صفحه اصلی    تازه ها    ادبیات    تاریخ و سیاست    روانشناسی و جامعه شناسی    علوم    کودک و نوجوان    متفرقه

ناشر:سبزان
تاريخ چاپ: 1384
نوبت چاپ:اول
تيراژ:1200 نسخه
قيمت: تومان
شابک: 3 – 39 – 8249 – 964  

 

آموزش كاريابي

رمز موفقيت در كاريابي

سهراب قاسمي

نابـرده رنج گنـج ميسر نمي‌شــود

مـزدآن گرفت جان برادر كه كار كرد

فهرست مطالب

عنوان                             صفحه
· سخني با خوانندگان............... 9
1- ازكجا شروع كنيم؟.............. 11
2- آموزش كاريابي................. 15
3- اهميت كار چيست؟............... 17
4- تفاوت بين كار و شغل........... 21
5- اولين گام انتخاب اول......... 23
6- چرا كار را در پائين ترين سطح انتخاب كنيم؟   25
7- راه‌هاي به دست آوردن كار انتخابي اول    27
8- فراهم كردن شرايط لازم براي يافتن كار اول     28
9- رمز و راز موفقيت در محيط كار.. 33
10- پرسش و پاسخ.................. 35

سخني با خوانندگان
با نام و ياد خدا كه سر منزل مقصود را رسيدن به كمال الهي قرار داد و انسان با تـوكل بـه نيـروي لايزال الهـي است كه مي‌توانـد به اين مهم دست يابـد، و يقيـن داريـم كه هدايت و حمايـت ما در دستـان اوست و اگر او هدايتگر و حامي ما انسان‌ها نباشد، بي شك در دره عميق سرگرداني زندگي گمراه خواهيم شد.
خداوند را سپاس مي‌گويم كه در راستاي كمك به همنوع، ما را ياري و مدد فرمود تا در جهت محور انسان دوستي و مهر آفريني و ياري رساندن به نيازمندان جامعه، قدمي را هرچند ناچيز بردارم، اميد است تا با كمك و همراهي او و حمايت‌ها و راهنمايي‌هاي همه عزيزان و سروراني كه در جهت تكميل، تائيد و گسترش اين طرح ما را مورد حمايت و هدايت خود قرار مي‌دهند، بتوانم گامي مفيد و موثري را براي مردم اين مرز و بوم بردارم.
به‌دنبال سياست‌هاي دولت محترم جمهوري اسلامي ايران در راستاي ايجاد و خلق طرح‌هاي اشتغال‌زا و حمايت و پشتيباني از آن، و نياز بي چون و چراي جامعه و خيل عظيم بيكاران و مشتاقان، بر آن شدم تا طرحي را براي بهبود روند اشتغالزايي و رفع مشكل بيكاري به صورت آموزشي به اجرا در آورم.
اين طرح كه حـاصل جمع آوري اطلاعات و تجربيات به دست آمده طي ساليان متمادي در بازار كار است، سعي بر آن دارد تا در اختيار نيازمندان جامعه قرار گيرد تا در جهت رفع مشكل بيكاري به عنوان يك معظل بزرگ اجتماعي، اقدامي عملي و كاربردي را به اجرا بگذارد.
بي‌شك اجراي اين طرح نتايج چشمگير و شگفت انگيزي به همراه داشته و بسياري از مشكلات جامعه و افراد را كه ناشي از بيكاري و نداشتن كار است، برطرف خواهد ساخت. لذا انتظار مي‌رود تا با حمايت‌ها و پشتيباني از اين طرح، در برطرف كردن مشكل بيكاري جوانان و معظل بزرگ جامعه سهيم باشيم.

                      با آرزوي توفيقات روز افزون
سهراب قاسمي
ghasemysohrab@yahoo.com.

