌ تاثير را ايجاد مي‌كند مهم‌ است‌. نبايد درهم‌ريخته‌ باشد. دسته‌اي‌ از گل‌ با رنگ‌هاي‌ روشن‌، سبب‌ عبور «جريان‌ انرژي‌» به‌ درون‌ خانه‌ مي‌شود.


اگر واقعاً در نظر داريد كه‌ تغييري‌ در نحوه‌ زندگي‌ كردن‌ خودتان‌ بدهيد. نخست‌ بايد تصميم‌ بگيريد كه به دنبال چگونه‌ آينده‌اي‌ هستيد؟ مثلاً چه‌ كسي‌ را مي‌خواهيد جذب‌ كنيد؟ آروز داريد چه‌ اتفاق‌ يا رويداد دل‌نشيني‌ در زندگي‌تان‌ روي‌ دهد؟ يا به‌ چه‌ شرايط‌ مطلوبي‌ برسيد؟
وقتي‌ آينده‌ موردنظرتان‌ را ترسيم‌ كرديد بايد به‌ ضمير ناخودآگاه‌تان‌ علامت‌ دهيد كه‌ منظورتان‌ از تغييرات‌ هر چند كوچك‌ در محل‌ زندگي‌تان‌، اهداف‌ بزرگي‌ را دنبال‌ مي‌كند. در واقع‌ به‌ ضمير ناخودآگاه‌تان‌ اطلاع‌ مي‌دهيد كه‌ تصميم‌ شما جدي‌ است‌.
شما با استفاده‌ از نقشه‌ «بگوآ» بخوبي‌ خواهيد فهميد كه‌ زندگي‌ شما در چه‌ شرايطي‌ قرار دارد و به‌ سادگي‌ نحوه‌ اصلاح‌ آن‌ را شناسايي‌ خواهيد كرد.
با اندكي‌ دقت‌ در نقشه‌ «بگوآ» متوجه‌ خواهيد شد كه‌ «بگوآ» يك‌ هشت‌ ضلعي‌ منتظم‌ مي‌باشد كه‌ به‌ هشت‌ خانه‌ مساوي‌ تقسيم‌ شده‌ است‌. هركدام‌ از اين‌ خانه‌ها داراي‌ اسمي‌ بوده‌ و توضيح‌ دهنده‌ وضعيت‌ خاص‌ هستند. براي‌ كاركردن‌ با اين‌ نقشه‌ هيچ‌ عجله‌ نكنيد ما به‌ شما طرز استفاده‌ از اين‌ نقشه‌ را ياد خواهيم‌ داد.

اين‌ بگوآ يك‌ الگوي‌ انعطاف‌پذير است‌ كه‌ به‌ نه‌ قسمت‌ تقسيم‌ شده‌ و شما نقشه‌ زمين‌، خانه‌ و آپارتمان‌ و حتي‌ اتاق‌ خود را در آن‌ پياده‌ مي‌كنيد، مي‌توانيد آن‌ را گسترش‌ داده‌ به‌ هر شكلي‌ درآوريد.

   قدم‌ اول‌:
    نقشه‌ خانه‌، آپارتمان‌، محل‌ كار يا حتي‌ اتاق‌تان‌ را بر روي‌ كاغذي‌ رسم‌ كنيد. اكثر خانه‌ها به‌ شكل‌ مربع‌ يا مستطيل‌ بوده‌ و داراي‌ يك‌ در ورودي‌، چند اتاق‌ خواب‌، پذيرايي‌ و نشيمن‌ مي‌باشند.

 قدم‌ دوم‌:
      نقشه‌ هشت‌ ضلعي‌ بگوآ را طوري‌ بر روي‌ نقشه‌ مورد نظرتان‌ قرار دهيد كه‌ خانه‌هاي‌ شماره‌ 1 يا 6 و يا 8 در روي‌ درب‌ ورودي‌ و خانه‌ شماره‌ 5 تقريباً در وسط خانه‌ شما قرار گيرد. حتي‌ مي‌توانيد با يك‌ خودكار رنگي‌ هشت‌ ضلعي‌ «بگوآ» را بر روي‌ نقشه‌ خانة‌ خودتان‌ رسم‌ كنيد.


 قدم‌ سوم‌:
      حال‌ با بررسي‌ نحوه‌ قرار گرفتن‌ هر كدام‌ از خانه‌هاي‌ نه‌گانه‌ «بگوآ» در قسمت‌هاي‌ مختلف‌ خانه‌تان‌ شما مي‌توانيد با استفاده‌ از توضيحاتي‌ كه‌ در صفحات‌ آينده‌ در مورد هر كدام‌ از خانه‌هاي‌ بگوآ داده‌ايم‌ به‌ تجزيه‌ و تحليل‌ زندگي‌ خودتان‌ بپردازيد.
به‌ عنوان‌ مثال‌ در شكل‌ صفحه قبل اتاق‌ خواب‌ پدر و مادر در خانه‌ شماره‌ 4 يعني‌ «منفعت و سود‌» قرار گرفته‌ است‌ يا آشپزخانه‌ شما در خانه‌ شماره‌ 2 «روابط اجتماعي‌» واقع‌ شده‌ است‌. هر يك‌ از نه‌ خانه‌ ويژگي‌هاي‌ مشخصي‌ را توضيح‌ مي‌دهند. مثلاً اگر انرژي‌ بتواند به‌ راحتي‌ در خانه‌ شماره‌ 3 كه‌ در شكل‌ بالا در قسمت‌ اتاق‌ «خواب‌بچه‌ها» قرار دارد به‌ راحتي‌ حركت‌ كند تاثيراتي‌ مثبت‌ بر روي‌ روابط‌ ما در جهان‌ واقعي‌ گذاشته‌ و روابط‌ ما را با ديگران‌ بهبود خواهد بخشيد. و اگر حركت‌ انرژي‌ در آن‌ خانه‌ دچار اختلال‌ شود مسلماً روابط‌ و مناسبات‌ ما با خودمان‌ و ديگران‌ دچار اختلال‌ خواهد شد.
ـ يادتان‌ باشد در قرار دادن‌ نقشه‌ «بگوآ» بر روي‌ نقشة‌ خانه‌ خودتان‌ دقت‌ كنيد تا درب‌ ورودي‌ در امتداد ضلع‌هاي‌ 1 يا 6 و يا 8 باشد. اگر خانه‌اي‌ داراي‌ 2 درب‌ ورودي‌ است‌ درب‌ اصلي‌ را در نظر بگيريد.
ـ اگر ساختمان‌ شما در 2 طبقه‌ است‌. براي‌ هر طبقه‌ يك‌ نقشه‌ «بگوآ» مستقل‌ رسم‌ كنيد. مسير پله‌ها به‌ طبقه‌ فوقاني‌ ورودي‌ طبقه‌ بالا محسوب‌ خواهد شد.
ـ نقشه‌ «بگوآ» را مي‌توانيد براي‌ اتاق‌ خودتان‌ هم‌ رسم‌ كنيد. «بگوآ» به‌ شما نشان‌ خواهد داد كه‌ شما در روابط‌ و زندگي‌ شخصي‌تان‌ چه‌ مشكلاتي‌ داريد و براي‌ حل‌ آنها چه‌ اقدامي‌ بايد بكنيد.

نگران‌ فضاهاي‌ منفي‌ در زندگي‌ خودتان‌ نشويد
      ـ شما احتمال‌ دارد در اولين‌ گام‌ و انطباق‌ نقشه‌ خانه‌ و آپارتمان‌ خود با «بگوآ» به‌ كشف‌ فضاهاي‌ منفي‌ زيادي‌ نايل‌ شويد مثلاً خانه‌ شماره‌ 3 كه‌ در شكل‌ موردنظر در اتاق‌ بچه‌ها قرار دارد پر از فضاهاي‌ منفي‌ باشد. يعني‌ بچه‌ها داراي‌ اتاقي‌ باشند بهم‌ريخته‌ و وسايل‌ غيرمتعارفي‌ كه‌ مانع‌ حركت‌ انرژي‌ هستند اصلاً نگران‌ نشويد اگر اين‌ بخش‌ از خانه‌تان‌ داراي‌ انرژي‌ منفي‌ است‌ به‌ راحتي‌ مي‌توانيد با ملحقات‌ ساده‌اي‌ و اندكي‌ رسيدگي‌، عدم‌ تعادل‌ را بهم‌ زده‌ و انرژي‌ را در آنجا برقرار كرده‌ و درنهايت‌ در روابط‌تان‌ با ديگران‌ و بخصوص‌ همسرتان‌ گشايشي‌ ايجاد كنيد.
ـ شما مي‌توانيد آيينه‌اي‌ را بر روي‌ ديوار مجاور فضايي‌ كه‌ منفي‌ است‌ قرار دهيد نه‌ طوري‌ كه‌ با نگاه‌ كردن‌ به‌ آئينه‌، اين‌ توهم‌ ايجاد شود كه‌ چيزي‌ در پشت‌ آئينه‌ در جريان‌ است‌.
ـ يك‌ تابلو نقاشي‌ با عمق‌ زياد، مثلاً جاده‌اي‌ درازي‌ كه‌ در طرفين‌ آن‌ درختان‌ فراواني‌ قرار دارد انرژي‌ و توجه‌ شما را به‌ خود جلب‌ كرده‌ و از گسترش‌ فضاي‌ منفي‌ جلوگيري‌ خواهد كرد.
ـ بلورها مي‌توانند انرژي‌ها و نورهايي‌ كه‌ از بيرون‌ خانه‌ مي‌آيند را گسترش‌ دهند با آويزان‌ كردن‌ يك‌ بلور كوچكِ گرد در جلو پنجره‌اي‌ كه‌ نزديك‌ فضاي‌ منفي‌ است‌ باعث‌ كم‌ كردن‌ اثر آن‌ فضاي‌ منفي‌ خواهيد شد.
ـ اگر به‌ فضاي‌ بيرون‌ محلي‌ كه‌ داراي‌ فضاي‌ منفي‌ است‌ دسترسي‌ داريد با آوردن‌ گياه‌ و يا گل‌ و گلدان‌ انرژي‌ بيشتري‌ را به‌ داخل‌ هدايت‌ كنيد.
اكنون‌ ما با توضيح‌ مشخصات‌ و تاثيرات‌ هر كدام‌ از خانه‌هاي‌ نقشه‌ «بگوآ» شما را در شناسايي‌ خودتان‌ و زندگي‌تان‌ كمك‌ خواهيم‌ كرد.

