صفحه اصلی    تازه ها    ادبیات    تاریخ و سیاست    روانشناسی و جامعه شناسی    علوم    کودک و نوجوان    متفرقه

ناشر:سبزان
تاريخ چاپ: 1384
نوبت چاپ:اول
تيراژ:5200نسخه
قيمت: تومان
شابک: 143 – 8249 – 964

 

ترک سیگار

 

چارلز اف وترال

مترجم:طاهره فرخ رو

فهرست

عنوان                صفحه
مقدمه: پیش از ترک سیگار      7
فصل 1: ترک - سیستم ترک 15
فصل 2: چرا سیگار را ترک کنیم         25
فصل 3: چه در چنته دارید      57
فصل 4: شمارش معکوس.... 77
فصل 5: دشمن درونی..... 101
فصل 6: تعیین روز ترک سیگار  121
فصل 7: روزی که سیگار را کنار مي‌گذارید        133
فصل 8: روز ترک و بعد از آن  153

مقدمه
پیش از ترک سیگار
بعضی از مشکلات ما با وجود پیشرفت‌های علمی تازه همچنان لاينحل باقی مي‌مانند.
از زمان اولین چاپ این کتاب بیش از 20 سال مي‌گذرد و متن این کتاب از آن تاریخ به بعد بارها به روز تجدید چاپ شده است ولی با وجود تغییرات بسیاری که در این کتاب صورت گرفته سعی شده تا محتوای آن به همان شکل باقی بماند.

درسال 1979 م یعنی از بدو پیدایش کامپیوتر و اینترنت قریب به 300000 آمریکایی در اثر مصرف سیگار جان خود را از دست دادند ولی همچنـان  50  میلیـون  مرد  و  زن  امریکایی  سیگار مي‌کشیدند، البته بهای یک پاکت سیگار در آن زمان حدود 60 سنت بود. ماکروسافت با توسعه بخشیدن به پدیده جهانی کامپیوتر یک مولتي بيليونر شد و قیمت هر پاکت سیگار به سه دلار رسید و اکنون هر ساله 500000 نفر در اثر استعمال آن جان مي‌بازند؛ اما جای بسـی تعجب است که با وجود پیشرفت‌های علمی جدید که ترک سیگار را آسانتر مي‌کند همچنان 50 میلیون مرد و زن سیگار مي‌کشند. در تجدید چاپ این کتاب که اکنـون در  دسـت شمـا است بـر  اسـاس  پیشرفت‌های جدید علمی به دو پشتوانه منبع

اطلاعـات جهانـی اینترنـت و درمـان بـا جایگزین‌هاي نيكوتين اشاره مي‌شود. ما بسیار خوشحالیم که از زمان چاپ اول این کتاب (یعنی 20 سال پیش) تا به حال تقریباً 50 میلیون مرد و زن با استفاده از توصیه‌های این کتاب سیگار را ترك كردند.
ترک سیگار برای میلیونها روشنفکری نوشته شده است که به ترک این عادت منفی فکر مي‌کنند، امّا برای شروع به تلنگُري روانشناسانه نیاز دارند و به طور خاص به آن عده سیگاری‌هايی توصیه مي‌شود که مي‌دانند  سیگار کشیدن سلامت آن‌ها را به خطر مي‌اندازد و باید آن‌را ترک کنند، امّا خطرات مصرف سیگار را چندان جدی نمي‌گیرند. در تهیه این کتاب سعی شده آن‌را در قطع جیبی و به شکل یک پاکت سیگار در آوریم و امیدواریم دوستان یا کسانی که واقعاً نگران سلامتی شما هستند این کتاب کار آمد و کوچک را به شما هدیه دهند.

در هر حال این کتاب امروز دردست شما است و اگر شما خود آن را خریدهاید، نتیجه بهتری خواهیـد گرفت؛ چون در واقع با خرید این کتاب نشان داده‌اید که به سلامت خود بسیار علاقه‌مندید و به طور جدی‌تر مراحل ترک  سیگار را دنبـال خواهید کرد، امّا شاید این سوال به ذهن شما راه یابد که آیا این کتاب موثر  است؟ یا

اینکه آیا توضیحات این کتاب  به حد کافی در ترک سیگار به شما کمک خواهد كرد؟ پاسخ ما به شما این است که "بله" صد در صد از این کتاب جواب خواهید گرفت.
ما در این کتاب طرحی موثر اما بسیار ساده به شما ارائه مي‌دهیم تا بتوانید عادت مصرف سیگار خود را ظرف یک هفته کنـار بگذارید، اما باید با اشتیاق تمام به توصیه‌های ساده و قابل درک ما بـا دقت و جزء بـه جزء عمل کنید.

