صفحه اصلی    تازه ها    ادبیات    تاریخ و سیاست    روانشناسی و جامعه شناسی    علوم    کودک و نوجوان    متفرقه

ناشر:آمه
تاريخ چاپ: 1392
نوبت چاپ:اول
تيراژ:1000 نسخه
قيمت:5000 تومان
شابک: 6286242600ـ978

 

تجارت اجتماعی

 

مهندس مریم نیک‌نژاد

 فهرست مطالب
عنوان                             صفحه
مقدمه............................. 11
فصل اول: تجارت اجتماعی............ 15
پس زمینه تجارت اجتماعی.......... 16
ایجاد ارزش در شبكه هاي اجتماعي.. 18
ویژگی‌های تجارت اجتماعی.......... 19
ریشه‌های تجارت اجتماعی........... 21
نمای تجارت اجتماعی.............. 22
اجزاء تجارت اجتماعی............. 22
منافع تجارت اجتماعی............. 31
موانع و مشکلات تجارت اجتماعی..... 36
چشم انداز آینده تجارت اجتماعی... 39
فصل دوم: نقش تجارت اجتماعی بر رفتار و تصمیم گیری خرید مشتری   43
شناسایی نیاز.................... 45
واسطه‌گري محصول.................. 47
واسطه‌گري داد و ستد.............. 49
تصمیم خرید...................... 50
خرید............................ 51
ارزیابی......................... 51
فصل سوم: چارچوب تجارت اجتماعی..... 53
مدل مفهومی...................... 55
فصل چهارم: شناخته شده ترین وب‌سـایت‌های تجارت‌اجتماعی   63
فیس بوک......................... 63
توییتر.......................... 75

یوتیوب.......................... 79
گوگل پلاس........................ 85
فصل پنجم:مدل کسب و کار سایر وب‌سایت‌های تجارت اجتماعی  89
فصل ششم:تجارت اجتماعی در ایران (وب‌سايت کلوب)    95
فصل هفتم:فرصتها و چالشهای وضعیت حال حاضر ایران جهت راه ‌اندازی تجارت اجتماعی........................... 99
فهرست منابع و مؤاخذ............... 101

پیشگفتار
امروزه با توسعه روز‌افزون شبکه‌هاي ارتباطی و کاربردهاي فن‌آوري اطلاعات و گسترش نفوذ اینترنت در جنبه‌هاي مختلف زندگی بشر شاهد ظهور تغییرات شگرفی در حوزه‌هاي گوناگون اقتصادي، فرهنگی، اجتماعی و سایر ابعاد زندگی بشر هزاره سوم می‌باشیم. در این میان، یکی از مهمترین کاربردهاي فن‌آوري اطلاعات در حوزه اقتصادي، تجارت الکترونیکی است که در کنار سایر کاربردهاي ملموس این فن‌آوري مانند دولت الکترونیکی، شهرهاي الکترونیکی، آموزش الکترونیکی، بانکداري الکترونیکی و سایر کاربردها مطرح می‌باشد. تجارت الکترونیک از زمان ظهور تاکنون، پیوسته با پیشرفت فناوری‌هاي نوین سخت افزاري و نرم‌افزاري دچار تحولات بسياري شده است و نسخه‌هاي جدیدتري از آن مانند: تجارت همراه، تجارت شبکه‌اي و تجارت اجتماعی بوجود آمده‌‌اند. مهمترین اتفاقی که بعد از توسعه شبکه‌هاي اجتماعی در جهان بوجود آمده، موضوعی تحت عنوان تجارت در شبکه‌هاي اجتماعی است که به اختصار تجارت اجتماعی گفته می‌شود. البته نبايد اهداف سوء و جانبدارانه بعضي از اين شبكه‌ها بر عليه كشورهاي مستقل را از نظر دور داشت و يا از قرار گرفتن آنها در مسير سياست‌هاي سلطه‌گرانة كشورهاي سرمايه‌داري چشم‌پوشي كرد. در اين كتاب ما سعي كرده‌ايم بيشتر به ابعاد تجاري اين شبكه‌ها اشاره كرده و مورد بحث و بررسي قرار دهيم.


مقدمه:
در دنیای اینترنت از زمان آغاز آن، بسیاری از نوآوری‌ها وجود داشته که موجب بروز تغییرات عمده در زندگی بشر گردیده است. براي مشاهده اين تغييرات مي‌توان به وب‌سایت‌های سال‌هاي گذشته تا امروز پرداخت. این اطلاعات در جدول 1به روشني قابل مشاهده است:
جدول1 :پيشرفت خدمات مبتني بر وب


خدمات مبتني بر وب

سال ظهور

خدمات نمونه/ابزار

وب‌سايتهاي استاتيك

اوايل 1990

اولين مرورگر وب‌تجاري، نت‌اسكيپ در سال 1995 شروع به كار كرد

وب‌سايتهاي تعاملي

1995-1996

Java applets, Java scripts, VB scripts

موتورهاي جستجو

1995

Lycos, Yahoo, …, Google (1998)

گروههاي گفتگو

1995

Yahoo groups, Google groups


خدمات مبتني بر وب

سال ظهور

خدمات نمونه/ابزار

سايتهاي تجارت الكترونيك

1995

Amazon.com, e-Bay, …

شبكه هاي اجتماعي آنلاين

اوايل 2000

MySpace (2003), LinkedIn (2003), Facebook (2004), Ning (2005), Flickr, YouTube, …