آب زندگي

      نخستين‌ خانه‌ «بگوآ» آب‌ است‌، اين‌ خانه‌ نه‌ تنها نشانه‌ وضعيت‌ كنوني‌ زندگي‌ شما، بلكه‌ همچون‌ سفر با قايق‌ بر روي‌ آب‌، نشان‌ دهندة‌ چگونگي‌ گذران‌ زندگي‌تان‌ مي‌باشد. بسياري‌ از مردم‌ هميشه‌ از خودشان‌ مي‌پرسند «چرا من‌ در اين‌ دنيا زندگي‌ مي‌كنم‌؟ همه‌ اين‌ تلاش‌ها براي‌ زندگي‌ بخاطر چيست‌؟» اگر زندگي‌ و يا شغل‌تان‌ دلخواه‌ شما نيست‌ و زندگي‌ رضايت‌بخشي‌ نداريد، به‌ اين‌ قسمت‌ خانه‌تان‌ نگاه‌ دقيق‌ بياندازيد. اين‌ قسمت‌ شمال‌ درب‌ راهرو و فضاي‌ مجاور آن‌ است‌. اگر خانه‌ شما عملاً چنين‌ جايي‌ را ندارد، شما كسي‌ هستيد كه‌ در پيدا كردن‌ مسير زندگي‌ و شغل‌تان‌ مشكل‌ داريد، براي‌ از بين‌ بردن‌ فضاي‌ منفي‌ در اين‌ قسمت‌ خانه‌ به‌ انرژي‌ فوق‌العاده‌ نياز داريد كه‌ مي‌تواند جهت‌ پيدا كردن‌ آنچه‌ كه‌ در زندگي‌ بدنبال‌ آن‌ هستيد و دلخواه‌ شماست‌

كمك‌تان‌ كند و زندگي‌ شما را روشني‌ بخشد. درب‌ ورودي‌ بايد راحت‌ باشد، وجود موانع‌ در آن‌ جلوي‌ پيشرفت‌ زندگي‌ را مي‌گيرد.

همراه‌ با جهت‌ شمال‌، فصل‌ زمستان‌ و زمان‌ نيمه‌شب‌، آب‌ با رنگ‌هاي‌ آبي‌ و سياه‌ و هرگونه‌ تصوير  ديگري‌ زنده‌ مي‌شود.
با نشان‌ دادن‌ آب‌ به‌ وسيله‌ آكواريوم‌ و يا با قراردادن‌ وسيله‌اي‌ كه‌ آب‌ در آن‌ جريان‌ پيدا كند، انرژي‌ را تقويت‌ كنيد. از آب‌ آرام‌ كه‌ موجب‌ ركود مي‌شود پرهيز كنيد.
تصاويري‌ را با دقت‌ انتخاب‌ كرده‌ و در جلو درب‌ ورودي‌ خانه‌تان‌ قرار دهيد تصاويري‌ كه‌ نشان‌ دهد مي‌خواهيد چه‌ كار كنيد و اگر هنوز ايده‌اي‌ نداريد، دنبال‌ تصاويري‌ بگرديد كه‌ جاده‌ يا مسير يا نقشه‌اي‌ تاريخي‌ را ترسيم‌ كند، نشانه‌هايي‌ كه‌ به‌ شما كمك‌ كنند تا راه‌ خود را بيابيد.


تندر
 پيران‌

      سومين‌ خانه‌ «بگوآ»، وضعيت‌ همراهان‌ سالخورده‌ خانواده‌، يعني‌ پيران‌ هستند، كه‌ در واقع‌ گذشته‌ ما را نشان‌ مي‌دهند. رسيدگي‌ به‌ آنها بهترين‌ راه‌ مناسب‌ براي‌ بالا بردن‌ حس‌ حق‌شناسي‌‌ در‌ خانواده‌ است‌،‌ اين‌‌ بخشي‌ است‌ كه‌ بر توانايي‌ ما در شروع‌ كردن‌ هر طرح‌ جديد تأثير مي‌گذارد. زنده‌ بودن‌، جنبش‌ و آغازي‌ جديد را نشان‌ مي‌دهد. زماني‌ كه‌ شما اختلافات‌ خانوادگي‌ حل‌ نشده‌ داريد، سبب‌ مي‌شوند تا حدي‌ از رسيدن‌ به‌ خواسته‌هاي‌ جدايي‌طلبانه‌تان‌ باز بمانيد، بنابراين‌ اگر مي‌خواهيد بهبودي‌ مناسبي‌ حاصل‌ شود لازم‌ است‌ در اين‌ قسمت‌ كار كنيد. در اين‌ قسمت‌ رشد و گسترش‌ خانواده‌ ديده‌ مي‌شود ولي‌ اگر اين‌ بخش‌ وجود نداشته‌ باشد، ساكنين‌ خانه‌ انرژي‌ و استقامت‌ ندارند و ممكن‌ است‌ مشكلات‌ خانوادگي‌ داشته‌ باشند.

 

جهت‌ شرق‌، فصل‌ بهار و زمان‌ هنگام‌ طلوع‌ خورشيد است‌.
اگر اين‌ ناحيه‌ در خانه‌ شما وجود ندارد، براي‌ ايجاد فضا، آيينه‌اي‌ به‌ ديوار داخلي‌ آويزان‌ كنيد و مقداري‌ گياه‌ بگذاريد.
آثار هنري‌ كه‌ ويژگي‌ حركتي‌ عمودي‌ دارند يا تصاوير جنگلي‌ و يا اشياء بلند مانند ستون‌ها و اثاثيه‌ بلند، نشانه‌هاي‌ خوبي‌ هستند و در بالابردن‌ شجاعت‌ و هماهنگي‌ خانوادگي‌ كمك‌ مي‌كنند.
نمايش‌ عكس‌هاي‌ شاد خانوادگي‌، والدين‌ و اجداد، همراه‌ با يادگاري‌هاي‌ ارزشمندي‌ كه‌ از آنها به‌ جامانده‌ است‌ در ايجاد حس‌ ايدآل‌جويي‌ مفيد است‌.
اقدام‌ به‌ پاكسازي‌ نماييد: نگهداري‌ اشياء بي‌مصرف‌ قديمي‌ مي‌تواند نشانه‌ ناتواني‌ يا بي‌ميلي‌ در حركت‌ به‌ پيش‌ باشد.


زمين‌
روابط‌

      دومين‌ خانه‌ زمين‌ است‌ و مربوط‌ به‌ خصوصيات‌ مثبت‌ اخلاقي‌ و گشاده‌رويي‌ مي‌باشد كه‌ با اشياء نرم‌ و شكل‌هاي‌ كوتاه‌ مورد تقويت‌ قرار مي‌گيرد. وضعيت‌ انرژي‌ در اين‌ بخش‌ به‌ صورت‌ روابط‌ اجتماعي‌ و خصوصي‌ ما در دنياي‌ واقعي‌ نشان‌ داده‌ مي‌شود، و اغلب‌ روابط‌ زناشويي‌ را شامل‌ مي‌شود. ممكن‌ است‌ يك‌ زن‌ نتواند در خانه‌اي‌ زندگي‌ كند كه‌ اين‌ بخش‌ را ندارد، همچنين‌ زوجي‌ كه‌ در آن‌جا زندگي‌ مي‌كنند ممكن‌ است‌ مشكلاتي‌ داشته‌ باشند و به‌ همين‌ دليل‌ اگر يك‌ فرد مجرد ساكن‌ همچنين‌ خانه‌اي‌ باشد همواره‌ مجرد مي‌ماند. براي‌ حفظ‌ هماهنگي‌ بيشتر در روابط‌ خانوادگي‌ و اجتماعي‌، بايد مطمئن‌ شويد كه‌ هيچ‌وقت‌ نقطه‌ روابط‌ در خانه‌ شما داراي‌ فضاي‌ منفي‌ نيست‌، و تا حد امكان‌ بدون‌ مانع‌ مي‌باشد، بحراني‌ترين‌ قسمت‌، اتاق‌ خواب‌ است‌ كه‌ شما به‌ خود و همسرتان‌ نزديك‌تر هستيد.