طرح و قطع این کتاب طوری طراحی شده  که به راحتی مي‌تواند  جایگزین  سیگار  شما شود، طوری که هر کجا بروید مي‌توانید آن‌را در کیف، جیب بلوز، کت یا هر جای دیگر همراه خود نگه دارید! و بدین شکل وقتی طبق عادت دست خود  را  به  سوی سیگار مي‌برید کتابی خواهید یافت که با راهکارهای مفید خود سیگار کشیدن شما را به تعویق مي‌اندازد و بالطبع بدون ایجاد کوچکترین ناراحتی، از کشیدن سیگار بعدی خود نیز صرف نظر خواهید کرد. بهتر است این مطلب را هم در نظر داشته باشید که از این کتاب کوچک نباید انتظار داشت همانند کتاب‌های حجیم‌تر مملو از درازگویی و تفاصیل طول و دراز باشد. حتی در  این کتاب از زیر نویس، ضمیمه کتاب، فهرست یا کتاب‌های وابسته نیز خبری نیست و تنها  چیزی  که  شما 

در این کتاب مي‌بینید حقایقی است که به‌طور ساده و بدون تفصیل به آن‌ها اشاره شده است. من به همین دلیل نحوة مطالعه این کتاب را به خود شما واگذار مي‌كنم و دستورالعملی  برای آن توصيه نخواهم کرد چون این کتاب حتی دریک نشست هم قابل مطالعه است و دیگر احتیاجی نیست تا زمان مشخصی را برای مطالعۀ بخشی از آن مانند روزی یک فصل، هفته ای20 صفحه و غیره، درنظر بگيريد. پس این کتاب را هر زمان که دوست دارید مطالعه کنید، فقط از همین حالا خواندن را شروع کنید و بعد‌ها هم مرتباً آن‌را مرور کنید.
گام‌های اساسی این کتاب، بارها و بارها به‌وسیله انجمن  سرطان  امریکا -  اتحادیه ريه امریکا، اتحادیه قلب امریکا و دیگر سازمان‌هاي بهداشتی  پیشرو  در  جهان  مورد تايید قرار گرفته است.
به علاوه تاثير عملي اين طرح هم برای من و هم برای میلیونها سیگاری دیگرکه سیگار را کنار گذاشته‌اند نیز ثابت شده و حتماً به همین شکل مي‌تواند شما را به سوی ترکی پایدار یاری کند. موفق باشید.


 

1
ترک سیگار: سیستم

یکی از بزرگترین موانع ترک سیگار این است که بیشتر روش‌هایی که تابه‌حال به این منظور ارائه شده، طولانی مدت و پیچیده‌اند، به علاوه برای ترک آگاهانه بايد حداقل یک کتاب را مطالعه کرد، اما اکثر کتاب‌های موجود آنقدر حجیم هستند که گاهی

افراد آن‌را نیمه کاره رها مي‌کنند یا متاسفانه عده‌اي دیگر با مطالعه آن کتـاب‌ها به کشیـدن سیگار تحریک مي‌شوند. از اینرو ما تمام آن مراحلی را که برای ترک لازم است و تا به‌حال به آن توصیه و عمل شده یا شاید در کتاب‌های بزرگتر نیز به بعضی از آن‌ها  اشاره  شده  باشد در این کتاب کوچک به اختصار در 5 مرحلۀ سادۀ  سيگار، سیگار، بنگ، بنگ، بنگ خلاصه مي‌کنیم.
این پنچ مرحلۀ  ترک عبارتند از:
1- انگیزۀ ترک سیگار را برای خود مشخص کنید.
2- سیگارهای مصرفی خود را به نسبت اهمیتی که در سبک زندگی شما دارند درجه بندی کنید.
3- میزان مصرف سیگار خود را به‌طور تدریجی کاهش دهید.
4- سیگار را کاملاً  کنار بگذارید.
5- برای جلوگیری از عدم مصرف مجدد سیگار با استفاده از یک سری راهکارهای پیشنهادی از خود محافظت کنید.
طبیعی است که شما برای ترک آگاهانۀ مصرف سیگار بایـد سیستم را به‌طور کامل درک کنیـد.

مرحلۀ یک
انگیزۀ ترک سیگار را برای خود مشخص کنید:

ما ایمان داریم که دلایل شما برای ترک سیگار، موفقیت شما را در کنار گذاشتن سیگار تضمین مي‌کند. به عبارتی اگر انگیزۀ شما خانم یا آقا برای ترک،

سطحی، غیر منطقی، یا از روی اجبار باشد، هر اندازه هم که تلاش كنید نمي‌توانید روند سخت ترک سيگار را پشت سر بگذارید.
در حقیقت ما با این کتاب به شما کمک مي‌کنیم تا انگیزه و تصمیم خود را برای عدم مصرف سیگار قطعیت بخشید. شاید تا به‌حال هیچگاه به‌طور جدی به انگیزه ترک خود  فکر نکرده باشیـد، اما بهتـر است برای دستیابی به یک زندگی سالمتر و پربارتر تصمیمی هوشیارانه‌تر اتخاذ كنيد.