يكي از نوآوری‌های اخیر در برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب، خدمات آنلاین شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. به‌طور‌کلی، شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به‌عنوان یک ساختار اجتماعی ساخته شده از گره‌ها ، که معمولاً افراد و یا سازمان‌ها هستند و توسط یک یا چند نوع خاص از روابط‌، مانند تبادل مالی‌، دوستی، عشق، تجارت، لینک‌ها، مسیرهای هوایی، سرگرمي‌ها و... به‌هم مرتبط شده‌اند، تعریف شوند. شبکه‌های اجتماعی، افراد با علائق مختلف را به يكديگر متصل نموده و در واقع مكاني است كه استفاده از آن توسط

شركت‌ها در حال گسترش می‌باشد. كسب وكارها از شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان ابزاری برای در تماس بودن کارکنان با یکدیگر و یا کمک به مشتریان برای به دست آوردن اطلاعات مورد نظر استفاده می‌کنند. مبحث شبکه اجتماعی نخستین‌ بار در سال 1960 در دانشگاه ایلی‌نیو آمریکا مطرح شد. نخستین وب‌سایت شبـکه اجتماعی نیز در سال 1997 به نشـانی www.sixdegress.com‌ راه‌اندازی شد. اما در سال 2002 انفجار تجـارت در وب‌سایت‌های شبکه اجتماعی مانند اورکات و فیس‌بوک ، باعث تحول عظیمی در این عرصه شده و شکوفایی شبکه اجتماعی در این زمان آغاز گشت. رفته‌رفته شبکه‌های اجتماعی به مخزنی از هویت‌ها و روابط تبدیل شدند که قدرتمندتر از وب‌سایت‌هاي کسب‌وکار و سیستم‌های CRM بودند. از سوي ديگر جوامع و انجمن‌ها نيز تبدیل به نیروی محرک برای نوآوری شدند، به‌این شکل که نام‌های تجاری با ايجاد جوامع و در نتیجه اتصال با مشتریان قادر به کسب قدرت بیشتری شدند، همچنين بهره‌گيري از شبـکه‌های اجتماعی نقش

بسزایی در جمع‌آوری اطلاعاتي که در رفتار خرید مشتری موثر است، ايفا مي‌كند.
به‌طوركلي هنگامی‌که مشتریان نیاز به خرید کالا دارند، به مشورت با دوستان و خانواده می‌پردازند. از سوي ديگر در شبکه‌های اجتماعی مشتریان به تبادل‌نظر در مورد محصولات پرداخته و اين امر موجب افزایش رضایت مشتریان می‌گردد. چرا که فرصت‌های بهتر و ارزان‌تری برای برآوردن نیازها و جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم‌گیری‌های قبل و بعد از خرید محصولات و خدمات در اختيارشان قرار می‌گیرد. همچنین شبکه‌های اجتماعی موجب افزایش اعتماد بین شرکای یک معامله میشوند که این امر نیز بهبود رضایت کاربر را به‌دنبال دارد.
این مزایا موجب شکل‌‌گیری گرایش جدیدی از تجارت بر روی این شبکه‌ها به نام تجارت اجتماعی گردید.
درواقع تجارت اجتماعی روند درحال ظهور و به سرعت درحال رشدی است که در آن فروشگاه‌های آنلاین قادر به اتصال با فروشگاه‌های دیگر و مشتریان می‌باشند.

 

فصل اول: تجارت اجتماعی

در جهان آفلاین، تصمیم یک مشتری براي خرید یک محصول و یا خدمات به طور عمده تحت تاثیر دوستان، خانواده و همکارانش مي‌باشد.
از ‌اينرو شبكه‌هاي‌ اجتماعي يكي از بهترين مكان‌ها جهت انجام امور تجاري ميباشند و موجب ظهور مفهوم جدیدی به نام تجارتاجتماعی می‌گردند. تاکنون تعاریف متعددی از تجارت اجتماعی ارائه شده که البته همگی دارای یک مفهوم می‌باشند. در یکی از این تعاریف تجارت اجتماعی بکارگیری رسانه‌های اجتماعی در زمینه تجارت الکترونیکي، در جهت کمک به خرید و فروش کالا و خدمات بصورت آنلاین معرفی می‌شود. در تعریف دیگری تجارت اجتماعی روابط بین فردی نظیر علائق، نظرات، توصیه ها، و... معرفی می‌گردد که در یک معامله تجاری تاثیرگذار می‌باشند.
شکل 1 شمای کلی از تجارت‌اجتماعی ارائه می‌دهد:

1 


 
شکل 1: شمای کلی تجارت اجتماعی
مقایسه آمازون و ای‌بی با مای‌اسپیس مبين کاهش در ميزان دسترسي روزانه به دو پیشگام تجارت الکترونیکي می‌باشد، این در‌حالی است که شبکه‌های اجتماعی به سمت كسب توجه بیشتر پیش مي‌روند. در واقع، شبکه‌های اجتماعی شاهد افزایش سالانه 500 درصدي ترافیک بین سالهای 2007 و 2008 بودهاند. از اینرو درک ارزش جوامع آنلاین در جذب مشتریان جـدید برای نسل بعـدی کسب و کارهای مبتنی بر وب، داراي اهميـت بسزايي مي‌باشد. از زمان بلوغ فن‌آوری‌های وب و همه‌گیری برنامه‌های کاربردهای وب‌، ترکیب مدل‌های کسب و‌کار جدید در تجارت الکترونیکي به سرعت مورد توجه قرار گرفت. مدل‌های کسب وکار قدیمی‌تر با تعاملات یک به یک سروکار داشتند که منجر به توسعه روابط مشتری و فروشنده می‌گردید. اما شبکه‌های اجتماعی، تعامل مشتری و فروشنده را از حالت یک به یک به مدل مبتنی بر جامعه تبدیل نموده است.
پس زمینه تجارت اجتماعی
به‌‌‌طور‌کلی با مشاهده محیط تجارت‌اجتماعی، دو جنبه در پس زمینه تجارت‌اجتماعی نتیجه‌گیری می‌گردد که به شرح زیر می‌باشد:

· رشد عمیق محیط وب2.0 موجب ایجاد پیش‌شرط‌های بخش "اجتماعی" که خود بخشی از تجارت اجتماعی است گردیده است. تحقیقات چانهی مشاور فنی اینترنت در چین نشان می‌دهد، تجارت اجتماعی بر‌خاسته از سیستم وب2.0 با تبدیل مفهوم به یک برنامه کاربردی می‌باشد. دانگ هی شین نیز معتقد است خود بیانگری، مشارکت، گفتگو، ساخت و نگهداری از جوامع مجازی به عنوان یک مفهوم اصلی

وب2.0، به مردم برای دریافت پیشنهادات مفیدتر، جستجوي موثرتر و در نهایت خرید کالایی که تمایل دارند کمک میکند. در این روش وب2.0 تجارت اجتماعی را افزایش میدهد. بنابراین، کاربران اینترنت از مصرف کنندة اطلاعات غیر فعال، به مشارکت کننده در تولید محتوای فعال تبدیل شده‌اند. آنها به طور طبیعی به اشتراک گذاری اطلاعات و بررسی دقیق پرداخته و پس از آن به توافق گروهی از طریق تعامل و ارتباطات رسیده‌اند. تمام این فرایند بخش "اجتماعی" از تجارت اجتماعی را در برمی گیرد.
· تقاضای بیشتر برای مدل کسب و کار تجارت الکترونیکي تغییرات بزرگی بر بخش "تجارت" تجارت اجتماعی تحمیل نمودند. توسعه سریع بازار اینترنت، رقابت شدید در میان کسب و کار اینترنتی را افزایش داده است. در چنین شرایطی، تنها در صورتی کسب و کار موفق به حفظ وفاداری و تامین نیازهای متمایز مشتریان می‌شود که بتواند جای پای محکمی در انقلاب تجارت الکترونیکی به دست آورد. فیانگ زینوری تجارت اجتماعی را تحت عنـوان "جامعه + تجـارت الکترونیکی " ، تفسیر می‌کند. وی معتقد است، جامعه، نقــش غیر‌قابل انکاری در تحقق ارزش تجارت الکترونیکی دارد. بنابراین، برای کسب و‌کار، بهترین راه برای برآوردن نیازهای کاربران در این انقلاب تجارت الکترونیکی جدید، حرکت به سمت تجارت اجتماعی می‌باشد.
ایجاد ارزش در شبكه هاي اجتماعي
از آنجا كه شبکه‌های اجتماعی در حال تغییر تجارت الکترونیکي هستند و می‌توانند به مرتفع‌سازي برخی از مشکلات كسب و كارها كمك نمايند، فرصت‌ها و محدودیت‌های آن بایستي به دقت مورد مطالعه قرار گرفته، تا امكان بهره‌مندي از آن به طور کامل مهيا گردد.
هنگامی که در مورد تغييرات در کسب و کار صحبت می‌شود چه تغییر ساختار سازمانی باشد و یا فناوری‌های جدید معرفی شده، لازم است مطمئن شویم که تصمیم تغییر، راهبردی و کارآمد است. اگرچه اندازه‌گیری تغییر در فرم مالی در خصوص همه موارد بعید به نظر می‌رسد. اما میزان نفوذ تغییر در سرمایه‌گذاری شرکت در کوتاه و بلند مدت را می‌توان بعنوان معیار در نظر گرفت . قضاوت در‌خصوص فناوری‌های الکترونیکی و تلفن همراه نیز در این زمینه دشوار است و شبکه‌‌های اجتماعی یک نمونه از این موارد هستند.
شرط لازم به منظور تصمیم گیری مناسب در مورد انتخاب یا عدم انتخاب استفاده از شبکه‌های اجتماعی، یافتن برخی روشهای سنجش غیر مالی است. براي درك موضوع بهتر است چگونگی ایجاد ارزش در مدیریت زنجیره تامین بررسي گردد. به طور کلی، ارزش ایجاد شده، تفاوت بین منافع مصرف کننده و هزینه‌های ارائه محصول می‌باشد. ارزش ایجادي تنها درخصوص منافع قابل مشاهده نیست، بلکه ایجاد مزایای رقابتی را نيز شامل مي‌شود.
تمایل مشتریان به پرداخت از عوامل مهمی است که سازمان‌ها می‌توانند آن را با محصولات متمایز و خدمات ارائه شده خوب و قوی تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین هدف از معرفی و استفاده از کانال‌های تبلیغات جدید بایستی بر ایجاد روابط دراز مدت ، کاهش نرخ جداشدن مشتری و افزایش سوددهی مشتریان کم‌سود، تمرکز یابد. با بهبود مدیریت ارتباط با مشتری مشکل فقدان اعتماد را می‌توان توسط شبکه‌های اجتماعی تا حدی حل نمود . قدرت تجربه و دوستي‌هاي آنلاین ممکن است برای وب سایت ارزش بیشتری از یک جامعه واقعی ارائه دهد، اما این امر کاملا به نوآوری و خلاقیت شرکت‌ها بستگی دارد. در کل شبکه‌های اجتماعی به دلیل بهبود سیستم‌های توصیه و داده کاوی که از ویژگی‌های مهم آن نیز می‌باشد بر عملکرد کاربران و افزایش تصمیمگیری خرید کمک مي نمایند.
ویژگی‌های تجارت اجتماعی
ویژگی‌های تجارت‌اجتماعی را می‌توان به شرح جدول 2 ارائه نمود:
جدول2:ویژگیهای تجارت اجتماعی