 

در اين‌جا جهت‌ جنوب‌ غربي‌، اواخر فصل‌ تابستان‌ و هنگام‌ اواخر بعدازظهر است‌.
با استفاده‌ از يك‌ آيينه‌، ظروف‌ سراميك‌، كوسن‌هاي‌ نرم‌، نور شمع‌، رنگ‌هاي‌ زرد و قهوه‌اي‌ و كمي‌ قرمز براي‌ هيجان‌ به‌ فضاي‌ منفي‌ دامن‌ بزنيد.
اين‌ گوشه‌ را پاكيزه‌ و راحت‌ نگه‌داريد. گل‌ها، گياهان‌، آب‌ و طبيعت‌ را به‌ اين‌ محيط‌ بياوريد ولي‌ سعي‌ كنيد نشانه‌هاي‌ زمخت‌ مانند كاكتوس‌ در آنها نباشد.
به‌ جاي‌ تصاويري‌ كه‌ تنهايي‌ را نشان‌ مي‌دهند از تصاويري‌ كه‌ زوج‌هايي‌ شاد را نشان‌ مي‌دهند مانند يك‌ جفت‌ قو يا گل‌، و يا از تصاوير رابطه‌ و يكي‌شدن‌ استفاده‌ كنيد.


تاي‌ چي‌
 تندرستي‌

      خانه‌ پنج‌ در مركز بگوآ، متحد كننده‌ تمام‌ نيروهاست‌. محل‌ تلاقي‌ تمام‌ انرژي‌هاست‌ بنابراين‌ «تاي‌ چي‌» مكاني‌ مهم‌ در پايداري‌ و توازن‌ در خانه‌ است‌. اتفاقاتي‌ كه‌ در اين‌ مكان‌ رخ‌ مي‌دهد بر پايداري‌ زندگي‌، خانواده‌، تندرستي‌، روابط‌ و تمام‌ طرح‌هاي‌ شما تأثير مي‌گذارد، زيرا اين‌ خانه‌ جنبه‌هايي‌ از تمام‌ قسمت‌ها را دارد.
در فرهنگ‌هاي‌ باستاني‌ اغلب‌ محوطه‌ي‌ بازي‌ را در مركز خانه‌ مي‌گذاشتند و به‌ راستي‌ اگر خانه‌ شما اين‌ قسمت‌ را نداشته‌ باشد، زيانبار است‌. تميز نگه‌داشتن‌ مركز خانه‌ به‌ جريان‌ آزاد انرژي‌ كمك‌ مي‌كند. مركز هر اتاق‌ را خالي‌ كنيد، به‌ ويژه‌ اتاق‌ نشيمن‌ كه‌ محل‌ مهم‌ تجمع‌ افراد خانواده‌ بوده‌ و توجه‌ تازه‌واردين‌ را نيز به‌ خود جلب‌ مي‌كند.

 

با اين‌ كه‌ «تاي‌ چي‌» جهت‌گيري‌ محدود ندارد، قوياً با انرژي‌ زمين‌ در قسمت‌ 2 «زمين‌» و 8 «كوه‌» هماهنگ‌ است‌.

تنها در صورتي‌ زندگي‌ واقعي‌ و بهروزي‌ حاصل‌ مي‌شود كه‌ همه‌ چيز متوازن‌ باشند و اين‌ مكان‌ براي‌ تندرستي‌ شما مهمتر است‌. تميز و مرتب‌ نگه‌ داشتن‌ آن‌ حياتي‌ است‌.
فضا را با سراميك‌ و هر چيز ظريف‌ و پذيرنده‌ و يا ظروف‌ خالي‌ هماهنگ‌ كنيد تا پيوند با زمين‌ تقويت‌ شود. اين‌ به‌ شما يادآوري‌ مي‌كند كه‌ متمركز و متصل‌ به‌ زمين‌ باشيد و در نتيجه‌ زندگي‌ شما را تقويت‌ مي‌كند.


باد
منفعت‌

      باد، خوش‌ اقبالي‌ را نشان‌ مي‌دهد. تصوير درختي‌ كه‌ در باد خم‌ شده‌ نشانه‌ رشد، بلوغ‌، نظرات‌ مثبت‌ و خوش‌اقبالي‌هايي‌ هستند كه‌ همچون‌ دانه‌هايي‌ همراه‌ باد به‌ سوي‌ شما مي‌آيند. اگر چه‌ اكثر مردم‌ در دنيا انرژي‌ را در اين‌ خانه‌ فقط‌ به‌ صورت‌ پول‌ مي‌شناسند، اما ما توضيح‌ مي‌دهيم‌ كه‌ اين‌ خانه‌ «محل‌ ثروت‌ و منفعت‌» مي‌باشد، بسياري‌ از منافع‌ واقعي‌ زندگي‌، در واقع‌ بيشتر به‌ صورت‌ جريان‌ منفعت‌ مي‌باشد نه‌ پول‌: فرصت‌ها، دعوت‌ها، فرزندان‌ خوب‌ و دوستان‌.
وقتي‌ خانه‌ي‌ شما اين‌ قسمت‌ را نداشته‌ باشد، موارد بداقبالي‌ يا حادثه‌ براي‌ شما افزايش‌ مي‌يابد. اگر در اين‌ بخش‌ از خانه‌ برنامه‌هاي‌ جديدي‌ طرح‌ شود، خانواده‌ شكوفا شده‌ و در هر كاري‌ كه‌ افراد خانواده‌ انرژي‌ خود را صرف‌ آن‌ كنند، موفق‌ خواهند شد.

جهت‌ همراه‌ باد شمال‌ غربي‌ و فصل‌ اواخر بهار است‌.
يك‌ تكه‌ بلور تراشيده‌ شدة‌ كوچك‌ و آويزان‌ شده‌ در پنجره‌، قطعاً انرژي‌ خوش‌ اقبالي‌ را در اين‌ بخش‌ تقويت‌ خواهد كرد. اشياء متحرك‌، پنكه‌ و مجسمه‌هاي‌ لرزان‌ همه‌ سبب‌ تحرك‌ انرژي‌ باد و در نتيجه‌ تقويت‌ اين‌ بخش‌ مي‌شوند.
وسايلي‌ را انتخاب‌ كنيد كه‌ همگي‌ داراي‌ خصوصيت‌ دريافت‌ انرژي‌، داشته‌ باشند: گياهان‌ و رنگ‌هاي‌ سبز و آبي‌. يا گياهي‌ كه‌ از آب‌ تغذيه‌ مي‌كند، داشتن‌ فواره‌ يا آكواريوم‌ در خانه‌ نيز ايدآل‌ مي‌باشد.
اگر در اين‌ بخش‌، انرژي‌ منفي‌ در باغ‌ شما قرار دارد با ايجاد روشنايي‌، تشت‌ آب‌ پرنده‌ و گلكاري‌ زيبا انرژي‌ مثبت‌ ايجاد و حتي‌ فضاي‌ بيرون‌ را فعال‌ مي‌كند.


بهشت‌
دوستان‌ همراه‌

‌‌     بهشت‌ نشانه‌ نيروي‌ خلاق‌ جهان‌ و منبع‌ همه‌ تلاش‌هاست‌ و با الگوي‌ پدر، برتري‌، قوّت‌ و رهبري‌ همراه‌ است‌ و بر توانايي‌ شما در تكميل‌ طرح‌ها و ايجاد منابع‌ جديد تأثير مي‌گذارد. اين‌ خانه‌ همچنين‌ به‌ نام‌ «دوستان‌ همراه‌» معروف‌ است‌. نشانه‌ تمام‌ وسايل‌ مرئي‌ و نامرئي‌ شما براي‌ كمك‌، همچنين‌ روح‌ بشر دوستي‌ و تمايل‌ شما در وقف‌ كردن‌ خود براي‌ ديگران‌ مي‌باشد. فضاي‌ منفي‌ در اين‌ قسمت‌ شايد به‌ اين‌ معني‌ باشد كه‌ شما حمايت‌ دوستان‌ را نداشته‌ و با مسئول‌ يا مافوق‌ در محل‌ كار مشكل‌ داشته‌ باشيد و يا مردان‌ در خانه‌ احساس‌ تزلزل‌ مي‌كنند. برنامه‌ريزي‌ دقيق‌ براي‌ اين‌ قسمت‌ از خانه‌ منجر به‌ معاشرتي‌ شدن‌ خانواده‌ مي‌شود، ولي‌ زنان‌ خانه‌ ممكن‌ است‌ از اين‌ موضوع‌ كمتر احساس‌ راحتي‌ كنند.