 

 

 

1

از كجا شروع كنيم؟
اولين سئوالي كه ذهن ما را براي يافتن كار به خود مشغول مي‌دارد اين است كه چه كاري را انجام دهم؟ و از كجا شروع كنم؟
و اين سئوالي است كه در ميان همه افراد، اعم از تحصيل كرده، دانشگاهي و بيسوادترين فرد جامعه مطرح مي‌شود. و سئوالاتي از اين دست كه:

 1. از كجا شروع كنم؟
 2. از كجا كار مورد نظر خود را پيداكنم؟
 3. چگونه مي‌توانم به اهداف و خواسته‌هاي خود دست يابم؟
كار من چه باشد و چه كاري را
 1. انجام دهم؟
 2. چگونه مي‌توانم پي ببرم كه به چه كاري علاقه مند هستم؟
 3. چرا به هر كجا مي‌روم به در بسته مي‌خورم؟
 4. چرا نمي‌توانم كاري پيدا كنم؟

و از اين دست مطالب كه فرد را درگير خود مي‌كندكه:

 1. كاش مي‌توانستم كاري پيدا كنم.
 2. كاش مي‌توانستم حقوقي بگيرم.
 3. كاش دستم توي جيبم مي‌رفت.
 4. البته مي‌دانيم كه اين اي كاش‌ها و افسوس‌ها نتيجه‌اي ندارد مگرايجاد دلسردي، ياس و ناميدي.

 در اين وضعيت است كه اگر ظرف وجودي افراد كم عمق و سطحي باشد به مسير‌ها و جهت‌هاي نامناسب اجتماعي سوق پيدا مي‌كنند و تا به خود بيايند مي‌فهمند كه كار از كار گذشته و آنچه نبايد، اتفاق افتاده است، آنها يا در دام افيون‌هاي خانمان سوز، هرزه گري و ناهنجاري‌هاي اجتماعي افتاده و سر بار خانواده و جا معه مي‌شوند و يا دچار سرخوردگي و انزوا و مشكلات روحي و رواني خواهند شد.
البته همانگونه كه گفته شد بر اساس ظرف وجودي افراد است كه گرايش‌ها در اثر بيكاري و نداشتن كار مورد نظر رخ خواهد داد، لذا اين امر مربوط به همه افراد جامعه نيست به هر حال مقصود آن است كه افراد بتوانند مسير درستي را انتخاب نموده و در راه يافتن كار مورد نظر، ضمن كسب اطلاع از راه‌هاي يافتن كار دچار ياس و ناميدي نشوند و به اين نكته توجه داشته باشند كه يافتن كار بسيار سهل و آسان بوده و دست يافتني است.
اين‌كار از طريق آموزش و آشنايي با روش‌هاي به‌دست آوردن كار و شغل بسيار آسان و در دسترس خواهد بود و ما دوره مربوطه را تحت عنوان آموزش كاريابي در اختيار علاقه مندان قرار خواهيم داد.
امروزه با توجه به افزايش روز افزون بيكاران جامعه در سطوح مختلف و از سويي پائين بودن ميزان جذب نيروي كار، يافتن كار و پيداكردن شغل كار آساني نخواهد بود و براي به‌دست آوردن آن بايد فن و هنر كاريابي را دانست. فن و هنري كه بتواند موانع و سد‌هاي رسيدن به كار را هموار سازد.
بايد دانست كه داشتن تحصيلات دانشگاهي در هر سطحي، امتيازي براي يافتن كار نيست، هر چند كه در محيط كار، امتيازي براي افزايش حقوق محسوب مي‌شود ولي مي‌توان گفت كه ميزان شانس افراد براي به دست آوردن كار تقريباً يكسان است و حتي مي‌توان گفت كه در سطح پائين، شانس پيداكردن و دسترسي به كار، بيشتر نيز هست.
لذا براي يافتن كار، داشتن آگاهي از راه و روش دسترسي به آن، افراد را درهر سطحي بسيار كمك خواهد كرد.
آري، كاريابي يك فن و هنر است و مانند ساير فنون و هنر‌ها، نياز به آموزش و يادگيري دارد. شايد باور اين موضوع سخت و پذيرش آن دور از ذهن باشد اما بايد دانست كه جامعه در حال توسعه و صنعتي شدن زندگي، شكل و شمايل كار را به سمتي سوق داده كه يافتن كار را دوصد چندان مشكل و سخت كرده و از طرفي افزايش روز افزون متقاضيان كار در سطوح مختلف علمي و فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و ساير نيازمندان به كار، يافتن كار و دستـرسي به آن را مشكل‌تر و سخت‌تر نموده است. در اين شرايط كساني در اين آزمون سخت موفق خواهند بود كه مهارت‌هاي كاريابي را فرا گرفته باشند.
به طور حتم كساني زودتر و سريعتر به سرمنزل مقصود مي‌رسند كه سفر خود را با كوله باري از تجربه و دانش و مهارت همراه سازند و دوره آموزشي كاريابي را به‌صورت تئوري و عملي بگذرانند.