مشخصات تجارت اجتماعی

توضيحات

مشاركت

در فــرآیند تجارت اجتماعی، کاربران به اطـلاع رساني درخصوص کــالا و خدمات کمک نموده، و بازخوردهايي بر روي ابتکار خود ایجاد مي كنند كه مرز بین پلت فرم‌ها و کاربران را تحت الشعاع قرار مي‌دهد.

ارتباط داخلي

رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کنند اطلاعات در یک راه کاملا باز گسترده شوند كه موجب ارتقاء ارتباط شفاف بین فروشندگان و خریداران و بصورت چشمگير بين يك خریدار منحصربفرد و یک فروشنده خاص مي گردد.

همگرائي

در يك کسب و کار، همگـرایی عمـومی به طـور مستقیم پذیرش کــالا و خدمات توسط بازار را تعیین خواهد كرد. در گذشته، اطلاعات کسب و کار اغلب توسط مردم مورد سوال قرار مي گرفت. در فـرایند تجارت اجتماعی، رسانه‌های اجتماعی به عنوان پلت فرم شخـص ثالث هستند که در حوزه وسيع نسبتا خوب عمل می‌کنند. توسط این همگرایی، محصولات یا خدمات خوب و ارزان به سرعت به جلو رانده شده، که باعث مشارکت مناسبي در بهیـنه سازی زنجــیره صنعتی مي گردد.

روانسازي

یک فرآیند کسب و کار کـامل تنها شـامل نوع کسب و کار مـانند بنگاه با مصرف کننده یا بنگـاه با بنگـاه نیست. بلكـه ساخت محصـول، توزیــع محصول، پلتفـرم تجاری، مراجعـه کاربران ، تصمـیم گیری خرید کاربران، پرداخت، تدارکات و غیره نيز مي باشد. وجود تجارت اجتماعی کل فرآیند کسب و کار و تمام جنبـه‌های آن را از طريق ارتـقاء ارتباط بین کسب و کارها و مصـرف کنندگان، راهنمايی کاربر به مصرف منطقی، و همچنین کاهش هزینه‌های کسب و کار بهبود می‌بخشد.

تقسيم بندي كاربر

کاربران با توجه به علائق و موارد مورد اهميت در جوامع مختلف اجتماعی عضو مي شوند. به این ترتیب، هر یک از وب سایت تجارت اجتماعی گروه خاصی از کاربران را به طور خودکار جذب مي كنند. این روند می‌تواند به عنـوان "تقسیـم بندی کاربری" تعـریف شود. عمل طبیعـی طبقه بنـدي کاربران موجب متمرکز شدن اطلاعات و ارتباط فعال كاربران می‌شود.

اتصال

بسیـاری از وب سایت‌های تجارت اجتماعی با انواع رسـانه‌های اجتمـاعی به‌منظور ساده سازی مراحل ثبت نام کاربر متصل‌اند كه موجب بهره مندي از ویژگی‌های قابل توجه رسانه‌های اجتماعی نيز مي شود.

ریشه‌های تجارت اجتماعی
تجارت اجتماعی از ادغام زمینه‌های مختلف پدید آمده است.