با جهت‌ شمال‌ غربي‌، مرحله‌ اواخر پاييز، و رنگ‌هاي‌ سفيد و نقره‌اي‌ همراه‌ است‌. بهشت‌ مي‌تواند با جواهرات‌، سنگ‌هاي‌ قيمتي‌، بلور،

نشانه‌هاي‌ برتري‌، افسانه‌ها و اسطوره‌ها نشان‌ داده‌ شود.
با شكل‌هاي‌ منحني‌ و كاسه‌، به‌ ويژه‌ از جنس‌ فلز اين‌ گوشه‌ را تقويت‌ كنيد.
اگر دنبال‌ زندگي‌ فعال‌ و اجتماعي‌ هستيد از بين‌ بردن‌ فضاهاي‌ منفي‌ در اين‌ مكان‌، امكان‌ ايده‌آلي‌ براي‌ شما جهت‌ افزودن‌ آدرس‌هاي‌ جديد و يا شماره‌تلفن‌هاي‌ تازه‌ به‌ دفترچه‌ آدرس‌ و تلفن‌‌شماست‌واگرنيازبه‌كمك‌‌داريد،افزودن‌ تصاوير فرشتگان‌ مفيد خواهد بود.
اگر گاراژ بخشي‌ از خانه‌ شما را اشغال‌ كرده‌ لازم‌ است‌ با گياهان‌ و روشنايي‌ به‌ مقابله‌ با اثرات‌ منفي‌ آن‌ برويد.
فردي‌ مفيد باشيد ـ كارهاي‌ داوطلبانه‌ و فعاليت‌ اجتماعي‌ انجام‌ دهيد. بدين‌ ترتيب‌ جريان‌ انرژي‌ را در خانه‌ تقويت‌ خواهيدكرد.


درياچه‌
خلاقيت‌

      طبيعت‌ درياچه‌ مانند كوچكترين‌ دختر خانواده‌ داراي‌ روحي‌ آزاد و پر از اميد و شادابي‌ است‌. اين‌ نشانه‌ حواس‌ شما، ارج‌ نهادن‌ به‌ هنرها و لطافت‌ مي‌باشد. اين‌ خانه‌ «بگوآ» به‌ تخيل‌ و توانايي‌ شما در خلق‌ هر گونه‌ شرايط‌ جديدي‌ مربوط‌ مي‌شود، مثلاً كارهاي‌ روزمره‌ خانواده‌، شعرگفتن‌ يا بچه‌دار شدن‌ و يا قسمت‌ نهايي‌ يك‌ اثر هنري‌ را به‌ اتمام‌ رساندن‌.
اگر در نقشه‌ي اين‌ قسمت‌ بصورت فعال وجود داشته‌ باشد، احتمالاً يك‌ خانواده‌ معاشرتي‌ در آن‌جا زندگي‌ خواهند كرد، در صورت‌ نبودن‌ اين‌ قسمت‌، احساسات‌ و لطافت‌ نيز در آن‌ خانواده‌ وجود ندارد و خلاقيت‌، نوع‌آوري‌، ابتكار و به‌ عبارتي‌ «باروري‌» دچار مشكل‌ خواهد شد. اگر فضا در آن‌ بخش‌ شلوغ‌ و انباشته‌ از وسايل‌ مختلف‌ باشد، ممكن‌ است‌ در آن‌ خانه‌ خلاقيت‌ سركوب‌ شود درست‌ همانگونه‌ كه‌ توانايي‌ فكر كردن‌ از ذهن‌ انباشته‌ و مغشوش‌ سلب‌ مي‌شود.

انرژي‌ درياچه‌ با غروب‌ فصل‌ پاييز، نور طلايي‌ آسمان‌، فضايي‌ رمانتيك‌ و با زمان‌ برداشت‌ محصول‌ همزمان‌ است‌، زماني‌ كه‌ همه‌ چيز به‌ نتيجه‌ مي‌رسد.
هر چيزي‌ كه‌ به‌ شما رضايت‌ خاطر مي‌دهد ـ از زينت‌آلات‌ و عكس‌ گرفته‌ تا بازي‌ و دارايي‌ پر ارزش‌ ـ جوهر درياچه‌ را منتقل‌ و در اين‌ قسمت‌ به‌ خوبي‌ جا مي‌گيرد. ـ علاوه‌ بر فلز، رنگ‌هاي‌ سفيد و طلايي‌، اشياء فلزي‌، تصاوير درياچه‌ و نشانه‌هايي‌ از آنچه‌ مي‌خواهيم‌ به‌ وجود آوريم‌ يا آنچه‌ به‌ ما الهام‌ مي‌بخشد مي‌توانند درياچه‌ را تقويت‌ كنند.
اگر منطقه‌ درياچه‌ خيلي‌ شلوغ‌ باشد، نشانه‌ ذهن‌ پر مشغله‌ است‌. ذهن‌ خود را از افكار قديمي‌ خالي‌ و خانه‌ را از شلوغي‌ پاك‌ كنيد تا امكان‌ جريان‌ انرژي‌ جديد را ايجاد كنيد.


كوه‌
عقل‌

      كوه‌ نشان‌دهندة‌ انديشه‌ بهتر و شناخت‌ دروني‌ است‌، و شما بايد همچون‌ غار در ميان‌ كوه‌، خالي‌ باشيد تا پذيراي‌ عقل‌ بشويد. توجه‌ كنيد كه‌ نه‌ صرفاً انباشته‌ از دانش‌، بلكه‌ داراي، استحكام‌ و با قدرت‌ اراده‌، در جهت‌ اقدام‌ به‌ حركت‌ جديد، مصمم‌ بودن‌ و تلاش‌ براي‌ نبرد براي‌ پايدار ماندن‌ مربوط‌ مي‌شود.
آرامش‌ ذاتي‌ كوه‌ همچنين‌ مي‌تواند بر روابط‌ شما با ديگران‌ تأثير بگذارد. اگر خانه‌ شما فاقد اين‌ قسمت‌ باشد احساس‌ امنيت‌ و آرامش‌ در آن‌ خانه‌ دشوار مي‌شود و مطمئناً آغاز حركت‌ جديد براي‌ ايجاد تغيير در زندگي‌ و يا هر هدف‌ ديگري‌ از نقطه‌اي‌ كه‌ ناپايدار است‌ دشوارتر مي‌باشد. اين‌ خانه‌ نياز به‌ توازن‌ دارد.

جهت‌ شمال‌ شرقي‌، زمان‌ درست‌ پيش‌ از سحر و فصل‌ پيش‌ از بهار است‌.
ظروفي‌ مانند گلدان‌ و لوازم‌ سنگين‌ مانند صندوق‌ و كمد، طبيعت‌ كوه‌ را منتقل‌ مي‌كنند.

تصويري‌ از كوه‌ را جايي‌ در خانه‌ خود قرار دهيد تا با ديدن‌ آن‌ به‌ تعمق‌ و تفكر بپردازيد اتاق‌ خواب‌ در اين‌ بخش‌ از خانه‌ مناسب‌ و سبب‌ آرامش‌ شما مي‌شود.
با نشانه‌هايي‌ از انرژي‌، آتش‌، قرمزي‌، مثلث‌ و نور، كوه‌ را زنده‌ نگه‌ داريد تا سبب‌ تقويت‌ اعتماد به‌ نفس‌ شود.
با اشياء فلزي‌، رنگ‌ سفيد و شكل‌هاي‌ منحني‌ انرژي‌هاي‌ منفي‌ را خنثي‌ كنيد.


آتش‌
روشنگري‌

      ماهيت‌ واقعي‌ آتش‌ خصوصياتي‌ مانند شفافيت‌، ديدن‌، مرئي‌ بودن‌ و مانند چشم‌ همه‌ چيز را در نظر آوردن‌، درك‌ و روشن‌ ساختن‌ هر نكته‌ تاريك‌ و گره‌ كور است‌ كه‌ از طريق‌ نور، شمع‌ و هر چيز ديگري‌ كه‌ نتيجه‌ الهام‌ است‌ يا به‌ شما الهام‌ مي‌شود و يا مانند مجسمه‌، شعر، آداب‌ و جشن‌ها، آثار هنرمندان‌ بزرگ‌، موسيقي‌ كلاسيك‌، گنجينه‌ها و اشياء مقدس‌ خود را نشان‌ مي‌دهد. اگر خانه‌ شما فاقد اين‌ قسمت‌ باشد، مشكلات‌ فيزيكي‌ چون‌ ضعف‌ ديد، و يا عدم‌ احساس‌ روشنايي‌ و شفافيت‌، و در معرض‌ ديد نبودن و شناخته‌ شدن‌ در شما به‌ وجود مي‌آيد.
براي‌ فعال‌ كردن‌ اين‌ بخش‌ از خانه‌ شما احتياج‌ به‌ نقشه‌اي‌ داريد كه‌ براساس‌ آن‌ شهرت‌ خود را افزايش‌ دهيد ولي‌ به‌ خاطر طبيعت‌ ناآرام‌ و غير قابل‌ پيش‌بيني‌ آتش‌، ممكن‌ است‌ اين‌ نقشة شما سبب‌ سوء شهرت‌ شده‌ و شايد رازهاي‌ پليدتان‌ نمايان‌ شوند.