 

مرحلۀ دو
سیگارهای خود را درجه بندی کنید:
بعضی از ما با وجود دلایل علمی متعدد که به شدت مصرف سیگار را  طرد مي‌کند، فکر مي‌کنیم اين کار مسئله‌اي کاملاً  شخصی است و بنا بر منطق خاص خود همچنان به مصرف سیگار ادامه مي‌دهیم. از اینرو بهتر است برای شروع، نوبت‌های سیگارهایی که طی چند روز اخیر استفاده کرده‌اید را بر اساس  تاثیری که بر سبک زندگی شما مي‌گذارد رده بندی کنید.
این رده‌بندی، وابستگی شما را به نوبت مصرف هر سیگار مشخص مي‌کند و به این ترتیب بهتر مي‌توانید به شکلی کم ضررتر اعتیاد خود را به آن نوبت خاص کاهش داده و یا برطرف کنید.
مرحله سه

سیگار خود را به شکلی

پایدارو به تدریج کاهش دهید:
کلید موفقیت بیشتر افراد درترک سیگار، کاهش تدریجی مصرف آن است. زيرا بدن فرد سیگاری به مرور زمان به مصرف بیشتر سیگار عادت مي‌کند پس به طور طبيعي برای ترک آن باید به شکلي تدریجي مصرف آن‌را کاهش داد.

مرحله چهار

پاک شدن!

روز ترک یا روزی که پاک مي‌شوید را مي‌توان با توجه به تعداد سیگاری که  روزانه مصرف مي‌کنید یا میزان علاقه شما به ترک سریع آن، یک هفته بعد از حالا (یا یک هفته بعد از زمانی که برای شروع این برنامه مصمم مي‌شوید) یا چند ماه دیگر پیش بینی کرد.

مرحله پنج
ترک ماندگار:
در این مرحله به یکی از مهمترین مراحل ترک سیگار یعنی پاک باقی ماندن اشاره می‌شود.
زيرا بعضی تفکرات و وسوسه‌های نامعقول در زمان ترک، شما را به مصرف مجدد سیگار سوق خواهد داد.
من می‌خواهم برای مقابلۀ بهتر شما در برابر  چنین  تفکرات  نامعقول  و  پاك  ماندن  شما، بعضی از اطلاعات لازم را دراختیار تان بگذارم به شكلي كه شما با انجام برخی فعالیت‌های بدنی و ذهنی در برابر وسوسه‌های خطرناک مصرف مجدد سیگار مقاوم شوید.

بعد از آنکه سیگار را کاملاً کنار گذاشتید تنها کمتر از یک هفته احساس نیاز به مصرف سیگار در شما  فروکش کرده و چنان به زندگی سـالم و شـاد خود عادت مي‌کنید که تلاش برای ترک سیگار را کاملاً  ارزشمند خواهید یافت.
در حقيقت احساس پیروزی، رهایی و تسلط بر خویش در زندگی را به شکلی تازه حس خواهید کرد و در نهایت به درجه ای می رسید که امید وارانه و برای همیشه از اسارت مصرف سیگار رها مي‌گردید.
ترک سیگار به همین سادگی است و این مراحل ساده را نباید پیچیده کرد یا سخت گرفت پس هميشه این کتاب کوچک را درجیب بلوز یا کیف دستی خود به همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید  به سهولت به آن رجوع کنید.


 

2
چرا  ترک؟

توجه به این حقیقت که ترک سیگار حداقل به طور موقت بسیار ساده است یکی از نکات کلیدی این بخش از روش ترک است. شاید تا به حال بارها سیگاررا کنار گذاشته باشید، امّا متاسفانه آگاهانه یا نا آگاهانه مجدداً  به مصرف آن روی آورده‌اید. شاید هم بعضی از

 