تاکید عمده‌ی تجارت اجتماعی، در ترکیب فعالیت‌های اجتماعی با بازاریابی و فروش آنلاین است. بنابراین، تجارت اجتماعی با مفهوم بازاریابی اجتماعی که در سال 1970به عنوان یک رویـکرد برای برنامه ریزی تغییرات اجتماعی با هدف بهبود کیفیت زندگی مطرح شد ارتباط نزدیکی

دارد. بازاریابی اجتماعی شامل زمینه‌هاي علمی و عملی دربرگیرنده فعالیتهای تجارت میباشد. بنابراین، تجارت اجتماعی می‌تواند به‌عنوان زیر‌مجموعه‌ای از بازاریابی اجتماعی که با خرید و فروش آنلاین سروکار دارد درنظر گرفته شود. به تازگی، واژه بازاریابی اجتماعی تغییر نموده و مترادف با رسانه‌های اجتماعی بکار می‌رود.
از دیگر ریشـه‌های تجارت اجتماعی محدوده برنامه‌های تجـاری وب 2.0 بوده، که شامل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از نرم افزار‌های اجتماعی مانند بلاگ‌ها و ویکی‌ها می‌باشد.
ریشه‌های دیگـر تجارت اجتماعی نظریه‌های ارتباطی و همکاری ، جوامع مجازی و دنیای مجازی هستند. و در نهایت، ریشه اصلـی آن تجارت الکتـرونیکي (یا کسب و‌کار الکتـرونیکی) با مـدل‌های مختلف کسب و کار می‌باشد.
نمای تجارت اجتماعی
نمای تجارت اجتماعی داراي تنوع مي‌باشد. فعالیت‌های بسیاری در محدوده بازاریابی الکترونیکی و فروش متمرکز‌اند که بطور معمول به عنوان بازاریابی رسانه‌های اجتماعی شناخته می‌شوند. در شکل 2 ابعاد اصلی تجارت اجتماعی نشان داده شده است.
اجزاء تجارت اجتماعی
فیشر برای تجارت اجتماعی شش جزء در نظر گرفته است: خرید اجتماعی ، رتبه بندی و بررسی ، توصیه و مراجعات ، انجمن‌ها و جوامع ، رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات اجتماعی که هر یک از اجزاء چالش‌ها و مزایای جدیدی در تجربه خرید آنلاین ارمغان آورده است. درصورتیکه در‌‌‌‌یک تجارت‌اجتماعی به تمامی این اجزاء و عوامل توجه شود دستاوردهای چشمگیری را به دنبال خواهد داشت. اما یکی از قوی ترین ابزارهای بازاریابی در تجارت اجتماعی رتبه‌بنـدی و
1
شکل 2: ابعاد عمده تجارت اجتماعی
بررسی است. به موجب این اهمیت اصولی تعریف می‌گردد که رتبه‌بندی و بررسی نقش و قدرت بالایی در اکثر این اصول دارا می‌باشد. اصول مربوطه شامل موارد ذیل می‌باشند:
پوشش (جلب بازدیدهاي قابل اعتماد برای اکثريت محصولات)
رتبه‌بندی و بررسی در افزایش فروش محصولاتي كه اين امكان برایشان فراهم است نقش بسزایی دارند. دلیل این امر نقش بازدیدهای همتراز هر محصول در افزایش فروش می‌باشد. این موضوع پوشش تجارت اجتماعی نامیده می‌شود و یکی از مهمترین عوامل موفقیت می‌باشد.
خطای رایج در این‌خصوص این تفکر می‌باشد که تنها برای محبوب‌ترین محصولات بایستی میزان بررسی قابل توجه جلب شود. در حالیکه هدف باید کسب رتبه بندی و بررسی درخصوص تمام محصـولات (یا نزدیک به 100 درصد محصولات) باشد. و نباید تعداد زیادی از محصـولات را بدون بررسی رها نمود.
مانع اصلی برای پوشش تجارت اجتماعی، میزان کم بازدید می‌باشد: به‌طور کلی وقتي بازدیدها به اندازه کافی نیستند، محصولات در دراز مدت کمترین سود را خواهند داشت.

مزیت پوشش، افزایش احتمال تبدیل بازدیدکننده به مشتري می‌باشد.
منفعت نرخ تبدیل از 50 ٪ به 80 ٪ كاملا روشن است: هرچه محصولات بيشتر باشند نرخ تبدیل بالاتر، احتمال بازگشت بازدیدکنندگان بيشتر و میزان سفارش بیشتر خواهد بود.
نتيجه نهايي: عقب نشستن و انتظار اينکه بازديدكنندگان در رتبه‌بندي و بررسی شركت كنند اشتباه است. بلكه بایستی دست به کار شده و آنها را جستجو نمود. كسب هرچه سریعتر رتبه‌بندي و بررسی اصل اول مي‌باشد.
عمق (جلب بررسی هاي مورد اعتماد براي هر محصول)
چه ميزان بازديد براي هر محصول كافي مي‌باشد؟ پاسخ این است که هر چه بيشتر بهتر. اطلاعات منحصربفردي وجود دارد كه ارتباط ميان میزان بررسی و نرخ تبديل را نشان مي‌دهد. بديهي است كه ارتباط مستقيمي بين عمق بررسی‌ها (تعداد بررسی‌ها براي هر محصول) و فروش آن محصول نيز وجود دارد.