جهت‌ قسمت‌ جنوب‌، شكل‌هاي‌ سمبوليك‌ شبيه‌ به‌ شعله‌ و مثلث‌ و به‌ رنگ‌ قرمز مي‌باشند.
انرژي‌ آتش‌ در همه‌ جهات‌ مي‌تابد و شبيه‌ اوج‌ فعاليت‌ خورشيد در نيمروز تابستان‌ است‌.
اگر احساس‌ مي‌كنيد چيزي‌ به‌ شما الهام‌ نمي‌شود، دور شما آتش‌ وجود ندارد. به‌ وسيله‌ آثار هنري‌، آيينه‌اي‌ روي‌ ديوار، نور و رنگ‌ها و شكل‌هاي‌ شبيه‌ شعله‌، فضاهاي‌ منفي‌ در اين‌ قسمت‌ را از بين‌ برده‌ و به‌ فضاي‌ مثبت‌ تبديل‌ كنيد.
روشنايي‌ براي‌ شما به‌ معني‌ پيدا كردن‌ راهتان‌ است‌، اگر دنبال‌ شفافيت‌ هستيد، شايد ناچار شويد از نور اضافي‌ استفاده‌ كنيد.

ورودي‌ها و راهروها

      ورودي‌ خانه‌ها اغلب‌ كمتر مورد توجه‌ قرار مي‌گيرند، اما آنها خيلي‌ مهم‌ هستند چون‌ ارتباط‌ ما را با جامعه‌ نشان‌ مي‌دهند.
به‌ جهان‌ بيرون‌ اعلام‌ مي‌كنند كه‌ ما چگونه‌ هستيم‌ و به‌ عنوان‌ يك‌ پل‌ ميان جهان‌ بيرون‌ و درون‌ خانه‌ ما عمل‌ مي‌كنند، به‌ همين‌ خاطر تا حد امكان‌ بايد مورد توجه‌ قرار گرفته‌ و فارغ‌ از هر گونه‌ مانع‌ در برابر ورود جريان‌ «انرژي‌»، مردم‌، فرصت‌ها و منابع‌ به‌ زندگي‌ ما باشند.
دقت‌ كنيد كه‌ روشنايي‌هاي‌ حياط‌ يا ورودي‌هاي‌ آپارتمان‌ به‌ خوبي‌ نصب‌ شده‌ باشند زنگ‌ در خوب‌ كار كند و در به راحتي و كاملاً باز شود.
اگر لامپ‌هاي‌ سوخته‌ را به‌ سرعت‌ عوض‌ نكنيد، ممكن‌ است‌ در جهت‌يابي‌ و رسيدن‌ به‌ يك‌ زندگي‌ آرام‌ دچار مشكل‌ شويد و يا اگر موقع‌ ورود به‌ خانه‌ مجبور

هستيـد دري‌ را كه‌ تـاب‌ برداشته‌ و به‌ چهارچوب‌ گير مي‌كنـد را هل‌ داده‌ و وارد خانـه‌تـان‌ شـويـد، مسيـر زندگي‌تان‌ هموار و نرم‌ نيست‌.
تعمير زنگ خراب در، شايد كافي باشد تا خيلي زود شغلي به شما پيشنهاد شده‌ و زندگي‌ اجتماعي‌ شما فعال‌ شود.
مسيـر راهرو بايـد بـاز و پذيرنـده‌ باشـد چـون‌ وقتـي‌ مـردم‌ از در راهـرو وارد مي‌شوند هر چه‌ را مي‌بينند، در ذهـن‌ آن‌ها جلـوه‌گـر كل‌ خانـه‌ اسـت‌. بنـابرايـن‌ اگر ورودي‌ تنگ‌ و باريك‌ باشد، يـا مستقيماً رو بـه‌ ديـوار بـاز شـود، ممكـن‌ است‌ فضـاي‌ منفي‌ ايجاد شده‌ و مانع‌ ورود انرژي‌ شود.

 


هر چه‌ پيدا كردن‌ درب‌ خانه‌ شما براي‌ مردم‌ سخت‌تر باشد، شانس‌ مشكل‌تر به‌ خانه‌ شما رو مي‌آورد. درب‌ خانه‌ را قابل‌ ديدن‌ كنيد به‌ ويژه‌ از خيابان‌ يا از طرفين‌. اطمينان‌ حاصل‌ كنيد كه‌ درب‌ خانه‌ شما به‌ وضوح‌ قابل‌ ديد و روشن‌ باشد. گلكاري‌ متقارن‌، حفاظ‌هاي‌ شكيل‌ و قراردادن‌ مجسمه‌، موثر هستند چون‌ هر بار كه‌ مردم‌ از برابر خانه‌ شما عبور كنند از ديدن‌ زيبايي‌ و روشنايي مقابل درب خانه شما روحيه‌ خواهند گرفت‌.
آويز در با صدايي‌ كه‌ ايجاد مي‌كند به‌ مشخص‌ كردن‌ مرز درون‌ و بيرون‌ خانه‌ كمك‌ مي‌كند و جريان‌ تند حركت‌ چي‌ يا انرژي‌ را متعادل‌ مي‌كند. انتخاب‌ دقيق‌ آويز مهم است‌، اينكه‌ صداي‌ آن‌ همراه‌ با ورود انرژي‌ چگونه‌ طنين‌ مي‌اندازد مهم‌تر از ظاهر آن‌ است‌.راهرو محلي‌ براي‌ رد و بدل‌ شدن‌ انرژي‌ است‌ و بايد فاقد هر گونه‌ شيئي‌ بازدارنده‌ باشد، تا ردوبدل‌ شدن‌ انرژي‌ از جهان‌ خارج‌ به‌ داخل‌ و بالعكس‌ را تا حد ممكن‌ تسهيل‌ كند.
پله‌ها براي‌ كمك‌ به‌ جريان‌ چي‌ در خانه‌ مهم‌ مي‌باشند. انحناي‌ قابل‌ قبول‌ و مناسب‌ اين‌ پله‌ها موجب‌ تحرك‌ اين‌ جريان‌ انرژي‌ و اثرگذاري‌ بيشتر آن‌ است‌. انتهاي‌ مسير پله‌ها به‌ طرف‌ بالا را نمي‌توانيم‌ ببينيم‌ و اين‌ نشانه‌ آينده‌ ماست‌. ممكن‌ است‌ جهت‌ كلي‌ را بدانيم‌ ولي‌ به‌ طور قطع‌ نمي‌دانيم‌ چگونه‌ خواهد بود.

 براي‌ دست‌يابي‌ به‌ حداكثر جريان‌ انرژي‌ تميز كردن‌ راهروها از انباشتگي‌ و وسايل‌ ريز لازم‌ و ضروري‌ است‌. در واقع‌ از غوطه‌ور كردن‌ ميهمانان‌ خود در دكورهاي‌ شلوغ‌ و يا آثار هنري‌ پيچيده‌ برروي‌ ديوار پرهيز كنيد. ديوار منحني‌ در تصوير بالا مسير آساني‌ را براي‌ حركت‌ «انرژي‌» فراهم‌ مي‌كند. در اين‌ تصوير به‌ وسيله‌ گياهي‌ كه‌ روي‌ ميز گرد و كوچكي‌ قرار دارد فضايي‌ بي‌نقص‌ براي‌ استقبال‌ فراهم‌ شده‌ است‌.

 

 

 

 


توصيه‌هايي‌ براي‌ ورودي‌ها و راهروها

      ـ در راهرو حالتي‌ ايجاد كنيد كه‌ نشانه‌ بقيه‌ خانه‌ باشد. از آيينه‌، روشنايي‌، آثار هنري‌ و گل‌ استفاده‌ كنيد تا از انرژي‌ استقبال‌ كند و بازتاب‌ مهمان‌نوازي‌ شما باشد.
ـ درخشندگي‌ درب‌ ورودي‌ سبب‌ هدايت‌ مقدار «چي‌» بيشتري‌ به‌ درون‌ خانه‌ مي‌شود.
ـ در راهروهاي‌ دراز بايد حركت‌ «انرژي‌» كند شود. اگر از در راهرو مي‌توانيد مستقيماً درون‌ خانه‌ را ببينيد با يك‌ آويز يا ظرفي‌ كه‌ دورش‌ گياه‌ دارد، يك‌ اثر هنري‌ و جا كتابي‌ و يا هر طرح‌ ديگري‌ مسيرش‌ را بشكنيد.
ـ اگر چندين‌ در به‌ راهرو باز مي‌شود، تنها يكي‌ را كه‌ به‌ قسمت‌ اصلي‌ خانه‌ ـ احتمالاً نشيمن‌ ـ وارد مي‌شود باز نگه‌ داريد.
ـ نبايد به‌ «انرژي‌» راه‌ آسان‌ فرار از خانه‌ را داد: پله‌هاي‌ گِرد يا آيينه‌ و يا شيئي‌ درخشان‌ در پشت‌ درب‌ راهرو، انرژي‌ را به‌ درون‌ برمي‌گرداند.
ـ كفش‌ها را در راهرو بگذاريد تا انرژي‌ دنياي‌ بيرون‌ را از مأمن‌ خود دور نگه‌ داريد.