اطرافیان شما این تجربه را بارها پشت سر گذاشته باشند. بهتراست بدانید که مي‌توان برای چند ساعت، چند روز و حتی چندین هفته یا ماه سیگار را مصرف نکرد، اما کنترل ترک آن برای مدت زمان طولانی‌تر مثل دو- پنج یا ده سال بسیار مشکل‌تر است.
البته موفق بیرون آمدن از این آزمون یا شکست خوردن در آن، چندان به صداقت تصمیمی که فرد برای ترک سيگار مي‌گیرد یا اعتبار دلایل او برای ترک ربطی ندارد بلکه به قوت و بخصوص ایمان وی به دلایلش وابسته است.
همیشه به هنگام ترک درجنگ اجتناب ناپذیر میان میل شدید به مصرف سیگار از طرفی و رسیدن به زندگی سالمتر که در طولانی مدت و بعد از ترک نصيب فرد مي‌شود از طرف دیگر، اگر تعهد فرد کمرنگ شود تمنای مصرف سیگار غالب خواهد شد.
البته در فصل بعد بیشتر راجع به این مسئله صحبت خواهیم کرد، اما حالا و در این مرحله باید گفت که دلایل شما برای ترک بسیار مهم و اساسی است یعنی اگر دوست دارید سیگار را با موفقيت کنار بگذارید باید دلایل شما محکم و قاطع بوده و با تعهد عمیق و حقیقی اقدام به ترک کنید. از اینرو پيش از آنکه علت ناکامی شما را در ترک بررسی کنیم، سعی داریم دلایل شما بـرای ترک را با تاكيد بيشتري دنبال كنيم.

مرگ یا زندگی

اگر دلایل چندانی برای ترک سیگار نداشته باشید کافی است هنگام خریدهر پاکت سیگار یا روشن کردن هر نخ آن، این هشدار را جدی بگیرید.
 جراحان عمومی هشدار مي‌دهند: سرطان ریه، بیماري‌های قلبی و عروقی، آمفی زم (انتفاخ ) و احتمال بروز مشکلات حاملگی از عوارض مصرف سیگاراست.

عوارض مخرب مصرف سیگار آنچنان و اضح است که نیازی به اثبات صحت آن‌ها نیست. اما تا کنون مطالعات بسیاری این عوارض را تایید کرده‌اند، طوری که تمام آژانس‌های بهداشت جهانی و حتی شرکت‌های اصلی تولید تنباکو همگی براثرات کشندۀ سیگار متفق‌القول هستند. طبق آمار دفتر خدمات بهداشت عمومی هر ساله حدود 500000 امریکایی با بیماری‌های سرطان ریه، ناراحتی قلبی، آمفي‌زم و دیگر بیماری‌های ناشی ازمصرف سیگار جان خود را به‌طور ناگهاني ازدست مي‌دهند. این رقم بسیار بیش‌تر از کشته شدگاني است که امریکا در طول تاريـخ درتمام جنگ‌های خود داشته است! 

انجمن ریـه امریکا مدعی است، بیش از میلیونها نفر با دستگاه تنفسی ازکار

افتاده و قلب‌های بیش از حد خسته با ناراحتي زندگی مي‌کنند.

سرطان ریه
مصرف سیگار عامل اصلی سرطان ریه است و طبق آمار انجمن سرطان امریکا سالانه بیش از 100000 نفر دراین کشور بر اثر مصرف سیگار و ابتلا به سرطان ریه ناشی از آن، جان خود را از دست مي‌دهند.
قریب به اتفاق 90 درصد از مردان و 70 درصد از زنان در اثر استعمال  دخانیات به سرطان ریه مبتلا مي‌شوند و متاسفانه باید گفت مرگ با سرطان ریه بهتراز سوختن و ساختن با این بیماری است. البته طبق آمار، این بیماری حدود 92 درصد از مردان و 88 در صد از زنان را به کام مرگ مي‌کشاند.
خطر مرگ ناشی از سرطان ریه در افرادی که به‌طور متوسط سیگار مي‌کشند ده برابر غیرسیگاری‌ها است و در کسانی که  از سنين نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کرده‌اند تا 19 برابر افزایش مي‌یابد و این خطر درکسانی که روزانه بیش از یک پاکت سیگار مصرف مي‌کنند نسبت به افراد غیر سیگاری به 20 برابر مي‌رسد.

 انجمن سرطان برای اولین بار در تاریخ، سال 2001 برآورد کرد که میزان مرگ ناشی از سرطان ریه در زنان نسبت به دیگرانواع سرطان بجز سرطان سینه، رتبة اول را دارد. این بیماری در زنان از سال

1950 افزایشی معادل 45 درصد داشته طوری که امسال حداقل 73020 زن در اثر سرطان ریه خواهند مرد.
استفاده از سیگار علاوه بر اینکه عامل بروز سرطان ریه مي‌شود درصد بروز ابتلا به دیگر سرطان‌ها، مانند سرطان دهان، حنجره و نای را نیز بالا مي‌برد به علاوه سیگار از عوامل شایع بروز سرطان مثانه و کلیه نيز به شمار مي‌آید.