« بيگاري بهتر از بيكاري است »

« بيگاري بهتر از بيكاري است »

 

2

 

آموزش كاريابي
شامـل دوره‌اي خواهد بود كه به افراد كمـك مي‌كنـد تـا بـا توانـايي‌ها و استتعدادهاي خود آشنا شده و ضعف‌هاي خود را بشناسند و بتوانند آنها را برطرف نمايند. و ضمن توجه به دانش و تخصص و تجربه خود و با جمع آوري اطلاعات لازم و يادگيري راهكار‌ها ي عملي و كاربردي، راه رسيدن به كار را هموار ساخته و موانع و مشكلات را از بين برده و با بكار گيري اهرم‌هاي مورد نياز به پيشرفت و موفقيت رسيده و در نهايت به خواسته مورد نظر خود دست يابند.

اين دوره به صورت دانش‌هاي تئوري و كاركردهاي عملي خواهد بود.
حال براي اينكه به اولين و اصلي‌ترين و عمومي‌ترين سئوال پاسخ دهيم، بايد بدانيم كه كار چيست و هدف اصلي ما در طول آموزش كاريابي افراد را به كدام جهت سوق خواهد داد؟

 

كاريابي:
فن و هنر است، فن و هنري كه نياز به
آموزش و يادگيري دارد

كاريابي:
فن و هنر است، فن و هنري كه نياز به
آموزش و يادگيري دارد

 

3

 

اهميت كار چيست؟
قبل از آنكه به اهميت مقوله كار بپردازم، لازم است تا تعريفي از كار و كار كردن داشته باشم.
به‌راستي اگر بخواهيم كار را تعريف كنيم، چه مي‌توانيم بگوئيم. و اگر بخواهيم هدف از انجام آن‌را بيان نمائيم، چند مورد را مي‌توانيم مطرح سازيم. صرف نظر از اينكه كار چه تعريفي دارد و چه اهدافي را در ما انسانها تامين مي‌كند. مي‌دانيم كه بيشتر ماها اگر صحبت از كار مي‌كنيم براي آن است تا بتوانيم حقوقي بگيريم و از طريق آن، مايحتاج روزمره خود را برطرف سازيم. هرچند اين هم يكي از اهداف كار كردن است اما بايد بدانيم كه مهمتر از آن، اين است كه انسان به كار كردن نياز دارد و اين نياز از نظر روحي و رواني در سلامت فرد بسيار موثر و مفيد مي‌باشد. لذا با توجه به دلايلي كه مطرح شد، بها دادن به مقوله كار امري حياتي و با ارزش است.
در اينجا تاكيد برآن است كه هر فرد بتواند به كار و شغل مورد نظر و ايده‌آل خود دست يابد، ولي تا مهيا شدن شرايط لازم براي آن كار و يا شغل ايده‌آل، بهتر آن است كه هر فردي براي شروع از جايي اقدام نمايد.
اولين هدف آن است كه فرد از بيكاري محض خارج شده و از نظر روحي و رواني به آرامش و آسايش نسبي دست يابد. لذا در ابتداي راه نبايد به ايده‌آل كار توجه خاص شود، بلكه بايد آن را مد نظرقرارداده تا در فرصت‌هاي آتي بتواند به كار ايده‌آل خود دست يابد.
بنابر اين اهميت كار كردن عبارت است از تامين مايحتاج روزانه و رفع نيازهاي روحي و رواني در هر فرد.