چگونه‌ و كي‌ مردن‌ را نبايد انديشه‌ كرد
اينك‌ تنها بايد چگونه‌ زيستن‌ را تصميم‌ گرفت‌.
يوآن‌ بائز


نشيمن‌ها

      نشيمن‌هاي‌ امروزي‌ فضاهاي‌ چند منظوره‌ بوده‌ و در واقع‌، عمومي‌ترين‌ محلي‌ هستند كه‌ در آن‌ها از ميهمانان‌ پذيرايي‌ مي‌كنيم‌ و همچنين‌ فضايي‌ خصوصي‌ هستند كه‌ در آن‌ها مي‌توانيم‌ دراز كشيده‌ و استراحت‌ كنيم‌ و يا به‌ تماشاي‌ تلويزيون‌، حرف‌ زدن‌ و يا مطالعه‌ بپردازيم‌. آنچه‌ كه‌ براي‌ نشيمن‌ جداي‌ از نوع‌ استفاده‌اي‌ كه‌ مي‌كنيم‌ اهميت‌ دارد راحت‌ بودن‌ آن‌ است‌. سعي‌ كنيد تلويزيون‌ را در جايي‌ بگذاريد كه‌ كمتر مورد توجه‌ قرار گيرد وگرنه‌ توجه‌ شما را جلب‌ كرده‌ و بيش‌ از حد سرگرم‌ آن‌ خواهيد شد.
نشيمن‌ جايي‌ است‌ كه‌ بايد مجموعه‌ آثار هنري‌ و عتيقه‌هاي‌ خود را در آن‌ به‌ نمايش‌ بگذاريد اما بدانيد آنچه‌ كه‌ انتخاب‌ مي‌كنيد نشانه‌هايي‌ در مورد شخصيت‌ شما به‌ ميهمانان‌ مي‌دهد. پس‌ سعي‌ كنيد با دقت‌ و به‌ خوبي‌ انتخاب‌ كنيد، چيزهايي‌ را به‌ نمايش‌ بگذاريد كه‌ واقعاً دوست‌ داريد چون‌ هر روز آن‌ها را اجباراً خواهيد ديد.
وسايل‌ خانه‌ را طوري‌ در كنار هم‌ قرار دهيد تا انرژي‌ به‌ آساني‌ در اتاق جريان پيدا كند، از انباشتگي و ميزهاي زياد پرهيز كنيد.  اينجا محل‌ اصلي تجمع‌ و مركز زندگي‌ خانوادگي‌ است‌، جايي‌ كه‌ همه‌ زندگي‌ مي‌كنند و براي دوستانتان هم بايد كاملاً راحت‌ باشد. در اين‌ اتاق‌ است‌ كه‌ انرژي‌ پيش‌ از آن‌ كه‌ در بقيه‌ نقاط‌ خانه‌ و در ميان‌ خانواده‌ پراكنده‌ شود، جمع‌ مي‌شود.

در اتاقي‌ كه‌ كاناپه‌ در مركز آن‌ قرار دارد و طوري‌ است‌ كه‌ پشت‌ شما به‌ طرف‌ در بوده‌ و شما نمي‌توانيد كسي‌ را كه‌ وارد مي‌شود ببينيد، لازم‌ است‌ نوعي‌ ساختار حمايتي‌ در پشت‌ سرتان‌ ايجاد كنيد. به‌ عنوان‌ مثال‌ يك‌ ميز مي‌تواند از افرادي‌ كه‌ بر روي‌ كاناپه‌ نشسته‌ و پشت‌ به‌ در اتاق‌ هستند حمايت‌ كند.


نور انرژي‌ است‌. با خاموش‌ كردن‌ يك‌ لامپ‌ مركزي‌ پرنور و روشن‌ كردن‌ لامپ‌هاي‌ كوچك‌ در كناره‌ها و نمايان‌ كردن‌ گوشه‌هاي‌ تاريك‌ اتاق‌ و ايجاد هاله‌هاي‌ نور خواهيد توانست‌ حالت‌ اتاق‌ را عوض‌ كنيد. با تعبيه‌ اثاثيه‌ روشن‌ در نقاط‌ مناسب‌ اتاق‌، و مخصوصاً در جاهاي‌ مخصوص‌، خانه‌هاي‌ مورد نظرتان‌ را در «بگوآ» فعال‌ كنيد. معمولاً يك‌ لامپ‌ راه‌حل‌ مناسبي‌ براي‌ از بين‌ بردن‌ يك‌ فضاي‌ منفي‌ در يك‌ خانه‌ خاص‌ بگوآ مي‌باشد.


شكل‌هاي‌ مختلف‌ انرژي‌هاي‌ مختلف‌ دارند كه‌ هر كدام‌ بر يك‌ موضوع‌ تأثير مي‌گذارند: منحني‌ها به‌ خلاقيت‌ مربوط‌ مي‌شوند در حالي‌كه‌ مربع‌ها نشانه‌ سازمان‌ و تفكر منطقي‌ هستند. سعي‌ كنيد با هر دو شكل‌ فضاي‌ اتاق‌ را متعادل‌ كنيد. هرچه‌ شكل‌ها نرم‌تر و روان‌تر باشند اتاق‌ نيز راحت‌تر خواهد بود. در صورت‌ امكان‌ لوازمي‌ را انتخاب‌ كنيد كه‌ لبه‌ها و گوشه‌هاي‌ گِرد دارند.


اصلاح‌ و تغيير شدت‌ نور در يك‌ اتاق‌ مهم‌ است‌ زيرا نياز اتاق‌ نشيمن‌ به‌ انرژي‌ براساس‌ كاربردهاي‌ مختلف‌ آن‌ تغيير مي‌كند. تركيب‌ كركره‌ و پرده‌ نازك‌ در اينجا علاوه‌ بر پوششي‌ براي‌ پنجره‌ در رابطه‌ با نور انعطاف‌ لازم‌ را نيز فراهم‌ مي‌كند، حاشيه‌هاي‌ آنها لبه‌هاي‌ زمخت‌ را مي‌پوشانند. اگر شومينه‌ نداريد گرداگرد ميزي‌ در مركز، صندلي‌ و گل‌هاي‌ بزرگ‌ بگذاريد تا فضا را لطيف‌ و روشن‌ كند.
شومينه‌ معمولاً نقطه‌ مركزي‌ ايده‌آل‌ يك‌ اتاق‌ است‌، و گرماي‌ آن‌ خوش‌آيند است‌. قرار دادن‌ آيينه‌ در بالاي‌ شومينه‌ بر اين‌ نقطه‌ مركزي‌ تأكيد مي‌كند، در عين‌ حال‌ سطح‌ نقره‌اي‌ براق‌ آيينه‌ پادزهر ملايمي‌ براي‌ گرماي‌ شومينه‌ فراهم‌ مي‌كند. يادتان‌ باشد توجه‌ كنيد آيينه‌اي‌ كه‌ شما در قسمتي‌ از خانه‌تان‌ قرار داده‌ايد چه‌ چيزي‌ را بازتاب‌ مي‌دهد: در صورتي‌ كه‌ اتاق‌ شما انباشته‌ باشد، آيينه‌ سردرگمي‌ را گسترش‌ مي‌دهد و همه‌ مشكلات‌ شما به‌طور چشمگير دو برابر خواهند شد.


توصيه‌هايي‌ براي‌ اتاق‌ نشيمن‌

      ـ تصاوير مكان‌هايي‌ را كه‌ دوست‌ داريد در آينده‌ از آنها بازديد كنيد را نصب‌ كنيد، نه‌ فقط‌ آنهايي‌ كه‌ در گذشته‌ دوست‌ داشته‌ايد و يا آنها را ديده‌ايد.
ـ گل‌هاي‌ تازه‌ انرژي‌ را تازه‌ مي‌كنند؛ گل‌هاي‌ خشك‌ ركود را حفظ‌ مي‌كنند و بايد فصل‌ به‌ فصل‌ عوض‌ شوند.
ـ اتاق‌ را از اثاثيه‌ انباشته‌ نكنيد، دقت‌ كنيد كه‌ فضاي‌ كافي‌ براي‌ گِرد هم‌ آمدن‌ افراد باشد.
ـ از ميزهاي‌ داراي‌ رويه‌ي‌ شيشه‌اي‌ پرهيز كنيد: دور ميزي‌ كه‌ داراي‌ لبه‌هاي‌ زمخت‌ و تيز مي‌باشد نمي‌توانيد كاملاً آسوده‌ خاطر با نزديكانتان‌ گرد هم‌ آئيد.

 ـ اگر سقف‌، تيرآهن‌ دارد، صندلي‌ را مستقيماً زير آن‌ قرار ندهيد. هر كسي‌ كه‌ به‌طور مرتب‌ آنجا بنشيند ممكن‌ است‌ سردرد بگيرد.
ـ صندلي‌ها را جايي‌ قرار دهيد كه‌ رو به‌ زاويه‌ تيز يا كُنج‌ نباشند، انرژي‌ در اينجا ممكن‌ است‌ خيلي‌ ناموزون‌ باشد.
ـ اجازه‌ ندهيد تلويزيون‌ بر اتـاق‌ مسلط‌ بـاشد، بيـن‌ نقطه‌ مركزي‌ اتاق‌ و تلويزيون‌ تمايز جدي‌ ايجاد كنيد.