آمفی زم
یکی دیگر از بیماری‌های مزمن ریوی که ششها را از کار مي‌اندازد انتفاخ است. این بیماری سالانه باعث مرگ بیش از 80000 مرد و زن مي‌شود. و البته 80% این مرگ به علت مصرف سیگار مي‌باشد. اختلال آمفی‌زمِ ناشي از مصرف سیگار که به  مرگ یا فلج ریه منتهی مي‌شود سالانه بیش از 30000 تن را به کام مرگ مي‌کشاند.
این بیماری به بلع غیرعادی و خرابی نسج ریه مي‌انجامد. در واقع نتیجۀ فیزیولوژیكي مصرف سیگار تنگ شدن مجاری تنفسی است، که با این شرایط ششها نمي‌توانند اکسیژن هوا را به خوبی جذب کرده و آن را به خون انتقال دهند. به عبارتي نفس کشیدن با چنین ریه‌اي مانند نفس کشیدن در بالای کوه اورست است.

ریه‌ها در اثر بیماری انتفاخ نهایتاً خاصيّت ارتجاعی خود را از دست داده و فلج  مي‌شوند طوری که نفس کشیدن فرد

با درد بسیار همراه مي‌گردد ولي از آنجا که نمي‌توان بافت تخریب شدۀ شش را به هیچ وجه تعویض کرد، راه بهبود و علاجی برای این درد پیدا نشده است. و بالطبع پیشرفت آرام و پیوسته اين بیماری عملکرد تنفسی قربانی خود را فلج ساخته و او را مجبور مي‌کند تا برای سال‌های طولانی با درد نفس بکشد و نهایتاً مرگ چنین فردی حاصل فشاری است که طی این مدت به قلب او وارد آمده و قلب خستۀ او را از کار مي‌اندازد.
مصرف سیگار حتی عامل بروز زخم‌های دستگاه گوارش، اختلالات معده و بیماری لثه نیز مي‌شود.

مراقب قلب باشید

علت اصلی مرگ اکثر زنان و مردان سیگاری ناشی از سكته  و حملات قلبي است که میزان آن متناسب با مصرف سیگار بالا مي‌رود. طبق آمار سالانه حداقل 180000 امریکایی در اثر بیماری قلبی - عروقی

ناشی از مصرف سیگار جان خود را از دست مي‌دهند.
احتمال بروز سکته بین مردان میانسال سیگاری با سابقۀ مصرف شدید دو برابر غیر سیگاری‌ها است و خانم‌هايی که روزانه یک پاکت سیگار مصرف مي‌کنند 5 برابر زنان عادی در معرض حملات قلبی قرار مي‌گیرند.
مرگ و میر مردان سیگاری بين 45 تا 54 ساله سه برابر بیشتر از غیر سیگاری‌ها است و آمار مرگ زنان سیگاری در همین سن نشان مي‌دهد، آن‌ها نیز چهار برابر مردان سیگاری در معرض خطر سکته قرار دارند.
مطالعات اخیر نشان مي‌دهد که مرگ و میر ناشی از حملات قلبی در مردان با توجه به سن و میزان مصرف سیگار آن‌ها 50 تا 200 % بیشتر از غیر سیگاری‌ها است. و بدتر اینکه مصرف سیگار برای آنان که مستعد بیماری كُرونري شريان هستند، خطر بیشتری دارد. مانند افراد با فشار خون بالا، یا چربی خون بالاو کسانی که علائم سختی شریان در آن‌ها بروز کرده یا آنهایی که سابقۀ سکته یا حملات قلبی در خانواده خود داشته‌اند.

سیگار و حاملگی
امروزه، مطالعات نشان مي‌دهد که مصرف سیگار علاوه بـر بـه خطر انداختـن سلامتـي شما، سلامت جنین شما را نیز تهدید خواهد کرد.

از حدود 15 میلیون زن

امریکایی در سنین باروری، خانم‌هایی که در طول دوران بارداری سیگار مصرف مي‌كنند بیشتر در معرض خطر سقط جنین یا به دنیا آوردن بچۀ مرده، نارسایی جفت و وضع حمل زودرس مي‌باشند و نوزاد این زنان معمولاً با وزنی کمتر از حد طبیعی به دنیا مي‌آید و یا گاهی مبتلا به بیماری‌های تنفسی حاد یا کشنده مي‌شوند. در حقیقت یکی از جراحان عمومی امریکا گزارش مي‌کند که آمار مرگ جنین‌ها و نوزادان تازه متولد شدۀ زناني که در دوران بارداری سیگار مي‌کشیدند تا حدود 28 الی 60 درصد افزایش داشته است.
مرگ ناشی از استنشاق دود ناخواستۀ سیگار
دود سیگار افراد سیگاری، زندگی اطرافیان آن‌ها را نیز به خطر مي‌اندازد، انجمن بهداشت جهانی اعلام مي‌دارد حتي دود سیگاري که وارد ریۀ افراد غیر سیگاری مي‌شود، سالانه موجب مرگ 5000 نفر مي‌شود. به علاوه دود سیگاری که به طور ناخواسته وارد ریه افراد مي‌شود از عوامل ایجاد بیماری قلبی، آسم شدید و آسیب رسیدن به دستگاه گردش خون به حساب مي‌آید