همه ما بسيار دوست داريم كه شغل ايده‌آل خود را بيابيم و براي اين، تمام سعي و تلاش خود را به خرج

مي‌دهيم تابه آنچه كه مورد نظر ما است دست يابيم در حالي كه رسيدن به ايده‌آلي كه بتوان به واسطه آن به خواسته‌هاي خود دست يافت، نياز به طي كردن مسيري طولاني دارد كه به كمي صبر و بردباري نياز دارد.
بايد توجه داشت كه مسير رسيدن به قله و كسب كار و شغل ايده‌آل، بسيار سخت خواهد بود كه يك شبه صورت نمي‌گيرد. البته بكارگيري نيروي خلاقيت و انديشه نو مي‌تواند براي انسان ره صد ساله را يكشبه فراهم سازد، اما اين بينش و تفكر هر چند درست، نبايد مانع انجام كار و فعاليت باشد و در اين راستا مي‌توان از اين نيروي خدادادي نيز بهره گرفت. بنابراين بايد دانست و بر اين باور بود كه طي كردن مسير موفقيت و رسيدن به قله مورد نظر، تدريجي و پله‌اي خواهد بود.
جاي هيچگونه نگراني و تشويش نيست و هرگونه عجله كردن و شتاب گرفتن، انسان را هرچه بيشتر از اصل دور ساخته و باعث گيجي و گمراهـي مي‌گردد.
برداشتن گام اول و حركت مستمر در آن مسير با جديت و با تمام قوا همراه با حفظ خونسردي و دورانديشي، مي‌تواند ما را به كار و شغل ايده‌آل مان برساند.
بنابراين هدف نهايي از آموزش كاريابي دست يافتن به يك كار خوب، مناسب و ايده‌آل است. اما اين هدف نبايد باعث شود تا ما صبر كنيم و بنشينيم تا همه شرايط براي كار مورد نظر ما ايجاد شود، زيرا اين اتفاق نمي‌افتد و اگر هم روزي اين اتفاق بيافتد، زمان و انرژي زيادي را موفقيت و پيشرفت در آن كار از دست داده‌ايم.
در نتيجه تاكيد براين است تا طبق برنامه و روشي كه درادامه بحث به آن مي‌پردازيم، هرچه سريعتر نسبت به انجام كاري كه در حقيقت برداشتن اولين گام است، اقدام كنيد.
قبل از اينكه به راهنمايي در زمينه اولين انتخاب بپــردازم، بسيار علاقه مندم كه تفاوت بين كار و شغل را بيان كنم:

  

كار جرقه‌اي است كه موتور انسان را روشن
و او را به حركت در مي‌آورد.

كار جرقه‌اي است كه موتور انسان را روشن
و او را به حركت در مي‌آورد.

 

4

 

تفاوت بين كار و شغل
كار:
انجام هر گونه فعاليت و تلاش براي رهايي از بيكاري و خستگي و انتخاب آن به عنوان اولين قدم، بدون توجه به ميزان علاقه مندي و ميزان درآمد و شرايط خاص آن فعاليت مد نظر قرار مي‌گيرد و فرد از آن براي عبور استفاده مي‌كند. يعني اين حركت پلي ارتباطي براي رسيدن به اوج موفقيت و پيشرفت است.
شغل:

بيشتر ما انسان‌ها به دنبال كاري هستيم كه حقوق بخور و نميري به ما بدهد. پشت ميزي بنشينيم و وقت بگذرانيم تا ماه تمام شود و هر چه بادا باد، به اين كار عادت مي‌كنيم