تحقيقات‌ نشان‌ مي‌دهد ايجاد حالتي‌ جديد در يك‌ اتاق‌، مهم‌تر از مرتب‌ كردن‌ آن‌ است‌. امروزه‌ اتاق‌ نشيمن‌ به‌عنوان‌ مكاني‌ براي‌ گِرد آمدن‌ خانواده‌، و يا محلي‌ براي‌ گفتگو و فضايي‌ براي‌ استراحت‌ مي‌باشد در يك‌ كلام‌ اتاق‌ نشيمن‌ مكاني‌ براي‌ آرامش‌ و آسوده‌ شدن‌ از هر لحاظ‌ در نظر گرفته‌ مي‌شود. رنگ‌، ابزاري‌ بسيار قوي‌ در تغيير فضاي‌ محيط‌ مي‌باشد و مي‌تواند بر طبيعت‌  يك‌ اتاق‌ تأثيرات‌ شگرفي‌ بگذارد بطوريكه‌ موثرتر از شكل‌ اثاثيه‌ و ترتيب‌ قرار گرفتن‌ آنها باشد. رنگ‌ زرد اثر گِردهم‌آوري‌ دارد و اتاق‌ را شاد مي‌كند.
ـ خانه‌هاي‌ ما پر از نشانه‌هايي‌ هستند كه‌ دائماً بر انرژي‌ ما تأثير مي‌گذارند. تصاويري‌ كه‌ بر ديوارها آويزان‌ مي‌كنيم‌ مي‌توانند منبع‌ مؤثري‌ براي‌ آرامش‌ باشند: نصب‌ تصاوير خانوادگي‌ يا يك‌ عكس‌ و يا نقاشي‌ خاص‌ مي‌تواند حس‌ همبستگي‌ را در خانه‌ تقويت‌ كند. اگر بر چيزي‌ متمركز شويم‌، انرژي‌ ما را جذب‌ كرده‌ و كاتاليزوري‌ مي‌شود تا رويدادها و افرادي‌ را كه‌ در زندگي‌ ما تاثيري‌ داشتند بخاطر بياوريم‌. برعكس‌ اگر خود را در محاصره‌ تصاويري‌ قرار دهيم‌ كه‌ در آنها فقط‌ چهره‌هاي‌ اشخاص‌ عبوس‌ و يا تنها كشيده‌ شده‌، ممكن‌ است‌ احساس‌ تنهايي‌ را در ما افزايش‌ دهد. همچنين‌ آويزان‌ كردن‌ نقاشي‌هايي‌ كه‌ بصورت‌ آبستره‌ هستند، شفافيت‌ و تمركز را از بين‌ برده‌ احساس‌ عدم‌ تمركز و عدم‌ كمال‌ را در ما ايجاد مي‌كنند.گلخانه‌ها در خانه‌ همچون‌ يك‌ مركز پيچيده‌، انرژي‌ بسيار زيادي‌ را از ميان‌ شيشه‌هاي‌ خود به‌ اطراف‌ مي‌فرستند. گياهان‌ با شكوه‌ در اتاق‌ ايجاد تمركز مي‌كنند. حتي‌ در يك‌ اتاق‌ كوچك‌، قراردادن‌ يك‌ گلدان‌ روي‌ لبه‌ پنجره‌، براي‌ برگرداندن‌ تمركز به‌ درون‌ اتاق‌ ارزشمند است‌، در غير اين‌ صورت‌ انرژي‌هاي‌ ارزشمند شما بدون‌ استفاده‌ پراكنده‌ مي‌شود. به‌ علاوه‌ گياهان‌ در كنار پنجره‌ به‌ عنوان‌ حفاظ‌ محكم‌ و طبيعي‌ در برابر آلودگي‌هاي‌ صوتي‌ و هوا مي‌باشند.

 

بهتر است‌ هيچ‌ صندلي‌اي‌ پشت‌ به‌ در نباشد و خيلي‌ مهم‌ است‌ كه‌ صندلي‌ ميزبان‌ خود را در موقعيتي‌ قرار دهيم‌ كه‌ به‌ اطراف‌ خود مسلط‌ باشد و در يك‌ حالت‌ ايده‌آل‌ اگر رو به‌ در باشد خيلي‌ خوب‌ است‌ و حتي‌ مي‌توان‌ براي‌ حمايت‌ از ميزبان‌ خود، او را در جايي‌ از اتاق‌ قرار دهيم‌ كه‌ پشت‌ به‌ ديوار باشد. مبل‌هاي‌ مرتب‌ و چيده‌ شده‌ رو به‌ تلويزيون‌ اجازه‌ مي‌دهند تا تلويزيون‌ بر اتاق‌ غالب‌ و ارتباطات‌ خانوادگي‌ را دشوار و يا به‌ حداقل‌ برساند. چيدن‌ صندلي‌ها دور شومينه‌ يا بخاري‌ يا حتي‌ ميز قهوه‌خوري‌ ترجيح‌ دارد.


آشپزخانه‌ و نهارخوري‌

      نقش‌ آشپزخانه‌ و ميز ناهارخوري‌ براي‌ ايجاد و حفظ‌ تندرستي‌ اهميت‌ فراواني‌ دارد چون‌ غذايي‌ كه‌ مي‌پزيم‌ و مي‌خوريم‌ سبب‌ ادامه‌ حيات‌ مي‌شود. آشپزخانه‌ قلب‌ خانه‌ است‌. همچنين‌ به‌ خاطر تغذيه‌ جسمي‌ و روحي‌ مهم‌ترين‌ محل‌ در هر خانه‌ است‌. علي‌الخصوص‌ براي‌ شخصي‌ كه‌ به‌ پخت‌ و پز در خانه‌ مي‌پردازد، و مشخصاً براي‌ خانم‌ خانه‌دار جنبه‌ حياتي‌ دارد تا كار پخت‌ و پز را با كمترين‌ آشفتگي‌ و در جوّي‌ آرام‌ انجام‌ دهد. هرگونه‌ مداخله‌ آزاردهنده‌ بر جريان‌ انرژي‌ بر آشپز تأثير مي‌گذارد. بنابراين‌ بايد دقت‌ كنيد كه‌ محل‌ تهيه‌ غذا در گوشه‌هايي‌ كه‌ در معرض‌ نيروي‌ منفي‌ يك‌ زاويه‌ تند يا قفسه‌اند نباشد. نبايد آشپزخانه‌ محل‌ رفت‌ و آمد باشد به‌طوري‌ كه‌ وقتي‌ سرگرم‌ پخت‌ و پز هستيد دخالت‌ ديگران‌ مستقيماً مزاحم‌ كار شما نباشد.
محل قرارگرفتن آشپزخانه در خانه روي‌ زندگي‌ افراد خانواده‌ تاثير دارد. اگر آشپزخانه «بيرون‌» ساختمان‌، بيرون‌ از در ورودي‌ و در راهرو باشد احتمالاً ساكنين بيرون از خانه غذا مي‌خورند. اگربه وضوح‌ از راهرو ديده مي‌شود يا در واقع‌ هنگام‌ ورود به‌ خانه‌ يك‌ راست‌ وارد آشپزخانه‌ مي‌شويد، بنابراين‌ هنگام‌ رسيدن‌ به‌ خانه‌ بر غذا متمركز مي‌شويد.

مقدار انرژي‌ شخصي‌ هر كدام‌ از ما به‌ توانايي‌مان‌ در جذب‌ مواد از غذا بستگي‌ دارد و در صورتي‌ كه‌ محيط‌ آشپزخانه‌ به‌هم‌ ريخته‌ و نامرتب‌ باشد انرژي‌ ما شديداً كاهش‌ مي‌يابد. در مقابل‌، براي‌ تحريك‌ جريان‌ پايدار انرژي‌، آشپزخانه‌ بايد تميز، مرتب‌ و به‌ دور از انباشتگي‌ بوده‌ و داراي‌ فضاي‌ زياد و نظم‌ و سيستم‌ ذخيره‌سازي‌ خوبي‌ باشد.
آشپزخانه‌ نبض‌ خانه‌ را كنترل‌ مي‌كند. اگر اين‌ اتاق‌ مشخصات‌ بارزي‌ چون‌ سادگي‌ و سازماني‌ شفاف‌ داشته‌ باشد، اين‌ خصوصيات‌ در هنگام‌ تهيه‌ غذا و نحوه‌ پخت‌ بر ساكنين‌ خانه‌ تأثير مثبتي‌ خواهد گذاشت‌. وسايل‌ آشپزخانه‌ را مرتباً تميز كنيد، به‌ويژه‌ آشپزخانه‌هايي‌ كه‌ قفسه‌هاي‌ باز دارند. مرتب‌ بودن‌ آشپزخانه‌ نه‌ تنها باعث‌ آرامش‌ آشپز مي‌شود بلكه‌ به‌ او ايده‌ مي‌دهد تا غذاهاي‌ خوشمزه‌ درست‌ كند. توجه‌ كنيد عليرغم‌ نظم‌ و ترتيب‌ جذاب‌، بهتر است‌ چاقوهاي‌ تيز در معرض‌ ديد نباشند.