به عنوان مثال گارسون‌ها حداقل 50 % بیش از افراد ديگر مستعد سرطان ریه هستند. زیرا دائماً در معرض دود سیگار بعضی از مشتریان سیگاری خود قرار مي‌گیرند. اگر در

خانه‌اي شوهر سیگاری باشد، همسر غیر سیگاری او دو برابر وی احتمال ابتلا به سرطان ریه را در خود نشان مي‌دهد.
در واقع زنان غیر سیگاری که شوهران آن‌ها سیگار مي‌کشند در مقایسه با زنانی که شوهران آن‌ها سیگار نمي‌کشند 30 % بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. به همین ترتیب خطر بروز این بیماری در غیر سیگاری‌هایی که با فرد سیگاری پر مصرف ازدواج مي‌کنند در مقایسه با آن‌هایی که با فرد غیرسیگاری ازدواج مي‌کنند دو تا سه برابر افزایش مي‌یابد.

استعمال دخانیات کشنده است
بر روی هر پاکت سیگار جمله‌اي به چشم مي‌خورد که خلاصۀ تمام گفته‌ها و خط پایان مصرف سیگار است. آن جمله  مي‌گوید: "دخانیات عامل اصلی سرطان و برای سلامتی مضر است" البته خطر مصرف سیگار با افزایش زمان ومصرف بیشتر آن افزایش خواهد یافت حتی مطالعات علمی متعدد ثابت مي‌کند که مصرف سیگار بسیار بیشتر از آنچه که سیگاری‌ها  خود تایید مي‌کنند به مرگ فرد و از کار افتادگی ریه منتهی مي‌شود.

شروع تازه زندگی

با ترک سیگار ظاهري بهتر و بدني سالم‌تر خواهيد داشت. زیرا تنها 20 دقیقه بعد از ترک، فشار خون شما پایین آمده و دمای

دستها و پاهای شما به حد طبیعی خواهد رسید.
بعد از تنها 24 ساعت ریسک حملات قلبی شما کاهش مي‌یابد. و سه ماه پس از ترک، گردش خون شما بهبود خواهد یافت و عملکرد ریه تا 30 % افزایش مي‌یابد.
در طول یک سال خطر كُرُونِري بیماری قلب در شما نسبت به یک فرد سیگاری نصف مي‌شود.
شما بعد از ده سال ترک به عنوان یک غیر سیگاری نسبت به کسی که سيگار مصرف مي‌كند، خطر ابتلا به سرطان ریه را به نصف خواهید رساند.
15 سال بعد از ترک در صد بروز خطر کرونری بیماری قلب برای شما همانند کسی خواهد شد که هرگز سیگار مصرف نکرده است، اما اگر همچنان به مصرف سیگار ادامه دهید خطر ابتلا به سرطان ریه، بیماری قلبی، آمفی زم، برونشیت مزمن و دیگر بیماری‌های سرطان زا را تا پنج، ده و حتی دوازده مرتبه افزایش خواهید داد.
از نظر پزشکی دلایل متعددی برای ترک سیگار ارائه شده و مزایای ترک آن در هر دو مرحلۀ کوتاه مدت و بلند مدت قابل توجه است. پس ترک را از همین حالا شروع کنید.

احساس خوب بعد از ترک را از خود دریغ نکنید
شاید شما دلایل دیگری نیز برای ترک سیگار در نظر داشته باشید، به عنوان مثال وقتی سیگار نکشید طعم حقیقی مواد غذایی را بهتر حس خواهید کرد حتی حس بویایی شما بهتر و قوی‌تر خواهد شد و دیگر از آن سرفه‌های خشک و تک‌تک، بی‌حسی وحشتناک، سردردهای مخصوص سیگاری‌ها، تنگی نفس، دندان‌هاي زرد و سياه و سرانگشتان زرد رنگ شما خبری نیست.
در حقیقت شما با ترك سیگار، برای تمام اعضای بدن مثل قلب، معده، ریه، بینی و گلوی خود اهمیت بیشتری قائل خواهید شد.

به این ترتیب با

احترامی که به بدن خود مي‌گذارید، دلیل محکمی برای تداوم ترک خواهید یافت اگر استدلال‌هاي ديگر برای شما رنگ باخته‌اند، بهتر است دلايل ديگري را كه براي شما ارزش دارند، به اجمال بررسي كنيم.