و در آن غوطه‌ور مي‌شويم. در دور نمايي ديگر به انتظار مي‌نشينيم تا عمر خدمت ما به پايان برسد و به دريافت حقوق باز نشستگي نائل شويم. در اين شرايط است كه ما داراي يك شغل شده‌ايم.
زماني كه شخصاً به يك كار از نگاه شغل مي‌نگرم، بسيار دلگــــير مي‌شوم، مگر مي‌شود كه انساني بخواهد يك كار را اينگونه به مدت سي سال به‌صورت يكنواخت و تكراري انجام دهد و هيچ نگاه تازه‌اي به آن نداشته باشد و هرروز تكرار روز قبل باشد. انسان بايد بتواند از انديشه تكراري شدن و عادت محض به‌صورت دائمي در بيايد زيرا كه اين‌كار باعث موفقيت و پيشرفت بيشتر فرد در كارش خواهد شد.
امروزه كه حركت به سمت خصوصي‌سازي شتاب بيشتري به خود گرفته، اهميت موضوع بيشتر مي‌شود، چراكه مديران بخش خصوصي انتظار بيشتري از نيروي انساني خود دارند.
بنابراين لازم است تا با نگاه تازه‌تري به مقوله كار و شغل بنگريم و به تفاوت ظاهري و دروني شغل و كار دست يابيم.
و اگر توانستيم اين تفاوت را پيدا كنيم، آنگاه انتخاب اولين كار در بدترين شرايط، سهل و آسان خواهد بود، چرا كه كار انتخابي اول، محل گذر است و كسب مهارت و تجربه، و محل ماندن و غرق شدن نيست، بلكه جاري شدن و حركت و پويايي است و ما نمي‌خواهيم در انتـــخاب شغل براي خود مرداب درست كنيم، بلكه بايد بتوان رودخانه‌اي را يافت كه در نهايت ما را به اقيانوس خواسته‌هايمان برساند. با توجه به توضيحات فوق، چندان مايل نيستم از كلمه شغل استفاده كنم و به همين دليل ترجيح مي‌دهم از كلمه كار بيشتر استفاده كنم.
حال كه مختصري از نگاه تازه با مبحث كار و شغل آشنا شديم به روند انتخاب در ابتدايي‌ترين شرايط مي‌پردازيم:

 

 مي‌خواهد در ابتدا به بهترين كار دست يابد،
جز انتظار چيزي نصيبش نمي‌شود.

مي‌خواهد در ابتدا به بهترين كار دست يابد،
جز انتظار چيزي نصيبش نمي‌شود.

اولين گام - اولين انتخاب
روش انتخاب اولين كار:
براساس جدولي كه در صفحه بعد آمده، انتخاب كار را مي‌توان با عوامل افقي و عمودي وابسته دانست:
عوامل افقي:
1- مدرك تخصصي دانشگاهي
2- تخصص تجربي
3- استعداد و توانايي‌هاي ذاتي و علاقه مندي
عوامل عمودي:
1- امكانات موجود
2- محل كار مورد نظر

جدول انتخاب اولين كار


عوامل
عوامل        افقي
عمودي

1
مدرك تخصصي دانشگاهي

2
تخصص تجربي

3
استعداد، توانايي و علاقه‌‌مندي

ملاحظات

1- امكانات

+/-

+/-

+

 

2- محل كار

+/-

+/-

+

 

3- انتخاب‌كار

+/-

+/-

+

 

تعريف نهايي

متغير

متغير

ثابت

 

طبق جدول موجود، بهترين انتخاب، در شرايطي كه عوامل 1 و 2 افقي به‌صورت متغير هستند و تعريف نهايي ثابتي ندارند، استفاده از آيتم 3 افقي است و ما مي‌توانيم به‌راحتي طبق جدول صفحه قبل، كار مورد نظر خود را انتخاب كنيم. حال پس از اين انتخاب، بايد بتوانيم در اولين فرصت براي به‌دست آوردن آن اقدام كنيم.
قبل از اينكه بخواهيم با راه‌هاي به‌دست آوردن كار مورد انتخاب آشنا شويم، لازم است توضيح كوتاهي در مورد اينكه چرا تاكيد مي‌كنيم در صورت عدم دسترسي به كار ايده‌آل حتماً از كارهاي ديگر شروع نمائيم، بيان نمايم.

كار چشمه‌اي است كه روح و روان و جسم و جان انسان را سيراب مي‌كند.
كار چشمه‌اي است كه روح و روان و جسم و جان انسان را سيراب مي‌كند.