دليل این امر این است که بررسی‌هاي مورد اعتمادتر به‌معني نرخ تبديل بهتر وبسايت می‌باشند چراکه بعنوان مثال رتبه‌ 8.5 از 10 در صورتيكه بر اساس 350 بازديد و بررسی باشد و نه 2 بازديد، قطعا اعتماد بیشتری را جلب خواهد نمود. و یا بررسی و بازديدهاي بيشتر به معني روشهاي بيشتر ارائه محتوي بازديد مي‌باشد.
مانع براي عمق بررسی، بيشتر مربوط به ناتواني نرم افـزار در جمع‌آوری بررسی‌ها مي‌باشد. اين قضیه درباره محصولات محبوب‌ که دارای بررسی‌های بسیاری می‌باشند صدق مي‌كند. به‌خصوص که اين مسئـله در طولاني مدت هنگام حركت به سمـت پايين در صفحـه مشكل بزرگتـري ایجاد خواهد نمود.
نکته این ‌است که ميزان بررسی هم براي پوشش و هم براي عمق دارای اهمیت می‌باشد چرا‌كه مستقيماً موجب افزايش درآمد مي‌گردد. بنابراين هر آنچه که براي افزايش ميزان بررسی‌ها موردنياز است بایستی انجام گیرد.
مزیت عمق با بررسی سايت بدون بازديد و بررسی و میزان فروش محصولات آن در یک بازه زمانی و سپس بررسی سطوح متفاوت عمق بازديد فرمول مفيدي بوجود می‌آید:
بررسی و بازديد بيشتر = درآمد بيشتر
نتيجه نهايي: نمی‌توان برای تعـداد بررسـی و بازدید عددی را مشخص نمود که با رسیدن به آن اعلام كفايت نمود. بازدید بیشتر همواره مورد نياز است، مگر اينكه سود كافي بدست آمده باشد.
سرعت (جلب هرچه سريعتر بررسی‌هاي مورد اعتماد براي محصولات جديد)
تقريباً در هر بازار، محصـولات جديد ناخالصـترین سود را دارند و بايستي بازه زمانی از بین چند روز تا چند هفته را قبل از شروع رقابت و رسیدن به سود براي اين محصولات درنظر داشت.
عاقـلانه است كه در جهت جلب ميزان بازديدهاي انساني کوشش نمود چرا که با اين روش نرخ تبديل بهينه براي دوره طلايي محصول با ناخالصي بالا عملي خواهد شد.
مانع جديد بودن محصولات تازه مي‌باشد. افراد كمي در مورد آنها تجربه دارند و حتي مردم كمتري حاضر مي‌باشند تا اين تجربه را با ديگران به اشتراك بگذارند.


نکته در اینجاست که راهبـرد نشستن و منتظـر ماندن، در هفته‌ها و ماه‌هاي اول توليـد دردناك است، علی‌الخصوص زمانی‌كه به بررسی‌ها و بازديدهاي جديد روزانه احتیاج است. محصولات جديد بزرگترين مشكلات خريد را دارند چرا که خريداران گريزپذير از ريسك، به حس اطميناني كه فقط از طريق رتبه‌بندي و بررسی‌ها حاصل مي‌شود نياز دارند.
مزیت سرعت را می‌توان اینگـونه بیان نمود که به‌عنوان مثـال اگر ابـزارک كوچكی 300 دلار فروخته می‌شود زماني كه 100 بازديد وجود داشته باشد 10% افزایش فروش خواهد داشت.
نتيجه نهايي: زمان ارائه محصول جديد در وب سايت فرا مي‌رسد. اگر پوشش بررسی به‌سرعت بدست آيد، بازديدها و منافع افزايش مي‌يابد. اما درصورت تأخير، شكاف رتبه‌بندي و سيستم بازديد و بررسی موجب از دست رفتن پول مي‌شود. رابطه بین سرعت و افزایش فروش در شکل 3 مشخص شده است:
1
شکل 3: ارتباط بین سرعت و افزایش فروش
قدرت نفوذ (نمایش محتواي بازديد از طريق سايت)
با توجه به درك اين موضوع كه محتواي بررسی ايجاد شده سرمايه پرارزشي است، این سؤال پيش مي‌آيد كه چرا مزاياي اين سرمايه پر‌ارزش منحصر به سايت گردد؟ چگونه مي‌توان قدرت بالای رتبه‌بندي و بررسی را به ميليون‌ها مشتري كه سایت را ملاقات نكرده‌اند رسانيد؟ این کار از دو طریق ممکن است:
نام‌های تجاری و توليد كنندگان : بایستی محتواي بازديد را به خرده فروشان آنلاين، خريداران آنلاين و سايت‌هاي تطبيق خريد شخص ثالث منتشر نمود.
خرده فروشان :بررسی‌ها را در سايتهاي تطبيق خريد شخص ثالث، ناشرين و بلاگرها به اشتراك گذاشت..
مانع این است که درصـورت استفاده از این روش برقراری ارتبـاط همـکاری با فروشـگاه‌هاي بالـقوه مشكل می‌گردد. در‌این‌صورت بایستی قراردادی منعقد نموده و روشي براي تحويل محتوای بررسی يافته و نحوة يكپارچه كردن آن با سایت شرکا مدنظر داشت.
نکته‌ای که دارای اهمیت بسیار می‌باشد یافتن یک شريك جهت بررسی و رتبه‌بندي است كه بتواند محتواي بررسی را تا جاي ممكن براي مشتريان زيادي فراهم نماید. اينكه سایتی تمام توان خود را در بازديدهاي دیگران صرف كند كار ساده‌اي نمي‌باشد.
تذكر در این زمینه تشکیل مجموعه و اتحاديه تجارت اجتماعي است که دارای اهمیت می‌باشد.