 

(جای شکل)

 


ارائه الگویی مثبت
نباید اثرات منفي دود سیگار را دست کم بكيريد، پس با ترک سیگار الگوی بدي که از خود در نظر فرزندان، همسر، دوستان و اطرافیان خویش ساخته‌اید را از ميان بردارید تا دیگر بوی بد سیگار شما، سبب آزار آن‌ها نشود. مطالعات نشان مي‌دهد که اگر یکی از والدین سیگار بکشد احتمال سیگاری شدن فرزندان آن‌ها دو برابر خواهد شد و اگر پدر و مادر هر دو سیگاری باشند این احتمال به سه برابر مي‌رسد.

پس‌اندازی تازه

شما با ترک سیگار، در واقع دیگر هزینه‌اي از جیب خود برای خرید آن پرداخت نمي‌کنید و بدین شکل بعد از چند سال مبلغ قابل توجهی از پول شما پس‌انداز خواهد شد. طبق بررسی‌های انجام شده در امریکا کسانی که سیگار را کنار گذاشته‌اند ماهانه

100 تا 150 دلار و شاید هم بیشتر از هزینۀ مصرفی خود كاسته‌اند.
بعضی از شرکت‌هاي بیمۀ بخصوص، نرخ بیمه خودپرداز وبیمه عمر را برای غیر سیگاری‌ها تا در صدی کاهش مي‌دهند در حالی که شرکت‌های بیمۀ تندرستی معمولاً از بیمه کردن افراد سیگاری مزمن امتناع مي‌کنند.
شاید این برخورد، دلیلی دیگر برای كنار گذاشتن سیگار شما باشد.
البته من مطمئنم که شما ارزش سلامت و زندگی خود را با ارزش پس‌انداز پول برابر نمي‌کنید، امّا برای محترم شمردن ایده و باور شما باید گفت اگر این علت هم بتواند انگیزۀ ترک سيگار شما باشد خود دلیل موجهی به شمار مي‌آید.

و بالاخره رهایی
اگر هیچ یک از دلایل فوق نتوانند انگیزه‌اي برای ترک سيگار شما باشد، شاید حس عمیق تمایل به رهایی از این عادت، بتواند انگیزه‌ای برای ترک شما باشد.
عدۀ زیادی از مردم به جهت اعتیاد دائمی خود که تابه‌حال، براي هفته‌ها و سال‌های طولانی هر شب و روز با آن دست به گریبان بوده‌اند خسته شده و در پی فرصتی هستند تا از وابستگی به کبریت، فندک، زیر سیگاری، سیگار و تمام ملزومات آن رهایی یابند و به این صورت بتوانند در زندگی خود فارغ از قوانین و مقررات مصرف سیگار و ممانعت‌های تنبیهی آن در همه جا حضور پیدا کنند.

در حقیقت جمعیت غیر سیگاری جامعه شدیداً افراد سیگاری را محدود مي‌کند. طوری که قانون امریکا مصرف سیگار را در کلیه اداره‌های دولتی خود ممنوع کرده و این محدودیت، صدها هزار کارمند معتاد به سیگار اداره‌هاي دولتی را وادار مي‌کند تا در ساختمان اداری خود به گوشۀ دنجی پناه برده و سیگار بکشند که این

خود مشتی است نمونۀ خروار. به این ترتیب مقررات رایج منع سیگار، سیگاري‌ها را از جامعه دور مي‌سازد.
بدین شکل شما با ترک سیگار خود برای همیشه از چنین محدودیت‌هایی رهایی خواهید یافت. فقط گاهی به یاد مي‌آورید که به چه عادت نا مطلوبی معتاد بودید. آیا آن شب سرد زمستانی را به خاطر دارید که در دمای چند درجه زیر صفر براي تهیه سیگار مجبور شدید به زحمت چندین خیابان را پیاده، پشت سر گذاشته و خود را به داروخانه برسانیدو دیدید كه فروشگاه در آن ساعت شب تعطیل است ناچار دست خالی و به این امید به خانه باز گشتید تا در زیر سیگاری، ته سیگارهای به جا مانده و قابل استفاده را پیدا کرده و بکشید ولی همسر شما قبلاً آن‌ها را خالی کرده بود. حتی سعی کردید با کندوکاو در سطل ته‌سیگارهای باقی مانده را پیدا کنید، امـّا تفالۀ چای روی آن، سیگارها را خیس و غیر قابل مصرف ساخته بود؟

بسیاری از ما در شرایطي قرار داشتیم که به رغم نیاز شدیدمان به کشیدن سيگار با ناکامی مواجه شدیم. پس با زیر پا گذاشتن قوانین و وجدان خود سعی کردیم به هر شکل این اعتیاد را ارضا کنیم. به همین دلیل بسیاری از سیگاری‌ها برای رهایی از وابستگی شدید خود به مصرف