در يك‌ حالت‌ ايده‌آل‌، شما معمولاً در آشپزخانه‌ غذا مي‌پزيد و در نشيمن‌ آنرا مي‌خوريد، ولي‌ در صورتي‌ كه‌ ناچار شويد از آشپزخانه‌ به‌عنوان‌ ناهارخوري‌ استفاده‌ كنيد، دقت‌ كنيد كه‌ حتماً وسايل‌ را تميز كرده‌ و پيش‌ از شروع‌ به‌ خوردن‌ غذا توجه‌ خود را از عمليات‌ تهيه‌، برگرفته‌ باشيد، اين‌ كار را يا با پوشاندن‌ محيط‌ آشپزخانه‌ يا با كم‌

كردن‌ نور آن‌ انجام‌ دهيد. به‌جاي‌ يك‌ لامپ‌ درخشان‌ عمومي‌ در كل‌ آشپزخانه‌ از شمع‌ يا لامپ‌ پرنوري‌ در بالاي‌ ميز غذاخوري‌ استفاده‌ كنيد.بهتر است‌ در مكاني‌ راحت‌ و جوّي‌ فارغ‌ از شتاب‌ غذا بخوريد. نگذاريد تصاوير تحريك‌كننده‌ روي‌ ديوارها، يا انباشتگي‌ و آشفتگي‌ روي‌ ميز شما را خيلي‌ گيج‌ كند. هرچه‌ اشياء و مواد طبيعي‌تر باشند فضا راحت‌تر و آسوده‌تر خواهد بود و مطمئناً در تهيه‌ غذا و هم‌ صرف‌ آن‌ تأثير مي‌گذارد. ميز و صندلي‌ غذاخوري‌ چوبي‌ به‌ نوع‌ شيشه‌اي‌، فلزي‌ يا سنگي‌ ترجيح‌ دارد، و وسايل‌ دست‌ساز و يا بافته‌ شده‌ به‌ مقدار زيادي‌ بر اعتبار اتاق‌هايي‌ كه‌ داراي‌ تجهيزات‌ مدرن‌ هستند مي‌افزايد و زمختي‌ آن‌ را ملايم‌تر و بهتر مي‌كند.

محل‌ قرارگيري‌ اجاق‌ مي‌تواند تأثير زيادي‌ روي‌ كيفيت‌ غذاي‌ شما داشته‌ باشد. آشپز بايد مستقيماً رو به‌ در باشد، ولي‌ اگر اين‌ كار اجتناب‌ناپذير باشد، يك‌ لوستر يا كتري‌ فلزي‌ درخشان‌ كنار اجاق‌، و يك‌ آويز در مسير آويزان‌ شده‌ باشد تا ورود هر كسي‌ به‌ آشپزخانه‌ را به‌ او خبر دهد. همچنين‌ نبايد اجاق‌ زير پنجره‌ باشد زيرا انرژي‌ ارزشمند از طريق‌ شيشه‌ها و ديوار هدر خواهد رفت‌. در حالت‌ دلخواه‌، به‌ كمك‌ اجاق‌، ظرفشويي‌ و يخچال‌ يك‌ وضعيت‌ سه‌ گوش‌ ايجاد شود. در انتخاب‌ اجاق‌برقي‌ و يا اجاق‌ گازي‌ براي‌ ايجاد اين‌ مثلث‌، اجاق‌ گازي‌ را انتخاب‌ كنيد. چون‌ آتش‌ در اجاق‌ گازي‌ به‌ عنوان‌ طبيعي‌ترين‌ وسيله‌ پخت‌ و پز به‌ نوع‌ برقي‌ آن‌ برتري‌ دارد.


اگر چه‌ شايد تصوير يك‌ كلبه‌ روستايي‌ به‌ مذاق‌ بعضي‌ها خوش‌ نمي‌آيد، با اين‌ حال‌ براي‌ دوري‌ جستن‌ از حالت‌هاي‌ درخشان‌ و دكورهاي‌ فلزي‌ خشن‌، بهتر است‌ در آشپزخانه‌ از اين‌ تصاوير استفاده‌ كنيد. وسايل‌ مدرن‌ فلزي‌ و براق‌ آشپزخانه‌ اگرچه‌ تميز و درخشان‌ به‌ نظر مي‌رسند ولي‌ روي‌ نحوه‌ خوردن‌ غذا اثر استرس‌زا دارند. هدف‌ شما بايد ايجاد محيطي‌ باشد كه‌ غذا خوردن‌ در آن‌ بدون‌ مزاحمت‌ انجام‌ شود، شما بايد حداكثر مواد مفيد را از غذايتان‌ جذب‌ كنيد. بنابراين‌ سعي‌ كنيد ميز غذاخوري‌ را در يك‌ معبر پر رفت‌ و آمد قرار ندهيد يا آن‌ را در محلي‌ قرار ندهيد كه‌ درهاي‌ زيادي‌ به‌ آن‌ باز شود، اين‌ هضم‌ غذا را دشوار مي‌كند: ميز را دور از انرژي‌هاي‌ سرگردان‌ و آزاد شده‌ از كُنج‌هاي‌ تيز نگه‌ داريد. در نظر داشته‌ باشيد كه‌ خطوط‌ روان‌ قفسه‌ها، بطور زيادي‌ احساس‌ آسايش‌ را افزايش‌ مي‌دهد.
نور براي‌ هر محلي‌ اهميت‌ ويژه‌اي‌ دارد. بهتر است‌ در فضاي‌ باز و روشن‌ آشپزي‌ كنيد، بنابراين‌ آشپزخانه‌ بايد كاملاً روشن‌ باشد. نور اختصاصي‌ يا متمركز براي‌ محل‌ غذاخوري‌ بهتر است‌. شمع‌ فضايي‌ آرام‌ به‌ وجود مي‌آورد كه‌ براي‌ هضم‌ غذا مناسب‌ است‌. انتخاب‌ رنگ‌هاي‌ مناسب‌ نيز اهميت‌ فراواني‌ دارد. رنگ‌هاي‌ روشن‌تر اتاق‌ را دل‌نوازتر مي‌كنند. رنگ‌هاي‌ سبز، زرد و سفيد خوب‌ هستند ولي‌ رنگ‌هاي‌ طيف‌ قرمز در صورتي‌ مي‌تواند در فضاي‌ غذاخوري‌ به‌ كار رود كه‌ بخواهيد گفتگويي‌ هم‌ بعد از غذا انجام‌ دهيد.
توصيه‌هايي‌ براي‌ آشپزخانه‌ / غذاخوري‌

 ـ در صورت‌ امكان‌ از مواد طبيعـي‌ استـفــاده‌ كنيــد: آشپزخانه‌هاي‌ پرنور، درخشان‌ و غذاي‌ آماده‌، استرس‌زا هستند.
ـ اجاق‌، ظرفشويي‌ و يخچال‌ بايد يك‌ مثلث‌ تشكيل‌ دهند. وقتي‌ ظرفشويي‌ كنار اجاق‌ است‌، تخته‌ آشپزخانه‌ را ميان‌ آنها قرار دهيد تا تعادل‌ ميان‌ انرژي‌هاي‌ آتش‌ و آب‌ را حفظ‌ كند.
ـ در صورت‌ امكان‌ سعي‌ كنيد بيشتر از خطور نرم‌ و منحني‌ و كمتر از خطوط‌ مستقيم‌ و لبه‌هاي‌ تيز استفاده‌ كنيد، با اين‌ كار جريان‌ چي‌ را آسان‌تر به‌ طرف‌ اتاق‌ هدايت‌ خواهيد كرد.
ـ در فضاي‌ روشن‌ و باز كار كنيد و در محيط‌ آرام‌ و روشن‌ غذا بخوريد.
ـ وجود ساعت‌ در آشپزخانه‌ يا محل‌ غذاخوري‌ محيط‌ آرام‌بخش‌ و بدون‌ شتاب‌ به‌وجود نمي‌آورد.
ـ ميز غذاخوري‌ چوبي‌، احساس‌ خوبي‌ براي‌ ما فراهم‌ مي‌كند و به‌ ميزهاي‌ لبه‌تيز و شيشه‌اي‌ ترجيح‌ دارد.

به‌ تعادل‌ شكل‌هاي‌ روي‌ ميز غذاخوري‌ خود نگاه‌ كنيد: شكلهاي‌ دايره‌اي‌ نظرات‌ خلاق‌ ايجاد كرده‌ و ميز دايره‌اي‌ افراد را دور هم‌ جمع‌ مي‌كند و براي‌ يك‌ گفتگوي‌ گروهي‌ عالي‌ است‌. چيدمان‌ مرتب‌ تصاوير بر روي‌ ديوار، ما را انسانهايي‌ عملگرا مي‌كند.


يك‌ گوشه‌ آرام‌ و به‌ دور از فعاليت‌هاي‌ آشپزي‌، جاي‌ خوبي‌ براي‌ استراحت‌ و خوابيدن‌ است‌. يادتان‌ باشد كه‌ مي‌توانيد و بايد براي‌ تقويت‌ خود از نقاشي‌ استفاده‌ كنيد. در اينجا يكي‌ از تصاوير، فضاي‌ مناسبي‌ را براي‌ آرام‌ شدن‌ نشان‌ مي‌دهد.


 تصوير صفحه‌ 56
 نور كه‌ بر روح‌ بتابد، در شخص‌ زيبايي‌ پديدار مي‌شود.
 اگر در شخص‌ زيبايي‌ پديدار شود در خانه‌ هماهنگي‌ ايجاد مي‌شود.
 در خانه‌ كه‌ هماهنگي‌ باشد، در سرزمين‌ نظم‌ پديد مي‌آيد.
 اگر در سرزمين‌ قانون‌ باشد، دنيا را صلح‌ فرا خواهد گرفت‌.
 ضرب‌المثل‌ چيني‌