مزیت قدرت نفوذ به اهميت درج محتواي بررسی در سايت‌هاي خرده‌فروشي و سايت‌هاي خريد شخص ثالث، بر‌می‌گردد. چرا که خرده‌فروشی منجر به ترافيك عالي همراه با قصد خريد و نام‌تجاری منجر به تحريك

مصرف کنندگان برای خريد محصولات به جاي خريد از رقیب می‌گردد.
نتيجه نهايي: محتواي بازديد نباید تنها به سايت فروشنده محدود شود. بلکه بایستی آنرا آزاد گذاشته تا فروش به ميليونها مشتري آغاز شود.
ترافيك (جلب بررسی‌هاي مورد اعتماد و هدایت بيشتر آن)
اكثر مردم بر ترافيك رتبه‌بندي و بررسی سايت تمركز مي‌كنند، اما اكثرا ارتباط بين مجـموعه بررسی‌ها و ترافيك را متوجه نمي‌شوند.
دلایل اینکه از ترافيك برای رسيدن به عمق و بررسی‌هاي با کیفیت‌تر استفاده می‌گردد موارد ذیل می‌باشد:
اتحاديه : به اشتراك گذاشتن بررسی‌ها منجر به ترافیک می‌شود.
بهینـه‌سازی موتورهـای جستجو : محتـوای بازديد ايجـاد شده توسـط كـاربر براي بهینه سـازی موتورهای جستجو عالي مي‌باشد زيرا بطور طبیعی، حاوی كلمات كليدي به‌جای عبارت‌هاي طولاني مي‌باشد. همچنین این محتوا ایده هوشمندانه‌ای است که موتورهای جستجو از رتبه‌بندی‌ها براي اندازه‌گيري میزان شهرت استفاده نمایند.
پوشش: پوشـش محدودتر منجر به بهیـنه‌سازی محـدودتر موتورهای جستجو خواهـد شد چرا که محصولات بدون بازديد ترافيك بالايي نخواهند داشت.
رسـانه اجتـماعي: بهتـرين سيستم‌هاي رتبه‌بنـدي و بررسـی، مشتري را به اشتـراک بازديـدها با دوستانشان در فيس بوك، توييتر و غيره تشويق مي‌كنند و در نتيجه ترافيك بیشتر می‌شود.
مانع در این زمینه مربوط به مدل غير فعال تجارت اجتماعي است که براي جلب و متمرکز نمودن ترافيك كار زيادي انجام نمي‌دهد. نرم افزار بررسی بايد ترافيك را براي تمام محصولات فراهم كند.
نکته مورد توجه اهمیت تعامل با شریک تجارت اجتماعي ترجيحاً قبل از انعقاد قرارداد و اطلاع از نحوه عملـکرد آن درخصـوص فراهم آوردن جريان مداوم بازديـدها می‌باشد. اگر بتواند بازديدهاي جديدي فراهم کنند دلیلی برای ادامه همکاری وجود ندارد.
مزیت ترافیک به اهمیت جلب ایجاد کنندگان ترافيك مربوط می‌باشد چرا که ترافیک:

  • منجر به جلب بازديدهاي جديد می‌گردد.
  • افزايش رتبه‌بندي جستجو را موجب می‌شود.
  • تحريك فعالانه اشتراك اجتماعي را فراهم خواهد آورد.

نتيجه نهايي: ترافيك دليل اصلي افزایش بازديدها و رتبه‌ها در سايت نيست اما سود اضافي را فراهم مي نماید.

اعتماد (اطمینان از اينكه بازديدهاي قابل اعتماد بصورت معتبر ديده مي‌شود)
مشتري‌ها همیشه این نکتـه را مـدنظر دارند که تمام بازديدها و رتبه‌بنـدي‌ها قابل اعتمـاد نيستند.
جريان مداوم داستان‌هاي خبري ناخوشایند درخصوص دستكاري بررسی‌ها و رتبه‌بندي‌هاي آنلاين، اعتماد مشتري را تهديد مي‌كند. دستكاري از مسيرهاي متفاوتي حاصل مي‌گردد:
شخصی كه نسبت به نام تجاری خاصی بی‌علاقه می‌باشد و تصميم دارد تا بررسی‌های نامطلوبی را براي‌محصولاتي ارسال نماید كه هرگز خریداری ننموده است.
ساده دل خوش نيتي كه براي نام‌تجاری فعاليت مي‌كند و تصور مي‌كند كه كسب بازديدهاي خوب براي محصولات عقيده خوبي است (كه هرگز عقيده خوبي نيست).
توجه طلبي كه فقط ديدن نام خود صفحه نمایش را دوست دارد.
تمامی اينها اقدامات نامناسبی براي صنعت تجارت الکترونیک عمومی می‌باشند.