6

چرا كار را در پائين‌ترين سطح انتخاب كنيم؟
مي‌دانيم كه به‌دست آوردن كار در سطح پائين با توجه به عامل 3 افقي به دلايل زير آسانتر است:

 1. تقاضاي زياد در جامعه
 2. بكار گيري خلاقيت و ابتكار در خلق كار
 3. شرايط آسان در پذيرش
 4. در دسترس بودن امكانات مورد نياز
 5. همسو و همجهت بودن با توانايي‌هاي دروني

چرا كار را در پائين‌ترين سطح انجام دهيم؟

انجـام كار در تمام سطوح، داراي مزايا و فوايد مختلفي است و از آنجايـي كه به دست آوردن كار در سطـوح تخصصـي دانشگاهـي روز آسـان نيست، مـا از نتايج و فوايد كار دور مانده و تحت فشار روحي و روانـي و عصبـي قرار مي‌گيريم، لذا با شروع كار در سطحي پائين‌تر به‌نتايج زيادي مي‌رسيم كه در اينجا به مواردي از اين دست اشاره مي‌نمايم:

 1. رفع نياز روحي و رواني
 2. احساس رضايت از خود
 3. شناخت بهتر توانايي‌ها و ضعف‌ها در كار
 4. نشانه بلوغ و بزرگسالي
 5. افزايش اعتماد و عزت نفس
 6. وارد اجتماع شدن
 7. تغيير در انديشه و روابط
 8. كسب اطلاعات بهتر و بيشتر
 9. شناخت بهتر و بيشتر اجتماع
 10. كسب تجربه لازم براي رسيدن به كار ايده‌آل
 11. تامين مايحتاج روزانه

 

بـايد ياد آور شوم، بسياري از افرادي كه امروزه در زمينه‌اي موفق شده‌اند و حرفي براي گفتن دارند، از قانون اولين گام استفاده كرده‌اند و به قولي منتظر نماندند، بلكه گام برداشتند. شما نيز مي‌توانيد يكي از آنها باشيد.
حـال كه تـا انـدازه‌اي دليـل انتـخـاب و اجــراي كار را در انتخـاب اول مطـرح كرديـم، در ادامه، روش به دست آوردن آن را نيـز بيان مي‌داريم:

 

خلاقيـت و نوآوري، بزرگتريـن سرمايـه هر انسانـي است
كه حيات دهنده كارآفريني و كارسازي است.

خلاقيـت و نوآوري، بزرگتريـن سرمايـه هر انسانـي است
كه حيات دهنده كارآفريني و كارسازي است.

 


7

راه‌هاي به‌دست آوردن كار انتخابي اول
انتخاب اول بايد با دو شرط زير صورت گيرد.

 1. بدون توجه به نوع كار.
 2. بدون توجه به ميزان دستمزد آن.

توجه به اين دو شرط بسيار مهم و حياتي است.
اگر با دقت به زندگي افرادي كه مي‌شناسيد و مي‌دانيد مردم موفقي هستند، توجه كنيد، خواهيد ديد كه آنها هم در ابتدا اين دو شرط را رعايت كرده و به آن عمل كرده‌اند.
اگر قصد حركت داريد، اولين گام، رعايت و توجه به دو شرط ارائه شده است.

مدرك، تخصص و دانش تجربي خود را، اگر مانع رسيـدن به كـار هستند، كنـار بگذاريـد و دست به‌كار شويـد و كاري را شروع كنيـد و اولين گام را برداريد.

برداشتن اولين گام، سخت‌ترين گام است.

پس از اينكه توانستيم طبق جدول انتخاب كار و براساس امكانات و شرايط موجود، كار مورد نظر خود را انتخاب نمائيم، بايد بتوانيم آن‌را به دست آوريم.
در زير راه‌هاي بدست آوردن كار را بيان مي‌داريم:
الف) جمع آوري اطلاعات
لزوم جمع‌آوري اطلاعات مورد نياز در ارتباط با مراكز جذب از يك سو و راه‌اندازي و فعاليت خودمان از سوي ديگر تحت عنــوان كارآفريني و كارسازي، شامل:

 1. كار و مراكز آن در جامعه        2- كار سازي و كار آفريني

راههاي جمع آوري اطلاعات:

 1. مراجعه حضوري به مراكز
 2. روزنامه
 3.  كتاب
 4. دوستان و آشناياني كه در آن زمينه آشنايي دارند.
 5.  دقت و توجه خاص در هر زمان و مكان.