سیگار تصمیم به ترک مي‌گیرند. در هر حال باز هم توصیه من به شما این است که ترک  را بر مبنای دلایل محکم و قوی خود و ایمان قلبی به آن دلایل آغاز کنید.
دلایل خود را بنویسید
دلیل شما برای ترک چیست؟ برای شناخت دليل مورد نظر خود برای ترک سیگار، بهتر است با تهیه لیستی دلایل خود را بنويسيد. به عبارتی انگیزه‌های خود را به طورکامل و بدون از قلم انداختن جزئی‌ترین مورد در صفحات آخر این کتاب یادداشت کنید.
با یادداشت حداقل ده مورد، علت‌ها را بر اساس اهمیتی که دارند رده بندی کنید، شاید به نظر شما حفظ سلامت بدن در اولویت باشد و یا شاید مهم‌ترین دلیل شما این است که بتوانید برای فرزندان خود الگوی بهتري باشید.
نهایتاً با ارجحیت دادن به دلایل خود، سه دلیل اول را بر روی کارت یا  برگه‌اي  کوچک یادداشت کنید طوری که بتوانيد آن‌را در زیر کاغذ سلفون پاکت سیگار خود جای دهید. سپس دیگر دلایل باقی مانده را بر پشت کارت نوشته و نگه دارید.
با تهیه چنین کارتی، هر زمانی که مي‌خواهید سیگار بکشید، مي‌توانید لیست خود را مرتباً مرور کنید. حتی توصیۀ من به شما این است که آن را چنان به ذهن بسپارید تا ملکۀ ذهن شما شود.

اگر دلایل مورد نظر شما در عبارات ساده خلاصه شوند، نتیجۀ به دست آمده مطلوب‌تر از زمانی خواهد بود که قصه‌های ترسناک بسازید یا دلایل خود را به شکل عبارات تطبیقی آماری فهرست کنید. به عنوان مثال یکی از دوستان سیگاری من که به سلامت بدن خود اهمیت بسیار مي‌داد، به هنگام ترک سيگار خود تنها این عبارت را نوشت که "من مي‌خواهم آنقدر عمر کنم تا هر تابستان از سرگرمي‌های این فصل و قایقرانی لذت ببرم" دوست دیگری در یادداشت خود نوشت: "مي‌خواهم از اسارت سیگار‌ رهایی یابم"
شما هم عیناً به همین شکل بنویسید كه چرا به دنبال زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری هستید؟
جمله‌های زیر چند نمونه از این سری است:

  • من مي‌خواهم الگویی مناسب برای فرزندان خود باشم.
  • من مي‌خواهم آنقدر سالم و سرحال باشم تا از زمان بازنشستگی خود به قدر کافی لذت ببرم.
  • دوست دارم با نخریدن سیگار سالانه حداقل 300000 تومان پس‌انداز كنم تا با آن چند دست لباس نو بخرم.
  • دیگر نمي‌خواهم بردۀ سیگار باقی بمانم.
  • دیگر از سرفه‌های ناشی از مصرف سیگار خسته شده ام.
  • من آنقدر زندگی خود را دوست دارم که حاضرم به خاطر آن سیگا ر را کنار بگذارم.
  • سیگار نفرت انگیز است.
  • مي‌خواهم از اسارت سیگار رهایی یابم.
  • دوست ندارم زودتر از موعد مقرر زندگی خود را از دست بدهم.

هر دلیل دیگری را هم که به نظرتان مي‌آید و واقعاً مورد توجه شما است بر پشت برگۀ خود اضافه کرده و مرتباً دو طرف برگه و لیست را مرور کنید.

بعضی از دلایل خود برای ترک سیگار را بر روی تکه کاغذ‌های مقوایی چسبانده و آن‌ها را در قسمت‌هایی از خانه یا محل کار خود که بیشتر

در معرض دید قرار دارد، به طور پراکنده نصب کنید. مثلاً اگر یک کارت را در دفتر کار خود کنار تلفن بگذارید یا در خانه نزدیک محل همیشگی سیگار کشیدنتان قرار دهید، اثر این کارت‌های یادداشت کوچک در کاهش مصرف سیگار شما بازتاب بهتري خواهد داشت.
البته گاهی به علت فشارهای کاری روزانه، ذهن ما درگیر مسائل یکنواخت و متداول زندگی مي‌شود طوری که سلامت و تندرستی ما تحت الشعاع قرار گرفته و دیگر وقتی برای فکر کردن به این مسائل نخواهیم داشت. پس مراقب باشید تا  مسائل و مشکلات روزمره، شما را از توجه به سلامت خود غافل نسازد.
ولي اگر دلایل شما برای ترک سیگار کاملاً آگاهانه و محکم باشد همیشه و بخصوص زمانی که میل به سیگار پیدا مي‌کنید، این دلایل در ذهن شما تداعی شده. و به اين شكل مي‌توانيد برای پیوستن به جمع بزرگ و روبه رشد ترك كننده‌هاي سيگار، گامي محکم‌تر برداريد.