مانع مربوط به دسترسی درخصوص ثبت

بررسی می‌باشد، اگر وب‌سايت بسادگي براي جمع‌آوري و نمايش تمام بررسی‌ها باز گذاشته شود؛ نام تجاری در معرض سوء‌استفاده قرار گرفته و اعتماد مشتریان كاهش مي‌يابد. همچنین درصورت مديريت بررسی‌ها توسط نام‌تجاری مشتريان به اینکه بررسی‌هاي بد حذف و بازديدهاي خوب ارسال می‌شوند مشکوک مي‌گردند.
نکته و راه‌حل ايده‌آل در این زمینه نگهداری بررسی‌ها و رتبه‌بندي‌ها توسط شخص ثالث معتمد (نام تجاری كه خود دارای اعتبار باشد) می‌باشد.
مزايای قرار دادن بررسی‌ها در اختيار یک نام تجاری که متخصص، مطمئن، معروف و مهمتر از همه مستقل می‌باشد شامل موارد ذیل می‌باشد:
تأييد اعتبار به اين معني است كه 100 درصد بررسی‌هاي سايت از منابع مورد اعتماد هستند.
استقلال به اين معني می‌باشد كه مشتري‌ها مي‌دانند تمامی بررسی‌ها نمايش داده شده و هیچگونه دستكاري رخ نداده است.
نشان اعتبار نام تجاری به اين معني است كه نام تجاری درصورت بروز اشتباه، مديريت مواردی نظیر معروفيت را از دست خواهد داد.

نتيجه نهايي: آنچه بسيار دارای اهمیت

بوده و هيچ نرم افزاري قادر به ارائه آن نبوده و ماهيت كامل تجارت اجتماعي می‌باشد : اعتماد است.
منافع تجارت اجتماعی
تجارت اجتماعی می‌تواند منافع کلیدي بسیاری به همراه داشته باشد. در یک تقسیم بندی مزایای این نوع تجارت را می‌توان در سه دسته منفعت اصلی شرح داد:

منفعت نخست: اولین منفعت جلب بازدیدکنندگان آنلاين جدید به‌واسطه تجارت اجتماعی مي‌باشد. خـرده فروشان با استقرار يك محتـوای اجتماعی و جستجوي بهینه سـازی شده بر‌روي وب‌سایت خود، می‌توانند رتبه صفحه خود در موتور‌های جستـجو را افزایـش داده و زميـنه جذب بازدید‌کننـدگان را از طریق تعـداد بسیاری از نقاط دسترسی جدید ایجـاد شده بوسيله این محتـوا فراهم نمايند. محتـوای سفارشی شده با موضوعات، دسته‌بندي‌ها و شیـوه‌هاي زندگی مرتبط با محصول ـ چـه توسـط کاربران ايجاد شده باشند و یا محتـوای حرفه‌ای ایجـاد شده توسط ايجـادكنندگان باشند ـ می‌توانند ترافیک را به سایت هدايت نمایند. برنامه‌ريزان خرده فروشی و بازاریابان بايستي محتوا را به‌عنوان

گزينه گسترش يافتـه بالاي قیف بازاریـابی يعني معـادل "آگاهـی" ـ در مدل سنتی ـ درنظر گرفته و به سـراغ تبلیغـات از طریق چاپ و یا تبليغـات شبکه تلویزیون نروند، بلکه استنباط امروزي يعني جستجو را بپذیرند.
منفعت دوم: دومین منفعت اجرای یک استراتژی تجارت اجتماعی، افزایش تعامل و ایجاد مشغولیت است. این تعامل و مشغولیت عمدتا از طریق یکپارچه‌سازی برنامه‌های اجتماعی در وب‌سایت خرده‌فروشی ایجـاد می‌گـردد. فروشنـدگان با ارائه ابـزار مناسب به خریداران جهت تعـامل با محتـواي مرتبط با محصـول بر روي تجارت اجتمـاعی خود، آنها را قـادر به اولويت بنـدي آن محتـوا، محصـولات و نام تجاری نمايش داده شده، مي نمايند. پروفایلهاي کاربری ، گروه‌ها ، وبلاگ ها، انجمن ها ، عکس ها، فیلم‌ها ، نظرات ، رتبه بندی ها، بررسی‌ها و توصیه ها ، همگي برنامه‌های کاربردی مهم اجتماعی هستند که می‌توانند تجربیات کاربر را با کمک سفارشی سازی، تركيب و توسعه تواناتر نمایند، از جمله :


· نمـايش گفتـه‌هاي خريـدار: بلاگ‌ها، عکس‌ها و نظـرات، خریداران را قادر به اشتـراک گذاشـتن تجارب خود در استفاده از محصول می‌سازند كه اين امر به ارائه دیدگاه‌های آموزنده به خریداراني كه تصميم خريد دارند کمک می‌کند.
· صفحه گفتگوي محصولات: رتبه بندی، بررسـی، توصیه ها، نظرات و قدرت پرسش تجارب درخصوص یک نوع محصول، خریداران و کارکنان را قادر به تعامل بيشتر درخصوص ویژگی ها، مزایا و موارد استفاده از محصول مي نمايد.
· مجـله‌هاي پروژه: عکس‌ها، پروفـایل‌های کاربـر و وبلاگ‌ها خریـداران را قـادر به ایجـاد مجلات محصول مي‌نمايد كه اين مجلات شامل تاريخچه استفاده از محصول نيز مي باشد.
· راهنمایي: کاربر، کارمند و متخصص، مقالاتی ایجاد و یا فیلم‌هایی توليد می‌كنند که برای خریداران، اطلاعات با‌‌ارزشی در استفاده از محصول، و برای خرده ‌فروشان محتوای ارزشمندی که مرجع اطلاعاتی است فراهم می‌نمایند.