اطلاعات شامل:

 1. كسب اطلاع از مراكزي كه در آن زمينه فعال هستند.
 2. كسب اطلاع از شرايط جذب و روند فعاليت.
 3. كسب اطلاع از روند راه‌اندازي و كار انفرادي.

جمع آوري اطلاعات شخصي به‌صورت رزومه براي ارسال به مراكز.
رزومه چيست؟
«رزومه» شرح مشخصات فردي و سوابق كاري و برنامه‌هاي آتي در پيشبرد كار و رسيدن به ايده‌آل در هر كار است.
ب) روش برقراري ارتباط با مراكز مورد نظر:

 1. مراجعه حضوري
 2.  تماس تلفني
 3. ارسال نامه: به‌صورت در خواست و يا رزومه
فكس: : به‌صورت در خواست و يا
 1. رزومه

 

كار، ماشينـي است كه انسـان را بـه مقصد مـي‌رساند. برخي سريعتر و برخي ديگر ديرتر به مقصد مي‌رسند. مهم آن است كه انسان سالم به مقصد برسد.

كار، ماشينـي است كه انسان را بـه مقصد مـي‌رساند. برخي سريعتر و برخي ديگر ديرتر به مقصد مي‌رسند. مهم آن است كه انسان سالم به مقصد برسد.

8

فراهم كردن شرايط لازم براي يافتن كار اول
آماده سازي روحي و رواني و افزايش درك وآگاهي افراد و به‌كارگيري عملي آنها از اهم فعاليت‌هاي آموزش كاريابي است و نياز به توجه و دقت زيادي دارد. شامل:

 1. داشتن آگاهي و اطلاعات لازم
 2.  تقويت روابط عمومي
 3. فن بيان و نحوه برخورد
 4. روش تاثير گذاري و نفوذ
 5. آمادگي روحي و رواني
 6. اعتماد به نفس
 7. شناخت روحيه
 8. شك و ترديد را از خودتان دور كنيد
 9. از شنيدن كلمه « نه » نترسيد
 10. مراقب انديشه‌هاي دروني خود باشيد
 11. فرصت‌ها را از دست ندهيد
 12. امروز، روز نتيجه است

كسـي كه مـي‌خـواهـد قلـه را فتـح كنـد،

مي‌داند كه بايد از صخره بالا برود

كسـي كه مـي‌خـواهـد قلـه را فتـح كنـد،

مي‌داند كه بايد از صخره بالا برود

9

رمز و راز موفقيت در محيط كار
پس از يافتن و يا خلق كار، بايد شروع بسيار خوبي داشته باشيد و با جديت و پشتكار آن‌را به بهترين شكل انجام دهيد. كار را صرفا به خاطر صاحب كار انجام ندهيد، بلكه براي رضايت خودتان كار كنيد تا نيروي انگيزشي شما براي رشد و پرورش نيروهاي دروني‌تان افزايش يابد.
بايد بدانيد كه ارزش شما نه به تخصص و دانش شماست و نه به تجربياتي كه جمع كرده‌ايد، بلكه تنها و تنها ارزش و اهميت شما به فعاليتي است كه انجام مي‌دهيد. لذا ضمن تلاش مجدانه وپر انرژي در محيط كار به نكات و موارد زير توجه داشته باشيد:

 1. كار مورد نظر، بهترين انتخاب حال حاضر شماست. ارزش كار اول را فراموش نكنيد.
 2. به آن عادت نكنيد و كار را به شغل تبديل نكنيد.
 3. در انديشه عبور با موفقيت باشيد.
 4. از خلاقيت و نو آوري استفاده كنيد.
 5. روزمرگي نداشته باشيد
 6. در انديشه انتخاب بعدي باشيد.
 7. كنجكاو باشيد.
 8. مسئوليت پذير باشيد
 9. راه‌هاي افزايش درآمد را بررسي كنيد
 10. راه‌هاي جلب مشتري را ارزيابي نمائيد
 11. نظم و ترتيب را فراموش نكنيد
 12. به قانون حق با مشتري است، توجه داشته باشيد.

كسي كه مي‌خواهد به قله برسد بايد
از دامنه شروع كند